Do akej doby chodili deti podľa súdneho rozhodnutia k otcovi po rozvode rodičov?

amstelko
27. mar 2021

Do akej doby chodili deti podľa súdneho rozhodnutia ku otcom po rozvode rodičov. V rozhodnutí to nie je napísané ci do plnoletosti dietata. Ako je to u vás? Syn okrem súdneho rozhodnutia nepríde navyše ku otcovi ani raz za rok, je to domased, zatvorený v izbe pri počítači, matka ešte aj teraz robí problém, keď to otcovi syna nevyhovuje a chce si niečo pozmeniť, stane sa po za rok možno raz. Keby sa otec neudržal rozhodnutia, syn ku nemu nepríde, lebo matka má vždy pripomienky. Otec sa snaží s nim chlapsky komunikovať, ale syn mi príde ako 6 ročne dieťa.

evamea
27. mar 2021

Ja napíšem z pohľadu dieťaťa z rozvedenej rodiny. Naši sa držali rozhodnutia dovtedy, dokým som si sama nepovedala, kedy chcem ísť a kedy nie. Keď už som bola v pubertálnom veku, ani za uši by ma nikam nasilu nedotiahli, súd - nesúd. Podľa mňa je veľa vecí aj o dohode medzi rodičmi a ich deťmi, nakoľko som nebola horúci zemiak, nemohli si ma hocijako donekonečna (do dospelosti) prehadzovať.

slniecko_12
27. mar 2021

@evamea Dieťa môže povedať už od útleho detstva, že k otcovi alebo matke nechce chodiť...ja som mala asi 13 rokov a súd nám vyhovel. K otcovi som si našla cestu až v dospelosti, takže k nemu chodím teraz pre zmenu 🙂

evamea
27. mar 2021

@slniecko_12 Presne tak, len veľakrát je dotiahnuté tam kam nechce len kvôli tomu, že to určil súd a tým sa obaja oháňajú, pokiaľ ostali medzi nimi vzťahy chladné. U nás sa rešpektoval názor dieťaťa, za čo som vďačná a vzťah som budovala z vlastnej vôle, nie z vôle súdu. 🙂

slniecko_12
27. mar 2021

@evamea Názor dieťaťa má byť prvoradý 👍

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
amstelko
autor
27. mar 2021

Názor dieťaťa nie je žiaden, jemu je všetko jedno, u otca sa mu snažia vyhovieť, či už varením, vari sa jeho obľúbené jedlo, môže chodiť ku kamarátom, na tréning aj navyše, v izbe ma telku, obľúbené sladkosti. Večer sedí s otcom a jeho priateľkou pri telke, snažia sa s ním debatit, nejaho jo prebudiť. V byte u otca však z ničím nepomôže, jednoducho je nesamostatný, utiahnuty, zakriknuty. Ú matky je v jednej izbe, bez telky, bez všetkého a bez žiadneho slová s niekym. Keď sa ho otec na niečo opýta, nevie základné veci, nič odpovedať, je to ťahanie ako z chlpatej deky. Nevie pozdraviť, podať dedovi ruku, zablahoželať, nevie, že sa patrí niečo zaniesť, keď ide ku kamarátom. Otec je z toho na nervy, keďže sa snaží ho nejako rozhýbať, keď je u neho, ale 12 dní u matky je úplne odstrceny. Matka žije ešte s ďalšími 2 deťmi z iného vztahu u svojich rodičov. On ma normálne hnačku, keď sa ma matky niečo opýtať, keď ma ísť od otca domov, už od rána nemá náladu, iba leží a nič nepovie. Par krát sa otcovi na nejaké veci posťažoval, ale keď to otec riešil s matkou tak dostal hubovu nakladačku a už nič nechce povedať.

amstelko
autor
27. mar 2021

@slniecko_12 teraz keď sa na to pozeráte ako dospelá, prečo ste ako dieťa nechcela chodiť ku otcovi? Mala na to nechodenie vplyv aj matka?

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
matabb73
27. mar 2021

Moja dcéra má 12 a pol a chodí k otcovi keď ona sama chce, nemáme to stanovené súdom. Niekedy nejde aj tri týždne z dôvodu, že sa jej nechce. Ja ju tam posielam, ale nenútim ju. Doma má zázemie, tu sa cíti najlepšie, u otca sa cíti ako na návšteve, ani na WC tam nechce ísť. Toto sa ťažko vynucuje. Dieťa má vzťah s rodičom podľa toho ako sa mu rodič venuje. Keď otec chce byť so synom viac, musí pre to niečo urobiť. Nepíšeš koľko má chlapec rokov. Ak by ho otec chcem mať u seba a vie my poskytnúť lepšie zázemie, môže dať návrh na súd a možno by to prešlo.

amstelko
autor
27. mar 2021

@matabb73 chlapec bude mať za chvíľu 17 rokov, každá oslava narodenín s kamarátmi zo školy sa robila u otca, matka nikoho domov nepusti a ani jeho nikde nepustia, ku kamarátom, na grilovacku sa vie dostať len od otca, u otca ma však aj režim, popravanie postele každý deň, vstavanie max o 9:00, umývanie zubov, sprchovanie, doma vstáva o 13:00, obedu je o 16:00, keďže nie je navarene. Takže tento režim u otca mu tiež nevonia, keďže doma u matky si nikto nepoprava posteľ a každý je zalezeny v izbe pri telke, len on hľadí do telefónu lebo on v izbe nema

matabb73
27. mar 2021

@amstelko ťažko k niečomu donútiť 17 ročného chalana. Zachviľu bude dospelý. Treba si s nim budovať vzťah, aby k otcovi chodil rád. Ja mám ešte 22 ročného syna a ten tiež chodí k otcovi pomenej, väčšinou raz za mesiac. Ide na obed a potom domov. Má už vlastný život. Je to normálne, že sa deti postupne odputavaju od rodičov.

amstelko
autor
27. mar 2021

@matabb73 on nemá zlý vzťah s otcom, lenže keby nebolo súdneho rozhodnutia, on ku nemu nepríde, lebo sa mu nechce, napriek jeho pohodliu a obskakovaniu u otca. Je utiahnuty, proste domased, boji sa od matky aj opýtať, že ide ku otcovi, lebo mu povie zalez do izby a je vybavené.

luccija
27. mar 2021

@amstelko chudák chlapec psychická troska bez názoru bez nejakého smerovania, cieľu života.To, že ma rezim ustlat, umyť sa sa mi zdá trocha prehnané on by to sám od seba nespravil?mne príde ako totálne nesamostny utiahnutý ja by som mu našla dobrú psychologickú kde by sa mohol trocha porozprávať asi dosť trpí a nevie kudy kam

luccija
27. mar 2021

@amstelko nie, že sa mu nechce ísť k otcovi, ale on asi funguje štýlom chod a sprav a asi mu to doma neprikazu tak nejde😉veď ona ho psychicky tyra

amstelko
autor
27. mar 2021

@luccija to za tu psychologickú som už povedala aj ja, lebo to nie je normálne,

amstelko
autor
27. mar 2021

@luccija doma mu to nikdy nepovedia aby išiel ku otcovi, na peniaze to áno, alebo na narodeniny, ale inak povie, že nech sa otec drží súdneho rozhodnutia, keď sa aj pýtal, jednoducho nedovolí si odísť aj keď ma 17 rokov

basska_b
27. mar 2021

@amstelko Ježiš, toto je fakt smutné. Otec sa musí pozerať, ako syn upadá. Je to takto - do plnoletosti je to určené súdom a potom je to úplne na slobodnej vôli toho dospelého dieťaťa. Keď chce, stretne sa, keď nie, nestretne sa. A pokojne sa môže k otcovi aj nasťahovať. Otec môže posielať výživné na účet mladého a nie jeho matke.

luccija
27. mar 2021

@basska_b je to tak, že nemusí matke?ak je školák a nepracuje ona ho živí len sa pýtam neviem😃

amstelko
autor
27. mar 2021

@luccija musí požiadať súd o to, že nebude posielať k rukám matky, ale k rukám syna

amstelko
autor
27. mar 2021

@basska_b syn keď nastúpil na školu, bolo treba nahlásiť číslo účtu, nakoľko ma v škole aj prax a dostáva za to aj peniaze, otec išiel do banky a vybavil synovi účet, lebo matka nahlásila na školu, svoje číslo. Otec trval na tom, že chce aby tam mal syn svoje číslo, matka nedovolila. Dostáva aj teraz peniaze, každý mesiac okolo 100€ a jemu nedá nič. Keď potrebuje zaplatiť tréning, tak si príde ku otcovi pre peniaze. Nie vždy je vo vzťahu problémom otec, lenže málokto sa zastane dnes otca, všetci stále povedia, že otec je zlý.

basska_b
27. mar 2021

@luccija 17 rokov ma, čoskoro už môže mať vlastný účet...

amstelko
autor
27. mar 2021

@basska_b od 15 môže už mať vlastný a aj ho ma

kubkovamama
27. mar 2021

@amstelko mozem sa spýtať odkial to vsetko vies? Lebo ak nie si ty sam ten chlapec..nemas sancu vediet ako funguje u matky.Nemat telku v izbe nie su hrozne podmienky 😉

basska_b
27. mar 2021

@amstelko Presne tak, otec je často ten zlý. Akože beriem, nevieme v tomto prípade celý ten príbeh, ako je to presne u tej ex, ako je to z jej pohľadu. Ale chalan potrebuje otca, ako vzor... Ja si celkovo myslím, že najväčšou obeťou sú tie deti. Môj muž ma tiež 17ročnú z 1. manželstva a raz na Vianoce hovorila svojej sesternici tak smutne, že viac než darčeky sú pre ňu Vianoce o rodine, tak som si tak uvedomila, ako veľmi potrebujú tie deti úplnú rodinu a že ony samé by to takto nechceli... ale jasné, vieme... nedá sa často v tom zväzku zotrvať "kvôli deťom"... to proste nejde. Oni už v takomto veku väčšinou chytia stranu jednému z rodičov.

basska_b
27. mar 2021

@kubkovamama Ona môže byť teoreticky tá otcova partnerka, ale kvôli objektivite to chce zobrať takto "nestranne" - aj keď ako vravím - nepoznáme tu presne pohľad a situáciu tej ex manželky... len z toho, čo chalan rozpráva.

mpg
27. mar 2021

@amstelko V rozvedených rodinách je to vždy tak, že ani jedna strana znovu nie je spokojná. Ale 17 ročný chlapec asi vie, prečo chodí k otcovi (do jeho novej rodiny) málo. Ani jedna z rodín nie je to čo potrebuje.

amstelko
autor
27. mar 2021

@kubkovamama nie to nie je hrozne, nemať v telku v izbe, len keď ju všetci členovia v dome majú a on nie, že nevie ani co sa v telke vysiela, tak to hrozne veru je

amstelko
autor
27. mar 2021

@basska_b presne tak, nech by bolo akokoľvek zle, chytia stranu rodiča, ktorého sa boja, a kt., vyvolala v ňom strach. Nech by bolo akokoľvek zle, dieťa bude stáť pri matke,

kubkovamama
27. mar 2021

@basska_b samozrejme,len nikto nevidí do rodiny tej matky..a čo tvrdí chlapec u otca tiež nemusí byť 100% pravda.Poznam podobnu situáciu,priateľka iniciatívne riešila a nakoniec sa ukázalo,že dieťa klamalo o fungovaníi doma u matky.Pride mi nereálne aby priateľka otca vedela presný časový harmonogram matkinej domácnosti.Neverim,že chalan u matky vstáva o 13tej-je dištancne vzdelávanie,môj puberťák by s tým doma neprešiel.U otca môže chalan povedať čokoľvek len aby niečo dosiahol.Akoze radiť autorke nech hneď poda otec návrh na zverenie,nech ide chudák chlapec bývať k nemu,chlapec je tyrany,no mám dosť.Niektore diskusie sú tu riadne z cesty, ženy buď ukamenovat chlapa,potom zas exmanželku,ako to je nikto nevie,zaujímalo by ma to ako to vidí matka chlapca a v podstate ma zaujíma aj názor otca a či vie,že asi priateľka rieši na koňovi to,čo by mali riešiť oni ako rodičia,možno otec by ani nechcel aby to tu rozoberala,možno by bol radšej keby to rozoberala s ním.Co ráno príde a "radila som sa na Modrom koni a baby mi napísali aby si vzal chlapca mame.🤦Čo ak je situácia opačná,čo ak mama chlapca je úplne normálna a len chalan má ťažkú pubertu?Alebo macocha krivý neobjektívny pohľad na vec?Žiadne dieťa sa cez víkend u otca necháva maximálne prirodzene ako doma ak tam je priateľka.O tom.ma nikto nepresvedčí.A tiež sa macoche so všetkým nezdoveruje,to by musel byť aký super vzťah.

basska_b
27. mar 2021

@amstelko Kamarátka po rozvode chytila stranu otcovi a jej brat zasa matke. Rodičia sa rozviedli, keď už boli plnoleti...