Do kedy sa platí výživné na dieťa?

Chcem sa spýtat do kedy sa platí výživné.Napr ak dieťa skonči SŠ a nezamestná sa.
alexandra
2. aug 2009
Nie je dolezite, ci sa zamestna, ale ci je schopne same sa zivit. Teda, modelova situacia - dieta skonci SŠ, ma 18, otec moze dat navrh na ukoncenie vyzivovacej povinnosti a sud mu ho schvali. Ak este nema 18, plati kym dieta dovrsi 18.
adina22
2. aug 2009
alex - zanika vyzivovacia povinnost automaticky dovrsenim 18 roku,alebo o to musi otec poziadat (dat navrh na sud)?
alexandra
3. aug 2009
Zial o tomto zakon nehovori, jeden pravnik Ti povie to, druhy ine.. Nepoznam vsak ani jeden pripad, kedy by automaticke ukoncenie (bez navrhu na sud) malo akukolvek dohru.
kukona1
3. aug 2009
ja si myslím že to už potom záleží na dohode medzi rodičmi...aj my sme to tak riešili...mužov syn prestal chodit do školy,jeho matka nás o tom neupovedomila,až ked som ho videla sa túlat doobeda,tak som išla do školy a tam mali na stole akurát vylúčenie...tak sme si podali na súd o zníženie výživného na minimum..ale ked prišlo matke predvolanie na súd,tak nám volala aby sme to vyriešili mimosúdne,že už nemusíme platit ...mladý sa bol prihlásit na úrad.. teraz ho dala od septembra do školy znovu a začíname zase platit...ja som sa radila na sociálke čo s tým...či možeme prestat platit aj bez vyrozumenia súdu...povedala že je to vec dohody medzi rodičmi...ale do 25 rokov života je rodič sa povinný postarat o dieta...či ho vyhodili zo školy,ale ukončil školu a nezamestnal sa ...teda pokial nedostáva nejaké peniaze z úradu...
ale je to ozaj iba na tích úradníkoch komu čo povedia ...
natsaautor
4. aug 2009
no to potom tomu nerozumiem po uplínuti 18 tky ešte bude rok chodiť do školy tak to potom bude musieť asi na sud doniest papier že ešte chodí do školy?
kukona1
4. aug 2009
natsa,výživné sa platí dotial pokial dieta chodí do školy...aj do 25 rokov života...nezáleží na tom či už mal 18..
alexandra
4. aug 2009
natsa ak dieta chodi do skoly, na denne studium, ma sa za to, ze sa pripravuje na buduce povolanie a preto vyzivovacia povinnost trva kym trva statut studenta. Po 18 sa meni len to, ze plnenie vyzivovacej povinnosti je voci dietatu, nie voci rodicovi.
maggie59
17. mar 2011
10.marca sme mali rozvodove pojednavanie kde bolo urcene platit na maleho vzdy do 20teho v mesiaci.Chcem sa opytat ci sa to vztahuje uz aj na marec ze musi zaplatit alebo musim cakat dokedy nam nedojde rozsudok aj postou? Doteraz cca 1,5 roka neplatil ani euro.
lucyliena
11. jún 2013
Vyživovacia povinnosť trvá do doby pokým je dieťa schopné sa samo živiť resp. do doby kedy ukončilo prípravu na svoje budúce povolanie t.j. do ukončenia SŠ resp. do ukončenia 1. VŠ, v prípade ak po dosiahnutí úplného vysokoškolského vzdelania by chcelo dieťa pokračovať v štúdiu na ďalšej vysokej škole (má sa na mysli robiť si druhú vysokú školu), tak tu už vyživovacia povinnosť rodiča skončila. Rodič je povinný od dovŕšenia plnoletosti dieťaťa platiť výživné k rukám plnoletého dieťaťa, nie k rukám rodiča.
murko2711
2. apr 2014
Syn má 17 rokov vylúčili ho zo školy je evidovaný na úrade práce je zdravý takže pracovať by mohol ale sa mu nechce je povinný otec platiť výživné alebo ako to je?
draik
2. apr 2014
Ak je výživné stanovené súdom, musí súd rozhodnúť o zrušení tejto povinnosti.
mokon
13. jún 2014
chcem sa opýtať, ak dieťa dovŕši 18 rokov, rodič má automaticky posielať výživné jemu, alebo je potrebné nejaké rozhodnutie súdu, alebo môže posielať naďalej druhému rodičovi? Ďakujem
babuciqa
15. jún 2015
Chcem sa spýtat do kedy sa platí výživné. ak dieťa skončil SŠ a je zamestnaná
nikawero12
15. jún 2015
@babuciqa ak je tvoje dieťa dospelé a zamestnané, tak preukázalo schopnosť živiť sa samo a tým pádom môžeš dať na súd návrh na ukončenie vyživovacej povinnosti.
tinaaa9
16. jún 2015
Povinnosť platiť výživné nie je ohraničené žiadnym vekom. Podľa zákona o rodine je to tak, že rodič je povinný platiť výživné až do doby, kedy je dieťa schopné samo sa živiť. Odporúčam pozrieť si tento link, ktorý je venovaný výlučne otázke dokedy treba platiť výživné http://www.banos.sk/novinky/dokedy-musim-platit...

Začni písať odpoveď...

Odošli