Dokázanie otcovstva

jaroslavmimo
19. máj 2014

Ahojte,
potrebujem poradiť
stručne stav: bývala sa rozišla so svojim, potom sme boli spolu, ale sme komplikované povahy a rozišli sme sa. otehotnela, chcel som byť s ňou a poslal som jej 1700,-€, lebo grckala 5-7 krát za deň - šla PN. Nedali sme to dokopy, chodil za ňou jej bývalý. tak som prestal platiť, nech sa teda stará on, keď chcú byť spolu (nemyslím to v zlom, len nebudem tlačiť na pílu, keď nechce byť so mnou) nahnevala sa a nebaví sa so mnou, krik a mám si vraj dokázať otcovstvo. Bonbónik, vydala sa za neho a je ticho. Mám plno emailov, SMS-iek a chat-ov, kde sa bavíme o tom, že som otec. Mám čakať až sa dieťa narodí a reagovať, keď ma tam nezapíše - určenie otcovstva, alebo to riešiť teraz? ja by som radšej počkal, aby som jej nekrivdil náhodou. PS. jedno dieťa už má s bývalým manželom. PS2 môžem hovoriť do určenia mena? (krstného) Ďakujem diskutéri za Vaše skúsenosti a rady :-/

jaroslavmimo
autor
19. máj 2014

@vroni ešte trápna otázka, môže nedajbože ma tam ona zapísať ako matka ma tam uvedie 🙂 som naivný, ja viem...

ammellia
19. máj 2014

@jaroslavmimo za akym ucelom chcu s tebou vydrbat?

ammellia
19. máj 2014

@jaroslavmimo nemoze ta zapisat ako otca, ked je vydata 😒

jaroslavmimo
autor
19. máj 2014

@ammellia neviem, asi, aby som ich neotravoval, jedno dieťa už má s iným, druhé je moje a žiť bude s tretím... zrejme preto... ale možno jej krivdí(ý)m...

jaroslavmimo
autor
19. máj 2014

@ammellia si právnička, či len máš taký prehľad?

ammellia
19. máj 2014

@jaroslavmimo nie som pravnicka. idealne bude naozaj poradit sa s pravnikom znalym rodinneho prava, ale ked ona nema zaujem, tak to bude asi velmi tazke uz aj z ludskeho hladiska.

jabadaba
19. máj 2014

@vroni manzel predsa moze otcovstvo spochybnit a nasledne sa da otcovstvo zmenit. Pokial viem. Takto to mala znama - ako vydata mala bokovku, otehotnela. Samozrejme, ze automaticky za otecka bol povazovany podvedeny manzel. Ten to vsak napadol, manzelka nezapierala a veci sa dali do poriadku. Manzel uz ex, nefiguruje viac v RL dietata ako otec a nema teda voci dietatu ziadne zavazky.

To znamena, ze toto sa moze udiat aj v tomto pripade.

jaroslavmimo
autor
19. máj 2014

@jaroslavmimo súd nenariadi DNA, ani keď jednoznačne preukážem, že to je účelové, že ma chcú vyšachovať? ja chápem, že pretoho chlapca by to bol riadny bordel v hlave, ale toto sa mi fakt nepáči, je to môj syn a ja nemôžem nič, ani ho vidieť? ved ja preboha chcem platiť výživné.. nič, nebudem šaškovať, jednoznačne právnika budem kontaktovať, nech mi poradí, či mi ostanú len oči pre plač, alebo mám právo na syna...

jaroslavmimo
autor
19. máj 2014

@jabadaba len jej manžel vie, že nieje otcom a on to nenapadne... si myslím...

ammellia
19. máj 2014

Daj nam potom vediet, ako si dopadol. Drzim palce, nech je to na papieri ako chce, ale hlavne, aby si sa s malym mohol stretavat.

jabadaba
19. máj 2014

@jaroslavmimo ach tak, toto je dobrovolny otecko....nuz, potom jedine Ty sa mozes domahat otcovstva, verim ,ze sa to da pravnou cestou domoct. Ale to uz si musis overit u pravnika. Ale teda ziram, tolko oteckov zrazu, to sa len tak nevidi.

jaroslavmimo
autor
19. máj 2014

@jabadaba hej, dobrovolny, zaláskovaný, tak poradím sa s právnikom a dám vedieť :-/

vroni
19. máj 2014

@jaroslavmimo, ostanu ti oci pre plac, je mi luto.
@jabadaba, moze, v pripade, ze by sa rozvadzali. To asi nebude tento pripad

jaroslavmimo
autor
19. máj 2014

@vroni prepáč, ale toto nieje môj štýl, nieje predsa v "právnom" štáte možné, aby som sa nemohol stretávať so svojim synom

jaroslavmimo
autor
19. máj 2014

@vroni budem bojovať

jabadaba
19. máj 2014

@vroni uz viem, netusila som, ze ide o "otecka", ktory vie o cudzom dietati a hlasi sa k nemu. Zakladatel doplnil info, nuz tak ehm...toto je dost nestandardne, ze by sa o otcovstvo "bili" dvaja otcovia. Este aj ten nebio.

Ale je to divne, takze otec biologicky, javiaci zaujem o dieta sa starat a vyzivovat ho, nemoze svojich rodicovskych prav dostat? Hm...smutne je to. Divna je aj ta partnerka, cele je to divne. 😝

vroni
19. máj 2014

@jaroslavmimo, nuz, vela stastia, budes ho potrebovat...

jaroslavmimo
autor
19. máj 2014

@vroni nezvyknem spoliehať na štastie, uvidím čo právnik a keď nie, tak bodkovaná tvár, zhrubnutý hlas a Markíza sa bude pýtať nejakého hovorcu ministrerstva, či je toto kurwa normálne...

jaroslavmimo
autor
19. máj 2014

@jabadaba su zalaskovany, ked chcu byt spolu, tak OK, ale takto so mnou vyje**ť ???

ushuaia
19. máj 2014

@jaroslavmimo v zivote je vela nespravodliveho ci sa nam to paci alebo nie 😒 ..,este raz klobuk dolu ,veru takych muzov ako ty je malo...snad sa ti to podari ,,dotiahnut do konca,,

jabadaba
19. máj 2014

@jaroslavmimo hm, co Ti k tomu povedat...

jaroslavmimo
autor
19. máj 2014

ďakujem Vám všetkým, dám potom info :-/

turistka
19. máj 2014

@jaroslavmimo jedna taka teoreticka poznamka - poznas sa s jej terajsim manzelom? Zober si pripad, ze by sa rozviedli a bol by sud, urcovali by vyzivne, terajci manzel by to zaprel a ty by si musel doplatit vsetky roky - to tu nikoho nenapadlo? p.s: skorpioni su dobre znamenia, vsetci moji partneri boli zhodou nahod do jedneho skorpioni 😉

klincek
19. máj 2014

@vroni no teraz si ma dostala s tymi domnienkami..nebudem ani poriadne spat, tak mi to vrta v hlave. zajtra preverim a dam vediet. ale je celkom mozne, ze mas aj pravdu..len to by bol fakt pruser.

klincek
20. máj 2014

@vroni
@jaroslavmimo tak mi to nedalo a preluskala som to:
Otcovstvo bude svedcit manzelovi matky, na tom sa zhodneme. A plati aj to, ze ak je otcovstvo urcene podla prvej domnienky, nemozno uplatnit ziadnu dalsiu.
Vsetky domnienky otcovstva su ale vyvratitelne. V pripade prvej je to tak, ze manzel je otcom dietata az kym sa nepreukaze opak - co znamena, ze opak sa preukazat moze. Existuje sice judikat, podla ktoreho otcovstvo zalozene na prvej domnienke brani tomu, aby bolo urcene otcovstvo k tomu istemu dieta inak (R 71/1965), tento uz ale bude praxou prekonany, vysvetlim dalej.
Do roku 2005 platila uprava, podla ktorej mohla podat zalobu o urcenie otcovstva rozhodnutim sudu iba matka alebo dieta. Novy zakon o rodine dava tuto moznost aj "muzovi, ktory tvrdi, ze je otcom." Vychadza sa z Dohovoru o pravach dietata, č. 7 a 18 (podla kt ma dieta pravo poznat oboch svojich biorodicov a ma pravo byt nimi vychovavane), a z Dohody o pravnom postaveni deti narodenych mimo manzelstva (podla kt maju mat obaja rodicia moznost zalovat o urcenie otcovstva).
Takze ja by som do toho isla-ale urcite nebude na skodu kontaktovat advokata a prebrat to podrobne. Este by nemuselo byt od veci opriet tu zalobu o cl. 7 ustavy, konkretne o ustanovenie, kde je zakotvena prednost medzinarodnych zmluv pred zakonmi SR (ide o to, ze tie spominane dohovory by tuto prednost mali mat, a v ich kontexte by si ziadny sud nemal dovolit tvoju zalobu zmiest len tak zo stola).

vroni
20. máj 2014

@klincek, mozem sa mylit, ale mam dojem, ze toto stavia na predpoklade, ze domnienku otcovstva vyvracia domnievany otec (tj. v tomto pripade manzel) a nie muz, ktory tym otcom chce byt. Dohoda o postaveni rodicov mimo manzelstva bude v tomto pripade irelevantna, ide primarne o dieta narodene v manzelstve. Ale to je len moja domnienka, netvrdim, ze mam pravdu. Podanie zaloby "druhym otcom" sa tam akosi nespomina, ide vyhradne o pripady, ked uz priznany otec (na zaklade domnienky) namietal alebo bojoval o svoje pravo nepriznany otec... Nepoznam (co neznamena, ze neexistuje) ani v medzinarodnej judikature takyto pripad, ze by jeden otec bol "nasilu" odstraneny v prospech biootca.

klincek
20. máj 2014

@vroni mozes mat pravdu. Je to dost nezvycajna situacia (a to sa mi to na prvy pohlad zdalo uplne jasne 😖), tiez som sa s tym este nestretla. Len dnes je taky trend, ze okrem prav deti sa posilnuju aj rodicovske prava, a dost sa berie ohlad na to, aby sa k vychove deti dostali aj biootcovia, ktorym to este par rokov dozadu nebolo velmi dopriate (ved napr. striedavka je tu len par rokov, ani zverenie deti otcovi neikedy nehrozilo). Tak sa mi nezda, ze by to sudy vybavili len tym, ze plati 1. domnienka a basta. Ale je to kludne mozne..V kazdom pripade nie je co stratit, ja by som na mieste zakladatela do toho isla..a ten rozsudok by som chcela urcite vidiet.

vroni
20. máj 2014

@klincek, aj ja som zvedava. V tomto pripade je konflikt rodicovkeho prava s pravom biootca, cisto privatne si neviem predstavit, ze niektori sud uprednostni "biologiu pred moralkou" (osobne v tom nevidim nijaky prospech pre dieta) Ale snad sa dozvieme....

jabadaba
20. máj 2014

inak, neberie sa v uvahu aj moment uzavretia manzelstva s ohladom na vznik tehotenstva? Chapala by som celu situaciu vtedy ak by manzelstvo zakladatelovej byvalej bolo uzavrete pred jej otehotnenim so zakladatelom. Cize, uz by sa za otca automaticky povazoval prave pravoplatny manzel a bio otec by si mohol trhnut. Ale nie je to v tomto pripade tak, ze manzelstvo bolo uzatvarane v case kedy dotycna uz tehotna so zakladatelom bola? Neprihliada sa na tento aspekt? Podla mna dost podstatny?

klincek
20. máj 2014

@vroni lenze co robit, ked sa k svojim pravam (a povinnostiam) hlasia dvaja chlapi, z ktorych jednemu svedcia okolnosti a druhemu geny? 😖 ja mam pocit, ze skor by sa sud priklonil k bio..nebyt tej nasej zakonnej upravy, ktora to mozno uz aj vyriesene ma 😉
v kazdom pripade @jaroslavmimo prosim, daj vediet ako to vidi advokat, resp. sud (aj s odstupom casu a kludne do IP). teda ak ti to nebude prekazat.

@jabadaba veru neberie. otcom je aktualny manzel (ak nejaky je). a kedy je otcom byvaly, je tiez presne upravene..ten zakon (36/2005) ma nedostatky. ak si to citala cele, vidis tu "haluz", co nastala..