Dokedy sa platí výživné pre deti?

natsa
13. jan 2009

dokedy sa platí výživné pre deti?Hned ako dieťa skončí školu alebo až si nájde zamestnanie?

vinka
13. jan 2009

pokial viem až kým neskončí školu.To môže byt nezamestnaný aj do 50-ky. 😉

chulieta
13. jan 2009

no ja si myslim ze do dosiahnutia plnoletosti alebo kym neskonci skolu.. asi by bolo dobre sa o tom poinformovat u pravnika

anielik
13. jan 2009

dokial neskonci skolu (VS) alebo nedovrsi 26teho roku

tatolu
13. jan 2009

Tak ako píše anielik, iba dodám, že po 18tke dieťaťa je vždy potrebné vyžiadať zo školy doklad, že dieťa študuje a zaslať rodičovi, čo platí výživné, hlavne ak výživné sťahuje mzdárka.

alexandra
14. jan 2009

Opravim - vyzivovacia povinnost rodicov k detom trva, kym nie su schopne same sa zivit. ALE: Vyzivne pre plnolete dieta urci sud az na navrh. Cize - ak po 18 narodkach nepride k dohode medzi dietatom a rodicom o pokracovani vyzivovacej povinnosti, dieta musi samo dat navrh na sud, ktore urci, ci je dieta schopne same sa zivit (nie ci sa zivi same, ale ci je schopne!)

Ak dalej studuje, cize sa pripravuje na buduce povolanie, je ziaduce platit vyzivne, ale samozrejme v primeranej vyske, t.j. ako prispevok na vyzivu, nie plne financovanie.

A na zaver - po dosiahnuti plnoletosti maju vyzivovaciu povinnost obaja rodicia, nielen ten, ktoremu dieta predtym nebolo zverene do vychovy 😉

mirica
14. jan 2009

alexandra- môžem sa ťa opýtať , lebo om si to ešte nenaštudovala , a teraz moc času nemám ...znamená to , že môj bývalý môže prestať platiť na syna v deň keď dovŕši 18 rokov , a potom musí podať syn (ak bude študovať) žiadosť na oboch rodičov?

alexandra
14. jan 2009

mirica prva cast spravne, ked bude mat 18 rokov, moze mu prestat platit. No ak bude syn studovat, moze podat aj len na otca, predpokladam, ze sa o neho budes nadalej starat, t.j. bude byvat u Teba a podobne, to by sud zohladnil, aj keby podal na Vas oboch. Je to na nom.

mirica
14. jan 2009

Ďakujem, no dúfam , že ho budem môcť na súde zastupovať , lebo bývalý ho 9 rokov nevidel a predpokladám , že ani do jeho 18 oňho záujem neprejaví.....to bude teda stresujúci zážitok pre syna ☹

alexandra
14. jan 2009

obavam sa, ze uz bude plnolety a bude sa musiet zastupovat sam..

mirica
14. jan 2009

budem musieť prezistiť , či sa nedá na notárom overené splnomocnenie na zastupovanie - však to bude chodiť ešte na strednú 😒 ........lebo , že by sme sa dohodli s bývalým to zrejme neprichádzy do úvahy (teraz platí cez exekútora) a nerobím si ilúzie , že by za 2,5 postúpil medzi tých inteligentných 😒

alexandra - dakujem ti , aspoň teraz viem , že na to musím myslieť a dopredu pomaly pripravovať syna na to čo ho čaká

alexandra
14. jan 2009

Mozes to urobit tak, ze pol roka pred synovou 18 das podnet na sud, a tam ho zastupovat mozes 🙂

natsa
autor
14. jan 2009

Ztoho všetkého som jasná.Ak dieťa skončí strednú školu a ostane nezamestnané výživné platí rodič aj ked je nezamestnaný alebo len ked studuje?

mirica
15. jan 2009

natsa- ja som to pochopila tak , že ten rodič , ktorý má platiť , môže prestať platiť , keď dieťa dovŕši 18 - potom si dá dieťa žiadosť na výživné -a musí zdvôvodniť prečo ho žiada .....a súd rozhodne či je jeho nárok oprávnený ...čiže ak denne študuje -dostane ho , lebo sa prravuje na budúce povolanie ,ale ešte nie je schopný sa živiť sám, ak nepracuje z dôvodu , že sa mu nechce - nedostane ho , lebo je schopné sa samo živiť......ale ak nepracuje , lebo je napríklad ZŤP - tak ho rodičia musia živiť ďalej

titkovamiriam
15. jan 2009

mirica-u nas to tak bolo.ked priatelov syn dovrsil 18,prebehol sud o pokracovani alimentov,teraz ho caka to iste s dcerami.pritom platil ok,len jeho byvalka trvala nech to ma sudne ☹

mirica
15. jan 2009

mirka- tak mi povedz čím niektoré tie ženy rozmýšľajú 🙄 - však ak platí , a neohradí sa - strovené výživné sa nevracia(čiže nehrozí , že by si mohol to čo uhradil, nárokovať späť).....tak načo nútia deti , aby dávali na súd svojho rodiča......však to musí byť pre to dieťa strašne frustrujúce ☹ - najme ak majú dobrý vzťah

maca793
15. jan 2009

pokiaľ neskončí strednú školu a aj počas štúdia na VŠ

titkovamiriam
15. jan 2009

miri vztahy su na neutrale ☹ no ziju s matkou tak co spravia.a mne to nevadi ved oni zato nemozu nech si spravia vysoku ved to dnes treba,priatel robi aby zarobil na vsetky deti 😀

sonja3k
15. jan 2009

pokiaľ viem rodič má vyživovaciu povinnosť do 24-25 rokov ak dieťa nemá robotu

mirica
15. jan 2009

sonja - asi je tam viac okolností , čo sa potom zvažujú na súde ....lebo vyživovacia povinnosť nie je striktne stanovená ...dokonca je medzi rodičmi a deťmi vzájomná ....čiže aj rodič môže žiadať o výživné svoje dieťa

neviem si predstaviť , že by súd dal výživné dieťaťu , ktoré ukončilo školu , nehladá si zamestnanie nesnaží sa aspoň brigádovať -a fláka sa alebo sa povaľuje doma , len preto , že ešte nemá 25 rokov

andzi
15. jan 2009

sonja: mýliš sa, vyživovacia povinnosť trvá dovtedy kým dieťa nie je schopné sa samo živiť, čiže ak je napr. telesne postihnuté aj celý život. Žiadna veková hranica nie je stanovená.

titkovamiriam
14. aug 2010

Chcela by som vediet dokedy sa vyplacaju alimenty na deti ,ktore už nechodia do školy.Jedna sa o deti mojho priatela,kde uz dve su zo skol vonku,na vysoke ich nevzali a priatel na ne plati nadalej lebo dufa ze sa niekedy na skolu dostanu.ja mu do toho moc nechcem hovorit,no zaujima ma do kedy by mal platit zo zakona....Oficialne decka zamestnanu niesu,ani neviem ci si platia odvody...

tin007
15. aug 2010

@titkovamiriam pozri si informacie na tomto linku, myslim, ze je tam odpoved pre teba http://moje.hnonline.sk/node/2643
mne z toho, co si napisala vyplyva, ze by mal/mohol podat na sude ziadost o zrusenie vyzivovacej povinnosti na tie dve deti, ktore uz vystudovali str. skoly.

tin007
15. aug 2010

este dodam, ze pokial skoncili strednu skolu, tak nie je podstatne, ci pracuju alebo nepracuju (alebo ci si platia odvody a podl), ale to, ci su sposobile sa same zivit

titkovamiriam
15. aug 2010

dik 🙂

maca793
16. aug 2010

presne ako dievčatá píšu pokiaľ skončili školu už mu neprináleží platiť výživné

micinecenka
4. nov 2010

dobry den, chcela som sa spytat, mam 20rokov, pracujem..ale len preto aby som si mohla hradit studium na vysokej skole. co znamena, ze na vydavky na zivobytie mi stale prispieva mamina! a moj tzv. otec na mna doteraz platil a teraz mi prislo, ze chce zrusit vyzivne nakolko som sa VRAJ odstahovala k priatelovi, co nie je pravda...tak sa chcem spytat ci je to mozne? lebo na jednej strane pracujem a na druhej sa nedokazem uzivit sama!

andzi
4. nov 2010

@micinecenka pokiaľ pracuješ, tak vyživovacia povinnosť tvojich rodičov už zanikla a ak ti mamina platí, robí to dobrovoľne, ale otec nemusí, ak nechce.

filipal
5. nov 2010

@andzi a ak chodi micinecenka na denne studium, tak ma narok na vyzivne od otca nie? neupresnila totiz ,akou formou pracuje. ak len brigadnicky popri dennom studiu, tak narok ma, nie?

bkn
16. máj 2011

ako mam postupovat ked dcera dovrsila 18 rokov. mam automaticky posielat vyzivne na jej bankovy ucet ktory si zriadila alebo musi to ist cez sud, alebo staci dohoda niakov formov medzi otcom a dcerou ?

titkovamiriam
17. máj 2011

@micinecenka musi ti stale platit ak navstevujes skolu a dokonca aj keby si bola nezamestnana ma povinnost do 25 rokov.urcitý prijem z brigád mozes mat ,no ak pracujes na trvalý pracovný pomer jeho vyživovacia povinnosť zanika..zaleží to od prímu..
@bkn myslím si že ak ma 18 automaticky posielaš priamo jej ,priatel nemal sud ked jeho deti dovrsili 18 a ani nespisoval dohodu-proste kazde ma svoj ucet a posiela im to tam...