Dokedy sa platí výživné pre deti?

natsa
13. jan 2009

dokedy sa platí výživné pre deti?Hned ako dieťa skončí školu alebo až si nájde zamestnanie?

bianka1
18. máj 2011

@titkovamiriam práveže to tak nieje:(( veková hranica dokedy musíš platiť neexistuje, platiť sa musí dokial chodí dieta do školy potom otec musí podať na sud žiadosť o ukončenie vyživovacej povinnosti a sud rozhodne či ukončí 😉 ..ale ked už nechodí do skoly tak sa ukončí lebo by sa to aj zneužívalo ved načo by išli robiť ked tatinko posiela korunky 😝 teraz mala známej chlapec sudne pojednávanie je na UP a sudkyna mu povadala nech zoberie na čas hocijaku prácu a nečaká aby stále otec na neho posielal výživné a ukončila vyživovaciu povinnosť a pritom má 20 rokov.

titkovamiriam
18. máj 2011

@bianka1 no neviem- priatel plati na 22r syna ktory je umyselne nezamestnany ☹

bianka1
18. máj 2011

@titkovamiriam a boli na súde?? na 100% viem že veková hranica neexistuje..tý známy mali aj právničku a sudkyna ich pekne odbila že či sa nehanbí čakať peniaze od otca ktorý musí na neho stále robiť a on mladý človek zas doma sedieť. a tak sa mladý aj ked nechcel musel zamestnať 😉

titkovamiriam
18. máj 2011

pocuj ak dokaze ze sa o seba nedokaze starat tak zevraj aj dlhsie-priatel je taky dobrak od kosti tak sa nebrani,vie ze syn aj nacierno robi,dalsia jeho dcera sa pripravuje na vysku samozrejme ze uz dva roky a najmladsia teraz maturuje a sup na urad prace a tatinko plati hoci by si dokazali sami na seba zarobit,no maju matku co im pozistovala ako co najdlhsie platit....je to paradox lebo mne na syna/starsi je uz samostatny/ vyplaca vyzivne stat ja som od ex alimenty nevidela nikdy v zivote aj sedel zato a aj tak som si nepomohla pomohol mi stat ☹ takze ja to mam doma takto,aj priatel chcel podat ziadost na ukoncenie no hned mu povedali ze nema sancu ☹

bianka1
18. máj 2011

@titkovamiriam nech podá žiadosť a uvidíš že mu to prejde 😉 ako vidím aj vy patríte pod Pezinok ako mi aj kamaratkym syn tam bol aj on chcel od tatka peniaze a popritom na čierno robiť ale otec sudnou cestou prekazil jeho plány 😕 a urobil dobre ved je mladý nech robí a nečaká na alimenty..

titkovamiriam
19. máj 2011

@bianka1 dík už som ti aj mail poslala 🙂

rtw
19. máj 2011

Dcéra skončila ako 21 ročná strednú školu ak nechce ísť na VŠ do kedy mám platiť alimenty ?
Ak nie je prijatá na riadny termín na VŠ dokedy je povinnosť platiť alimenty?

anjelicek26
19. máj 2011

@rtw - ak sa neprihlasila na VS - tak sa musi prihlasit na urad prace. Tym tebe vyzivovacia povinnost konci.

titkovamiriam
19. máj 2011

@rtw
@anjelicek26 dovolím si oponovať-ak bude na UP a nieje schopna sa sama zivit dovtedy musis platit...,tak isto to je ak dieta po napriklad stredńej skole nema pracu alebo o pracu pride do veku 25r.nema narok na podporu ak zije u jedneho rodiaca a v tom pripade sa musia aj rodic u ktoreho zije aj rodic co plati alimenty o neho ,,postarat,,

dominikadomenica
14. sep 2011

Dobry den. chcela by som sa spytat,..mam 20 rokov,dokoncila som strednu skolu a momentalne som evidovana na urade prace lebo nepokracujem na VS. Problem jej ten ze nezijem u otca ani u matky ale u mojej krsnej. Potrebovala by som vediet ci maju povinnost moji rodicia na mna platit daky prispevok kedze zatial nemam robotu a tiez zadarmo zit sa neda ,predsa je to ako keby zijem u cudzieho cloveka a budem musiet tiez prispievat na energie, stravu, atd..dakujem!

kaktusik007
14. sep 2011

@dominikadomenica kedze sa uz sustavne nepripravujes na svoje povolanie, vyzivovacia povinnost zo strany tvojich rodicov zanika... si schopna sa sama zivit, tak sa hold musis postarat sama o seba

dominikadomenica
14. sep 2011

na svoje povolanie som pripravena, sledujem aj prace na internete co sa tyka mojho odboru. Na urade som evidovana len tyzden ako vsetci maturanti co sa nedostali na VS.

bianka1
14. sep 2011

@dominikadomenica napíš rodičom aby podali na sud žiadosť na ukončenie vyž.povinnosti sud musí rozhodnuť 😉 pokial nebol sud tak ti musia platiž výživne 🙂

saranata
14. sep 2011

@titkovamiriam
@rtw
určite nie, otec dietata má vyživovaciu povinnost do momentu kedy dieta prestane studovat, čiže ak v oktobri nenastupi na vysokoškolske študium tak vyživovacia povinnost pre neho končí, to však neplatí o rodičovi , ktorý s ním žije v jednej domácnosti, čiže v tomto prípade ak žije u matky tak tá je povinná sa postarat o neho do veku 25 rokov, pokial nie je schopné sa o seba postarat same. čiže tu má pravdu @anjelicek26 a vyživovacia povinnost končí teda septembrom .

bianka1
14. sep 2011

@saranata ja som tirž v tej istej situacii 😒 z prveho manželstva mám deti a ich akože otec mi tento mesiac pošle za august a vyhlásil že potom nepošle 😒 ja som sa ale informovala že to nieje tak lachké ako si to on myslí čo určí sud sud musí aj zrušiť takže sme mu napísali že nech dá na sud žiadosť ale pokial nebude tak musí platiť ked nepošle 3x tak to riešime cez policiu a aj tak ich sud neminie 😉

bianka1
14. sep 2011

@saranata ja som totiž v tej istej situacii 😒 z prveho manželstva mám deti a ich akože otec mi tento mesiac pošle za august a vyhlásil že potom nepošle 😒 ja som sa ale informovala že to nieje tak lachké ako si to on myslí čo určí sud sud musí aj zrušiť takže sme mu napísali že nech dá na sud žiadosť ale pokial nebude tak musí platiť ked nepošle 3x tak to riešime cez policiu a aj tak ich sud neminie 😉

maminuska
15. sep 2011

@saranata myslím že nemáš pravdu , povinná matka je sa o neho starať do veku 25 rokov pokial študuje. Ak neštuduje a je schopné pracovať vyživovacia povinnost voči nemu zaniká.
Toto si často myslia mnohí mladí že mám 21 , robit sa mi nechce, však ste povinní ma do 25 živit.

martina2001
15. sep 2011

@dominikadomenica ak ti doteraz platili z rozhodnutia súdu tak áno, ak nechcú musia si dať žiadosť na súd o zrušenie vyživovacej povinnosti.Ak to nemáš súdom, tak keď pôjdeš na sociálku budeš ich musieť požiadať o výživné vtedy, ináč ti sociálku nedajú. Toto požiadanie máš na súde bez poplatku

zvedavamt
15. sep 2011

@alexandra
K:
A na zaver - po dosiahnuti plnoletosti maju vyzivovaciu povinnost obaja rodicia, nielen ten, ktoremu dieta predtym nebolo zverene do vychovy
No ved som sa pobavila,ked mi v rozsudku o vyzivnom napisali,ze aj ja som povinna prispievat na dieta
😀
a co robim od jej počatia? či žijeme zo vzduchu? aj mi to tak pripada,ze si to na tom sude myslia,ked malej priznali "take velke spätne odškodne"

saranata
15. sep 2011

@maminuska ved ja som to práve myslela po dobu ked študuje , a to dokonca len ked ide o denne studium, pokial studuje dialkovo tak pracuje alebo pracovat má, takže neviem asi sme sa nepochopili..
tu išlo o otázku dokedy je otec dietata povinný platit matke dietata vyživne, a to je dovtedy kým študuje.
moja matka pracuje na sude a teraz v septembri riešila moju kamarátku ktorej dceru nevzali na vysoku školu, takže vyživovacia povinnost jej tzv otcovi skončila , kedže bude dalej studovat už popri zamestnaní, takže tak

maminuska
16. sep 2011

@saranata
prepáč mrzí ma ak sme sa nepochopili. 🙂

saranata
16. sep 2011

@maminuska v pohode , ved sa nič nedeje 🙂

maminuska
16. sep 2011

Viete ja mám situáciu takú , že dcéra má 16 , je mentálne zaostalá , epileptička a o chvílu dovrši 18 rok , teraz je v deviatom ročníku špeciálnej školy a potom ešt pôjde na tri roky do praktickej školy.
Potom zrejme požiadame o invalidný dôchodok , avšak tento nepokryje jej skutočné náklady na lieky, stravu a bývanie a taktiež bude musiet byť niekde umiestnená v dennom stacionáre aby som mohla pracovať. Výdavky na ňu budú daleko vyššie.
Nebude pravdepodobne schopná sa nikdy o seba postarať.
Bývalý manžel ako ho poznám dobrovolne na ňu prispievať nebude chciet. Myslíte si že budem môct potom ako zákonný zástupca nadalej na nu žiadat od jej otca určité výživné ?

alexandra
16. sep 2011

@zvedavamt Mne to hovorit nemusis, mam 2 deti a som rozvedena ☹
Len som chcela, aby tie info boli kompletne, a aby sa zase do mna nejaka 'pravnicka' neobula ze desinformujem 😀

bianka1
21. sep 2011

http://moje.hnonline.sk/node/2643 tu je o tom dosť popísané 😉

ruta
11. okt 2011

Dobrý deň,prosím o radu.Mám 2 dospelé nezaopatrené deti.Dokedy môžu poberať výživné?Syn mal v septembri 26 rokov,v auguste ukončil Vš a teraz je na urade práce .Dcera bude mať v decembri 25 rokov,má ukončenú Vš a je tiež na urade práce.Rozhodne o tom súd,alebo mám poštou vrátiť späť peniaze .Výživné na 2 deti je 70eur.Dakujem za odpoveď 😲

liz_lemon
11. okt 2011

@ruta syn uz nemoze poberat vyzivne, a dcera len co dovrsi 25 rokov, tiez nie

riamim
12. okt 2011

@ruta Rozhodnúť o tom musí súd. Ty ten návrh podávať nemusíš, to je v záujme tvojho ex. A vracať taktiež nič nemusíš, ak nechceš. Ale ak dá ex návrh, určite ho súd zbaví povinnosti výživné platiť.

kaby
14. okt 2011

@ruta Deti uz nemaju pravny narok na poberanie vyzivneho, ale vyzivne musi byt zrusene rozhodnutim sudu. Kedze je to v zaujme ex partnera, musi navrh podat na sude on. Kym nie je zrusene sudom je viazany rozsudkom o urceni vyzivneho v takej vyske v akej ho sud stanovil.... To, co je zaplatene navyse, sa NEVRACIA spat ex partnerovi.... Netreba sa tym zatazovat..... Nie je vo vasom zaujme sledovat si tieto veci, ale ako som uz napisala, v zaujme strany, ktora je povinny platit vyzivne.... 🙂

kaby
14. okt 2011

@maminuska urcite ano, a nevahajte ani sekundu vyzivne ziadat.... vela stastia