Dokedy sa platí výživné pre deti?

natsa
13. jan 2009

dokedy sa platí výživné pre deti?Hned ako dieťa skončí školu alebo až si nájde zamestnanie?

nana777
18. okt 2011

Dobrý deň, prosím o radu. Môj manžel ma z prvého manželstva 19 ročného syna ktorý je problémový ( kradne, lahké drogy atd.) Bol jemu na súde zverený do starostlivosti ešte pred 7 rokmi. Do jeho plnoletosti sme sa o neho starali potom sa však sám dobrovolne odstahoval k starým rodičom. Chce dat manžela na súd aby mu platil výživné. Je manžel povinný ho živit ? Stále sú s ním problémy nedokončil ani základnú školu. Celé dni sa len fláka a nechce íst nikam robit. Jeho biologická matka tiež neplatí na neho výživné. Hned ako dovrsil 18 rokov prestala platit. Teraz má chvilkove brigady kde sa mu tiež nechce robit tak je to naozaj len na 1-2 týždne. Živia ho starý rodičia. Ďakujem za odpoved.

ruta
20. okt 2011

@liz_lemon
dakujem za odpoved,pekný den .Ruta

jasster
1. dec 2011

mate niekto skusenost ako je to s platenim vyzivovacej povinnosti na dceru, ktora ma 20 rokov, skoncila strednu skolu riadne bola na urade prace a narodilo sa jej babatko teraz? vztahuje sa vyzivovacia povinnost rodicou aj nadalej a moze si ju uplatnit na sude nezavisle na tom ze ma ona dieta? ona ma predsa vyzivovaciu povinnost voci vlastnemu dietatu a jej rodiacia voci jej tak je to?

vefi89
1. dec 2011

@jasster vyživovacia povinnosť je do 25.roku dieťaťa, pokiaľ nie je schopné samostatne sa živiť..
t.z. z môjho pohľadu, a teda sa môžem mýliť...
pokiaľ nebola zamestnaná, a teda len evidovaná na UPSVaR, vyživovacia povinnosť trvá.
ďalšia vec s tým dieťaťom, to bude asi v rozpore, pretože ak sa vie postarať o dieťa, musí sa predsa vedieť postarať aj o seba, živiť by ich oboch mal otec dieťaťa. ak žijú v spoločnej domácnosti, mal by byť živiteľom, ak nežijú v spoločnej domácnosti, dostáva predsa výživné na dieťa, a neviem či sa aj na ňu nejaký čas neplatí... ale to si zas nie som istá..
myslím, že tu teda vyživovacia povinnosť zaniká, ale asi to bude treba doriešiť súdnou cestou

a ak sa mýlim, tak sa ospravedlňujem, je to len moja dedukcia 😅

jasster
1. dec 2011

@vefi89 no zije z rodicovskeho prispevku + pridavok na dieta t.j. 210 eur, pricom nema vlastnu domacnost ani ziaden dalsi prijem, zije u otca dietata v prenajatom byte a otec dietata je tiez na urade prace nezamestnany, pricom nema on od statu ziaden prijem ani hmotnu nudzu ani nic

vefi89
1. dec 2011

@jasster ale ja si ozaj nie som istá svojim tvrdením, takže moc to na váhu neprikladaj...
ako ja neviem, môj názor je, že ak si vedeli spraviť dieťa, mali by sa vedieť aj postarať.. pretož toto je vonkoncom nezodpovedné predsa..

bianka1
1. dec 2011

@jasster vaš manžel musí čím skor podať na sud žiadosť o zrušenie vyživovacej povinnosti 😉 jej dcera poberá rodičovský príspevok a na dieťatko má vyživovaciu povinnosť jeho otec s ktorým bývaju 😉

kaby
2. dec 2011

@nana777 Nechajte, nech syn poda navrh na vyzivne na sud.... Toto je skutočne na posudeni toho ktoreho sudu ako vyhodnoti celu vasu situaciu...
Ale do buducnosti by mlady pan nemal zabudat na to, ze voci rodicom nedisponuje len s pravami, ale aj s povinnostami....

kikki23
8. feb 2012

Ahojte, ja v tom vsetkom uz mam poriadny hokej. Ja som studentka VS a koncim v maji 2012. T.j. od juna mozem zacat pracovat. Mama na mna plati vyzivne, urcene sudom. Ako to bude v pripade ze som dostudovala, pracovat chcem ale zamestnanie nenajdem? Resp tie mesiace po skole kym si najdem zamestnanie je matka povinna mi dalej platit ci nie? Lebo kade tade sa pise, ze ak je dieta SCHOPNE sa uzivit. Len nejako neviem co to znamena. Dakujem za rady. Poprosim na mail odpovedat ak to bude mozne - ivanova.katka89@gmail.com

terezka1015
9. feb 2012

Chcem sa opýtať, či je rodič povinný platiť výživné na svoje dieťa, ktoré práve končí VŠ , ešte nemá 25 rokov a bude matkou, hoci nie je vydatá. Ako postupovať??

ela2710
9. feb 2012

@terezka1015 je povinny, kym studuje, tak je, kym nema prijem zo zavislej cinnosti, ale musi navstevovat denne studium.

engina191
14. jún 2012

chcem sa opytat ako to je dcera dovršila 18 rokov v aprili byva s matkou a ziada si odomna vyssie vyzivne tak by som chcel vediet ze ked ja jej napriklad budem posielat vyzivne vo vyske 100€ ci je aj matka povinna jej posielat rovnaku sumu dakujem

irriss
14. jún 2012

@engina191
Jakmile dite nabyde plnoletosti, vyzivne patri do rukou plnoletemu diteti, nehlede na to, kde bydli a jak a jestli se o neho dotycny stara

brixia
17. sep 2012

Dobrý deň , dcéra v júni ukončila strednú školu a od septembra je zaevidovaná na úrade práce , hľadá si prácu ale hneď si nenájde ,ex už neposlal výživné ani za mesiac júl , august .. úrad práce povie že rodičia ju musia živiť do 25 rokov ak si nenájde prácu - ale zákon je na otcovej strane podľa polície , ja ju živím hoci dostávam len 216 euro opatrovateľské na postihnutého syna - prečo má otec výnimku že nemusí platiť výživné , je to nespravodlivé.. na polícii nám povedali že za tie 2 mesiace si mám vymáhať výživné exekútorom..

mirica
21. sep 2012

@brixia rodič/ rodičia platia výživné do vtedy , kým deti nie sú schopné sa samé živiť....toto ale neznamená , že je to do vtedy , kým si nenájde prácu . Sú deti , ktoré nie sú schopné sa samé živiť po dovŕšení 18 rokov - teda buď študujú na dennom štúdiu , alebo ich zdravotný stav im pracovať neumožňuje( fyzické , mentálne poškodenie alebo dlhodobo zlý zdravotný stav) Tieto deti sú odkázané na pomoc rodičov prakticky celý život. Tvoja dcéra pracovať môže, čiže teoreticky ani ty už nie si povinná ju živiť . Vezmi to s tej opačnej strany - vyživovacia povinnosť medzi deťmi a rodičmi je vzájomná . Tiež by sa ti asi nepáčilo , keby ona pracovala a jej otec by prišiel o prácu a žiadal od nej výživné . Skús sa s dcérou dohodnúť , nech ide pracovať zatiaľ brigádnicky , kým si nenájde normálnu prácu . No a za tie dva mesiace by som to najskôr skúsila urobiť tak , že napíšeš jej otcovi , že za tie dva mesiace zaplatiť ešte mal , nech si to overí u nejakého právnika , lebo ak to pôjde cez exekútora bude ho to stáť oveľa viac. No a ešte neviem , či obe tvoje deti majú rovnakého otca , ale ak áno ...požiadaj si o zvýšenie výživného na syna ( však otcovi jedna vyživovacia povinnosť odbudla , môže prispievať viac na druhé dieťa)

alena1988
19. mar 2013

V júni tohto roku budem mať 25 rokov, študujem na VŠ 1ročník Mrg, budúci rok v máji budem končiť. Rodičia sú rozvedení, otec platí výživné, ale ohrádza sa tým, že po dovŕšení 25 veku už nemusí. Podľa zákona, sú rodičia povinní sa o mňa postarať maximálne do 25 veku, ale pokiaľ viem to len v prípade keď som nezamestnaná. Síce mám brigádu ale príjem nemám každý mesiac a v rovnakej sume. Preto sa chcem opýtať, mám nárok na výživné do ukončenia VŠ, kedy dovŕšim 26 rokov, ak som neprekročila štandardnú dĺžku štúdia? Išla som na denné štúdium po 2 rokoch od strednej.

csorbova
13. máj 2013

dobrý deň,chcem sa spytat ,mojho manžela syn z prveho manželstva nastupuje pracovat k policii,na 8 mesiacov ho zamestnavatel vysiela studovat policajnu skolu,a vecerne chce studovat Mgr.Je povinny v takom pripade platit alimenty?

liz_lemon
13. máj 2013

@csorbova akonahle je zarobkovo cinny, tak vyzivne platit nemusi, musi vsak poziadat sud, aby ho zbavil tejto povinnosti

manusko
3. feb 2014

chcela by som sa spýtať, keď syn skončil vlani v júni strednú školu, od augusta pracuje a teraz by chcel ísť na denné štúdium ny vysokú školu, je otec povinný platiť výživné? Syn má 22 rokov, teda otec od septembra na neho neplatí. je to správne???

liz_lemon
3. feb 2014

@manusko vyzivne nemusi platit, len ak o to poziadal na sude, nemoze ho prestat platit len tak
ak prestal platit na zaklade rozhodnutia sudu, a syn bude chodit do skoly, tak zase musi otec platit vyzivne, ale syn si musi dat ziadost na sud

robferino
13. máj 2014

Mám dvoch synov 23 a 21 ročných .Robia brigádne .Neviem koľko zarobia,zatiaľ im platím súdom určené výživné.Dokedy by som ho mala platiť?

chikitka
13. máj 2014

@robferino ak sa nic nezmenilo, tak ja viem tak ze do 18 rokov, ak pracuju a nestuduju, ak studuju, tak do 26 rokov. od 18 rokov si v pripade zaujmu o upravu vyzivneho musia poziadat deti same... mozno sa ale aj mylim...

draik
13. máj 2014

@robferino
Pokiaľ súd nerozhodne inak.

robferino
14. máj 2014

Dakujem za radu.A keby som podala na súd ukončenie platenia výžvného?

anatalia77
14. máj 2014

@robferino pokial su zarobkovo cinny,tak podaj.Alebo nech dolozia papier o studiu..

mirica
14. máj 2014

@robferino ..požiadaj deti nech ti predložia doklad o dennom štúdiu. Ak študujú denne a popri tom si niečo brigádnicky privyrobia, tak výživné zrejme súd nezruší. Ak ti potvrdenie nedodajú, podaj na súd návrh na zrušenie výživného.

robferino
14. máj 2014

Dík,aj tak urobím.To bude najlepšie riešenie, pretože už neštudujú.

1bambulka1
2. aug 2014

Dievčatá a viete poradiť 19r,nezmaturoval,ale zamestnal sa na dobu určitú(tú dobu nechce uviesť od kedy do kedy má na pracovnej zmluve).S úsmevom na tvári oznámil otcovi že má platiť ďalej výživné lebo nezmaturoval a opravné má v septembri.Taktiež nezabudol dodať že ak nespraví skúšky ani v septembri má ďalší termín vo februári.čo v takomto prípade?

mirica
2. aug 2014

@1bambulka1 ...tak nech si podá na súd žiadosť o zrušenie výživného, s odôvodnením, že mu syn odmieta predložiť doklady ......tam bude syn musieť zdokladovať všetko.....prinajhoršom to zamietnu a bude musieť platiť dalej....podla mna to že ešte nezmaturoval, nemožno pokladať za "denné štúdium"...a to že pracuje, znamená, že je schopný sa samostatne živiť......však aj tí čo majú len základné vzdelanie pracujú....
Môj syn musel a každý rok aj musí zdokladovať v septembri, že nastúpil na VŠ , na denné štúdium...kým to nepošle exekútorovi, ten mu neprepošle výživné od otca
..

kajka73
16. aug 2014

dobrý den, chcela by som s spýtať, mám plnoletú dcéru ktorá študuje na VS. Otec je platí výživné a pýtal si od nej potvrdenie o návšteve školy na ďalší akademický rok. Dcéra mu napísala, že potvrdenie mu zašle v septembri, nakoľko tieto veci škola začína dávať až v tomto mesiaci. Zatiaľ jej výživné neposlal, pretože mu dcéra neposlala známky. Má na to právo ? Výživné má stanovené súdom. Ďakujem za odpoveď.