Je možná dohoda o výživnom?

misiel
7. jan 2015

Ahojte mamičky.
Moja situacia je nasledovná. Čakám babätko s mužom s ktorým si už nerozumiem. On pochádza z madarska. Momentálne nie sme v kontakte pretože ma znervoznovalo jeho spravanie a jeho nezaujem o male. Napriek tomu som ochotná sa s ním dohodnuť na podmienkach ohľadom výživného. Nakoľko nevie dobre slovensky, nechcem to ťahať na sud, pretože väčšinu roka pracuje v zahr. kde sme sa aj spoznali, a preto chcem aby to prebehlo hladko. Chcem mu dat na výber, že
- (nakolko sa ani teraz o male nezaujima) sa vzda otcovstva, nezapise sa na RL , a nebude musieť platit vyživne ale ani mať právo na dieťa a spíše sa o tom dohoda. Je to však možné? može to po niekoľkých rokoch napaduť ked si nahodou spomenie že má dieťa? a druha možnosť...,
-že sa na RL zapíše, dieťa bude mať však moje meno, otec bude platit výživné na dieťa ( je možne aj na mna?) a o výške by sa tiež dohodlo, a ....o stretávani sa s dieťaťom za mojej prítomnosti. Dá sa to všetko spísať u notára či právnika....či za kým mám s tým ísť? Vopred ďakujem.
ešte spomeniem že nie sme zosobášený a nežijeme spolu.

andymama
7. jan 2015

Ahoj misiel. V prvom rade ti gratulujem k babetku a drzim pacle aby ti to vislo. Mam niekolko otazok
Mas niakeho priatela ktory nahradi otca dietata? Lebo ak nie tsk nechapem preco by nemal byt napisany ako otec uz len z financneho dovodu. Druha vec ze ked nieste skoro vobec v kontakte tak veris tomu ze ti sam od seba bude posielat peniaze kazdy mesiac cca 20 rokov.. Tym chcem povedat ze najlesie je sudne sa dohodnut a potom ti posielat bude musiet. Vyzivne na dieta sa mu vyrata z platu ak mi napises kolko zaraba tak ti napisem odhad kolko mozes pozadovat

materina_duska
7. jan 2015

Ta prva verzia je pravne nemozna. Ziadnou dohodou sa neda oficialne vzdat rodicovstva.
Ta druha dohoda je mozna. Mna skor zaujima, ci aj on ma potrebu to riesit. Ak nekomunikujete a nema zaujem, nezatazuj ho navrhmi dohod. A ak sa raz nahodou spamata, nech svoje otcovstvo sam dokazuje na sude 😉

pribinak
7. jan 2015

Verzia c. 2, ale nie cez pravnika ci notara, zverenie dietata, vyzivne a styk upravuje sud, keby sa daco zacalo diat, ziadne notarske dohody nie su platne, len rozhodnutia sudu
Nevie po slovensky? Tak si najde tlmocnika, zas nerozprava po mongolsky, to nieje predsa ziadny problem

Ak chces verziu c.2, ked sa narodi dieta, das navrh na sud na urcnie otcovstva, nasledne sa bude riesit zverenie, vyzivne a styk

sissy27
7. jan 2015

každá dohoda týkajúca sa rodičovských práv a povinností podlieha schváleniu súdom... áno,môžete ju spísať u notára, u právnika, v kuchyni alebo kdekoľvek - bude mať rovnakú hodnotu - žiadnu, kým nebude schválená súdom... a musí byť postavená tak, aby nezvýhodňovala len jedného z rodičov (napr. on bude platiť a vídať dieťa len z fotiek určite neprejde)... pokiaľ s tým prídete za notárom či právnikom a je férový, mal by vás na tieto veci upozorniť, ale môžeš natrafiť aj na takého, ktorý ti za peniaze vyčaruje akýkoľvek papier na želanie a neupozorní ťa na "detaily" ...
dohoda o vzdaní sa rodičovských práv a povinností nie je z právneho hľadiska možná... opäť sa takto môžete dohodnúť medzi sebou na dobré slovo, ale pokiaľ sa to jednému z vás dvoch znepáči, tak môže ísť na súd a jeho práva (aj povinnosti) mu budú priznané... teda aj on si môže po x rokoch nárokovať na svoje dieťa...
pokiaľ ho do RL zapíšeš, tak všetky ďalšie úkony ako stretávanie sa s dieťaťom, výživné, zverenie do opatery opäť podliehajú schváleniu súdom, inak je to len o dobrej vôli... priezvisko bude mať dieťa automaticky tvoje, pokiaľ sa nedohodnete inak a nevyplníte príslušný formulár... a ešte doplním, že pokiaľ ste obaja zapísaný v RL a nemá jeden z vás dieťa zverené do osobnej starostlivosti súdom, tak máte obaja rovnaké práva - v praxi to znamená napr. toľko, že môže vyzdvihnúť dieťa zo škôlky bez tvojho súhlasu, dať mu spraviť cestovný pas a podobne... stretávanie sa s dieťaťom len v tvojej prítomnosti ti bude s najväčšou pravdepodobnosťou schválené do troch rokov veku dieťaťa bez problémov, neskôr už je to také že môže byť a nemusí...
tvoje možnosti vidím takto:
1. buď ho dáš zapísať do RL so všetkým, čo k tomu patrí, teda aj súdnym pojednávaním
2. alebo ho tam nedáš zapísať a necháš veci voľne plynúť (teda to necháš na ňom, či sa k dieťaťu chce oficiálne priznať a riešiť to)
a aby som nezabudla, niektoré sociálne dávky na SR nedostaneš, ak nemáš súdom určené výživné...

marydzejn
7. jan 2015

Ja som bola v rovnakej situacii, rozisli sme sa s byvalim priatelom po 2 rokoch rozhodla som sa ho zapisat do rodneho listucako otca len z jedineho dovodu - alimenty. Biologicky otec o malu nejavi ziaden zaujem ani po skoro 4roch rokoch, co mi absolutne vyhovuje, kedze rok a pol zijem s novym priatelom...a teda k veci ...mame len dohodu, viac menej len ustnu, lebo dohodu , ktoru som spisala sme obaja podpisali, ale nie je platna, kedze nie je potvrdena notarsky, avsak zatial plati, sud sme oficialne mali, avsak sme sa dohodli ustne, zaplatil mi jednorazovo sumu 300 eur za vydavky na vybavicku (sono, lieky, kociarik, postielka atd) a plati mi kazdy mesiac 100 e este sa.nestalo, abu nezaplatil, ma trvaly prikaz, tak peniazky chodia...dufam,ze sa to nezmeni tak skoro, kedze,viem od ,,ex svokricky,, ze ma priatelku uz skoro 4 roky, ci nebude mat.v najblizsej dobe dalsie dieta, tym padom by mi trebalo sudom nejako ,,poistit,, alimenty...a ano mas narok aj ty na alimenty ako nevydata matka, vyde ti podstatne mensia ciastka ako na.babatko, ale ani 20-30 e.mesacne na.ulici nenajdes ako sa hovori...mam doma este papiere, ktore mam ohladom vsetkeho co sa tyka priznania peniazkov nevydatej matke, tak ti ich mozem poslat, sud ako taky mat.musite, ale dohodnut sa.mozte mimosudne, tam oznamite,ze ste.sa.dohodli mimosudne.ohladom platenia alimentov na.male (pripadne.aj na.teba), v papieri by malo byt taktiez uvedene,ze dieta sa dava do starostlivosti matky, ktora.bude taktiez spravovat.jeho majetok, otec ma pravo stretavat sa s dietatom a na stretnutie je povinna.ho matka.pripravit...neviem ale.ako tp bude so sudom, kedze papiere na.sud sa posielaju na adresu trvaleho bydliska odporcu, cize otca tvojho dietata, neviem ako to je, ked.je.v.zahranici...ked.by si mala.nejaku otazku, kludne napis.spravu 🙂

rachel36a
7. jan 2015

Ak chces dietatko vychovavat sama bez jeho pomoci, tak jednoducho neuvedies do rodneho listu otca, ale on ak bude chcit sa stretavat s dietatkom, tak ty s tym nic nenarobis ked o to poziada sud... A vdruhom pripade ked uzna otcovstvo dohodou si urcite podkienky, tak tuto dohodu musi schvalit sud...

terezia1
27. jan 2015

preco neskusit mediatora ohladom vyzivneho? 😉