Je možné predplatenie výživného?

lila8686
10. aug 2020

Baby poradte.Moj ex mi neplatil vyzivne 5mesiacov dala som ho na policiu.V rozhodnuti mame urcene ze 70€ mi bude platit.Take som pytala doplatit 350€. Lenze my sme sa cca pred 2 rokmi dohodli,ze mi bude prispievat 100€ mesacne s tym ze na sud ist nemusime.A tak aj ako tak platil,vzdy doplatil ked meskal vzdy po 100€.Teraz zrazu asi pred 8 mesiacmi mi dal len po 70€ . Ze on mi viac platit nebude,ked nemusi.A teraz na polici a vraj aj pravnik mu povedal ,ze ked mi daval po tych 100€ mesacne tym padom ze on si predplatit vyzivne a neni mi nic dlzny ze ja mu mam este vratit a kedze teraz akoze nepracuje moze mi davat len 30€ mesacne.Takze moje otazky zneju da sa takymto stylom akoze predplatit vyzivne a tym padom mi nic nezaplatit spatne za omeskane vyzivne a moze si len tak zmenit vysku vyzivneho len preto ze on "nepracuje "? Dakujem za kazdu radu.

ivkazba
10. aug 2020

Nemyslím si, že existuje niečo ako predplatené výživné. Súdom má určené platiť 70 eur, že platil navyše je vaša dohoda, reálne je povinný platiť každý mesiac 70 eur. Ale ako to je právne v poriadku bude určite vedieť povedať právnik @draik

makova333
10. aug 2020

@lila8686 ja si myslim, ze ak on ukaze platby, ktore poslal (100€) a ktore poslat mal (70€), nevznikne mu dlh, tym padom nebude co vymahat. Dolezite je rozhodnutie sudu o vyzivnom, nie vasa dohoda. Na druhej strane 30€ platit nemoze svojvolne, musi o tom rozhodnut sud (musi si podat navrh a sud rozhodne o znizeni/zvyseni/ponechani vysky vyzivneho). Je irelevantne, ze teraz je nezamestnany. (laik)

mondolina
10. aug 2020

Ak je za 5 mesiacov " 0" ak aj predtým platil viac ako určil súd, tak je za 5 mesiacov 0.

deti95060810
10. aug 2020

predplatiť výživné nie je možné. Ak platil 100 e podľa vašej dohody, tak to je dohoda. To si nepredplatil. pracovník policie mu podal blbé vyjadrenie resp. on to zle pochopil...Ani 30 e si nemôže platiť svojvolne - znova musí požiadať súd o zníženie výživného a až tak bude platiť znížené výživné ak súd urči aby platil 30 e...teraz musí platiť stále tých 70 e....

draik
10. aug 2020

@lila8686
Ak je určené výživné 70 eur, nebola iná vykonateľná dohoda resp. rozhodnutie súdu o zložení finančnej čiastky na výživné do budúcna, mal by platiť 70 eur. Čiastka naviac by mohla byť považovaná za bezdôvodné obohatenie príjemcu, ktorého vydanie možno požadovať. Takáto pohľadávka jednak podlieha premlčaniu a jednak ju nie je možné z vlastnej vôle započítať. Sám od seba nemôže platiť menej ako určuje súdne rozhodnutie.
Len na okraj, existujú rozhodnutia v trestnom konaní, že ak rodič jeden mesiac nezaplatil a následne zaplatil dvojnásobok, tak nespáchal trestný čin (kumulatívne totiž zaplatil toľko, koľko mal).

fokuska
10. aug 2020

@draik Zaujalo ma to, ze ak posle viac ako ma sudom urcene, tak to moze byt povazovane za bezdovodne obohatenie prijemcu. Myslela som, ze sa to povazuje za dobrovolny prispevok naviac k vyzivnemu pre svoje dieta.
Co ma robit matka ak jej otec posle vyssie vyzivne - ma rozdiel vratit, alebo sa pytat pisomne potvrdenie, ze to je dar, aby sa vyhla tomu ze v buducnosti to bude ziadat vratit ako bezdovodne obohatenie?
Vopred vdaka za vysvetlenie.

maris5
10. aug 2020

Vyzivne sa neda predplatit. Ak mate sudom 70€ a o prrispieval 100€, tak prispieval nadramec sudom stanovenom vyzivnom, ale nepredplatil si ani prd.
Ak ste spisali dohodu o 100€, mali ste ju dat potvrdit sudom.
Teraz by som ho dala na sud o zvysenie vyzivneho. Podla vsetkeho moze prispievat 100€.

draik
10. aug 2020

@fokuska
Závisí aj od vôle povinného rodiča, teda od toho, čo bude tvrdiť, či platil naviac len jednorazovo atď. V každom prípade pri rozumných rodičoch je to vždy o komunikácii, inak by som bol radšej opatrnejší. Premlčanie nastáva pomerne rýchlo.

makova333
10. aug 2020

@maris5 nemali spisanu dohodu

lila8686
autor
10. aug 2020

@draik takze som dobre pochopila ze podla zakona nemam narok na tych 350€ co od neho pytam pretoze mi posielal naviac ked on to tak bude tvrdit na sude ? Ci som zle porozumela?

dusankomoj
10. aug 2020

@lila8686 nie,stále ti tie peniaze dlží! Čo dal naviac,dal dobrovoľne dieťaťu! Viac môže dať koľko chce,ale minimálne tých 70eur čo má určené. A aj keď nerobí, nemôže si bez súdu svojvoľne znížiť sumu!

draik
10. aug 2020

@dusankomoj
"Čo dal naviac,dal dobrovoľne dieťaťu!" Na to ste prišli ako?

makova333
10. aug 2020

@lila8686 ano, nemas. Pokojne sa mohol pomylit a zadat v banke nespravnu sumu (alebo to aspon tvrdit).

dusankomoj
10. aug 2020

Sumu, ktorá je určená dať musí. Môže dať viac,ale nie menej! Ak dá viac,je to jeho rozhodnutie,ale nie predplatené výživné!

fokuska
10. aug 2020

@draik Cize moze povinny tvrdit co? Ze to bol omyl, ze si nevsimol, ze posiela inu sumu? Alebo aky dovod by mu potencialne mohol "prejst" a vyvratit domnienku druheho rodica, ze to bol dobrovolny prispevok naviac?

ukulela
10. aug 2020

Takže aké je poučenie do budúcna? Ak sud urči nejakú sumu a chlap bude platiť vyššie dobrovoľne, tak nech o tom už píšu dohodu a dajú si ju potvrdiť aspoň u notára? alebo nech je to posielam do dvoch čiastkach jedna bolo líške určeného výživného a druhá tá dobrovoľná navyše? Aby on nemohol tvrdiť že dal omylom príkaz na vyššiu sumu? A ako dôkaz v tomto prípade zakladateľky by nestačila napríklad ani mailová komunikácia, že áno poslal som ti 100, alebo niečo v takom zmysle, že budem ti to teda posielať mesačne 100?

makova333
10. aug 2020

@ukulela poucenie je mat vsetko na papieri sudom potvrdene. Pre obe strany.

fokuska
10. aug 2020

@makova333 A ked napriek rozhodnutiu sudu posle viac? Vratit? Pytat sa ci je to chyba, alebo ci podlal schvalne viac?

draik
10. aug 2020

@fokuska
Jednoducho sa pomýlil pri zadaní trvalého príkazu, pretože bol v tom, že má platiť x, ale v skutočnosti platil y.

makova333
10. aug 2020

@fokuska nech posle dve sumy jedna bezne vyzivne za xy/rok a druha dar, vreckove, na skolsky vylet... Inak by som vratila. Alebo sa pisomnou dohodou dohodnut na vyssom vyzivnom, ktoru potvrdi sud. Inak z toho cihaju problemy.

fokuska
10. aug 2020

@draik
@makova333
ok, vdaka

lila8686
autor
10. aug 2020

@makova333 ale ked mi posielal tych 100€ pravidelne a popripadne by som podlozila aj nasu komunikaciu ze dobrovolne mi daval viac penazi aby sme nesli na sud to neplati? Lebo ako je to dost voci mne nefer on mi neplati pomaly pol roka a nakoniec mu to len tak prejde ?