Keď je dieťa zverené otcovi a výživné platí matka

pokej
18. sep 2013

Dobry den, ja by som sa vas chcela opytat. mam 8 rocneho syna ktoreho mam vo svojej starostlivosti ale syn chce ist ku ocovi lebo som vraj zla, tak som mu vyhovela nechcem ho tu drzat a silu, s byvalim si to dame aj na papieri na socialke ze je pri nom ale chcela by som vediet ako je to s vyzivnym ked som na materskej s dcerou ktoru mam s terajsim manzelom.ci sa vyska vyzivneho rata len s mojej materskej alebo sa pocita aj prijem manzela? dakujem za odpovede a pomoc

sue
18. sep 2013

@pokej a to myslíš naozaj vážne? 😕 teda to, že ho "pustíš" - áno, beriem, že otec má na dieťa rovnaké právo atď...aj to, že syn je už dosť veľký, aby si vybral, ale podľa mňa synček len žiarli na mladšiu sestru nevlastnú a bude ho to bolieť, ak sa ho vzdáš ☹

meggy07
18. sep 2013

..trochu rýchlo sa vzdávaš.. aj keď si myslím, že je v tom viac ako si napísala 😒
Čo tak "striedavá starostlivosť"??? ..a kludne aj bez papiera.. ak je ex ústretový a nebudete si robiť vzájomné prieky.. V takomto prípade na výživné nemá nárok ani jeden.. Aj s výdavkami na školu (školné, výlety a pod.) by ste mali ísť pol na pol, ak sa tak dohodnete..
Ak sa rozhodneš vzdať sa ho v tom prípade súd berie do úvahy všetky príjmy a výdavky v domácnosti.. či si sama, alebo vás tam žije desať 😉
Dúfam, že som trošku pomohla pri rozhodovaní..

pokej
autor
18. sep 2013

dakujem vam pekne, ale verte je to tazke rozhodnutie, lenze syn so mnou nekomunikuje uz rok ako zacal chodit do skoly a kade chodi tak vsetkym vravi ze ho bijem, ze klaci na rajbadle, ze som zla ze ma nechce a nelubi. uz sme boli aj pri psychologicke lebo ma vskole problemy je narodeny v 7. mesiaci takze ma nasledky, a ked sme tam boli posledne aj s byvalym tak dala takuto moznost a on sa toho chytil a ak to neodsuhlasim tak to pojde sudom. mozno to vyzera ze sa rychlo vzdavam ale toto uz trva 5. rokov ako sme s byvalim od seba, a posledny rok je neunosti aj pre neho aj pre nas. tazko sa mi to vysvetluje ako to je ale syn sa uz nevie dockat kedy oddide sedi pri okne a caka na otca a ked poviem ze teraz tam este nejde tak som zase zla a le zazera. o peniaze mi nejde vobec len som chcela vediet ako sa to race. je mi z toho velmi tazko ale neviem ako pomoct synovi inak a ak mu toto pomoze tak budem rada aj ked boli ze ako matku ma vobec nechce a to som robila aj nemozne aby sme ostali spolu. verte je to velmi tazke a dlhe rozhodnutie 😢

sashabb
19. sep 2013

@pokej nič si z toho nerob. Chápem, že to je ťažká situácia, no nikde nieje napísané, že dieťa musí zostať po rozvode s matkou. A hlavne ide zrejme o truc z jeho strany. Väčšinou takto deti "vydierajú" rodičov, chcú ísť k tomu druhému, lebo doma majú režim-povinnosti a akosi si myslia, že u druhého rodiča to nebude.
Kludne sa dohodnite, ty by si mala prispievať nejakou sumou (žiaľ neviem ako sa to v tvojej situacii posudzuje) a buď bude syn spokojný a celkovo sa zlepší, alebo si aspoň uvedomí, že u otca je to rovnaké ako u matky.
-------------
A ešte dodám, že tým že bude u otca predsa neznamená, že sa ho vzdala. Jednoducho pre svoje dieťa chce to najlepšie a keď si syn myslím, že to nájde u otca, prečo mu v tom brániť?
Veď navštevovať sa budú stále, časom možno z toho bude aj striedavka, alebo sa syn vráti aj späť.

pokej
autor
19. sep 2013

@sashabb dakujem, si jedna z mala co to pochopila a podporila ma. cloveka potesi ked ma pochopenie aspon pri cudzich lebo okrem manzela ma kazdy odsudzuje.

meggy07
19. sep 2013

@pokej Nikto ťa neodcudzuje.. aspoň tu to tak nevnímam.. keby si hned na začiatku napísala ako sa veci majú, tak aj ja ti možno napíšem to čo sashabb.. Musí to byť pre teba veľmi ťažké, ked to už trvá nejaký ten čas.. vôbec ti nezávidím.. Neviem síce ako by som sa v takejto situácii postavila k tomu ja, ale povoľ synovi ísť k ocovi.. uľaví sa tak jemu ako aj tebe.. a ako sa hovorí: ČAS UKÁŽE 😉

mirica
19. sep 2013

@pokej ....písala si , že to dáte na papier aj na sociálke....no tam to asi stačit nebude, lebo ak si mala za sebou súd o zverenie do osobnej starostlivosti a určenie výživného ,tak rozhodnutie môže zmeniť zas len súd. Inak zostáva v platnosti pôvodné rozhodnutie čiže aj ked syn bude žiť s otcom bude on povinný ti platiť výživné. Predpokladám skor , že Vám na sociálke pomožu spísat rodičovskú dohodu, ktorú následne súd schváli. Ak sa s bývalým nedohodnete na výživnom, bude o tom rozhodovať súd. V tom prípade sa do tvojho príjmu bude rátať aj príjem tvojho manžela, lebo podla našich zákonov je životná uroveň manželov rovnaká . Čiže ty sa podielaš na životnej úrovni tvojho manžela a dieťa zase na tvojej.
Je mi strašne ľúto tvojej situácie, snáď sa to časom upraví aspoň tak, aby ste mohli mat aspoň starostlivost striedavú. Podľa mna si sa rozhodla správne, lebo ak je problém dlhodobý , držať ho nasilu pri sebe , by situáciu len zhoršilo, a mohlo by sa to veľmi zle odraziť na jeho psychickom zdraví......bude lepšie, ak bude šťastný s otcom , než by mal byť nešťastný s tebou. Dúfam, že jeho otec bude natolko rozumný , že bude synčeka viesť k tomu aby za tebou aspon pravidelne zatiaľ chodil.

anatalia77
19. sep 2013

@pokej napíš mi IP,nechcem to rozoberať verejne

pokej
autor
19. sep 2013

@meggy07 nemyslela som tu vas ze ma odsudzujete prave naopak, vy ste ma podporili a pomohli co som sa od rodiny nedockala. chcem vam vsetkym podakovat za podporu aj za info. 🙂

havana_frost
24. sep 2013

Zákon (o rodine) káže, že na výživnom sa podielajú rodičia. Neviem odkiaľ sa berú tie názory, že sa započítava aj príjem nového manžela rodiča, ten rodičom nie je, takže ani jeho príjem a majetok sa neberie do úvahy.
Pri striedavej starostlivosti sa výživné nemusí určit, ale môže - zohľadňuje sa dĺžka pobytu u každého rodiča.

gumimaci
25. sep 2013

@pokej ahoj, pri sude o vyzivne na deti mojho partnera, sud zistoval aj moje zarobky 😝 aspon u nas to sud bral do uvahy. (ale nepotrebovali potvredenie od zamestnavatela, alebo daneve priznanie, len ci som zamestnana a cca prijem) 🙄

pokej
autor
27. sep 2013

dakujem vam za prispevky, zatial byvali tvrdi ze nechce ziadne vyzivne ale chcem posielat aspon tu minimalnu ciastku co je.je to predsa aj moj syn a aby ma ani nemohol udat byvali alebo jeho mama.

kaktusik007
29. sep 2013

@pokej jeminenky, tazke... velmi tazke....
dobre robis, ze si sa rozhodla tak, ako si sa rozhodla.... len milujuca matka sa radsej vzda dietata, ako by ho videla stale nestastne.... ako v tej bajke o dvoch zenach, ktore sa hadali o dieta... ze prisli za vladcom, aby rozhodol, koho dieta je... a on ze ked sa neviete dohodnut, tak dieta rozpolim - a kazda budete mat polovicu.... a jedna zena na to - nie! nerozpoluj dieta, radsej nech ho ma ona! a vladca rozhodol - ty, ktora sa dietata vzdavas, aby si mu zachranila jeho vlastny zivot, ty si jeho matka, tvoje je...

k vyzivnemu -
@havana_frost - ak rodic ma dalsieho manzela, berie sa prijem aj tohto manzela - aj ked to nie je jeho dieta. Je tomu tak preto, ze manzelia maju rovnaku zivotnu uroven - a na zivotnej urovni matky sa podiela aj jej aktualny manzel... a dieta ma mat adekvatnu zivotnu uroven ako rodicia.
ine je to, ak by zosobaseni neboli - taky partner nema vyzivovaciu povinnost voci svojej partnerke, a teda vyzivne na jej dieta by sa ratalo iba z jej prijmu.....

proste ak by pokej mala iba matersku, ale bola by rozvedena, ratala by sa ako prijem iba materska... lenze ona je vydata - tak sa logicky berie ako jej prijem aj prijem jej manzela - a zohladnuje sa aj ten.

meg_junova
5. sep 2022

@pokej Ahojky, som v tej istej situácii ako ty. Som na dne, ale tiež sa rozhodujem, že dieťaťu vyhoviem. Problém je, že dieťa nevie, do čoho ide.. ale ak to jeho rozhodnutie má byť súčasťou jeho vývoja, tak ok. Hrozí mi teda tiež vyživovacia povinnosť, momentálne som na materskej a žijem s partnerom, s ktorým nie som vydatá. Prihliada sa aj na to? Nevieš? vieš mi povedať, koľko matka platí výživné na svoje dieťa? Najhoršie je, že viem, že sa o neho otex nevie poriadne postarať, ako príklad uvediem, že v zime mu nekúpi nepremokavú obuv, ale plátenky, atď.

vevesh
5. sep 2022

@pokej beru aj prijem manzela a aj ked nebudete mat trvaly prijem, minimalne vyzivne urcene sudom (v akejkolvek vyske) budes musiet platit. V tychto veciach by som si s ex asi spisala dohodu na papier, neodnasala este na sud (ak sa da s ex komunikovat), a ak by chceli neskor sudne riesit, aby si nemusela platit aj roky spatne vyzivne.
A so synom vam drzim palce, aby ste to rokmi dali nejako dokopy..🙂

ibrunova
5. sep 2022

@vevesh téma je z roku 2013

moonlight1210
5. sep 2022

@pokej nasli ste si nakoniec k sebe so synom cestu?