Koľko môžem pýtať výživné na dieťa?

sabush000
20. aug 2019

Ahojte prosim poraďte mi v akej výške si môžem pýtať výživné na dieťa. Otec dieťaťa je podnikateľ vlastní firmu no na papieri zarába min mzdu. Vlastní byt, 2 autá (na firmu) nemá žiadne pôžičky. Máme 6 mesacne dieta čiže ja mám príjem len 250€.

sissy27
20. aug 2019

@sabush000 môžeš si pýtať aj 3000€, v tomto ťa nikto a nič neobmedzuje. Podstatné sú tvoje reálne náklady na dieťa - pero, papier, kalkulačka a píš a počítaj...

veronikaszabova
20. aug 2019

@sabush000 presne tak - pero, papier, blocky a ides. Musis si spisat realne naklady na dieta.

stela01
20. aug 2019

@sabush000 presne tak žiadaj toľko koľko mesačne potrebuješ na dieťa , tj bývanie , jedlo , oblečenie , drogéria , lieky , + doprava - kultúra - poistenie - šetrenie atd .
👍🏻💪🏻

mogaa
20. aug 2019

@sabush000 ešte netreba zabudnúť že vyživovaciu povinnosť majú obaja rodičia...Pri takom malom dieťati sa berú reálne náklady na dieťa....keďže si na RD tak reálne náklady môžeš žiadať v plnej výške, ak pôjdeš do práce, otec môže požiadať o zníženie nakoľko sa zmenia fin.pomery aj u teba.....reálne pri tak malom dieťati cca 120-150eur. Ak budeš preukazovať reálne náklady ktoré budeš aj požadovať, súd bude aj zaujímať z čoho si ich hradila do obdobia súdu🙂

mogaa
20. aug 2019

@sabush000 určite sa do výživného nezapočítava nájomné a podobné veci🙂každý prípad sa posudzuje komplexne - prihliada sa na príjem oboch rodičov ale aj na majetkové pomery oboch rodičov.....ak napr. žiješ s dieťaťom v prenajatom byte - prihliadne sa na to že platíš prenájom (určite ale nie že celú výšku zahrnú do výživného) ale ak žiješ u rodičov tak sa to do úvahy neberie....súd budú zaujímať aj tvoje aj jeho náklady.....to že je otec podnikateľ a má autá na firmu, nič neznamená....stačí ak preukáže že nie je jediným vlastníkom firmy alebo firma je v strate a celkovo vykazuje malá príjem....autá čo sú na firmu - môžu byť na leasing alebo preukáže že ich potrebuje k výkonu svojho povolania, oficiálne príjem vo výške minimálnej mzdy.....z jeho strany súd bude zaujúmať z ťoh napr.platí byt kedže zarába len minimálnu mzdu, z tvojej strany - z čoho si doteraz hradila požadované "reálne náklady🙂

stela01
21. aug 2019

@mogaa napíšeš - nezapočítava sa nájomné .... a potom prihliada sa že platíš podnájom .

Prečo by dá nezaratúval vydaj - nájomné voda elektrika plyn Atd aj to je tvoj vydaj na dieťa kde by mal otec prispievať .

mogaa
21. aug 2019

@stela01 prihliada sa na podmienky rodičov - čiže ak niekto býva u rodičov - je jasné že celé náklady neplatí sám, iné je ak býva v prenájme alebo vlastnom byte kde mamička musí platiť všetko z rodičovského príspevku...prihliada sa na to komplexne...iné je ak mamička platí z RP 500 prenájom bytu a iné je ak platí nájomné za byt 150euro. Ani v jednom prípade neznamená že celá suma pôjde automaticky do výživného....Každý prípad je iný, prvoradé sú náklady na dieťa, mamička môže požiadať na výživné na exmanželku(pokiaľ je na RD)tam už sa výška nájoného berie do úvahy, rovnako plyn elektrika,mobil, internet....). Ale je nereálne myslieť si že ak som na RD a žiadam o výživné to bude automaticky 300-500eur....na výšku nájomného a ostatných nákladov na domácnosť sa môže prihliadnuť a nemusí - záleží to vždy od konkrétneho prípadu a situácie....napr.mamička platí drahý prenájom (je na RD) a pritom môže bývať u rodičov ktorí žijú v prázdnom dome...všetko záleží od argumentácie a obhájenia si nákladov....kamarátka má syna, nedávno žiadala o zvýšenie výživného(syn stredoškolák, sama platí všetky náklady na byt na všetko), ex mal dobrého právnika - výživné nezvýšili ostalo na 15ročného chalana 160eur.

mogaa
21. aug 2019

@stela01 a ona mala plat učiteľky s čiastočným úväzkom - jej mesačný príjem cca 550v čistom

stela01
21. aug 2019

@mogaa náklady sa rozratavaju logicky ....
Ak bývam u rodičov delia sa podľa počtu osôb
Však to je jasne , všade platíme či v podnájme či u rodičov ....

To že kamarátka má výživné 160€ nevieme my posúdiť či je veľa a či malo .
Môže sa odvolať a keď viem že ex je kkkt bohu žiaľ budem aj ja a ešte väčšia .
Koľko žien je takých hrdých a povedia si že tak čo už ja to zvládnem ... a zoderú sa ... tu čítam prípady že prispieva 30€ ?!
Lebo vraj nemá .
Ako píšeš záleží od okolnosti xy mám 7 r 230€ veľa ? Tiež ťažko posúdiť situáciu

mogaa
21. aug 2019

@stela01 samozrejme že 160eur je na stredoškoláka málo - pekne všetko zdokladovala bločkami , rozpísané náklady - no neprešlo....a to mu tam dokladovala ešte zvýšené náklady - súkromné rehabilitácie v rehab.centre(chlapec má skoliózu), doplatky za kúpelnú liečbu, doučovanie na prijímačky na SŠ, zvýšené náklady ako dochádzanie do SŠ v inom meste a podobne.....ak by brali do úvahy aj alikvotnú časť na náklady na domácnosť ako nájomné, plyn, elektrika, tak z tých 160eur by bolo 110 len tá alikvotná časť nákladov za domácnosť(lebo bývajú v byte len on a matka🙂)- takže 50eur by bolo mesačne na 15-ročného chalana strava, oblečenie, drogéria,škola a školské potreby, + tie dokladované výdavky za rehabilitácie, doučovania atď....jasne že vyživovaciu povinnosť má ja matka, ale tá si z platu 550eur tiež vyskakovať nemôže...pritom otec mal dokladovaný príjem cca 800eur

stela01
21. aug 2019

@mogaa 440€ sú výdaje na bývanie ? nerozumiem smutne je že vlastný otec nema potrebu prispieť lepšie .

Veľa záleží od právneho zástupcu od sudcu ...

eliska13
21. aug 2019

@sabush000 najdôležitejšie z toho čo si napísala je to, že nemá prijem na papieri.Auta na firmu, firma podla daňového môže byť v strate.ak sa ho sudca spýtal z čoho teraz financoval rodinu môže povedať, že mu dávali rodičia, lebo Vám nezvysovalo.takze pýtaj toľko, koľko si myslíš, že mesačne Vás stojí dieťa ty vieš...

itka39
21. aug 2019

ja som na syna pytala 100€ mesacne ale ako zacal chodit do skoly tak som ziadala cez sud 150€/mesacne ale nastastie ex sa stym suhlasil

ssiss
25. aug 2019

Ahojte dievčatá,s bývalým manželom sme sa na súde dohodli, že na mimoriadne veci bude okrem výživného prispievať polovicou.Len že v rozsudku to nie je uvedené. Výživné mi posiela (13a14rocna dcéra) 120 +100€ mesačne.Naklady sú však vyššie, keďže dievčatá sa venujú športu a sú to dospievajúce slečny. Aku sumu by som mohla žiadať? Bývalý pracuje na 6 hod. úväzok a ostatok dostáva do ruky. čo radíte?

simona745
30. apr 2021

Dobrý deň prosím vás poraďte žijem s priateľom 4roky v prenájme nájomnú zmluvu nemáme mam sním syna 3roky mal. Voľáko mu preplo tak ze mam si nájsť sním bývanie mam nárok na výživné aj spetne?

stela01
30. apr 2021

@simona745 ako to myslíš spätne ? Veď spolu momentálne žijete a aj spolu gazdujete .

Podaj návrh a od podania môžeš žiadať ale žiadaj na súde

simona745
1. máj 2021

@stela01
@stela01 občas tu je cez víkend ma svoj byt a tu sme podnájme a dáko neprispeje občas 30 - 40 eur a zvyšok si dáva na sporiaci a ja platím stravu deťom oblečenie a všetko mam materskú a výživné na druhé dieťa. Tak preto sa pýtam