Koľko trvá vymáhanie nevyplatenej mzdy súdnou cestou?

buffinko
12. jan 2010

Moja sestra je v situácii, keď bude musieť vymáhať nevyplatenú mzdu podaním žaloby. Máte niekto skúsenosti - ako dlho to trvá, žalobu treba podať v mieste sídla firmy alebo pracoviska? Ako dlho to trvá v praxi? Uvítam každú radu...

hga
12. jan 2010

najdi si advokata

buffinko
autor
13. jan 2010

ano, dakujem, postup je jasny, len som chcela vediet ako to vyzera v praxi 😉 ale asi maju vsetci fajn zamestnavatelov. co je super.

zuzu13
13. jan 2010

no prax je zlozita...a cely proces trva nieked aj niekolko rokov...a ak zamestnavatel je v exekucii, resp. v konkurze, tak ta sanca je fakt mala...treba sa hlavne najprv poradit s pravnikom a az potom uvazovat nad podanim zaloby...zvazit vsety za a proti...
drzim palce

buffinko
autor
13. jan 2010

zuzu, vdaka...praveze zamestnavatel funguje dalej, preto su sance podla mna relativne vysoke. to len sestra dala vypoved. navyse porusili niekolko paragrafov Zakonnika prace, dokonca ma sestra pisomny doklad o nich. cize su uplne mimo...

zuzu13
13. jan 2010

no len ci nefunguje tak,ze on ma prachy a firma je v minuse...skus inspektorat prace

zuzu13
13. jan 2010

teda informovat sa tam ako na neho 🙂

buffinko
autor
13. jan 2010

no ano, to je mozne, ale vyplatu nedostali len ti, co dali vypoved...na inspektorat prace pojde podnet urcite, uz to sestra aj telefonicky konzultovala, lenze oni bohuzial nemozu vyplatu vymahat 😒

zuzu13
13. jan 2010

no to je pravda...ale hlavne ze o tom vedia...
dnes je viac takych firiem...bohuzial

hga
13. jan 2010

napis zalobu s platobnym rozkazom a ked podaju odpor tak si najmi advokata. ak nie tak mas rozsudok do 15 dni.

buffinko
autor
13. jan 2010

ok, vdaka za radu 🙂

andzi
13. jan 2010

hga, a ty si advokát? Vieš, sú tu aj kočky, ktoré nemajú peniaze na advokáta, lebo keby mali, tak by asi nestrácali čas prosíkaním o radu na koníkovi, ale zašli by rovno do advokátskej kancelárie.

Buffinko: Čo sa týka nevyplatenej mzdy, tak je to trošku problém. Ak píšeš, že zamestnávateľ funguje ďalej, tak môže ísť o rôzne prípady. Zamestnávateľ mohol prejsť aj tzv. reštrukturalizačným konaním a v prípade, že o tom tvoja sestra nevedela (čo je dosť pravdepodobné, ak nesleduje Obchodný vestník) a pohľadávku si neprihlásila do reštrukturalizácie, tak zanikla. Ďalej sa môže stať, že firma je už vymazaná z obchodného registra a jej majiteľ si založil inú firmu, preto sa domnievaš, že funguje ďalej. Dosť silno pochybujem, že by solventný zamestnávateľ len tak nezaplatil mzdu , veď ide o trestný čin, v prípade, ak peňažné prostriedky na výplatu v čase splatnosti mal. Takže v prvom rade prever, ako sa veci majú a potom môže podať návrh na vydanie platobného rozkazu, ktorý napíšeš veľmi jednoducho. Označíš zamestnanca, zamestnávateľa a opíšeš skutkový stav, t.j. kedy vznikol a kedy zanikol pracovný pomer a za aké obdobie nebola mzda vyplatená. K návrhu pripojíš kópiu pracovnej zmluvy, výpovede. Z pracovnej zmluvy musí vyplývať výška mesačnej mzdy, aby si mohla fixovať žalovanú sumu. V závere uvedieš, ako navrhuješ, aby súd rozhodol, teda tak, aby zaviazal žalovaného zaplatiť sumu .... Držím palce!

buffinko
autor
13. jan 2010

andzi, velka vdaka 🙂 kazda rada dobra. bola som zvedava, ci niekto nema podobnu skusenost a ci bol na podobnom sude uspesny. sestrina kolegynam, ktora je na to rovnako, asi bude moct vyuzit bezplatnu pravnu pomoc, kedze nie je vydata ako moja sestra a je bez prijmu...tak sa snad na rade pravnika zvezu obe.

no zamestnavatel urcite funguje dalej, jednoznacne pocita s tym, ze ludia mavnu rukou a pojdu dalej...majitel vlastni siet predajni po celom Slovensku a Cechach. tiez celkom dobre nechapem, ako rozmyslaju, pretoze vo vyjadreni, ktore poslali sestre jednoznacne porusili zakonnik prace - a to minimalne 3 paragrafy, takze ked im tam nabehne inspektorat, pokute sa asi nevyhnu...zamestnavatel vyplatil v danom case mzdy mnohym zamestnancom, takze tazko sa vyhovarat na nesolventnost, resp. bude musiet zdovodnit, preco niekomu ano a niekomu nie....

inak som sa stretla pri hladani na nete s odporucaniami typu (od pravnikov a poradcov), ze nemrhajte cas vymahaniu platu, je to zdlhave a vysledok neisty, radsej ten cas venujte hladaniu novej prace...no vdaka.
zas a opat sa potvrdzuje, ze SR je obycajna bananova republika, kde obycajny clovek nema ziadne prava....a ludia sa vacsinou ani nejdu domahat svojho, poznam take pripady. mne sa to stalo tiez, ked som podala vypoved v predchadzajucej praci ale kedze moj zamestnavatel daval peniaze z pokladne a mnohi ludia nechceli prist o pracu, cela kancelaria uctovnicok by odprisahala, ze som si peniaze od nich prevzala...no a tak som mesiac odpracovala gratis + 15dni dovolenky....rovnako je na tom sestra teraz, navyse posledny mesiac pracovala vela nadcas za kolegynu na PN, este aj odmenu jej prislubili. to nehovorim ani o tom, ze zamestnavatel im nedaval stravne listky, hoci su na vyplatnych paskach vedene...

hga
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andzi
14. jan 2010

hga, ja nemudrujem, ja som poradila, na rozdiel od teba! 🙂

buffinko
autor
14. jan 2010

dakujem za vsetky rady, tesi ma, ze existuje realna moznost domoct sa svojich (tazko odpracovanych) penazi 🙂 urcite dam vediet, ako to dopadlo.

kaktusik007
14. jan 2010

bufifinko:
heh, sme bananova republika.... stalo sa mi detto co tvojej sestre, v roku 2005 som nemala vyplatenu mzdu za 7 a 8 mesiac... firma fungovala dalej, andzi, fakt su podnikatelia, ktori neriesia, ze nevyplatenie miezd a odstupneho je trestnym cinom.... a fakt rataju asi s tym ze sa na to ludia vytoto.... :(
po niekolkych listoch do vlastnych ruk s vymahanim svojich penazi som asi v aprili 2006 podala trestne oznamenie na neznameho pachatela pre nevyplatenie mzdy a odstupneho.... pan podnikatel mal este tu drzost sa tvarit, ze on je nevinny a ja ta, ktora bezdovodne prestala chodit do prace 😠 sudne pojednavanie bolo niekedy na jesen 2008 !!!!! peniaze ale mi posielal, dvetisic korun raz za styri-pat mesiacov, aby ukazal vysetrovatelom dobry umysell.... prd mu to bolo nastastie platne, ma zaznam v registri trestov.... moc ho to ale asi netrapi..... a asi mesiac pred pojednavanim mi uhradil naraz zvysok dlznej sumy.... a ja som nemala uz nervy sa sudit o uroky, naco... chcela som mat klud, ten bol pre mna prioritnejsi....

inak, ja som dala pre nevyplatenie mzdy okamzitu vypoved, takze okrem dvoch platov, co mi nevyplatil, mi musel este uhradit dva platy ako vypovednu dobu....
je to na dlho, svoje peniaze sestra uvidi, ale nerataj stym, ze nejako skoro.... ale ako sa vravi, bozie mlyny melu pomaly ale isto, a naozaj plati to, ze takymto ludom sa to nejakym sposobom vrati bez toho, aby sa im clovek pomstil... sa im to vypomsti samo.... aj taku mam skusenost 😉

p.s. a tiez je to podnikatel, co ma kopec predajni po celom slovensku.... ehm.... zeby to bol jeden a ten isty??????

zuzanka.j
22. jan 2010

...mne nevyplatil zamestnavatel z neznamej priciny 2 dni hoci bol vykaz napisany spravne. nechapem co ho k tomu viedlo, a nechce mi tie peniaze preplatit...ale nie o tom som chcela. neviete niekto ako je to s preplatenim dovolenky? ked som nastupila na PN mala som este nevycerpanych 15 dni dovolenky a teraz mi tvrdia, ze mi to nezaplatia, ze dovolenka sa da prenasat. to je nejaka blbost, nie? ak otehotniem znova este pocas materskej, napriklad aj 2 krat, tak mi budu tu dovolenku sporit aj 9 rokov? to je podla mna blud jak mraky. vsetky tieto problemy mi robi mzdove oddelenie. mam sa obratit na riaditela?

tin007
24. jan 2010

zuzanka.j zamestnavatel ti moze vo vynimocnych pripadoch preplatit 5 dni dovolenky (viac nedovoluje zakonnik prace) a dovolenku mozes prenasat az 3 roky, takze vycerpas si ju potom ako nastupis po RD spat do prace

buffinko
autor
25. jan 2010

zuzanka, mozes si ju vycerpat po ukonceni RD pred nastupom na druhu MD. ak si este nenastupila na terajsiu MD, tak ukoncit PN a cerpat dovolenku....macher na tieto veci je kocka pod nickom gapa, je tu aj taka tema, ze dakujeme gapa. mne pomohla minuly rok...

v pripade sestra contra zamestnavatel - momentalne je podany podnet na inspektorat prace a zajtra ma stretnutie a advokatom, spolu s kolegynou chcu podat zalobu...

malina27
26. feb 2011

mam silny pocit ze sa tu pise o jednej a tej istej ceskej firme,ktora ma predajne aj na Sk a nie malo.
ak podavate podnet na inspektorat prace,mohli by sme spojit sily,ved nas je vela na Sk.hm??

leskky
24. apr 2012

Ahojte. Viem ze je to uz davno, ale ako ste dopadli? Mamina riesi teraz taky isty problem, zhoda okolnosti tiez ceska firma s pobockami aj na slovensku :(

brianuska
4. nov 2014

@kaktusik007 mozete sa mi ozvat, potrebujem radu

kaktusik007
4. nov 2014