Kto z nás má podať žiadosť na súd?

sabinka264
10. sep 2017

Ahojte potrebujem aby ste mi poradili som matka a chcem podať na súd vyživne na dieťa a chcem aby mi platil viac ja dostavám materskú 535€ a otec dieťata dostavá mzdu 500€ on mi teraz posiela na šek 27,13 a čo mi teda radite kedy to mam podat na sud

evittam
10. sep 2017

@sabinka264 No čím skôr podas tym skor mu mozno zvysia vyzivne.

sabinka264
autor
10. sep 2017

@evittam a ked nepodam az keď mi s končí materska lebo si myslim ze ked budem dostavat rodičovsky prispevok tak mi bude platit viac

evittam
10. sep 2017

@sabinka264 No tak podas potom. A tu nejde len o tvoj príjem ale hlavne o jeho.😉

sabinka264
autor
10. sep 2017

@evittam kolko mi môže platit vyživne ked dostava minimalnu mzdu podla teba?

evittam
10. sep 2017

@sabinka264 Netuším. Odpocitaj minimalne životné minimum, naklady na zivot a uvidis co ti vyjde,ze mu zostane....

evittam
10. sep 2017

@sabinka264 Mozno by bolo lepšie sa aj dohodnut mimosúdne. Pri min.mzde mas čistú mzdu cca 365Eur, ziv.minimum je 199,48Eur...

sabinka264
autor
10. sep 2017

@evittam mysliš že mi bude platit aj 100€ ?

evittam
10. sep 2017

@sabinka264 Este raz-neviem. Neviem aky ma majetok, naklady na zivot, ako sa vyspi sudca/kyna a ine veci. Mysliet si mozem hocico.

evittam
10. sep 2017

@natalienka12 Co si ty "myslis"? 😁😉

sissy27
10. sep 2017

@sabinka264 záleží v prvom rade od oprávnených nákladov na dieťa - ty napíšeš do návrhu, že žiadaš sumu X, lebo na dieťa máš výdavky také a také (všetko rozpíšeš aj so sumami, väčšie položky ako napríklad kočík, nábytok a podobne treba aj vydokladovať). Takže zbytočne sa pýtaš, čo si myslíme my, podstatné je, aké sú reálne náklady a čo si dokážeš pred súdom obhájiť. A čím skôr si to podáš, tým skôr bude pojednávanie, ale aj tak to nebude o týždeň, ani o mesiac.

11mirka22
10. sep 2017

Ja len na margo otcovho príjmu, môžeš žiadať koľko potrebuješ, tých 100 minimálne, veď aj on je povinný starať sa o výživu dieťaťa, tak ak nie je chorý alebo niečo podobné, môže si nájsť lepšie platenú prácu alebo druhú prácu.

lili777
10. sep 2017

@sabinka264 podať môžeš hneď, pri rýchlosti slovenských súdov sa načakáš a budeš mať dávno rodičák. Žiadaj viac, aby sudkyňa urobila "kompromis". Rozpíš si opodstatnené výdavky, keďže výživné sa neurčuje každý rok, rátaj s potenciálnymi výdavkami na škôlku a podobne. Nevidím dôvod, prečo by ti aspoň 100 eur nemala dať. Áno, jeho príjem je podstatný, ale sudkyňa mu kľudne môže pozrieť vzdelanie a odporučiť mu lepšie platenú prácu, keďže ma vyživovaciu povinnosť. Keby ste teoreticky spolu žili, dieťa by predsa musel z niečoho živiť. Čo by kúpil plienky za 25 eur a zvyšok mesiaca sa "pozeral" na dieťa?? Podľa mňa sudkyňa by polovicu opodstatnených výdavkov /nič strašne nadštandardné, luxusné/ mala priklepnúť každému dieťaťu. Je jasné, že z 27 eur, resp. cca 60 eur nemôžeš vyživiť dieťa.

sabinka264
autor
11. sep 2017

a ma vplyv na súde ak otec dieťata si bude môct brat dieťa na navštevu domov k súmy na výživne .. Nedáju mu menej platiť?

11mirka22
11. sep 2017

To či sa otec stretáva s dieťaťom a akým spôsobom nemá vplyv na výšku výživného.

lili777
6. okt 2017

@sabinka264 nemá to vplyv...aj keď si vezme dieťa napr. na prázdniny na dva týždne, máš nárok na celé výživné...

krisabs
24. okt 2017

Podať sa dá nielen návrh vo veci samej, ale aj neodkladne opatrenie a o tom súd musí rozhodnúť do 30 dni. Súd bude zohľadňovať odôvodnené potreby dieťaťa - to musíš súdu preukázať, zdokladovať výdavky a preukázať svoj príjem/ materskú. Dalej zohrá rolu životná úroveň otca. Má byt? Auto? Aké na hobby? Načo míňa peniaze ? Takisto uvedies jeho súčasný príjem - rozdiel je či zamestnaný alebo Samostatne zárobkovo cinyy @sabinka264

andrbeata
5. nov 2017

@sabinka264 Úprava styku a výživné sú dve rozdielne veci takže, to koľkokrát má otec súdom stanovený styk, vplyv na výšku výživného nemá.
Je to čisto Tvoje rozhodnutie, kedy návrh na súd podáš. Do návrhu musíš uviesť, aké výživné žiadaš, súd si od otca dieťaťa vyžiada potrebné dokumenty a vyzve odporcu o vyjadrenie sa k návrhu a následne vytýči pojednávanie. Ak budeš podávať návrh, musíš aj Ty zdokladovať aké máš výdavky na dieťa, podotýkam na dieťa, nie svoje výdavky.