Má bývalý nárok na dieťa?

nena62
17. okt 2013

Ahojte..chcem sa opýtať,môj bývalý sa nezaujímal o našu dcéru od jej narodenia,uplynuli dva roky,ani na Ňu neplatil..nič..nezáujem..nieje uvedený v rodnom liste..teraz ma chce dať na súd..myslíte že má neaký nárok na ňu,respektíve,či môže súd určiť,aby sa stretávali?ja sa toho strašne boojím.ďakujem

sissy27
17. okt 2013

@nena62 pokiaľ nie je zapísaný v RL, tak nemá voči malej žiadne povinnosti ale ani práva... každopádne ak sa obráti na súd so žiadosťou o určenie otcovstva - môže to urobiť do 3 rokov, odkedy sa dozvedel, že sa dieťa narodilo (ak sa niečo nezmenilo), tak mu priznané bude (buď dobrovoľne priznáš, alebo to poriešia testami ) a následne si môže požiadať o úpravu styku, v čom mu súd vyhovie (do akej miery je dnes ťažko povedať, ale zákonný nárok na to mať bude)... rovnako ho súd zaviaže platiť výživné...

nivi
17. okt 2013

moze si podat o urcenie otcovstva, tam neni lehota ziadna pokial viem toto si moze podat hocikedy. a potom teda asi ma narok aj na stretavanie (pravdepodobne tam ma slovo aj kolizna) ale vyplynu mu aj povinnosti a to prispievat na neho.

ale presne neviem ako to chodi. snad niekto ma skusenost.

havana_frost
17. okt 2013

Keďže nie je "oficiálnym" otcom dieťaťa (nie je v rodnom liste), bude musieť dať najprv návrh na určenie otcovstva. Až potom môže požiadať o úpravu styku s dieťaťom, na ktoré má, pravdaže, nárok, je to aj jeho dieťa. Že o ňu doteraz nejavil záujem mu isto priťaží, ale nie je to dôvod, aby mu súd zakázal stretávať sa s vlastným dieťaťom úplne. Na druhej strane, keď bude ofic. otcom, treba požiadať o výživné!

alexandra1104
17. okt 2013

Ahoj...jedine ak to da na sud a daju spravit testy otcovstva ale neboj sa nebude mat take ejdnoduche budu zistovat prečo zrazu ju chce a a bude musiet vsetko vyplatit za tie dva roky

tenerifka
17. okt 2013

A povedal ti, preco teraz zmenil nazor? Nie je to len cisto muzska jesitnost, lebo ta napriklad videl s inym muzom?
Tak ako baby pisali, bude musiet poziadat o testy otcovstva, nasledne bude musiet poziadat sud o upravu styku, samozrejme mu bude urcene platit vyzivne.....toto vsetko bude trvat dost dlho a mozno ho to prestane bavit, ale pozor na to, aby nevycitil tvoj strach a nevolu, lebo vtedy sa do toho pusti s este vacsim nadsenim, len aby ti urobil zle(bohuzial, aj take pripady su), s usmevom mu odpovedz, ze si za, ze nech si da vsetky papiere do poriadku a potom sa dohodnete, prehod nieco medzi tym ze aj ty budes mat viacej casu na seba, ked bude on nejaky cas travit s dcerkou.....proste aj tak ti nic ine nezostava, ale mozno po tomto cuvne.....

peterek414
29. okt 2013

nena62- ahoj tento isty problem mam aj ja moj syncek ma 2 roky a otec si zmyslel ze ho chce a chce aby mal mali jeho priezvisko v rodnom liste ze ma zmici a zoberie mi synceka....tak cakam kedy zacne ten boj ale hadam sa mu nepodary co chce

simik2309
3. jan 2014

tyto chlapi su riadne hovada, prist si uz na hotove.. a kde boli doteraz? ty sa mu kazdopadne povyhrazaj s tym, ze ked si chce dat teda urcit otcovstvo tak ze si das urcit vyzivne a chces ho spatne od narodenia dietatka.. a si rozmysli ci bude platit alebo da pokoj.. inak ja nechapem ani tomuto systemu.. mne tiez ex po 4 rokoch chce bravat syna a to do anglicka. maly ma 4 a pol roka, otca uz ma ineho.. a zeby sa v jeho bio ozvali otcovske pudy?? Nie to je vyhrazanie, ze ak nestiahnem exekutora a budem od neho pytat peniaze tak si zacne narokovat na syna.. aky su vypocitavy ublizuju len detom a stat ich v tom este podporuje.. my sa tahame po policajtoch a sudoch roky rokuce kym nam vratia co maju a oni to dokazu vyriesit na jednom pojednavani.. tak kde to ten stat chrani matky a ich deti???