Má dcéra nárok na dedičstvo po rodine exmanžela?

vika34
7. mar 2011

Chcela by som sa informovať či má moja dcéra nárok na dedičstvo.
Zomrela bezdetná ,slobodná teta môjho exmanžela.Podľa mojich informácii by mali po nej dediť jej súrodenci,čiže môj bývalý svokor.Ako je to keď aj svokor/čiže brat zomrelej/aj môj exmanžel/čiže synovec zomrelej/ už tiež nežijú?Dedičstvo sa prenáša ešte aj na deti môjho exmanžela?

andzi
7. mar 2011

@vika34 nie, v ide o 3. dedičskú skupinu a tam sa dedí len v dvoch radoch, ak nededí súrodenec, dedia jeho dedičský podiel jeho deti, t.j. netere a synovci. V treťom rade sa už nededí a nastupuje 4. dedičská skupina.

vika34
autor
7. mar 2011

@andzi DAKUJEM ZA ODPOVED,MôžEM MAť EšTE OTáZKU,kto je 4.dedičská skupina?

ivica7793
7. mar 2011

@vika34 v štvrtej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiaden z nich, dediča rovnakým dielom ich dedi. Tak ako uviedla andzi, Vaša dcéra dediť nebude.

vika34
autor
7. mar 2011

@ivica7793
Ďakujem za info,ešte ani neprebehlo dedičské konanie po svokrovi,ale tam by dcéra mala dediť ,ked jej biolog.otec už nežije,nie?
Nie že by bolo extra čo ,len aby som bola informovaná 😀

ivica7793
11. mar 2011

v tomto prípade dediť bude :

§ 473 Občianskeho zákonníka

(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
(2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.

vika34
autor
14. mar 2011

@ivica7793 DAKUJEM za info

jaroslava71
31. jan 2012

mala by som k vam jednu prosbu..chcela by som sa opytat na jednu
dolezitu otazku ohladom majetku po rodicoch..otazka znie:je to mozne abi
moji rodicia prepisali 3izbovy zariadeny byt na moju sestru a na dalsie dve dceri
uplne zabudli??rodicia este ziju a vopred rozhodli o to čo maju ,,
najstarsiu a najmladšiu dceru stoho vynechali. . spravili to bez nasho vedomia,zistili sme ze zavet je zalozeny bez nasho vedomia ..mam moznost nieco stym spravit??mozem
dosiahnut to abi bol majetok spravodlivo rozdeleny??napiste mi prosim ,co sa stym da robit,,či mame narok aj my na dedicstvo a nie len ta jedna sestra...podotykam že sme 3...myslim si že by to bolo nespravodlive aby mala jedna sestra všetko a ostatne dve nič...
..dakujem velmi pekne za odpoved a prajem prijemny zvysok dna...

mirkita
31. jan 2012

@jaroslava71 pocas svojho zivota mozu rodicia so svojim majetkom spravit cokolvek a je jedno ci to je spravodlive....cize ak previedli byt na sestru tak s tym nic spravit nemozete
ked zomru tak sa bude delit to co im patrilo k datumu ich smrti a ak niektore dieta od nich pocas zivota nieco dostalo, tak sa to berie do uvahy....cize napr. ak po rodicoch ostane auto v hodnote 10 000 eur, kazde dieta by malo dostat tretinu ale kedze jedna dcera dostala byt tak by sa jej uz nemalo z auta nic ujst

ale spominate aj zavet tak nerozumiem ci ten byt teda uz prepisali alebo to len uviedli do zavetu?
ak je to tak ze do zavetu uviedli len sestru tak ho mozete napadnut, dospele deti by mali dostat minimalne polovicu z podielu ktory by im patril keby sa dedicstvo dedilo zo zakona, cize na 3 rovnake casti....

nada351
6. apr 2012

ahojte vsetci..chcela by som sa opytat,ci ma narok malolety syn na sirotske ?som rozvedena a ex amnzel zomrel...a ake papiere treba dokladovat?dakujem z informacie..

juliap
7. apr 2012

@nada351 ak vznikol narok, teda ak byvaly mal dostatok rokov /lebo teraz uz musi mat aj vek/ a odvody v poistovniach, aby dieta malo po smrti rodica narok, tak ano, treba sa ist informovat na UPSVaR, myslim, ze budes potrebovat umrtny list a rodny list dietata, kde je zapisany ex ... na urade ti daju ziadost na vypisanie a povedia aj ktore dalsie doklady musis doniest, teda ake potvrdenia a kam to vsetko podat ... pozor, ak by si si nasla noveho partnera a ten si dieta chcel osvojit, tak dnom pravoplatnosti osvojenia dietatu narok na sirotske zanika a musis tuto skutocnost na prislusnom urade nahlasit najneskor do 3-7 dni /podla toho, ako maju urcene/...

fantagiro31
7. apr 2012

Kto dedí ak je dieťa, partneri nie su zobratí.Otec je zapisaný v RL.Dieťa ešte nemá 18. rokov. Dedia aj rodičia otca?

liz_lemon
7. apr 2012

@fantagiro31 dedi len dieta, ak by nebolo dieta, dedia rodicia + osoba, ktora zila s porucitelom po dobu najmenej 1 roka pred smrtou porucitela

fantagiro31
7. apr 2012

@liz_lemon a ak aj nemajú trvalý pobyt tak dedi spolubývajuca partnerka?ďakujem

liz_lemon
7. apr 2012

@fantagiro31 o trvalom pobyte sa v Občianskom zákonníku sa nič nepíše, ale určite by som si na tvojom mieste ten trvalý pobyt vybavila, ľahšie sa to potom dokazuje, že si s ním naozaj žila, ale možno by stačili aj svedkovia (susedia)
§ 474
(1) .......ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

nada351
9. apr 2012

@juliap no ale je tu jeden problem,ze mne jeho sestry nedaju umrtni list..

bianka1
9. apr 2012

@nada351 treba si ho vypýtať na matrike 😉

sharmana
9. apr 2012

@fantagiro31 v prvom rade dedia deti, nemusíš si žiadny trvalý pobyt ani nič vybavovať... Dieťa zdedí v tomto prípade všetko. Ak ide o tvoje dieťa, tak by som to riešila takto, že by zdedilo všetko a kým máš to dieťa ty v starostlivosťi, tak sa budeš starať do jeho 18tich aj o zdedený majetok. Pokiaľ však sú aj iné deti a ty nechceš prísť o časť a žila si s nebohým v partnerstve, ale hlavne v spoločnej domácnosti viac ako myslím 1 rok, tak musíš predložiť dôkazy, t.j. spoločný trvalý pobyt, prípadne svedectvo iných osôb a myslím, že tam máš právo na dedičstvo, ale v akom pomere to neviem.

zuhana2
9. apr 2012

@mirkita prepacte, vedeli by ste mi povedat, ze ako to je, ked sa nedaruje byt, ale sa preda maloletym detom (ide to cez sud), aj vtedy mozu argumentovat ostatne deti s tym, ze uz nieco dostali tie deti, ktore vlastnia byt?Dakujem

zalka
9. apr 2012

@zuhana2
Technicky nemajú čo argumentovať, ale zase môžu povedať že to bol predstieraný právny úkon, nakoľko maloleté deti nezarábajú, tak nemajú peniaze aby si mohli ten byt odkúpiť. Takže tak ja vidím problém.

Ak nemáš žiaden majetok, tak nebude dedičské konanie pre nemajetnosť a neni s čím započítať dar. Takže technicky daruj všetok majetok, a ostatné deti nebudú mať možnosť s čím započítať, nakoľko dediť sa bude nula.

zalka
9. apr 2012

@nada351
čo sa týka sirotského dôchodku tak si prečítaj túto stránku http://www.socpoist.sk/sirotsky-dochodok/1291s , treba Ti ísť do SP, spísať žiadosť o dôchodok a doložiť doklady , myslím že na SP tety v tomto poradia. Výcuc z ich stránky :

Ide predovšetkým o nasledovné doklady potrebné na spísanie žiadosti o priznanie sirotského dôchodku:

platný preukaz totožnosti (občiansky preukaz alebo cestovný pas),
rodný list siroty,
úmrtný list rodiča,
doklad o ukončení vzdelania zomretého rodiča (výučný list, maturitné vysvedčenie, diplom, a podobne) alebo potvrdenie školy odkedy – dokedy trvalo jeho štúdium, ktoré nebolo predpísaným spôsobom ukončené vojenskú knižku alebo doklad vydaný príslušnou vojenskou správou,
rodné listy detí, prípadne rozhodnutie príslušného orgánu, na základe ktorého bolo dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov a v prípade úmrtia dieťaťa pred dosiahnutím 18. roku veku aj úmrtný list alebo výpis z matriky; ak dieťa bolo v starostlivosti inej osoby alebo ústavu, je potrebné predložiť aj doklad preukazujúci trvanie takéhoto obdobia (LEN, AK SA ŽIADA O UZNANIE STAROSTLIVOSTI O DETI ALEBO VÝCHOVY DIEŤAŤA RODIČOVI),
doklad preukazujúci nezaopatrenosť osiroteného dieťaťa, ktoré skončilo povinnú školskú dochádzku (potvrdenie o štúdiu, alebo posudok posudkového lekára sociálneho poistenia pobočky o tom, že dieťa sa pre chorobu a stav, ktoré si vyžadujú osobitnú starostlivosť, nemôže sústavne pripravovať na povolanie alebo nemôže vykonávať zárobkovú činnosť alebo posudok posudkovej komisie sociálneho zabezpečenia pobočky, resp. posudkového lekára sociálneho poistenia pobočky, že dieťa pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav je neschopné sústavne sa pripravovať na povolanie alebo je neschopné vykonávať zárobkovú činnosť). V potvrdení o štúdiu musia byť uvedené údaje o tom, odkedy dieťa študuje a predpokladaný dátum skončenia jeho štúdia.

zuhana2
9. apr 2012

@zalka dakujem, u nas je to dost komplikovane, jedna sa iba o jednu nehnutelnost zo 7, ostatne nas netrapia tie by sa mali delit medzi vsetkymi detmi a budeme mat cestne prehlasenie od starych rodicov, ze darovali im peniaze na tuto nehnutelnost.

fantagiro31
9. apr 2012

@sharmana neviem, či aj rodičia nededia

sharmana
9. apr 2012

@fantagiro31 nie, v 1. rade dedia zo zákona manželka a deti.... rodičia vtedy nededia vôbec nič..

juliap
10. apr 2012

@nada351 kopiu umrtneho listu si mozes ist vyziadat na matriku, zober so sebou aj RL dietata, napis si ziadost v zneni, ze ziadas o vydanie kopie umrtneho listu ......................., otca tvojho dietata pre uradne ucely. nebal by byt ziaden problem

zalka
10. apr 2012

@zuhana2
No len potom môžu starý rodičia kúpiť nehnuteľnosť a darovať vnúčatám. Myslím, že riešiť to kúpou nehnuteľnosti u maloletých bude dosť zdlhavé, nakoľko každý právny úkon bude musieť schváliť súd. A súd určí poručníka ( nie rodičov ) aby rozhodli čo z darovanými peniazmi od starých rodičov.
Vidím tam komplikácie, naozaj lepšie bude ak starý rodičia kúpia od vás a darujú vnukom. Tak súd nebude namietať v mene detí čo sa týka prijatia daru.

zuhana2
10. apr 2012

@zalka dakujem za radu, inak mame dost zvlastne zakony, clovek chce zabezpecit buducnost maloletych aby mali istotu, keby sa rodicom nieco stalo, aby ich neobrali o vsetko uz davno financne extra dobre zabezpeceni dospeli surodenci, nechapem, preco by sa mal dedit majetok rovnakym dielom, ked rodicia chcu inak....

zalka
10. apr 2012

@zuhana2
Prečo? Nie je povedané, že musia dediť všetci rovnako.
Nie je problém spísať závet.
Dospelé dieťa je neopomenuteľným dedičom ( tj. musí dediť ak nie je vydedené ) a pri dedení zo závetu môže dostať 1/2 podielu zo zákona.
Maloleté dieťa je neopomenuteľným dedičom ( tj. musí dediť ak nie je vydedené ) a pri dedení zo závetu musí dostať podiel vo výške celého podielu ako by dedilo zo zákona.

Príklad:
rodičia majú 2 deti, jedno 20 r. druhé 10 r. Majú byt, majú chatu, nejaké peniaze na knižke. Byt má hodnotu 50000 eur, chata má hodnotu 25000 eur a úspory 10000 eur.

1/ pri dedení zo zákona dostanú obe deti rovnako, teda 1/2 bytu, 1/2 chaty a 5000 e v hotovosti pre každé dieťa.

2/ pri dedení zo závetu, musí maloleté dieťa to 10ročné dostať majetok v hodnote minimálne 37500 eur, plnoleté dieťa musí dostať minimálne 18750 eur .

Takže ak rodičia napíšu závet , že maloleté dieťa dedí byt a polovicu úspor tj. majetok v hodnote 55000 eur.
A plnoleté dieťa dedí chatu a polovicu úspor tj. majetok v hodnote 30000 eur je všetko v poriadku.

vlocka33
17. júl 2012

poradite mi prosim? Manzel ma z prveho manzelstva dieta. My sme manzelia byvame v jeho byte, ktorý mu pred svadbou darovala jeho mama - je teda iba jeho. Avšak do rekonštrukcie (uz sme boli manzelia) som investovala značný podiel financii a neskor sme kupili auto (polovica opäť z mojich penazí, ktoré mi darovali rodicia). Vsetko je vsak papierovo na manzelovi, v podstate ja neviem nijako dokazat ze som do toho investovala. Co v pripade, keby moj manzel zomrel? Ako by to bolo s dedicstvom? Nechcem aby nieco dedilo manzelovo dieta z prveho manzelstva, kedze do spolocneho majetku som investovala takmer polovicu, len to nemam na papieri. Ako to poriesit aby nededilo to dieta nic?

liz_lemon
17. júl 2012

@vlocka33 tak to sa neda, pretoze dieta je neopomenutelny dedic, je mozne ho len vydedit, ale len zo zakonnych dovodov, ktore su uvedene v Obcianskom zakonniku

vlocka33
17. júl 2012

a keby bol cely majetok prepisany na mna? ved predsa nemoze dedit moj majetok?