Mám zapísať otca?

mirka96
23. aug 2016

Ahojte maminy, potrebujem poradiť.Mám 5 mes. dcérku, priateľ od nás odišiel keď som bola v 7 mesiaci.On teraz býva v inom štáte o malú sa nezaujíma, ešte ju ani nevidel proste onej nevie nič. Nechce jej podpísať ocovstvo. Neviem sa rozhodnúť čo bude lepšie ci mu dať nariadit testy ocovstva a riešiť výživné alebo to nechať tak? Ja zasa nechcem aby mala jeho priezvisko keďže snou nieje a ja budem riešiť všetko okolo nej. Ma ešte jedno dieťa o ktoré sa tiež nezaujíma,sem tam mu pošle výživné a niekedy sa ozve. Preto neviem či to riešiť, nechcem malej uškodiť tak sa neviem rozhodnúť čo bude lepšie

sissy27
23. aug 2016

@mirka96 nikto ti dopredu nepovie, čo bude lepšie...
ak nebude otec zapísaný v RL, tak nemá voči dieťaťu žiadne práva, ale ani povinnosti... dieťa nemá nárok na výživné a ani na dedičstvo... teraz to možno finančne zvládaš, časom sa môže situácia zmeniť - k lepšiemu alebo k horšiemu, nikto nevie... netreba zabúdať, že dieťa má nárok na výživné až do času, kedy je schopné sa samostatne živiť, čiže až do skončenia VŠ (formou denného štúdia)... v prípade, že z objektívnych príčin nie je dieťa sa schopné samostatne živiť (zdravotný hendikep), tak vyživovacia povinnosť trvá počas celého života...
ak bude zapísaný v RL, tak bude povinný platiť výživné na základe právoplatného rozsudku a bude mu v prípade záujmu priznaný aj nejaký kontakt s dieťaťom... bude mať právo na informácie (napr. ako sa dieťaťu darí v škole, aký je jeho zdravotný stav a podobne)... nemá to ale žiadny vplyv na priezvisko dieťaťa, to by ste obaja museli súhlasiť so zmenou... o tom, ako sa vymáha nezaplatené výživné, sú aj tu na diskusiách popísané nekonečné romány, často je to nekonečný beh na dlhé trate, ale my nepoznáme jeho situáciu, takže ťažko predpovedať, ako to bude v jeho prípade...
ak už ho raz do RL zapísať dáš, tak vymazať sa to len tak ľahko nedá, musela by si mať nového partnera, ktorý by si dieťa chcel osvojiť a biologický otec by s tým musel súhlasiť, resp. by sa to riešilo súdnou cestou...
fakt, že si si vôbec začala s chlapom, ktorý už jedno dieťa má a nestará sa a ani neplatí výživné a ešte si si s ním spravila druhé, radšej ani komentovať nejdem 😖

janinah
23. aug 2016

Ja by som ho zapísala a riešila otcovstvo oficiálne,o dieťa sa nestará,nezaujíma,je nulová šanca,že by ju niekedy chcel vysúdiť "pre seba" a dieťa má nárok minimálne na tie financie.Tie peniaze by som jej odkladala ako štart do dospelého života,na štúdium,svadbu....

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marcelatje
24. aug 2016

@mirka96 na tuto otazku si musis odpovedat sama. Zapisanim otca do RL mu totiz nevznika len povinnost platit ale aj pravo na styk s dietatom. Zvaz si vsetky pre a proti. Priezvisko sa zapisom nemeni. So zmenou by ste museli suhlasit obaja.

libawet
24. aug 2016
tutu_1
24. aug 2016

Mám známu a nedávala zapísať dcere po rokoch sa vydala a jej manžel dcérku zobral za svoju a v rodnom liste je zapísaný ako otec len jej súčasný manžel. Vraj keby nechala zapísať biologického otca museli by ho žiadať o súhlas a ten by nemuseli dostať takto to mali jednoduchšie. A neviem či to s náhradným výživným nie je po novom tak, že ho sociálna poisťovňa môže v dospelosti vymáhať od dieťaťa -ale nie som si istá. Každopádne je to len na tebe musíš si to dobre rozmyslieť. Ono keď dáš zapísať a budeš chcieť výživné pokojne sa môže otec dieťaťa dožadovať stretnutí s dieťaťom a nebolo by to jediný krát kedy ich aj odvlečú za hranice - veď stále niečo take počuť z tv

mirka96
autor
25. aug 2016

@fidka79 Nepýtala som sa na vas názor nato že dcérku mám. Ak sa vám to nepáči tak to nekomentujte!! Je to moje vec koľko rokov mám a či mám dieťa. Neviete ako to bolo a hneď komentujete!

mirka96
autor
25. aug 2016

@sissy27 vedela som že jedno dieťa už ma ale nevedela som že sa oňho nestara. Jeho syn býva v zahraniči takže sa sním nestretaval ale to že neplatil som nevedela