Matka druhého dieťaťa bez nároku na materskú

danula27
10. jan 2016

Dobry den, chcem sa informovat ako to je v mojom pripade s materskou, ci ma niekto podobnu skusenost a ako to soc. poistovna riesi...
- v marci sa nam narodi druhe dieta (prve bude mat v maji 3 roky)
- narok na materske ja ako matka nemam (firma zanikla este pocas prvej materskej)
- otec je SZCO, riadny platca
Predpokladam, ze porodom skoncim poberat rodicovsky na prve dieta a kedze narok na materske nemam, budem opat poberat len rodicovsky prispevok na druhe. Manzel kedy a za akych podmienok moze nastupit na matersku? Vraj od 6 tyzdna po porode (aj v pripade ze ja nemam narok na MD?) a dlzka by mala byt 28 tyzdnov. Vyska tych 70% z vymeriavacieho zakladu (pri SZCO to je z coho?) Cinnost vraj nemusi prerusit (odvody plati potom kto?)
A ja ako matka budem musim prerusit rodicovsky pocas muzovej materskej, a budem doma ako nezamestnana, alebo ako? (kedze syn pojde a v septembri do skolky) A budem si musiet platit nejake odvody sama, alebo ako to je poriesene???

Chystam sa do socialnej azoistovne, ale nevyznam sa v tom dobre, tak vas prosim o radu, aspon v niecom... Nech som na pani pracovnicku pripravena 🙂
Dakujem

draik
10. jan 2016

Mohol by nastúpiť na materskú už s prvým dieťaťom, ak ešte nebol. Pri SZČO sa materská počíta z toho, z čoho platí odvody. Ak bude na materskej/rodičovskej otec, vy môžte nastúpiť do zamestnania, alebo mať po dohode neplatené voľno alebo byť dobrovoľne nezamestnaná (platiť zdravotné odvody) resp. evidovaná na úrade na práce

lexilaracroft
11. jan 2016

Ahoj ja som teraz tehotna po druhy krat a bojim sa ze nedostanem matersku lebo teraz nepracujem. Pri prvom tehotenstve som pracovala a nemala som problem. Teraz mam znamu co tiez nerobila a nemala narok na matersku tak teraz neviem ved mam v tej firme 4 roky odrobene len som skoncila pracu pred otehotnenim koli zraneniu a choroby z povolania mi doktor odporucil zmenit obor. No ked som otehotnela uz ma nikde nevzali tak sa teraz bojim co s tym

evittam
11. jan 2016

@lexilaracroft No bohužiaľ báť sa ti nepomôže, pokiaľ ti PP skončil, tak nárok na MD nemáš...Len na RD od narodenia dieťaťa.

danula27
autor
11. jan 2016

@draik dakujem za info, s prvym to uz asi nestihneme povybavovat, ale teda skusime s druhym 🙂

danula27
autor
11. jan 2016

@lexilaracroft skuste tiez teda otca na materskej, ak by to lepsie vychadzalo ako rod.prispevok a sa to dalo vybavit. Drzim palce

gondyo
11. jan 2016

ak chcete mat materskú tak musíte byt znova aspon 270 dní nemocensky poistená,až tak vznikne nárok na výplatu materskej,inak máte len rodičovský príspevok...opýtajte sa ako to je s tatkom na materskej,ak má všetky odvody riadne zaplatené,nemá žiadne podlžnosti,tak mu materskú vypočítajú...

lexilaracroft
12. jan 2016

@danula27 otca na matersku som zvazovala ale nakolko on ma dobry prijem by tym len stratil rozmyslam ze hned jak prestanem kojit si najdem pracu. Ale bojim sa babo opustit tak skoro co ak si k nemu nenajdem vstah predtym som kojila 5tyzdnov a to je moc skoro vratit sa do prace nie? Opatrovatelku urcite nechceme radsej sa budeme striedat

evittam
13. jan 2016

@lexilaracroft Veď on môže pracovať, len na inú zmluvu nie na tú, z ktorej by si uplatnil MD...

lexilaracroft
13. jan 2016

Neviem ci to tu tak funguje

evittam
13. jan 2016

@lexilaracroft Ak má nárok z momentálneho PP na MD, tak o ňu môže požiadať a naďalej môže pracovať ale samozrejme na inú zmluvu-nakoľko nemôže poberať z jednej MD aj pracovať. Toto je fakt.

votypkova
14. jan 2016

Ahojte, neviem či som to dobre pochopila. V máji sa nám má narodiť druhé dieťatko. Poberala som rodičovský do 1.5. potom som mala 6 mesiacov podporu v nezamestnanosti a teraz som už nezamestnaná. Takže nárok na materské už mať nebudem. Keby ale chcel manžel požiadať o materské, musí zmeniť aj zamestnávateľa alebo iba zmeniť zmluvu u zamestnávateľa u ktorého pracuje? V čom vlastne spočíva zmena zmluvy? Ďakujem

romikk22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz