Môže mať dieťa priezvisko po matke?

miriama41
19. jan 2014

Ahojte,
chcem sa Vás opýtať či máte niekto skúsenosti, aby ste mi mohli poradiť s tým, či je možné, aby som pri narodení dcérky uviedla otca v pôrodnici i na matrike, avšak priezvisko by mala dcéra po mne. Aký je tam postup? pýtam sa pretože otec s tým nesúhlasí, chce, aby sa malá volala po ňom. Je dovolené, aby som ho uviedla v rodnom liste bez toho, aby dieťa malo jeho priezvisko a musel mi to dovoliť, prípadne niečo podpísať?

maribell
19. jan 2014

@miriama41 a ste zobtati? preotze ak ano tak na ziadosti o sobas ste pisali ako sa budu vase deti volat... ak nieste zobrati tak neviem ci otec ma pravo pomenovat dieta po sebe ked matka nesuhlasi ...skus sa opytat na matrike

ani3012
19. jan 2014

áno-ak nie ste zobratí(kde sa o priezvisku detí rozhoduje už pred sobášom) tak mu môžeš dať aj svoje priezvisko a on bude udaný ako otec

"Štátny občan Slovenskej republiky po narodení nadobúda spoločné priezvisko rodičov, alebo ak majú priezviská rôzne, nadobúda priezvisko jedného z nich určené dohodou pri uzavretí manželstva. Ak rodičia nie sú spolu zosobášení a majú rôzne priezviská, nadobúda priezvisko podľa dohody rodičov. Dohodou možno určiť iba priezvisko, ktoré v čase, keď k dohode došlo, má jeden z rodičov."

https://www.slovensko.sk/sk/agendy/agenda/_vybe...

marcelatje
19. jan 2014

Dieťa samozrejme môže mať tvoje priezvisko. Ak chceš otca zapísať do RL musíš z matriky priniesť tlačivo - súhlas otcovstva (alebo tak nejako sa to volá) v ktorom sa uvádza aj priezvisko dieťaťa na ktorom ste sa dohodli. Musí byť podpísaný oboma rodičmi (čiže tebou a tvojim partnerom) Bez tohoto dokumentu ti otca do RL ani nezapíšu

sissy27
19. jan 2014

@miriama41 ak si dobre pamätám, tak na to, aby mohlo byť zapísané jeho priezvisko na matrike, musíš do pôrodnice priniesť doklad o určení otcovstva (vo vašom prípade súhlasné vyhlásenie z matriky), inak bude automaticky zapísané tvoje priezvisko... takže v podstate pre to nemusíš urobiť nič 😉 a úprimne, ak môžem poradiť - nedala by som jeho priezvisko skôr, ako nebudem jeho právoplatná manželka a nebudeme mať priezvisko všetci rovnaké... nesúhlasiť on môže, ale to je tak všetko...

emocka
19. jan 2014

Jedna moja známa má dieťa po sebe pomenované. Nie sú zosobášení, ani to neplánuje ona asi nikdy, myslím mať sobášny list. Žijú spolu, tvrdila, že ak dieťa nebude mať jej priezvisko, tak nebude mať ani rodný list, takto "dostala" partnera. Nejak si nepomohol. 😒

trasko
19. jan 2014

dieta sa po porode vola v nemocke ako matka ak nie ste manzelia.na matriku idete potom obaja A TO NIE KVOLI PRIEZVISKU ALE KVOLI PRIZNANIU OTCOVSTVA.moze sa volat priezviskom po otcovi,ak mas pred porodom potvrdenie z matriky,ze tvoj chlap priznava otcovstvo a to sa vypisuje subezne na chlapcenske aj dievcenske meno.

hradnapani
19. jan 2014

@miriama41 nemusis ani prstom pohnut 🙂 meno bude automaticky po tebe. Ale ak buduci otec si bude chciet spravit poistku, ze uz v porodnici bude zapisany ako otec do rodneho listu, tak bude chciet ist pred porodom na matriku a vyhlasit ze je otcom. Ale takisto tam budete musiet obidvaja podpisat suhlasne vyhlasenie o buducom priezvisku dietata a je na vasom vybere, koho priezvisko vyberiete - bez tvojho suhlasu nemoze byt priezvisko po otcovi a opacne. Takze nejako sa dohodnut budete musiet. Alebo teda nechodte na matriku pred porodom vobec a vybavene...

miriama41
autor
19. jan 2014

@hradnapani ak nepojdeme na matriku, nemozem ho zapisat do rodneho listu, vsak?

majka99999
19. jan 2014

@miriama41 da sa zapisat aj po porode, ten papier sa da vybavit aj po tom. ale zase sa musite dohodnut. cize ak ti je jedno, ci je v rodnom liste, tak ignoruj, ak nie, daj zapisat svoje a potom sa mozete sudit.

hradnapani
19. jan 2014
stankatv
16. jún 2015

ja sa chcem spytat v porodnici som uynala ocovstvo dietata ale ked sme posli na matriku dala som moje priezvisko a on kvoli tomu sa zriekol ocobvstva a k tom nesme yobrati ani sme spolu nezili co mam takom pripade robit a odrayu chce podpisat ale ja nekcem dovoit

lusi24
16. jún 2015

nie pokial ho máš uvedeného šade dieťa dostane jeho meno.. iba ak by on dal písomný suhlas može mať tvoje priezvisko

evina57
16. jún 2015

@miriama41 Môj syn má priezvisko po mne...na matrike sme podpísali papier, priateľ súhlasil...
Ak s ním už teraz máš nejaký problém, nepriznaj otca, nedávaj ho do rodného listu. Ja to teraz veľmi ľutujem 😒
Žiadne výživné ti za to nestojí....

smesmesmejko
16. jún 2015

Takze, ja mam s partnerom dve deti, obe maju priezvisko po mne, ale partner MUSEL na matrike podpisat, ze suhlasi, aby mali deti moje priezvisko, takze nie je pravda, ze je to uplne jedno... ano v nemocnici davaju dietatu automaticky priezvisko po matke, ak nie je vybaveny papier z matriky, ze to bude inak, cize by sa malo volat priezviskom po otcovi, ale z porodnice sa ide vybavovat rodny list a ak partneri nie su zosobaseni a dany papier o suhlase priezviska dietata nie je vybaveny na matrike vopred, tak na matriku MUSIA ist obaja rodicia a obaja MUSIA podpisat suhlas so znenim priezviska dietata... Dokonca som pri synovi mala problem s tym, ze som na matrike bola najskor sama, pretoze partner strazil syna v aute a potom tam isiel on, pani prizmurila oci, inak by mali byt pri podpisovani obaja, aby si boli "svedkami" toho, kto co podpise...