Môže otec žiadať testy DNA bez môjho povolenia?

bellasandra
13. dec 2006

Aho potrebujem poradit ohladom testov na DNA.
Mám dcerku-a otcovi malej som povedala, ze malá nie je jeho.V rodnom liste meno otca nie je uvedené.Lenze on teraz zacina spekulovat ,ze by chcel vediet na 100% ci je alebo nie je otcom.Chce dat spravit testy DNA.
Ak ja stým nesuhlasim, je nieaký zákon na to ze ich spravit dat musim?
Dakujem 😕

maca793
18. okt 2008

ak si nevieš dať rady s napísaním návrhu o určení otcovstva, tak sa obráť na úrad sociálnych vecí a rodiny v tvojom bydlisku. tam ti pomôžu.

alexandra
19. okt 2008

ten navrh nie je az tak narocne napisat 🙂

lickana
4. nov 2008

Tak ako čítam,snáď by mi vedela Andrejka poradiť.
Ide o môjho brata.Má dvojročnú dcérku,ktorú videl len tesne po pôrode.Bránila mu v tom manželka.(ešte ich súd stále nerozviedol)S manželkou sa rozišli ešte pred jej narodením.Súd odklepol 3000,- výživné,aj keď brat zarobí 11 -12 000 Sk max.Momentálne sa súdia o výživné na jeho manželku,ktorá na seba žiada 5000,- Ona ale žije s priateľom v Anglicku,už skoro 2 roky.Vraj pracuje aj ona a majú sa veľmi dobre.
Ako má brat postupovať pri najbližšom pojednávaní?

dadus
13. mar 2009

Ahojte chcem sa spytat ako je to v pripade, ze s otcovstvom suhlasia obaja rodicia, ale kvoli zakonnej lehote 300 dni od rozvodu bude dieta automaticky pripisovane exmanzelovi, ktory s dietatom samozrejme nic nema. Ide mi o to kto bude platit poplatok za vykonanie DNA testu
podla coho sa urcuje ci bude za DNA testy platit otec alebo matka?
dakujem

maca793
14. mar 2009

platí otec dieťaťa

alexandra
15. mar 2009

Ak na sud pridete vsetci 3, je pravdepodobne, ze testy nebudu potrebne.

dadus
16. mar 2009

no alex, lenze ten dotycny, teda ex. co ma byt uvedeny na rl dietata a nie je biologicky otec, nevieme kde sa nachadza a on nema ani potuchy, ze ona je tehotna....takze to neprichadza do uvahy a on je tisicky km odtialto.....
maca a preco vzdy plati otec? podla coho? co ak sa zisti, ze nie je otcom a on si za tym stal, ale sud to nariadil, kto to plati potom?

pipi14
16. mar 2009

ahoj som tu prvi krat .potrebovala by som poradit mam dcerku otec na matrike ju neuznal ,po mesiac podal o určenie otcovstva. ale ja by som nechcel aby bol uvedeny ako ocec.co mam robit vie mi niekto poradit. ☹

alexandra
17. mar 2009

dadus tak potom nech poda navrh na konanie matka, a uvidite ako zareaguje sud :-/
pipi uz nic..

pipi14
17. mar 2009

ahoj ale ja nechcem odneho nics nechcem abi platil .len abi nam dal pokoj.

alexandra
17. mar 2009

pipi zial.. On ma rovnako prava a povinnosti k Vasmu dietatu ako aj Ty, takze nemozes nijako zabranit, aby si ich neuplatnil na sude. Ma na to pravo.

kristinka4m
11. mar 2010

Ahojte.
Tak my mame tieš problem. A už neviem ako dalej ☹ Moj priatel je rozvedeny a jeho ex sa narodilo dieta v" 300dnovej" lehote. Bol aj sud ohladom zapretia otcovstva kde tvrdila aj ona aj on ze dieta nie je jeho a aj napriek tomu dal sud spravit testy DNA a teraz ich musi zaplatit moj priatel je to 350eur moze to splacat po 50mesacne, ale aj tak tie peniaze nam uz nikto nevrati, (či) a najlepsie na tom je ze ona ani nevie s kým to ma 😠 je to obycajna š...ka.

klarika12
12. mar 2010

kristinka4m.pokial testy vysli ze nie je otcom moze podat na sud ziadost aby tuto sumu zaplatila jeho ex.ale ked si to vezmes logicky za sud zaplatis viac.jedine ze by sud uznal ze vsetko musi zaplatit ona

kristinka4m
12. mar 2010

Ahoj, no testy sa ešte nekonali, ale určite vyjdu ze nie je otec na 100%. Aspon nejake peniaze by mohla dat ona, ved my nesme banka ☹ a taktieš mame male dieta.

klarika12
13. mar 2010

no ved prave ked testy vyjdu ze nie je otec pozadujte navratenie penazi od nej.mate na to pravo

maca793
15. mar 2010

je to síce pekné pýtať si od nej peniaze, ale môže sa stať, že nedá ani euro. môj bývalý problém je opísaný na predchádzajúcich stránkach
je to drahá záležitosť, ja by som si pýtala peniaze od nej v plnej výške. ale čo ak?..... ☹

kristinka4m
16. mar 2010

Ahojte.
Tak myslim že peniaze nedá ked ich ani nemá z čoho dat kedže ma dve deti a z jedným je na RP. Ale aj tak to dáme na súd, pravdaže jej umožníme splátky, ale ak nie tak exekúcia. Ja ju chápem že je matka a chce pre svoje deti to najlepšie, lenže aj ja mam dieta a peniažky potrebujeme. A takto zbytočne vyhodených "zatial" 350eur len koli tomu že ona ani nevie s kým to dieta ma sa mi zdá byt trošku moc ☹ Ved má už svoje roky (36) ale rozumovo, no nato nemám slov.......

karolinka78
12. jan 2011

Mam 3,5 rocnu dceru kvoli ktorej som sa vo februari 2007 vydavala, dcéra sa narodila v júni 2007. Vo februári 2010 som sa rozviedla. Moje exmanzel na dceru plati,problem je vsak v tom ,ze nie je otcom, ja uz bremeno, ktore nesiem nedokazem dalej niest, s jej biologickym otcom som znovu v kontakte,má o dceru zaujem, slubil mi DNA testy,ale teraz ich nechce,pretoze tvrdi,ze moj exmanzel mu malu nemusi dat. Moj exmanzel o tom vie,na DNA testy nechce ist,povedal,ze ak mu dam dokaz -DNA testy s malej biologickym otcom,tak sa dcery vzda,sam vsak na tie testy nepojde.Takze ani jeden nechce ist na testy,zaroven vsak moj exmanzel dceru nechce,ak nie je jeho (chce ale dokaz) a dcerin biologicky otec testy tiez odmieta,pretoze sa boji,ze ju aj tak nebude mat. Ja chcem,aby bolo vsetko na poriadku tak ako ma. Viem,ze na zapretie otcovstva je uz neskoro (má 3,5 roka) a som z toho zufala,neviem co robit. Dakujem za kazdu radu, komentare typu neskoro plakat nad rozliatym mliekom si prosim vas nechajte pre seba,pretoze to ja viem a verte mi kazdu noc placem pri dcere ☹ a vycitky svedomia mam neustale. Dakujem vam maminky za rady,pripadne aj kontakt na dobreho pravnika so zameranim na rodinne pravo.dakujem pekne

sisaha
12. jan 2011

@karolinka78 ak biologicky otec nechce iba podstupit testy, mozes ich nechat urobit aj ty, staci ak si necha urobit od teba vyter z ust, ci uz jeden alebo druhy (odberovu nadobu ti poslu). tu je link http://www.dnatest.sk/index.php?page=test-info&...

karolinka78
12. jan 2011

@sisaha ano viem,testy mam uz doma,ale to ich mam chytit a priviazat 😀 ci skor ☹ nasilu to robit nebudem a navyse ak aj testy budem mat, exmanzel uz otcovstvo zapret nemoze a ani ja nie ☹ ☹ ☹

sisaha
12. jan 2011

@karolinka78 neviem, nie som pravnik, ale ak uz budes mat v rukach vysledky testov, ze exmanzel nie je biologicky otec, tak prostrednictvom sudu je mozne zmenit otcovstvo a zapis otca v rodnom liste (pravnicky, ak to tak nie je, opravte ma). Takze ak biologicky otec si necha urobit vyter a potvrdi sa jeho otcovstvo, je to uz len na vas ako sa k tomu postavite...

baby2310
18. jan 2011

Môžem sa pridať do témy? Aj ked s trošku iným problémom...Biologický otec mojej prvej dcérky uznal dobrovolne otcovstvo, ked mala 2 roky a teraz ked má 5 a pol, podal návrh na DNA testy, že neverí, že je jeho...(teda, ženy, keby vyšlo, že nie je jeho, tak skáčem ostošesť...ale zázrak sa nebude konať..)zádrheľ je v tom, že tak vykonal až ked som mu oznámila, že už nemienim čakať, kým sa spamätá...a pôjdem s návrhom na súd ja...platí 33 eur, nestará sa, neberie si ju, proste nič...lenže zvýšenie výživného, čo by bol môj prípad, trvá tak do dvoch mesiacov vytýčia pojednávanie...a podľa toho čo tu čítam, tak testy aj pol roka...a on mi jasne povedal, že kým nemá testy nemieni platiť viac ani sa starať.... a šikovne do svojho návrhu zakomponoval aj návštevy a výživné....čo môžem robiť? ked podám teraz návrh na výživné, nebudú sa na mna divne pozerať, lebo mi napísal, že on to už spísal a mám čakať na pozvánku na súd... ale spätne mi to doplatiť nemieni, ani vlastne neviem, koľko si tam určil, nechce mi to povedať...takže určite to bude smiešna suma...

sisaha
19. jan 2011

@baby2310 celkom nerozumiem, ak uznal otcovstvo, tak sa zbytocne teraz plieska o zem. Na tvojom mieste by som necakala na to, ci naozaj dal sam ziadost na sud o testy DNA. Ty si sama podaj ziadost na zvysenie vyzivneho. Suma, ktoru ti plati je naozaj smiesna a takisto nie je na jeho rozhodnuti, ze ti spätne nemieni nic doplacat. To je jeden velky omyl. ak vo svojom navrhu poziadas o vyplatenie vyzivneho aj spätne, sud ti s velkou pravdepodobnostou vyhovie. Len teraz neviem kolko rokov dozadu... V kazdom pripade ty necakaj na nic a konaj...

baby2310
20. jan 2011

Ďakujem, veď tak mi radia zo všetkých strán, aj som mu už napísala, že idem aj ja na súd...samozrejme, s kľudom gentlemana to opäť odignoroval...ja mám plno sms, mailov, dôkazov, že som sa snažila s ním dohodnúť...ale s ním nie je možné komunikácia, telefóny neberie, novú adresu mi tiež nechce povedať....tak ja sa s ním nemám ako spojiť, takže je toto jediné riešenie...okrem toho, zvýšenie výživného sa vyrieši oveľa skôr ako jeho návrh na testy... veď hej, nech si tie testy potom rieši, ale fakt čakať na úkor môjho dieťaťa nemienim....tak nech si to tam vysvetluje potom na súde...prečo má aj on návrh, ja si svoje obhájim 😉

chrenkovae
26. jan 2011

ahojte babenky ktora mi viete poradiť čo sa tyka určenia otcovstva sudnou cestou ako mam postupovať a nahodou kolko to stoji dakujem za všetky rady

baby2310
28. jan 2011

v prvom rade by som ti odporučila ísť na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, pravdepodobne si neuvádzala otca do rodného listu... neviem či ťa už kontaktovali, lebo mne prišlo po narodení predvolanie na súd, kde som musela vysvetliť, prečo som ho neuviedla.
Takže na sociálke sa spýtaj, keď nevieš, v ktorých dverách, hocikde zaklop a spýtaj sa alebo na informáciách, určite ti poradia, ked povieš čo chceš. Tam by ti to mali rovno spísať, alebo ti dajú predlohu ako mne, ale to sa tej dáme nechcelo som mnou spisovať, možno budeš mať väčšie šťastie na úradníčky 😉 ty máš malé bábo ešte, možno že budú kontaktovať aj jeho...a nakoniec to možno pôjde bez súdu ak by on súhlasil...to už neviem, moja mala rok a pol, ked som dala na súd určenie otcovstva, a to už som čakala len na pojednávanie. rovno si tam daj aj zverenie do tvojej opatery, výživné a ak chceš aj návštevy. Teraz sa za to platí 66 eur za ten návrh, to myslím, že po podaní ti príde domov poukážka na zaplatenie a budeš mať na to niekoľko dní.

baby2310
28. jan 2011

@chrenkovae to bolo pre teba 🙂

chrenkovae
28. jan 2011

@baby2310 ahoj dakujem velmi pekne dneska som to bola prave vybavovať no poviem ty riadna fuška tiež som bola najprv na socialke socialka ma hned poslala na sud sud ma chcel poslať naspäť na socialku,ale už sme sa nedali odbyť a tak sme tam spisali zapisnicu takže daju si ho predvolať na sud jak si pisala tak som zvedava či sam od seba uzna ak nie tak musim pokračovať dalej a musia sa robiť testy.Teraz musim počkať dva mesiace či mi dojde odpoved ak nie tak neuzlal malinku. ☹

sarzan
4. jún 2011

@alexandra len ako sa dostat k babetku...

alexandra
6. jún 2011

@sarzan Idealne dohodou s matkou, pretoze nepredpokladam, ze by sud dovolil styk novorodenca s otcom osamote, aj keby ten otec bol anjel.. Zial su veci, ktore moze robit len matka - napriklad kojit.