Môže otec žiadať testy DNA bez môjho povolenia?

bellasandra
13. dec 2006

Aho potrebujem poradit ohladom testov na DNA.
Mám dcerku-a otcovi malej som povedala, ze malá nie je jeho.V rodnom liste meno otca nie je uvedené.Lenze on teraz zacina spekulovat ,ze by chcel vediet na 100% ci je alebo nie je otcom.Chce dat spravit testy DNA.
Ak ja stým nesuhlasim, je nieaký zákon na to ze ich spravit dat musim?
Dakujem 😕

alexandra
30. máj 2008

www.genetron.sk, www.dnatest.sk, daju sa spravit aj anonymne, pripadne zrychlene. Na veku nezalezi, DNA sa nemeni 🙂

maca793
31. máj 2008

ahojte, tak konečne je to za mňou, vysúdila som 3500skna mesiac, výživné 2000,- a po 1500 splácanie dlhu.stretávanie žiadne. tak som rada, že to mám za sebou.

maca793
31. máj 2008

baby741123
tak nám to robili v Blave aj keď som z BB. stojí to okolo 15000,-. a urobia to za týždeň.

plasta
3. jún 2008

maca... klobuk dolu 🙂 toto by ma asi obralo o rozum.... ja som mala vysledky testov za raz dva.... v auguste minuleho roka sme boli na testy a v septembri som mala vysledky... a aj toto cakanie trvalo vecnost...

rosie
3. jún 2008

maca ... na dnesne casy to tiez nie je ziadny zazrak, nasa blba legislativa nechava celu tarchu starostlivosti o dieta na matke, co je 2tisic korun oproti tym, ktore do malej investujes Ty a to neratam cas, pracu a stratu prijmu ked si s nou na materskej a ked s nou budes na OCRkach...

maca793
7. jún 2008

to máte pravdu, ale keĎ on nechodil na pojednávania, tak čo som mala robiť? ale aspoň to už mám za sebou a len dúfam, že bude platiť na čas. aj keď viem, že výška výživného nie je nič moc, ale aspoň niečo. ale za 3 roky znova požiadam o zvýšenie a hovorila som to aj na súde.

plasta
7. jún 2008

maca... tak to ti fakt nic ine neostavalo... ale trpezlivost ruze prinasa...a ja sa chystam ziadat o zvysenie vyzivneho, ked mala nastupi do skolky

cynthia
7. jún 2008

maca793....citala som tvoj pribeh,no nieco neskutocne,moj ex mi plati vyzivne 4000sk ale neveri ze mala je jeho.Napriek tomu ma o nu velky zaujem ale chce DNA ale ja nie.Ked da navrh na DNA a ja nechcem malu dat na to tak mu to odsuhlasia?Kto vlastne to DNA zaplati a kolko to zo vsetkym stoji?

alexandra
7. jún 2008

cynthia nezabranis tomu, na analyzu staci cokolvek malej, od hrebena, zubnej kefky, alebo pozutej zuvacky.

AK da navrh na sud, je velmi pravdepodobne, ze mu to odsuhlasia. Stoji to rozne a pozriet si to mozes napriklad na www.dnatest.sk, ci www.genetron.sk

Preco nechces, aby sa malej spravili testy???

alexandra
7. jún 2008

Pardon, to druhe je http://www.geneton.sk/

maca793
7. jún 2008

ja by som tiež chcela 4000 výživné na dieťa. ale to je v mojom priípade nemožné. ak o DNA požiada on, tak budeš musieť ísť. nám to robili v blave aj keď sme z BB.
stálo to okolo 13500,-sk a všetko platil ON. ja som nedávala ani korunu. testy budú za 1-2 týždne.
mne to tak trvalo preto, lebo nereagoval na výzvy.
na odbere bol 25,3 a 8,4 už boli výsledky aj s podrobným postupom na súde doručené.

martinka17
11. sep 2008

ahojte
nechem otvárať novú tému, môj problém je podobný ako pôvodný -teda opak väčšiny žien ☹
Čakám bábo a s otcom som sa rozišla keď som bola v 8tt. Citovo ma vydieral, trápil,mala som zdravotné problémy...skrátka jediná cesta bol rozchod. Okrem iného sa mi pár krát vyhrážal, že mi dieťa vezme súdnou cestou( teda citujem: to by si najprv musela dôsiahnuť, aby ti to dieťa po narodení vôbec bolo zverené do opatery) alebo že ma radšej zabije, ale dieťa bez neho nevychovám. Teraz sa ho bojím 😢

A preto ho ani nechem uvisť ako otca dieťata v rodnom liste. Jednoducho neexistuje ani jeden jediný dôvod, prečo by som to mala spraviť. Nechce zapierať, že je otcom....ale ak sa rozhodne, že tam chce byť zapísaný...aké mám možnosti? Ja nezapeiram jeho otcovstvo, ale nakoľko sa liečil u psychiatra, je psychycky nevyrovaný a v minulosti sa nervovo sa zrútil ( pokiaľ viem, tak už 2-krát), tak sa bojím, čo by spravil,keby dieťatko plakalo a on by sa nahneval.....Môže ma súd prinútiť k zápisu do rodného listu, ak otcovstvo nepopriem? Pretože DNA testy platiť nechem, nemalo by to význam. mne ide jedine o to, aby sa sním nesmel stretávať.

alexandra
12. sep 2008

martinka ak ho neuvedies a on sa zapisu nebude domahat, tak nehrozi. Ak ano, tak potom uz je len jedna moznost, ale radsej keby sa nedomahal..

wien
30. sep 2008

Ahojte, ja teda nemám našťastie taký problém, moje dieťa má hrdého otca, ale poznám jeden prípad, kde si zrejme otec nechá testy DNA urobiť. Len som počula takú informáciu, že buď si ich mal nechať robiť už počas jej tehotenstva alebo až keď dieťa dovŕši 2 alebo 3 roky. Nie je to hlúposť? Neviem, či je zapísaný v RL dieťaťa, ale zrejme nie, keď s otcovstvom nesúhlasil.

alexandra
30. sep 2008

wien ano, je.. dju sa urobit pokojne aj do roka, vyterom z ustnej dutiny, cize uplne bezbolestne.

maca793
4. okt 2008

na testy môžeš ísť prekticky od narodenia dieťaťa ale ja počas tehu ženy. najlepšie je, aby sa to všetko stihlo do 3 rokov dieťaťa, pretože len tedy má žena vlastne to dieťa nárok na spätné výživné.

alexandra
5. okt 2008

Staci o to poziadat do 3 rokov. To len ako dodatok.

maca793
11. okt 2008

po 3 rokoch ti už nedajú nič a to je nespravodlivé ☹

buchova
13. okt 2008

ahojte.potrebujem radu.
chcem podat navrh na sud na vyzivne ale biodebil nieje zapisany v rodnom liste.problem je v tom ze ma druhu frajerku a ta pochybuje ze moja dcera je jeho.
baby my povedali ze si musim dat ja navrh na sud ale preco to mam platit ja ked ona o tom pochybuje???tie poeniaze nikdy uz neuvidim ani nic..ja pridem o peniaze a ona bude vytesena.. 😢 😢 😢
neviete co mam robit?alebo je niekto v takej situacii ako ja??dakujem

alexandra
13. okt 2008

buchova a co chces ziskat, ked aj tak nie je v rodnom liste?

buchova
14. okt 2008

alexandra

chcem aby na malu platil...to musim ja podat navrh na DNA aby my potom mohol davat vyzivne??a ked to ja zaplatim mam nejaku sancu ze my to musi vratit???dakujem

alexandra
14. okt 2008

buchova, postupnost je takato:

Ty das na sud navrh na urcenie otcovstva k maloletemu dietatu. Navrhnes kolko chces, aby Ti platil, ale aj to, kedy moze malu vidiet.

Sud nariadi pojednavanie, kde Teba, aj jeho vypocuje a v pripade, ze na tom on bude trvat, moze nariadit testy DNA. Vtedy ich samozrejme plati on, no kym sa otcovstvo nepotvrdi, zvykne sud poziadat o zlozenie zalohy vo vyske 1/2 z ceny testu, ktore sa Ti vratia, ked sa otcovstvo potvrdi.

Po vydani rozsudku s nim pojdes na matriku, kde Ti zapisu do rodneho listu otca. Dnom vydania rozsudku, respektive po jeho spravoplatneni mu plynie vyzivovacia povinnost.

Ak niecomu nerozumies, pytaj sa.

buchova
14. okt 2008

alexandra

nevies nahodou ako by mal vyzerat ten navrh??
celkom nechapem.
poula som ze dna testy sa podavaju samostatne a vyzivne tiez.ja som debil 😠

alexandra
14. okt 2008

buchova viem, posli mi na seba mail, poslem Ti to.

DNA testy moze navrhnut sud, alebo on, ak neveri, ze dieta je jeho, Ty nic take zatial riesit nemusis. Vyzivne je jedna z casti tzv. Upravy rodicovskych prav a povinnosti - v ramci urcenia otcovstva s amusia minimalne 3 veci vyriesit tiez:
1. Komu je dieta zverene do vychovy
2. Kolko bude nan druhy rodic prispievat - vyzivne
3. Ako a kedy je druhy rodic opravneny sa s dietatom stykat

Co este nechapes?

pepuskaa
14. okt 2008

alexandra, nevies z akej navzdialenejsej rodiny sa moze urcit dna?
a este pisali sme si o tom predbeznom opatreni na vyzivne,ak si spominas. bude to platne ak neprevezme zasielku, zase? a ak by neplatil, mozem ho potom zalovat, teraz nemozem nic.iba cakat, kedy sa jemu zachce

alexandra
14. okt 2008

pepus, ip 🙂

buchova
14. okt 2008

alexandra

a potom podam aj ziadost na vyziňvne??lebo by som chcela aj polovicu penazi z nakupov a pridat blocky.dakujem

alexandra
14. okt 2008

buchova citala si ten navrh co som Ti poslala? Je tam aj kolko navrhujes vyzivne.

To, co pises Ty je prispevok nevydatej matke na vydavky s tehotenstvom a zalahnutim. Ten tam mozes pridat tiez, samozrejme. Blocky si nechaj na pojednavanie.

buchova
15. okt 2008

dobre, dakujem 🙂