Môže sa zrušiť otcovstvo bez súhlasu otca?

mimuska981
13. jan 2012

Dobry den moj priatel ma so svojou byvalou priatelkou dcerku.Ona mu teraz po roku a pol povedala ze neni jeho.Na rodnom liste je zatial ako otec napisany on.Moze mu zrusit otcovstvo aj bez jeho suhlasu???Moze si ist pre nu s policiou ked nie je sudom urcene kedy si ju ma brat a ona mu ju nebude chciet dat??

sisaha
13. jan 2012

@mimuska981 nic sa len tak robit neda. Vsetko musi byt so suhlasom sudu. Kedze mu povedala, ze nie je jeho, do 3 rokov veku dietata moze otcovstvo zapriet. Bude vsak nutne absolvovat DNA testy. Ak sa potvrdi, ze otcom je, bude ich musiet zaplatit. Ak sa potvrdi, ze nie je, plati ich matka. Nevyrozumela som ale z tvojho prispevku, ci on o otcovstve pochybuje, alebo nie. Takisto, kedze nema sudom urcene navstevy, tak s policiou si malu bravat nemoze. Preto by sa mal co najskor obratit na sud o stanovenie styku dietata s otcom.

mimuska981
autor
13. jan 2012

no on vie ze mala nieje jeho ale nechce sa jej vzdat takze s nou asi nebude moct byt ked mu zrusia otcovstvo.Ona si uz podala navrh na sud o urcenie druheho otca

anjelicek26
13. jan 2012

@mimuska981 - no ak skutocne nie je otec, potvrdi to dna a mala ma pod 3 roky, tak nic nezmoze, o dcerku tym padom prijde aj o vsetky prava s tym spojene. Ona mu bude musiet spätne vratit alimenty, co zaplatil.

toto inak poznam s 99% skor obratene, priatel sa k tomu super stavia.

mimuska981
autor
13. jan 2012

mala ma rok a pol.Priatel ju ma velmi rad a je na nu veelmi naviazany a to by sme si ju nemohli ani osvojit alebo nieco podobne

anjelicek26
13. jan 2012

@mimuska981 - no to dost pochybujem, ved to dieta ma mamu a urcite sa jej nechce zvdat. A ak dava sud na urcenie otcovstav pre ineho muza, asi s nim planuje zit a vytvorit tak rodinu. Mrzi ma, co sa stalo, bolo to od tej zeny uplne neferove jednanie. Mimi si asi budete musiet urobit vlastne 😔

mimuska981
autor
13. jan 2012

ona ani s tym muzom ktoremu dala na urcenie otcovstva nezije.Chce od neho len alimenty ..A sud o urcenie otcovstva toho druheho muza moze prebehnutt aj bez mojho priatela???

sisaha
13. jan 2012

@mimuska981 takze zrejme matka poziada o zrusenie otcovstva, ale bez sudu to nepojde. Bohuzial na dieta nebude mat nijaky narok..

mimuska981
autor
13. jan 2012

ona poziadala o urcenie otcovstva tomu druhemu muzovi ale o zrusenie otcovstva nepoziadala bola som pri tom

anjelicek26
13. jan 2012

@mimuska981 - tak ked urcia ineho otca, zapisu ho do rodneho listu, tak to predsa priatelovi zanika automaticky, teda aspon si to myslim, ze to neriesia na dvoch sudoch.

mimuska981
autor
13. jan 2012

neviem niekde som citala ze najprv sa jedno musi zrusit a potom az urcit druheho otca a inde zas pisali ze urcia otca a ten druhy sa automaticky z rodneho listu vymaze

sisaha
13. jan 2012

@mimuska981 v kazdom pripade, ak otcom nie je a matka chce oznacit skutocneho otca a toho do RL zapisat, tak tvoj priatel s tym nic neurobi..

mimuska981
autor
13. jan 2012

no co uz chcela som len vediet teda ci to pojde aj tak ked nedala o ziadost o zrusenie otcovstva ale len o urcenie otcovstva

mbavlsikova
13. jan 2012

@anjelicek26 nebude musiet vratit alimenty, nas zakon to beriet tak ze chrani dieta, ak by matka musela vratit alimenty poskodilo by to malolete dieta. On si bude musiet vymahat alimenty ktore zaplatil od skutocneho otca dietata. Samozrejme vsetko sudnou cestou.

mimuska981
autor
14. jan 2012

on nechce vratit alimenty chceli sme docielit,aby sme malu videli aspon tera kym to neni urcene sudom ze otcom je niekto druhy

sisaha
14. jan 2012

@mimuska981 a kolko rokov ma dieta?

mimuska981
autor
14. jan 2012

dieta ma 2 roky v marci

baby2310
15. jan 2012

Určite je nutné najprv vyriešiť zapretie otcovstva, nie je možné riešiť určenie otcovstva, keď na rodnom liste už je niekto uvedený, čiže ak urobila, ako píšeš, že dala návrh na určenie otcovstva skutočnému otcovi, súd jej to zamietne, respektíve možno určí pojednávanie, na ktorom jej ale povie, že najprv sa musí riešiť zapretie, teda zrušenie terajšieho otcovstva. Čo sa týka alimentov, samozrejme, spotrebované výživné sa už nevracia, ale dobre napísala mbavlsikova, ak by chcel, môže si to na občianskom súde žiadať od biologického otca. Naozaj je to smutné, keď si vytvoril vzťah k dieťaťu...neviem ako to je, či chce matka dieťaťa len urobiť právne poriadky a určiť správneho otca, možno by sa s ňou dalo dohodnúť, odporúčam jedine pokojnú komunikatívnu cestu zo strany priateľa, lebo právne na dieťatko nárok nebude mať, ak nie je jeho...ale môže byť predsa dobrý kamarát, myslím, že dieťatko by malo mať viac mužských aj ženských vzorov....zvlášť a vidím to na mojej, tiež ide mať v marci 2 roky... keby od nás teraz tatino odišiel, to už by veľmi ťažko niesla, že som jej ho vytrhla zo života, takže treba to skúsiť touto cestou, prípadne možno aj nejaký psychologický posudok by sa dal urobiť, či je na neho naviazaná, snád keby to mama videla, dovolila by mu aspoň dieťatko navštevovať.

mimuska981
autor
15. jan 2012

noo ona nedovoli nic nic mala mu dokonca vravi oco a ona ju za to hrezi a krici po nej ze mu tak vravi.Moj priatel sa o nu vynikajuco stara.On jej neplatil vyzivne ale kupoval malej co bolo treba treba a ona teraz potrebuje peniaze tak si mysli ze od praveho otca dostane aj spetne vyzivne preto si to podala

baby2310
16. jan 2012

@mimuska981 no naše súdy sú hocijaké....ale nie som si celkom istá, či by sa jej to uznalo spätné výživné vzhľadom na to, že bol určený nejaký otec a od neho si nenárokovala výživné, ktovie, dosť zamotaný prípad, záleží od sudcu, ale myslím, že jej povedia, že len od podania návrhu, že mala možnosť to riešiť skôr...však ide mať už 2 roky...to si doteraz neuvedomila, že dieťa má iného otca? nechápem to trošku...a nedá sa to vyriešiť tak, že by jej začal priateľ platiť, nech je spokojná? ked jej ide len o peniaze?teda ak by bol ochotný, že naozaj mu o to dieťatko ide, ak aj nie je jeho 😅

mimuska981
autor
16. jan 2012

chce to tak spravit ale ona nechce ona chce spatne vyzivne

baby2310
16. jan 2012

ale však jej poradte nech sa obráti na právnika...podľa mňa nemá šancu...a ak hej aj tak ho dostane len v nejakých splátkach....takže veľký finančný obnos asi nedostane :( ale komu niet rady, tomu niet pomoci...aby to nelutovala 😔

baby2310
16. jan 2012

tým, že nemá šancu som myslela to spätné výživné od pravého otca...no neviem. Čo tak jej ponúknuť práve nejaké výživné spätné...však teoreticky sa aj dosť čudujem že ked si doteraz myslel, že je otcom, prečo na dieťatko neprispieval?ak ju to uspokojí, tak aj toto je cesta 🙂

mimuska981
autor
17. jan 2012

Lebo ona je taka ze keby je posielal peniaze ona by ich minula na sebaa a nie na dieta.Rada chodi na diskoteky.Vkuse si kupuje znackove oblecenie,malovatka a malej nic.Tak sa s priatelom dohodli tak ze on kupi malej to co jej treba kazdy mesia napr.plienky,mleko, caj,..
Dokonca ani len rukavice na zimu aj to nam zavolala aby sme malej isli kupit rukavice.Mala chodi spinava.Susedia nam furt vraia ako vkuse place ona po nej len krici a nic viac mala ju vola teta a mna s priatelomm mama a oco

baby2310
17. jan 2012

ale to čo opisuješ znie veľmi zle...nerada súdim...lebo ja som tiež pre bývalého a jeho ženu tá najhoršia...takže škoda že sa nemôže matka dieťaťa vyjadriť...ale ak je to skutočne takto...tak je to možno aj na sociálku....neviem toto už je zložité a do toho sa nebudem miešať ☹

babula24
28. sep 2012

Chcem sa spýtat či by mi niekto vedel poradit,čo mám robit,ak chcem dat bývalému zrušit otcovstvo.... Nieje otcom mojho syna,malý má 5rokov.... platí naneho výživé,stretáva sa s ním každý druhý víkend,vie,že nieje jeho otcom,ale inak sa mu neozve,nevie o nom nič iba príde vtedy,ked má,malému to nerobí dobre.....