Môže súd zveriť 13 ročnú dcéru do opatery otca, ak sa tak rozhodla?

forestsisi
7. jún 2013

Dobrý dnik,

som zúfala...mám dve deti vo veku chlapca 15 rokov a dievca 13 rokov,
mám ich ja v opatere, otec má upravený styk a stýka sa s detmi kazdý druhú víkend, čo nedodržiava a cez prázdniny hoci má stanovené ich mať každý júl, ich vôbec nemá. O deti sa riadne starám, platím im krúžky, proste im nič nechýba. Otec im prispieva 75,--eur výživné každému, čo je veľmi málo...Dcéru úplne zmanipuloval, ovplyvnil...proste je v puberte a nie je s nou reč, chce ísť k nemu. Môže rozhodnúť súd, že mi ju zoberie, ak sa 13 ročná tak rozhodla? Trhá mi to srdce a nemôžem sa s tým stotožniť. Prosím poraďte...ďakujem za akúkoľvek odpoveď
Silvia

irriss
7. jún 2013

Muze. ☹
soud toto rozhodnuti zohledni..(jakasi prevence..aby nedochazelo k utekum od matky k otci a toulani se.....) radeji bych to prodiskutovala i s otcem, snazila bych se zabranit "pisemnych ohavnosti - lzi", ktere by v tomto pripade mohli pouzit,aby dosahli sveho..☹

p.s. tatinek vse povoli nebo cokoliv koupi??
Schvaluje prvni lasku?
Zavira ocoi pred spatnymi znamkami?Prehlizi odmlouvani?
A nebo JEN slibuje ..??

lujza123
7. jún 2013

@forestsisi no moze uz je dost velka....podla mna lepsie urobite ked to nepozeniete k sudu ale nech si tam mlada vyskusa chvilu zit......si myslim ze ich to obidvoch prejde velmi rychlo

klincek
7. jún 2013

@forestsisi
pokial otec prispieva vyzivnym len 75 € na kazde z deti, ako chce financovat (celkovu) osobnu starostlivost? lebo ta je o dost drahsia..ja by som skusila protiutok-navrhnut si vyssie vyzivne, vzhladom k veku deti to zdvojnasob! nie darmo sa hovori, ze najlepsia obrana je utok. mozno ho to tak zaskoci, ze nebude mat uz chut riesti nejaku zmenu zverenia 😉

a priamo k tvojej otazke- moze sa teoreticky stat, ze by mu sud vyhovel, ale nie je to take jednoduche ako si on mysli. a ty sa nevzdavaj bez boja. ak by otec poziadal o zverenie dcery do svojej opatery, navrhni znalecke dokazovanie (znalec z odboru psychologie), ci je to v zaujme dietata. tiez by som zainteresovala socialku (presetrenie pomerov u vas aj u otca), kludne prostrednictvom sudu (navrhni, aby sud nariadil to presetrenie). na pojednavani by som sa urcite venovala tomu, ake ma otec vychovne podmienky (teda nielen materialne)-ci ma dost casu na dceru vzhladom k svojej praci, ci sa s nou bude moct ucit, vozit ju na kruzky atd. lebo osobna starostlivost je o tom..nie o tom, ze sa o dieta bude 80% casu starat babka a podobne. dcera ma citlivy vek, je aktualne trosku problemova, ale potrebuje zensky vzor, pravidla, disciplinu-to ma u teba, a doteraz problemy neboli (predpokladam), tak naco hned riesit situaciu zmenou zverenia? to vsetko mozes na sude pouzit. plus (keby bolo najhorsie a syn s tym bude suhlasit) aj svedectvo syna, pokial je "na tvojej strane"-je uz dost velky, vypoved v civilnom konani by zvladol (ale to si zavisi samozrejme od teba, len je to jedna z moznosti, keby naozaj horelo..)

irriss
7. jún 2013

@lujza123
Pokud si tatinek nema potrebu neco dokazovat... 😎
v tom pripade by se mohl ZLE podilet nejen na vychove ale i na perspektivnim zivote dcery..
Zalezi o co mu jde..o uzdraveni jeho EGA nebo o dceru.. ☹

maznacik007
7. jún 2013

@forestsisi podla mna uplne postaci ak dodrzis sudne rozhodnutie dceru 30.juna zbalis a 1.7. odvezies tatinkovi ... a ver mi ze do tyzdna ta on bude prosit nech ide k tebe a ona tiez...

forestsisi
autor
7. jún 2013

ďakujem Vám všetkým za rady, aby ste boli v obraze, ja som ho asi naštartovala, pretože som dala na súd zvýšenie výživného a to v decembri 2012, pretože suma 75,--eur na opateru jedného dieťaťa vo veku 13-15 rokov je veľmi málo...a to ho asi naštartovalo...rozviedli sme sa po 15 rokoch pre jeho neveru, pričom na súde klamal, že to nie je pravda...
a teraz žije s tou Zlatokopkou a jej synom v dome, ktorý sme budovali...samozrejme, že moju 13 ročnú dcéru ženie predstava vyrastať v dome, v ktorom od malička mala zázemie, pri nich má 4 razy do mesiaca ak ich má voľnosť, bodaj by sa to 13 ročnej dcére nepáčilo, keď jej ocinko všetko dovolí, nasľubuje,kúpi...
ex na to moju žiadosť o zvýšenie výživného reagoval tak, že podal žiadosť o zníženie výživného a zverenie dcéry do opatery, pričom je zamestnaný u svojho otca a jeho cistý plat je "298,--"eur, samozrejme aby ocinko nemusel za neho platit vysoké odvody, všade u podnikateľov to tak chodí, ale pritom môj ex si chodí na zahraničné dovolenky aj so svojou Zlatokopkou v lete aj v zime, svoje vlastné deti neberie...môj syn 15 ročný to samozrejme pochopil a je na mojej strane...

Myslím, že naozaj ide o uzdravenie jeho EGA ,pretože som si aj napriek tomu vedela založiť rodinku, žijem s priateľom a čakáme baby, čo určite ovplyvnilo aj moju dcéru...bojím sa o ďalší život mojej dcéry, aby si ho nepokazila...Ex vie, kde je moja citlivá stránka ....-deti a preto sa mi snaží ublížiť, akákoľvek komunikácia s ním nie je možná...

skeptik
7. jún 2013

@forestsisi Chod sama s dcerou niekam na vikend (niekam kam aj ona chce ist), aby ste boli same dve a vsetko jej to porozpravaj, o vasom vztahu o tvojich obavach atd.

irriss
7. jún 2013

@forestsisi Mam stejne starou dceru ...URCITE je schopna porozumet..
Ale zaroven je rozdil v detech,ktere vyrustaji s biologickymi rodici nebo v nove rodine jednoho z rodicu....
mam syna z prvniho manzelstvi..dobre vim, ze v tomto veku probiha i proces identifikace-dozravani..hledani sve personality a zacina se clovek zarazovat a konfrontovat se svymi koreny..hleda se a vidi se zaroven v nekom,o kterem slysi, ze je mu podobny a nebo komu nechce byt podobny..Potrebuje se najit, zaclenit..a to se vetsinou stava detem z prvnich manzelstvi...

😉
p.s. Je tezke pri sporech konfliktech nepouzit vetu, "Jsi stejna jako....."
je nutne se kousat a pokousat si cely jazyk..... 😉 proste to nevyslovit..je to v dozravani ta nejhorsi KUDLA..ne v zadech, ale v srdci..pubertaci se v tom identifikuji jako "nechteni"..citi se navic...prebytecni, zbytecni...a pak "utecou" kdyz jim nekdo BOUCHNE do zad ve znameni "Lasky" ☹

forestsisi
autor
7. jún 2013

@klincek ja som prvá navrhla zvýšenie výživného a tým som to vlastne naštartovala, to je ex protiútok, zníženie výživného+opatera dcéry...ďakujem za názor, som rada, že syn má rozum a že sa rozhodol pre mňa, viem, že 75,--eur je málo, keďže len krúžky na ktoré chodia ma polročne vyjdu na 150,--eur na každého,...ex to nevie pochopiť, a samozrejme, že mu to vyhovuje, že ja platím všetko...obidve deti sa učia na samé 1, syn bol prijatý na gymnázium...sú úžasné a on si to vôbec neváži 😝

klincek
7. jún 2013

@forestsisi vymazalo mi dlhu odpoved.. 😒
ale znova, v skratke:
u otca je dcere dobre prave preto, ze tam je len obcas-vies, doma bezny "nudny" zivot, a tam okolo nej skacu..jasne, robia to schvalne, ale to robia skoro vsetci "vikendovi rodicia" prave preto, lebo potom su za tych dobrych.. ak najdes odvahu, tak ju tam na mesiac pusti byvat, nech si to vyskusa-predpokladam, ze sa velmi rychlo vrati k tebe a tvoj ex bude este aj rad.
ak to riskovat nechces (ja by som sa asi tiez bala 😉 ), tak skus na nejaky cas viac prehliadat jej spravanie (teda nie to, co robi, ale ze je protivna, oprskla a tak) a viac ju zapajat napr. do priprav na babatko. daj jej par zodpovednych uloh ako vybrat postielku, nieco z vybavicky..dcerka ma zrejme pocit, ze doma je aktualne na druhej kolaji, a asi sa neda rozumne presvedcit, ze nie-tak to skus na nu trosku "nahrat", aby pochopila, ze tvoj vztah k nej sa nezmeni ani s novym partnerom, ani s dalsim dietatom.

forestsisi
autor
8. jún 2013

@irriss Jasné, že dcéru nadovšetko milujem...a preto pre ňu bojujem, myslím si, že otec,ktorý má čas len novú priateľku a jej syna, nebude mať čas na svoju dcéru...nevie čo sú základné potreby ako variť,prať,žehliť,príprava do školy,...zadelenie si času medzi dcéru a priateeľlku....a myslím si, že tá jeho priateľka to vydrží mesiac, dva...ale potom bude preferovať svojho syna...viem, že pre dievča je najdôležitejšia mama 🙂 ,ex žije hýrivým životom, málokedy je doma, a to bude pre moju dcéru kameň úrazu...

irriss
8. jún 2013

@forestsisi
Nepodcenuj situaci. 😉 .ja osobne bych byla stastna, kdyby muj manzel mel dite z predchoziho manzelstvi..libi se mi rozsirene rodiny.. 🙂stastne rodiny 🙂
BOHUZEL 😀 jsem si ho odtrhla svobodneho z podsukne od maminky, kdyz mu bylo 39 a reknu Ti, to je jeste horsi varianta nez ho odtrhavat od manzelky ci milenky.. 😅
p.s. casto kdyz jsem sama, tak si predstavuju, ze by bylo fajn, kdyby se ozval nekdo,kdo by mi rekl "ahoj, ja jsem dcera(syn)Tveho muze.."

siska32
14. jún 2013

Ja mám podobný problém ale moja dcéra má 11 rokov tiež som s toho na nervy mám ešte 14 ročného syna a spoločného s priateľom ktorý má 3 roky tiež ju manipuluje kúpi jej čo chce a robí si u neho čo chce doslova a dopísmena keby sa mu vysrala na hlavu tak by jej snad aj podakoval už som 6 rokov rozvedená a nedá my ten človek pokoj stále si niečo hladá aby ma vytočil keby povedala dcéra že chce ísť k nemu povolil by to súd lebo keby k nemu šla tak s nej vyrastie štetka alebo feťáčka nikdy sa o nich nestaral ked sme boli spolu a teraz sa hrá na najlepšieho otecka

cecil36
16. jún 2013

@forestsisi @siska32 baby hlavu hore, zazila som to a z vlastnej skusenosti radim cakat ci si ocko sam poziada. Dietatu vysvetlit, ze ty tomu nebranis,aby bola zverena jemu do vychovy, ale hold musi poziadat on, ak ju chce a ty s tym nic nemozes spravit, nech sa s nim porozprava a nech mu povie, aby dal ziadost na sud. Väcsina z nich robi len bububu a nepoziada. Ak aj poziada v pripade @forestsisi mu urcite nebude zverena nakolko ma velmi nizky prijem. Dalsia vec, ze frajerky ockov sa tiez velmi netrhaju o staranie sa o cudzie decko (tak to beru ony) a skor budu tlacit, aby sa ocko na to vykaslal. Takze baby klud a nohy v teple 😉 A este jednu vec by som spravila, dotiahla decko aj s ockom na UPSVAR aby tlmocili svoje poziadavky. Pani zo socialky si vas pekne vsetkych zavola a pokecate. Nic to nejako neriesi, ale ked to budes robit dostatocne dlho tak po a) na socialke uvidia, ze sa snazis riesit situaciu b) ocka celkom odhadnu c) par krat do mesiaca prehnat ocka na socialku mu da zabrat 😀

15olivia
9. mar 2017

Ak bude dcéra vypovedať na súde že je rozhodnuta isť k otcovi tak na 99%mu ju zveria (od 12 rokov ma jej slovo velku vahu). ja mam 15 a momentalne riešim niečo podobne lenže o mna sa mama nestara a o laske ani nehovorim momentalne končim 9ročnik a potom chcem isť na intrak a keď mi to vijde s ocinom požiadame sud aby mama 150€mesačne neutracala na seba ale aby ona platila ocinovi ktory mi na všetko vždy daval peniaze pritom ich nema na rozhadzovanie . Chapem vas musite byť strašne smutna ale verte mi pokial budete nadalej v kontakte vaš vztah to môže aj upevniť (myslim si totiž že ja by som nikdy nemala s otcom taky pevny vzťah keby sa rodičia v mojich 2.rokoch nerozišli ) a možno sa budem teraz miliť kedže vašu dceru a byvaleho nepoznam ale z vlastnej skusenosti .moja mama si tiež mysli že ma hucka pritom nikdy nepovedal na nu škarede slovo to sa ale naopak neda povedať a pritom nepravom ale už je dosť velka na to aby vedela rozlišiť čo je pre ňu dobre a nahuckana podla mna neni proste si len lepšie rozumeju . Uvidete ako sa to vyvinie a možno keď už bude staršia pride za vami a za všetko sa vam ospravedlni 🙂💕držim palce a hlavne to chce pevne nervi čo mne sa oplatilo🙂

cacianka
4. apr 2017

@forestsisi ako ste dopadli ? už sú to 4 roky ...