Môžem odcestovať do Čiech s dieťaťom, keď som rozvedená v Anglicku?

blazah
2. jún 2013

ahoj.prosim viete mi niekto poradit?zijem momentalne v anglicku so synom a priatelom.moj ex manzel (slovak)odisiel lepsie povedane vyparil sa niekam do kurdistanu adresa neznama.O maleho nema zaujem ani neplati ziadne pridavky.Rozvadzali sme sa v anglicku ale mali sme len rozvod nic ohladom dietata kedze mi povedali ze to nema zmysel ked on odisiel.Teraz sme s partnerom rozmyslali ze by sme sa prestahovali do ciech.Neviem teda ci potrebujem nejake povolenie od ex muza ze sa mozem prestahovat alebo poziadat sud o povolenie ale neviem ci tu v anglicku alebo na slovensku.dakujem

modrazaba
2. jún 2013

pri rozvode ti nezverili dieta do starostlivosti? lebo mna aj rozviedli aj zverili dieta - na jednom pojednavani. ak o maleho nema zaujem ani nevies kde je, tak by si sa podla mna mohla prestahovat kam chces. za normalnych okolnosti je druhy rodic ten, kto dava suhlas so stahovanim dietata, ale ked nevies kde je a nejavi zaujem, tak nemas ako a od koho suhlas ziskat.

16nela
3. jún 2013

ak ti neplati a nema kontakt s dietatom nepotrebujes ziadne povolenie na nic..len na socialke alebo tak treba nahlasit zmenu adresy.aby si nahodou nemohla byt obvinena ked si zmysli tvoj ex ze je aj otec

babatkoling
18. dec 2013

Ahoj, kto ma sudom urcenu PR (parental responsibility) na Tvojho maleho? Predpokladam, ze ked ex nie je v dosahu (a nebol ani pri rozvodom jednani?), tak si nepoziadal o PR. Ak ju nema - nema k dietatu ziadne prava. Musel by sa na sud obratit o jej udelenie, aby mohol do vychovy nejako zasahovat.
Bez PR s nim nebude hovorit o Tvojom synovi nikto - ucitel mu nepovie, ako sa mu dari v skole, GP mu nesmie povedat nic o zdravotnom stave, atd.
Ak by sa nahodou objavil a ziadal o PR - podla anglickych zakonov mas narok nie len na alimenty na maleho ale aj na seba... Tak si myslim, ze si to velmi dobre rozmysli...
Ak mas doklad zo sudu tak si to opatruj - keby nahodou robili problemy na hraniciach. Je to ale velmi malo pravdepodobne.
Budes sa musiet odhlasit zo socialky, ak dostavas child benefits, ale to je asi tak vsetko...