Môžem si osvojiť dieťa, keď ho vychovávam už 5 rokov?

21. nov 2022

Ma priateľa uz 5r, konečne sa ideme vziať. Jeho syna vychovávam od 2r., teraz ma 7. Chcem sa pýtať ohľadom osvojenia. Ak je dieťa zverené výhradne do starostlivosti otca, matka nema určený žiadny styk, platí minimálne výživné aj to nie každý mesiac, stačí na osvojenie súhlas otca ? Alebo treba aj matky ?

aaadkaaa
21. nov 2022

Osvojenim by matke zanikli akekolvek rodicovske prava, stala by sa v podstate "cudzou", toto sa riesi sudne

autor
21. nov 2022

@aaadkaaa ved uz je cudzia. To sú mi zákony, staráte sa k dieťa a nemôžte mu podpísať ani žiacku.
Takže na sud podavam návrh proti matke ? Ta sa tam ani nedostaví

aaadkaaa
21. nov 2022

Preco by nemohol podpisat ziacku? Ano, treba podat navrh na sud. Ci sa matka dostavi,to je jej problem a bude to riesit sud. Bez sudu sa skratka nepohnete

autor
21. nov 2022

@aaadkaaa ja mu nemôžem podpísať... lebo niesom jeho zákonný zástupca

aaadkaaa
21. nov 2022

Aha,ty, zle som pochopila, prepac. No ano, ty nemozes. Ako hovorim, navrh na sud a cakat. Drzim palce.

sissy27
21. nov 2022

Buď súhlas matky, alebo rozhodnutie súdu. Iná možnosť nie je, nekupuješ predsa psa…

draik
21. nov 2022

Rozhodnutie súdu je potrebné bez ohľadu na to, či druhý biologický rodič (=matka) súhlasí alebo nie. Ak Vám súhlas nedá, musel by byť naplnený niektorý z dôvodov na osvojenie aj bez súhlasu rodiča; v tomto prípade by sa skúmalo, či matka prejavuje počas aspoň pol roka záujem o dieťa, a to predovšetkým plnením výživného, stretávaním s potomkom a pod.

horalka1986
21. nov 2022

Moj muz takto vychovava nasich synov uz tiez 5 rokov a ziacke im bezne podpisuje. Aj na rodičko chodi, nikde s tym nemaju ziadny problem. V kazdom pripade, taketo veci riesi sud a ak matka nebude suhlasit, je to tak 50 na 50.🤷‍♀️

xxxxxnnnnn
22. nov 2022

Polož svoju otázku do Právnej poradne pani
JUDr. Renáte Králikovej. Určite Ti pomôže https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/pravna-...