Môžem vymáhať výživné ak otec nie je v rodnom liste?

miriam17
26. dec 2006

ahojte maminy mozem vymahat vyzivne na svoje dieta ked na rodnom leiti nenei napisany otec dietata??.......

maggie59
6. apr 2011

Ahojte, dneska mi dosiel rozsudok, ze ex je povinny prispievat na mal. odo dna pravoplatnosti vyroku o rozvode manz. Od kedy to teda je? hned od toho rozvodu co bol 10. marca?diky

dmonik
6. apr 2011

Dobrý deň,rada by som sa informovala,či je možné si podať návrh na zvýšenie výživného,pokiaľ otec dcéry neplatí výživné a je určené náhradné výživné stanovené podľa rozsudku 66eur na 13 ročnú dcéru?Otec dcéry ničím neprispieva,nestará sa,nezaujíma a ani neplatí,je ale evidovaný na ÚPSVaR už dlhšiu dobu,predpokladám,že má príjmy len pomimo na brigádach a pod.Tiež do akej sumy sa mi môže v tom prípade zvýšiť výživné tak,aby som neprišla o náhradné výživné?A pokiaľ je niekto živnostník,výživné sa ráta z hrubého ročného príjmu alebo z čistého?Ďakujem veľmi pekne za odpoveď ak mi vie niekto poradiť.

andzi
7. apr 2011

@maggie59 právoplatnosť rozsudku nastáva až po uplynutí 15. dňa od doručenia poslednému účastníkovi, pokiaľ sa nikto neodvolá.

aleka
7. apr 2011

@dmonik
ak som tomu dobre pochopila tak otec neplatí výživné, no máte určené náhradné výživné. v tomto prípade pochybujem že vám zvýšia výživné, ved otec ho neplatí............

aleka
7. apr 2011

@maggie59 tak ako odpovedala andzi. 😉

maggie59
7. apr 2011

lenze my sme sa vzdali odovlania

aleka
7. apr 2011

@maggie59
tak právoplatnosť vzniká dňom od doručenia poslednému účastníkovi , čiže ked všetci preveznú rozsudok , stačí ti zavolať na súd či to už je právoplatné. 😉

famonka
28. apr 2011

ahojte babenky, môžete mi niekto poradiť. Syn je študentom a má 18 rokov, od jeho 18 narodenín mi jeho otec prestal posielať výživné a posiela ho synovi, môže tak konať i napriek tomu že v rozsudku je uvedené, že je povinný posielať peniaze matke

titkovamiriam
28. apr 2011

Ked je syn dospelý alimenty patria jemu 🙂 aj moj priateľ tak posiela alimenty svojim detom od 18roku a aj moj syn najstarsi ich tak dostaval 🙂 -na svoj účet

gumimaci
28. apr 2011

@titkovamiriam
@famonka no naozaj je viacero takych nazorov, ale podla mna plati "Co je psano, to je dano" a kym je syn nezaopatreny a rozhodnutim sudu ma posielat peniaze na ucet matke, tak kym to ex rozsudkom nezmeni, tak by to tak aj malo ostat.

gumimaci
28. apr 2011

@famonka http://www.vop.gov.sk/vyzivne-pre-synaxx
tu sa pise, ze rozhodnutie sudu netreba.

So synom sa dohodni, aby ti castou prispieval na domacnost.

titkovamiriam
28. apr 2011

ked su deti plnolete vyžívne patrí im-matka už od 18r.nieje spravovatelkou jeho majetku dieta je uz zodpovedne samo za seba,aj ked nieje schopne sa živiť samo a študuje či je dokonca nezamestnane...

claudica
28. apr 2011

Aj môj partner posiela dospelej dcére na jej vlastný účet, poradili sme sa s právnikom a netreba k tomu žiadne papierovačky so súdom. Je vysokoškoláčka, takže si z toho platí veci okolo školy... Myslím si, že takto je to aj v poriadku.

alexandra
28. apr 2011

@aleka @maggie59
Trosku poupravim, sudu sa musia vratit dorucenky o prevzati od Teba, exmanzela, aj koliznej opatrovnicky, cize rataj 3-4 dni odo dna, kedy rozsudok prevezme posledna z menovanych stran. Potom treba skocit na sud, kde Ti rozsudok spravoplatnia.

durdik
29. apr 2011

ahoj, potrebujem súrne poradiť.
V máji budeme mat s ex súdne pojednávanie ohľadne výživného. Ale neviem, ako ho mám vyzvať, resp. kto ho má vyzvať, aby predložiť svoju fin. situáciu, nielen svoj doklad o mesačnom príjme, ale aj podiel zo zisku vo svojej firme a zo svojho nehnuteľného majetku, žiaľ to už stihol prepísať na inú osobu. Príjem si vykazuje tiež nízky ale aspoň ten podiel zo zisku by zavážil. Ako to vymôžem, aby to predložil.
Za všetky rady ďakujem

maggie59
30. apr 2011

Ahoj, v rozsudku, kt. nadobudol právoplatnost 6.4. je ex zaviazaný platit výživné do 20 dna v mesiaci vopred. Znamena to teda, že do 20 apríla je povinný zaplatit aj za apríl + máj, aby to bolo dopredu a potom uz len po jednej splátke, alebo ako? Diky moc

babu9
30. apr 2011

@maggie59 právoplatnosť rozhodnutia súdu nadobudne v tedy keď bolo rozhodnutie doručené všetkým zúčastneným stranám a nikto si nepodal odvolanie...takže bolo by vhodné si zavolať na príslušný súd uviesť číslo konania a oni ti povedia či je to už právoplatné alebo nie, keď nie tak z akého dôvodu.....pokiaľ áno je dobré si to ísť potvrdiť na príslušný súd pre prípad, že ak ti nebude palatiť výživné tak ako mu to bolo určené aby si vedela koľko mu vznikol dlh a za aké obdobie... 🙂

maggie59
30. apr 2011

rozsudok uz mam potvrdeny.mna teraz zaujima ten pojem ze ma platit "mesiac vopred", co to vlastne to vopred znamena, ci uz ako som pisala vyssie, ze prva splatka ma byt aj za april + za maj do predu, alebo ako. tomuto nerozumiem. a aj nazory sa dost lisia.

babu9
30. apr 2011

@dmonik o zvýšenie výživného si môžeš podať ale záleži na súde či ho zvýši...záleži kedy naposledy bolo zvýšené alebo určené výživné, či došlo k nejakej zmene v tom smere, či dcéra v tom období prešla z I. stupňa na II. stupeň, ako sa zvýšili náklady na je výchovu a výživu a pod...pokiaľ je evidovaný je to na zvážení súdu či mu zvýši alebo nie, nakoľko či jedna alebo druhá strana je povinná sa podieľať na výchove a výžive svojích deti aj na úkor svojich výdavkov..výživné má prednosť pred iným

v súčasnej dobe sa už neberie výška výživného ale celkový príjem do rodiny, ktorý nesmie prekročiť 2,2 násobok sumy životného minima, kde sa berie priemer za posledných 6 mesiacov od podanie žiadosti o náhradné výživné..v minulosti sa bralo a zohľadňovalo aj výška výživného.....pri tom sa však beriem príjem do rodiny všetkých ľudí čo žijú v domácnosti....

babu9
30. apr 2011

@maggie59 mesiac vopred znamená, že keď má platiť k 20. dňu v mesiaci vopred tak v mesiaci apríl mál uhradiť apríl a aj máj...v mesiaci máj do 20. má uhradiť jún..

babu9
30. apr 2011

@durdik na to všetko by ho mal vyzvať súd aby vydokladoval svoj príjem ..pokiaľ na prvom pojednávaní ho nepredloží tak pravdepodobne pojednávanie odročia a až po doložení všetkých listinných dôkazov bude súd pokračovať v pojednávaní.... 🙂

maggie59
30. apr 2011

babu9
Diky moc, len druha strana to nechce pochopit ako mal zaplatit.Pojdem sa opytat na socialku a uvidim co mi poradia, kedze mlady pan to takto odmietol poslat

babu9
30. apr 2011

@famonka výživné by mal posielať stále k tvojím rukám tak ako je uvedené v rozsudku pokiaľ súd nevydá nový rozsudok...neviem v akom vzťahu ste zo synom ale pokiaľ je všetko ok tak si myslím, že ak sa tak syn dohodol s otcom, tak sú to v podstate peniaze určené pre neho...pokiaľ bývate v spoločnej domácnosti spolu tak nech ti syn prispieva na chod domácnosti pokiaľ sa rozhodol, že peniaze určené k tvojím rukám chce on.... 🙂 pokiaľ chce aby otec už platil jemu je povinný si podať návrh na súd aby výživné určené bolo zasielané k jeho rukám, čiže súd vydá nový rozsudok kde zaviaže otca platiť výživného k jeho rukám.

babu9
30. apr 2011

@maggie59 je to ťažké lebo nikto to tak nechce pochopiť, lebo keď majú platiť takto ich bolí 😉

durdik
30. apr 2011

@babu9 takže, ja požiadam súd - ukážem mu výpis z obchodného registra - že firma je jeho, aby on nariadil môjmu ex, aby predložil aký má príjem z podielu na zisku. V roku 2010 sa mu darilo najviac, čo deklaruje aj na svojej webovskej stránke, ale ako ho poznám bude tvrdiť že nemá z čoho platiť.
Myslíš, že by som si mala vytlačiť z internetu jeho úspech a ukázať to tam?

babu9
30. apr 2011

@durdik ak máš takúto možnosť tak si to zober zo sebou a pokiaľ bude možnosť tak to môžeš doložiť do spisu počas pojednávania. Ale myslím si, že súd ho vyzval aby doložil svoj príjem, nakoľko aj môj manžel mal také pojednávanie a aj on a aj jeho ex bola povinná predložiť svoj príjem, výdaje, náklady....

tin007
30. apr 2011

@durdik vsetko, co das sudu ti moze len pomoct, t.j. kludne aj print webstranky, kde pise, ze sa mu dari, vypis z or, pripadene nejaky iny doklad, kde sa nachadza info, ze sa mu dari. ak to sam nedoda, tak by ho mal sud vyzvat na doplnenie tychto skutocnosti a do toho casu konanie zastavit.

durdik
30. apr 2011

dakujem za odpovede, strašne sa toho bojim. On je posadnutý pomstou voči mne a určite príde na súd aj so svojim právnikom. Doteraz som mu vo všetkom vyhovovala, ale už som si povedala dosť.

babu9
30. apr 2011

@durdik držím palečky nech ti to všetko dobre dopadne 🙂 a pravnikov sa neboj.....a keď ma na právnika tak snáď aj na to výživné má ....