Môžem vymáhať výživné ak otec nie je v rodnom liste?

miriam17
26. dec 2006

ahojte maminy mozem vymahat vyzivne na svoje dieta ked na rodnom leiti nenei napisany otec dietata??.......

dajna11
12. jún 2010

monaart.....sudkyna aj kurátorka detská len zírali s otovrenými očami. to bolo ked som si žiadala o zvýšenie výživneho. vraj ked neviem malú uživiť tak ju mám dať jemu do starostlivosti. toto tam trepal,a potom že maj chuť o niečo bojovať,ani vidieť ho radšej nechcem. ešte aj tam na sude aby som sa hanbila za neho. lebo si myslel že ked sme sa dohodli na začiatku na výživnom 30eu,že to aj tak ostane......mne zobral všetko,nábytok a ked som pýtala od neho polovicu za to,tak mi povedal že tam mám kočík,mám si ho predať a budem mať peniaze.bože ved za čo dnes človek predá použitý kočik? si myslel že ved stál 8tis.tak to mám dosť.a dcerku budem voziť asi na káre nie? to je zmýšlanie.....a aj teraz mi nič neplaťí,ked sa ozvem,napíšem mu že kde su peniaze,tak mlčí......ale inak dcerku miluje ako tvrdí.

petinka11
6. aug 2010

kocky prosim vas kde si mam na okresnom sure podat navrh??je tam nejaka podatelna alebo kde presne??slebo sa to da podat aj postov??a co potom mam len cakat na rozhodnutie alebo sa budem musiet aj zucastnit nejakeho pojednavania???alebo ako to prebieha kym dostanem rozhodnutie??dakujem

andzi
7. aug 2010

@petinka11 návrh sa podáva na súde, kde má bydlisko maloleté dieťa. Súd vytýči pojednávanie a až potom rozhodne. Každý súd má podateľňu, ale návrh môžeš podať aj poštou. Adresy súdov nájdeš na www.justice.gov.sk

katrin21
8. aug 2010

@monaart
monart ty kokso, ty si aka nenarocna, ze pytat si 12tis SK vyzivne ked muz ma prijem 25-30... ty kde zijes?? ved to je strasne vela... ty kokso.... nem chapem-.. to ako mojho priatela EX ked chcela na dceru 10tis, a nakoniec ma 3,5vyz.+3,5 musi sporit..a je to naneho strasne vela, ved ked ma aj nejake pozicky aby konecne v 37rokoch mohol aj byvat a vzal si hypo , tak ledva vyzije... ja mam na dceru 100e a bohate mi to staci.. otec jej obcas nieco kupi na oblecenie, na sviatky aj mimo nich nejake blbosticky a tak.. a to iste aj my priatelovej dcere.. ale platit taketo vyzivne?? ved to je chore, zeny,..... ja t nechapem, ako to mozete vobec chciet.... sa vam zda 25 -30velky prijem? tak si od neho odratajte nejake naklady na pozicky a byvanie energie a plus teda toto vyzivne a dostanete sumu, z kt., ma dotycny zit... my malu samozrejme este popri tom berieme na dovolenky a lyzovacky, tento rok moj drahy ani na more proste nema(!) a ked pojdeme, tak jedine ak ho pozvem ja.....ale ani ja nemam teraz na rozhadzovanie... ja neviem, ako si to fakt prestavujete.... chapem,. ze dieta sa ma podielam na rovnakej zivotnej urovni ako jeho rodicia, aj to beriem , ze to tak ma byt..ale napr. u nas to dopadne tak, ze jeho dcera bude mat v 18tke nasporene niekolko 100tis SK a on len dlhy na krku!!!!! je to tazka tema toto......

katrin21
8. aug 2010

a samozrejme, matka mu ju ani nechce poriadne davat.. to len tak na margo... prvorade su prachy a povinnosti, prava otca su na poslednom mieste u nej... a nie je jedina taka.....

andzi
8. aug 2010

@katrin21 realita môže byť taká ako píšeš, ale to, že má chlap hypotéku, pôžičky, leasing a podobne na súde nikoho nezaujíma. Vychádza sa z čistého nominálneho príjmu otca a samozrejme aj matky, lebo obaja majú vyživovaciu povinnosť. Ale v žiadnom prípade sa neberú do úvahy úvery a dlhy. Zákon hovorí jasne - výživné má prednosť pred akýmikoľvek inými výdavkami rodičov, teda inak povedané - najskôr treba uspokojiť potreby dieťaťa, a to nielen potreby nevyhnutné, ako je jedlo, bývanie, školské potreby, učebnice ale aj nadštandardné potreby dieťaťa, napr. jazykové kurzy, krúžky, športové vyžitie a až potom zo zvyšku, čo otcovi zostane si môže platiť čo chce. Tak hovorí zákon a taká je aj prax súdov.

monaart
8. aug 2010

@katrin21
v pohode, tvoj názor beriem...ale kedže viem ze moj MM nemá ziadne povinnosti platiť!!!má všetko služobné a ja mám NARAZ dve deti živiť, šatiť, starať sa o ne!!!a ešte sa aj osmostatniť. ved na súde to maximálne skrešú 😒 ...tak nebudem pýtať minimum ked mi daju ešte menej. a moj MM neda už nič...navyše myslím. rečí bol kopec a ked si môže dovoliť kupovať gitary, hodinky z USA a pod...prečo by nemal dat na deti, ktorým cituje"nebude nič chýbať" a zrazu nedá ani na topánky...ako to mám zaplatiť zo 164Eur materskej?najviac ma s....ie-sorry, že mi ani naše spoločné peniaze nechce rozdeliť, takže preto aj 😉
a na stretávaní sa s detmi sme sa dohodli najprv v pohode az to začal meniť a robí si so mnou ako on uzná za vhodné....sa pozabudol KTO rozbil rodinu. takže budú už rozhodovať iní za nás kedže komunikácia s ním začala naberať smer...hmmm. vulgarizmi na moju adresu a hluchota ohľadom peňazí.žiaľ. 😢
andzi -díky...

monaart
8. aug 2010

@dajna11
normálne chudácke a trápne ked TOTO čítam kam dokážu takíto "chlapi"zájsť. smutné aj čítať, 😒

andzi
8. aug 2010

@monaart dieťa má právo sa podieľať na životnej úrovni rodičov, takže ak má na luxus - gitary, hodinky, musí dokázať platiť aj vysoké výživné, aby aj deti mali gitary a hodinky z USA. Len nezabudni toto všetko na súde povedať! A súhlasím, treba žiadať čo najvyššie výživné, aj keď sa oči otvárajú pri tej sume, je na súde, aby určil sumu, ktorá je primeraná. Na súde platí, žiaľ pre všetky matky, že súd neurčuje výživné tak ako hovorí zákon, podľa potrieb oprávneného a schopností a možností povinného, ale podľa zásady, ak málo pýtaš, viac nedostaneš.

monaart
8. aug 2010

@andzi
díky pochopila si to správne...ak siocík kupi každý mesiac značkové oblečko a topánky...lebo tie čo má sa mu v niečom nepáčia...tak prečo by mali deti chodiť v topánkach "z bazáru"!!!ale to je asi pre neho nepodstatné.lebo si myslí že 2roční deti jedia len mlieko....a tie 4balíky plienok čo mi kúpil pred 3mi mesiacmi ked sme sa rozišli....a staále sa vyhráža súdom.Tak tam pôjde ked chce.hadam to 😵 nejako prežijem.

andzi
8. aug 2010

@monaart kto chce kam, pomôžme mu tam, neboj zvládneš, vydržíš, prežiješ, lebo MUSÍŠ

katrin21
8. aug 2010

@andzi ja to viem , co pises, ale je nenormalne, aby sa nebralo do uvahy aj to, ze aj muz musi niekde byvat..OK, mozno tu je situacia ina a muz neplati ani pozicky a je faktk chrapun...ale na druhej strane, chrapoun je aj kazdy, kto neberie do uvahy, ze aj ten otec musi z niecoho zit.. nekupuje si v tomto pripade nic z USA , a pod.. je to o rnomalnej streche nad hlavou a ano, ja viem moc dobre, ze vyzivne ma pravo pred opstatnymi vydavkami,ale to neznamena, ze otec nema pravo na to, aby mal strechu nad hlavou.. ved sama som rozvedena a moc dobre viem, ako je to zit zo 164€.. ked som sa rozviedla( muz si nasiel kolegynu) tak som mala 3750SK prijde matersku, dcera mala 23mesiacov, a vyzivne mi platil 2tis SK.. moc dóbre viem, o com pisete....zazila som, nebyt nasich som na ulici... anpriek tomu,nemala by som NIDKY tolko dovahy, ziadat taketo sumy, kt. neumoznia druhej strane dostojne zit.... nehovorim, ze treba ziadat minimum, ale zase prehanat to tiez netreba, nie??

kedze teraz mam pohlad na obe strany - aj priatell aj ja rozvedenií a ja v pohode a on problemy kvolki tej zene dodnes, tak vidim, ze velakrat to nie je o dietati, a ked ano, tak len ako o nastroji vydierania a je to hlavne o prachoch, a pritom zena bola ta, co odisla za inym.... takze.... vidim zo z oboch uhlov a proste je to prehnane.... musia sa brat do uvahy aj ine vydavky.. nemoze z teba predsa sud spravit bezdomovca, alebo len preto, lebo ex manzelka si nevie zratat 2a2 dokopy... viem, ze kazdy pripad je iny,ale ani tu nepozname druhu stranu(!!) a jednostranny nazor nevieme, ci je objektivny.. takze.... preto moja reakcia.... nic v zlom 🙂

katrin21
8. aug 2010

este: andzi,,, ked este raz citam ten tvoj prispevok o 14,11h, a hlavne tie posledne vety.. tak sa sama seba pytam, ze ci zijeme v normalnom state.. ze najprv platme , dajme aj date, ktore matka castokrat vazne aj rozhajdakat moze, preflakat a nikoho nezaujima, ze co ona vlastne s tymi peniazmi robi, a ci ich naprl setri, teda ak maju byt pre dieta(!!),alebo ich (aj to sa stava!!!) preflaka nna handry a kozmetiku pre seba!!! a to je spravodlive?? a vrchol je ta posledna veta, ze si ma len " z zvysku platit co chce"... akoze sorry, ale byvanie je " co chce"...? jedlo je " co chce?" v dalsom prispevku pises, ze zakon je " bohuzial taky,ze...".. po tom , co som si ja prezila a videla , coho su niektore zeny schopne, tak ´hovorim skor: bohuzial, zakon je taky, ze OTEC NEMA ziadne prava! nema sancu ziskat dieta do starostlivosti, nema sancu vymoct si ani pravo, ktore mu bolo prisudene, ze ma mat dieta.. proste nie su paky na to, aby otec, kt,. plati a chce sa starat, mal aj moznost.. tento stat chrani len matky a to pisem ako matka(!), rozvedena(!) a je to smutne, ze toto ako zena musim napisat,ale je to tak..... takym postojom, ze ved si zapytaj a bude ti dane kolko chces, sa narusaju aj posledne pozostatky vztahov a jediny , kto tym trpí je dieta.... zakon v tomto state NIE JE dobre postaveny.. tomu ver... mozno sa stretavas len s matkami, ovladas pravnu rovinu problemu, vies A, alebo niekedy je treba dobre poznat aj B, a zistis , ze spravne je C..... 😝

katrin21
8. aug 2010

samozrejme, neuznavam chrapunov, co zarabaju 2tis € mesacne a na dve deti chcu platit 30€... to je jasne... len aby ste ma spravne pochopili.. to je dalsi extrem.... 🙂

monaart
11. aug 2010

katrin21, andzi
v pohode...
ja som nemala odvahu tak ziadat, mala som povodne napisanu 1/2 sumu a hned ma usmernili...ved dostanete minimum,,,treba s tým ratat ze si potukaju na cielko...klop,klop...aj ja s yxm ratam ked mu pride navrh ze ma pride zniest zo sveta!!! ale viem aj to ako sa stavia k terajsej situacii...celkovo hra mrtveho chrobaka ohladom deti, ci nam nic netreba, peniaze co mi ma este mimo-podla dohody vyplatit mina pre seba!!!a byva u nej a plati???asi nic, len nejaky nakup. poznam ho dobre. ajspori, to je pravda ale to ho neznesie zo sveta ked mi nieco aspon priznaju.a velke oci nemam, skor sa obavam, doteraz mi nic neplatil ked sme boli manzelia, nedostala som ani len na "trapny sampon"napr. vsetko som si musela pytať a on minal , samozrejme zivil domacnost ale kazdu vodu malím ohundral a sebe doprial...na pomocničku k malým mi neprispel skoro nic aj ked dohoda bola povodne ina...platila som z materskej, aj veci aj obuv...aj svoje vydavky....hrozne grobiansky sa zachoval,nielen po financnej stranke-ale hlavne citovo!!! deti nechcem do toho miesat, aj ked on robi opak...ak nezmenim napr.povodnu dohodu- takmi neda atd. stale to meni a depta ma vyhrazanim sa .no hroza.
akoby to ani nebol clovek ktoreho som tak dlho poznala!!!
este raz opakujem, suma je brutalna!som si vedoma na papier mi napisali este viac!!!ale s tym sa vraj vysporiada sud a mam to nechat na situaciu ktora vznikne a bude sa riesit. a dufat ze sa podari aspon nieco obstojne dosiahnut.
myslim ze som v dost blbej situacii a tiez nebat nasich ☹
som v koncoch.a to sa vsetko len rozbieha. 😢
tak ma neposudzujte prosim v zlom,len som sa pytala kolko by bolo ozne podla skusenosti dosiahnut....ja osobne som ikdy nebola "na peniaze"NIKDY!!!to môžem podpisat v pohode....ved som zila ako na almužne čo sa uraci mužičkovi "hodit" ked bol fajn naladený...a pri zachvate dobrosrdecnosti mi kupil pekne veci...ktore mi teraz vykrikuje a chce naspet!!!takže!o com je toto?basnicka otazka... 😒
zdravim

krasnulka
14. aug 2010

@andzi ahoj, chcem sa ta spytat, kolko si mozem ziadat vyzivne od ex na 3 a pol roneho syna, ked on zaraba cca 600 eur a je slobodny. Byva so sestrou a jej rodinou v dome, platia len elektrinu a plyn nemaju. V zime topia drevom a uhlim. Ta elektrina je jeho jedinny vydaj na byvanie a aj ta je pisana na jeho sestru,on prispieva polovicu mesacnej zalohy. Kolko by som si podla teba mohla ziadat? Ake mas s tymto skusenosti? Nechcem dat malo ani vela, a mozem pytat aj 2 roky pospiatku? Dakujem za radu

tami_tami
14. aug 2010

ahojte mam otazku - ako dlho od podania navrhu o vyzivne vam prisiel papier zo sudu ohladom pojednavania?

mariro
15. aug 2010

@tami_tami -mne prisiel po mesiaci

dajna11
15. aug 2010

@tami_tami juj mne prišiel včera a to som bola podať minulý týžden.....to ma šokli

tami_tami
15. aug 2010

@mariro
@dajna11 juuj tak to mate super ja uz cakam druhy mesiac - pravnicka mi povedala aby som nebola nervozna ze su prazdniny tak rozmyslam ci po prazdninach sa to pohne hned ci tiez budem cakat... dakujem za odpovede 😉

dajna11
15. aug 2010

@tami_tami su dovolenky tak to id pomalšie.....to som už zažila pred tým a hned ma aj upozornili na to že to trošku potrvá. no toto bola ukážková rýchlovka

tami_tami
15. aug 2010

@dajna11 no ved to ze su prazdniny ja len ze sa to zvykne tahat aj mimo prazdnin 😉

kristinka4m
15. aug 2010

Fuha tak to cakate strasne kratko, z vlastnej skusenosti navrh podany v Decembri 2009 a do dnesneho dna ani zmienka o zacati, aj ked je pravda ze ide o znizenie tym predpokladam ze to tam tych kompetentnych nesury 😠

mariro
16. aug 2010

@tami_tami - ja myslim, ze je dolezite aj ako je spisany navrh.Ja mam navrh na zvysenie a mam vsetko podlozene novymi vydavkami zo strednych skol, na ktore chalani idu.Mozno preto to tak rychlo spravili.Neviem.
Mozno sa im zda pripad jasny a lahky.
Tazko povedat,ako to sudcovia posudzuju,ktorym ziadostiam davaju prednost.

katrin21
16. aug 2010

@krasnulka
krasnulka, myslim, ze vyzivne si pytaj 100e, a daju ti mozno 70 🙂 k jeho prijmu... moj ex ked mal prijem cisty v tom case 13tis SK tak mu dala sudkyna platit 2tis...
ked sla mala do skoly, sam zacal platit 100e, ani som nemusela ziadat o vyzivne.... aj ked teraz zaraba ine prachy ako vtedy pred 8 rokmi samozrejme....

krasnulka
16. aug 2010

@katrin21 100e pri 600e plate? Ved moj manzel plati 100e pri necelých 500 e plate a je zenaty a mame spolu dieta. A moj ex je slobodny a vydavky pomaly ziadne. Citala som tu ine palky na vyzivne. Kde je potom ta spravodlivost? Slobodny moze platit cca 70 eur, a zenaty s mensim platom 100 eur??? Vsak to je uz do neba volajuce...

krasnulka
16. aug 2010

@mariro ahoj, ja si nemyslim ze posudzuju ktorym daju prednost,ale ako kolko maju prace...z mojej skusenosti, manzela predvolali na pojednavanie po dvoch mesiacoch, manzelova ex si podala navrh a za tyzden prisiel papier kedy sa maju dostavit a ked manzel posielal este jeden navrh tak ten bol posielany vo februari a este nic🙂

mariro
16. aug 2010

@krasnulka -neviem podla coho to ide, nechcem tym nic vraviet ani mudrovat.Ale som sa potesila ,ze termin bol tak skoro vytyceny. 😉

katrin21
16. aug 2010

no neviem, ale tu sa pisu niekedy dost extremy....
ja co poznam zeny, co maju vyzivne, tak maju cca. tych 100e na dieta... aj na skolopovinne... takze to je skor realita... tie sumy ćo sa tu hadzu, sa mne osobne nezdaju realne.. to su skor vynimky.. ano tych 100 je zvycajna suma a mala by si ju v pohode dostat...

tami_tami
16. aug 2010

@mariro ja tam mam tiez vsetko potrebne pravnicku mam sekeru ta si da zalezat na vsetkoma navrh je jasne a zrozumitelne spisany