Môžem vymáhať výživné ak otec nie je v rodnom liste?

miriam17
26. dec 2006

ahojte maminy mozem vymahat vyzivne na svoje dieta ked na rodnom leiti nenei napisany otec dietata??.......

krasnulka
8. dec 2010

@aleka a ako to teda je ked matka moze ziadat 3 roky spatne? Mne moj ex platil od minuleho roku ale dala som sudom a chcela som,aby mi to urcili od jeho narodenia a nedalo sa. Vies mi teda poradit? Hladala som to teraz na nete a nic take som nenasla.

aleka
8. dec 2010

no ak ti už platil tak sa to spätne nedá 😒 dá sa žiadať za dobu ktorú neplatil výživné, čiže spätne maximum 3 roky, to hned treba v návrhu uviesť - žiadam o určenie výživného od dátumu ..... toho a toho...... ak tam pošli mi ss a napíš ako ti platil, či ti platí, kedy si podala návrh..... atd

veronkaj
15. dec 2010

prosím kto mi vie poradiť ako žiadať výživné alebo čo sa dá robiť, ked otec dieťaťa je v čechách, adresu má na sk ale tam sa nezdržiava, vypol si telefony???,

googlinkas
15. dec 2010

@veronkaj
ahoj, v prvom rade sa ta opytam, ci uz mas vyzivne na dieta urcene súdom ( teda ci máš právoplatný a vykonateľný rozsudok o určení výšky výživného ). Pretože ak nie, pred vymáhaním výživného na maloleté dieťa je potrebné ešte absolvovať súdne konanie o určenie, resp. zvýšenie výživného.

veronkaj
16. dec 2010

@googlinkas
áno mám, ja som rozvedená od 2000 roku a výživné mám stanovené na papieri súdom ale nikdy bývalý mi ho nedal šekom ani bankou vždy do ruky a aj ked bol občas problém vyriešil a doniesol, teraz ho však znovu vyhodili z práce, peniaze čo mal rozflákal a zatajuje sa, jediné čo som naň mala bol telefon lebo adresu mení a tam kde má trvalý pobyt sa nezdržiava. 😠

juliap
16. dec 2010

@veronkaj postup je teraz taky, ze najprv musis na policii podat trestne oznamenie za neplatenie vyzivneho stanoveneho sudom, treba si zobrat obciansky, rodne listy deti a rozhodnutie sudu, musis nahlasit presne od ktoreho mesiaca ti yzivne neplati, na policii ti daju protokol a s nim ides k svojej socialnej kuratorke a ta uz vie pdalsi postup, daju ti vyplnit ziadost o vyplacanie nahradneho vyzivneho, z toho ti potom pride domov rozhodnutie od ktoreho mesiaca ti ho priznali a v akej vyske, no a socialka by si to potom uz mala riesit s byvalym cez exekutora ... vsetky nove skutocnosti tykajuce sa vyzivneho musis potom ihned nahlasit kuratorke, teda ak by byvaly zaplatil vyzivne, hoc len cast, musis vysku tejto sumy a datum, kedy tak spravil, nahlasit ... vyplacanie nahradneho vyzivneho je myslim tiez limitovane, neviem, ci sa vyplaca 2 roky a potom musis poziadat znova, tak sa mi vidi ...

veronkaj
16. dec 2010

@juliap
a nebude problém v tom, že doteraz nemá môj bývalý žiadny doklad o tom, že mi výživné dával lebo mi ho dal do ruky?
a sociálna kurátorka ?? no to v mieste trvalého bydliska na sociálke predpokladám, lenže mám pocit, že náhradné výživné musíš mať nejakú asi minimálnu mzdu?? ja mám mzdu 530 Eur v hrubom ale som vydatá druhý krát tak neviem či to nebude vadiť.
ˇuprimne, ide ma šlak trafiť z takej nezodpovednosti, keby mal aspoň fér jednanie a povedal čo sa deje a hľadal spôsob ako to riešiť ale zatajovať sa to je jediné a klamať čo vie. keby som bola aj ja taká tak čo by bolo s dcérou?

juliap
16. dec 2010

@veronkaj na vyzivne sa nevztahuje ziadna minimalna mzda ani to ci si vydata, vyzivne je davka od biootca na deti, nie na teba ... ano na socialke, kde si bola pre zverenie deti do tvojej vychovy, tam ides a to, ze ti teraz platil bez dokladu je viacmenej jeho problem, lebo takto nemoze zdokladovat, ze ti vobec platil, ale uved to vo vypovedi na policii, ze ste to doposial riesili takto, ale ze teda prestal prispievat od toho mesiaca ...

juliap
16. dec 2010

@veronkaj hej a este by som ti odporucila najprv mu poslat pisomnu vyzvu na uhradu dlzneho vyzivneho, aby si mala doklad, ze si sa pokusila to s nim riesit, staci len v tom zneni, ze ho tymto vyzyvas na uhradu dlzneho vyzivneho na malolete xy od mesiaca ... vo vyske ... na mesiac, co do dnesneho dna cini dlznu ciastku ... E

veronkaj
16. dec 2010

@juliap si zlatá ďakujem, ale pokial si pamätám, keď sme sa rozvádzali tak som nebola na sociálke kvôli zvereniu do výchovy, boli sme len na súde, a my sme na súde povedali že sme sa dohodli , že dieťa bude u mňa aj výšku výživného

veronkaj
16. dec 2010

@juliap Ďakujem
no vidíš to napíšem ale aj tak sa mi tá pošta vráti lebo ju nebude mať kto prevzať,
no mali by niečo vymyslieť také aby sa chlapi nemohli len tak dostať z povinnosti, nikdy sa o dcéru nestaral, nevie kde a do ktorej triedy chodí, čo má rada, ani aká je no nič, neutrel jej slzy ani nevedel čo ju potešilo, nikdy nebol pre ňu v škole nenapísal úlohu neurobil jesť a jediné čo má raz za mesiac dať aspoň peniaze a ešte aj to nechce.
keby boli aj maminy také čo by bolo, no je mi napo razenie z toho.

juliap
16. dec 2010

@veronkaj to nevadi, ze sa ti vrati posta spat, ale mas to na papieri, ze si sa pokusila si tie peniazky vymahat, v svojom meste si zajdi na urad UPSVaR na oddelenie socialnej kurately, tam si najdi, ku ktorej socialnej patris, zober si tiez rodne listy a ten rozsudok o rozvode a vyzivnom, ona si vsetko spise, budete patrit uz k nej, ak by si v buducnosti ziadala napr aj o zvysenie vyzivneho, alebo zmenu upravy stretavania a pod. a urcite ti poradi vsetko, co treba robit.

veronkaj
16. dec 2010

@juliap Ďakujem
pustím sa do toho v pondelok, som chorá s chripkou tak mám teraz dosť že musím byť v práci,

ďakujem ešte raz.

magamamka
2. feb 2011

vedel by mi prosím niekto poradiť čo napísať do návrhu na zvýšenie výživného? na sud som podávala žiadosť a oni mi poslali papier, že mam návrh doplniť prečo vlastne zvýšenie výživného požadujem. v skratke: v 6.2008 nás rozviedli a vtedy určili výživne na malého vo výške 33,19 € . v tom čase malý chodil do školky. teraz chodí do školy 3ročník .ma diagnostikovanú disgrafiu a dislekciu, je sledovany alergologom a psychologom.v pôvodnom návrhu som uviedla aj kolko ma stoji školné.
ako mam návrh "riadne oddôvodniť a uviesť všetky skutočnosti podstatné pre rozhodnutie vo veci samej"..???? čo všetko tak treba popísať???? valmi pekne dakujem

tinal
2. feb 2011

@magamamka Chcú od teba, aby si im preukázala ako sa zvýšili náklady na malého. Musíš im predložiť nejaké doklady, ak si platila nejaké pomôcky pre neho, ktoré potrebuje. Napr. u detičiek, čo nosia okuliare, tak mamička doloží doklad o kúpe okuliarov alebo ak sa dieťa venuje nejakému športu, tak nákup pomôcok k vykonávaniu toho športu. Súdu nestačí iba konštatovanie, že sa zvýšili náklady, oni potrebujú aj nejaké podklady, že v čom sa zvýšili. Takže odporúčam všetko, čo deťom kúpiš, tak si bloky odkladaj. Neviem, či si požiadala iba o zvýšenie na jedno dieťa, ale do budúcna sa ti možno zíde niečo.
No a z inej strany, ak tvoj manžel nemá vysoký príjem, tak nerátaj veľmi s megazvýšením výživného. Lebo aj on sa bude súdu preukazovať svojimi výdavkami.

magamamka
2. feb 2011

no fajn..a ja nemam žiaden taky blok.jedine blok od topánok s minuleho roka 😒 ..taktiež budem mať potvrdenie od detskej Mudr. ohladne jeho diagnoz.

dajna11
2. feb 2011

@magamamka hlavne si zober tie potvrdenia od lekára,popr.náklady na lieky ak nejaké berie....mne sudkyna povedala že také bloky ako je oblečenie a obuv a pod. nieje doležité,lebo to je samozrejme že sa decku kupuju,ide o také výfavky čo nie su základne a každodenné....takže lieky,náklady na kružky,lekárov a pod.ono už samotný fakt že dieťa išlo na ZŠ je dovod na žiadanie o vyššie výživné,aj ja som to tak urobila.nemusela som nič dokladovať a viacej zdovodnovať.aj som si bolčky doniesla na súd ale neccheli ich,že odevy a obuv a pod.ich nezaujima,to oni automaticky od každeho žiadaju....

maca793
3. feb 2011

ahojte chcem sa trošku podeliť o starosti ktoré v poslednom čase mám. Dávala som v auguste návrh na zvýšenie výživného, ale ex partner náročky marí pojednávania. Nereaguje na poslané listy a ak áno nedostatočne sa na ne pripraví myslím tým že ignoruje súd zasielaním potvrdení o príjme, výdavkoch.... Zamestnávateľ to robí tiež ignoruje výzvy súdu o predloženie mesačných výplat. V poisťovni uvádza len minimálnu mzdu aj ked zarobí 2x viac. Teraz mi neposlal výživné vôbec takže čakám čo bude dalej. Sudkyňa je tiež z toho zúfalá do spisu uviedla že ak jeden aj druhý budú ignorovať požiadavky súdu budú predvedený políciou. Viem že s tým si ex len robí problémy navyše a som zvedavá ako mi doplatí ušlé výživné za pol roka. Dá sa posielať výživné aj zo zrážkami zo mzdy? Ja budem žiadať ušlé výživné vyplatiť v plnej sume a nie v splátkach.

daniela1974
3. feb 2011

@maca793 samozrejme ze sa da exekuciou, staci ist za ktorymkolvek exekutorom a on Ti poradi. Ja mam zrocne 1300 € a sudca nedovolil jednu splatku ale ma na to pan otec rok.
Ked otec uda velmi nizky prijem, sudca moze vypocitat vyzivne z predpokladaneho prijmu (ktory by mohol zarobit vzhladom na vek, zdravie a vzdelanie) a nie ten prijem, ktory akoze pobera.
Fakt zalezi od sudcu.
Napis mi do ip, nechce sa mi tu vypisovat 😀 .

zarra15
6. feb 2011

ahojte baby..som tu nová a potrebovala by som radu..s partnerom sme sa pred rokom rozišli a máme spolu dcérku..teraz jej budú 3 rôčky..o chvíľu budeme mať zase súd ohľadom určenia výšky výživného a stretávania styku s otcom..nejako sme sa ale dohodli,že by sme to skúsili od začiatku a ja teraz neviem,či mám ten návrh stiahnuť alebo nie..keď ten návrh stiahnem ja,tak potom že aj on
bola u nich aj sociálna pracovníčka a povedala,že by si mohol požiadať aj o striedavú starostlivosť

v tom návrhu ohľadom toho styku mal,že by ju chcel v nepárny rok prvé dva týždne v júli a posledne dva auguste a v párny posledné dva týždne v júli a prvé dva v auguste
a to nechcem

mala by som ako slobodná mama nárok na nejaký príspevok po skončení RD?

lizatko1009
7. feb 2011

ahojte potrebovala by som radu, 20.12.2010 sa konecne rozhodlo o vyzivnom a stretavanim s malym, moj advokat bol trosku mimo cely cas, rozusdok mi este stale neprisiel a presiel uz mesiac a pol, dnes som volala na sud, vzhladom k tomu, ze advokat mi nebral telefon a tam mi bolo povedane, ze moj advokat uz mi rozsudok prevzal aj podpisal, ze je pravoplatny o 7.1.2011 dnes som skusala znova volat advok. ako je to mozne, znova nebral telefon, vybrala som sa do jeho kancelarie, no ten tam uz nebol bola tam ina advokatka, ze on uz tu nepracuje pol mesta ho zhana, znova som volala na sud, ze potrebujem duplikat, tak som zavolala mojmu ex, ze ci on ma rozsudok tak ho ma uz davno, ale nepozeral co je v nom, viem ze v rozsudku malo byt, aby mi vyplatil dlzobnu sumu do 15 dni od pravoplatnosti, presiel uz mesiac a on nic mi neposlal nic,povedal mi, ze bud mi to da po splatkach, alebo nic, ale v rozsudku nema ziadne splatky ma vyplatit dlzobnu celkovu dlznu sumu a pokracovat v mesacnom plateni. ja uz neviem ako mam postupovat, nemam advokata a ani peniaze....

zaria126
11. feb 2011

@lizatko1009 ahoj som tu nova ale mozem ti poradit fajn stranku kde radia odbornici stranka ma nazov porada tam im napises problem a poradia ti

eneska
14. feb 2011

ZDravím! Mám takýto problém! V septembri bolo určené výživné na dieťa vo výške 25e ( odporca nie je zamestnaný) a do dnešného dna nezaplatil ani dlžné ani mesačné výživné. Chcem požiadať "štát" aby to platil za neho, ale čo ked za mesiac alebo dva zaplatí niečo, to budem znova utekať na súd a povedať "aha" zaplatil niečo. Bojím sa aby to potom odomna nevymáhali. A ako postupovať pri tom vybavovaní?Ďakujem!

silvia31
15. feb 2011

ahojte, chcela by som poprosiť o radu a pomoc.. potrebovala by som nejaký aktuálny vzor pre návrh na určenie výživného pre maloleté dieťa ... my zatiaľ bývame spolu, nie sme zobratí, ale asi to už ďalej nezvládnem ostať s ním. Viete mi poradiť ako a kde žiadať o to výživné? ďakujem pekne

aleka
15. feb 2011

@lizatko1009 doma si spíš žiadosť o vydanie ppl. rozsudku , choď na súd a ppl. rozsudok ti musia dať ihneď. tam uvidíš čo všetko je napísané

@eneska na súde s tým nepochodíš že ti neplatí. musíš ísť s právoplatným rozsudkom za exekútorom, on vymáha výživné

@silvia31 výživné sa žiada na Okresnom súde ktorý spadá do tvojho trvalého pobytu. ak si ešte nepísala žiadny návrh na na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny ti ho pomôžu napísať.

lizatko1009
15. feb 2011

@silvia31 chod za socialnou kuratorkou, alebo si najdi advokata oni su nato aby to spisali sama to nenapises.
@aleka dik

silvia31
15. feb 2011

ďakujem pekne

daniela1974
15. feb 2011

@silvia31 zvladnes to aj sama, nie je to nic narocne.
Alebo chod kludne na Urad prace socialnych veci a rodiny a tam Ti to pomozu spisat pracovnicky.
Na vyzivu je zbytocne minam prachy na advokata.

lenkabuckova
15. feb 2011

@daniela1974 ahojky a nevieš nahodou kolko trva, keď by som podala navrh na vyživne a styk s maloletým dieťaťom cez ten upsvar? Keď by mi to pomohli spýsať, musela by som to zaniesť osobne alebo by to oni poslali? Ďakujem za radu.

daniela1974
15. feb 2011

@lenkabuckova zalezi od sudu kam patris.
Vyziva zvycajne netrva dlho, vie sa ze ide o malolete deti. Chod na upsvar a poziadaj ich nech Ti pomozu, ze to nevies sama napisat. Ja som si to pisala sama, ale na sude som sa rozpravala s koliznou a ta mi toto poradila, ze nabuduce mozem prist na nimi na upsvar a napisu to somnou.
Vytlac to, pridaj kopie tolezitych dokumentov (rodne listy apod) a odnes to sama na sud. Tam Ti to opeciatkuju, ze to prijali. Sud by mal prebehnut rychlo.
Mne to posledne trvalo do maja do novembra ale len preto ze nas rozviedli v BA a ja som to podala podla mojho terajsieho trvaleho bydliska v DS. A BA a DS si to medzi sebou prehadzovali.