Môžem vymáhať výživné ak otec nie je v rodnom liste?

miriam17
26. dec 2006

ahojte maminy mozem vymahat vyzivne na svoje dieta ked na rodnom leiti nenei napisany otec dietata??.......

mausy21
21. nov 2010

@krasnulka ja tu nikoho neuražam tak to nerob ani ty,bud taka zlata...ja som si len povedala svoj nazor...je rozdiel otec a otec...otec ktory sere na decko a otec ktory sa snaži a lpni si všetky povinnosti,a pri tom by ho ex nedbala vycucat do dna...a tiež nie je ex manželka ako ex...sama som matka aviem,len mi neda si zastat aj mužov ktory si nedokažu pomoct...pretož niektore a podotykam že niektore ex dokažu byt tak vychcane až to je neskutočne eko vobec jedna taka žena može byt matkou....a mimochodom dieta z prveho manželstva je vždy prorade aj manželkou ako too čo sa narodilo po nom av druhom vztahu...taky spravodlivy je sud...jedno dieta musi mat všetko....aby si jeho matka mohla uživat a chodit po dovolenkach a to druhe nema nič lebo?...sud sa tak rozhodol...

A možte ma tu všetky udupat..ja som sa nikoho nechcela dotknut len sa citim byt ukrivdena na ukor jednej doslova nenažranej ex....ale taka ktora si to nezažila,teda taku opačnu stranku je to tažke posudzovat....ak sa to tu niektorej dotklo prepačte...ale verte mi že existuju aj take ženy ktore sa flakaju,podvadzaju svojich mužov a pri rozvode su tie chuderky oni...a muž?otec?nema žiadne prava len povinnosti platit a držat hubu...smutne

mausy21
21. nov 2010

@filipal takže sa to vnima aj tak že kludne to iste si može ratat aj otecko...kedže ma novu rodinu?že ma dieta ktore potrebuje to iste a tak isto partnerku?a tie iste vydavky?alebo rozveeny muž už nema pravo na dalšiu rodinu a byt štastny?lebo musi mat na pamati stale svoju ex ktora ho podvadzala apod a svoje prvonarodene dieta?jeho dalšie deti už nie su detmi?alebo manželka je o niečo menej ako ta prva nechapem...nechapem spravodlivost sudov..

claudica
22. nov 2010

@mausy21 prosím ťa, kašli na to... nerozčuľuj sa, máš 100 % pravdu... si dobrá matka a chrániš si svoje, to ti tu nikto nemôže zazlievať, už sme si to v IP povedali. Nikto. Ani sudca, a už vôbec nie niekto na tomto fóre... Kým to niekto nezažije, nevie to posúdiť, to je môj názor. S tým ako rozhodne súd, nič nenarobíme...aj mňa rozčuľuje len to, že vrahovia a zlodeji sa odvolávajú x-krát, otec sa môže odvolať iba raz na krajský súd, ktorý obvykle potvrdí rozsudok okresného súdu - to sú moje skúsenosti... A momentálne sú naše súdy až tak "objektívne", že stačí ak niekto to dieťa porodí, hneď je najlepšia matka na svete. Samozrejme otec zločinec... poznám také prípady, keď otec žil normálnym životom, rozviedol sa a chcel dieťa do starostlivosti, lebo matka bola alkoholička, šiel aj na sociálku, aj tak neuspel. A syn je aj tak väčšinou u nich, matke to vyhovuje...ale otec jej musí platiť. O to ide. To je tu najdôležitejšie. Peniaze. Vôbec nejde o deti. Bohužiaľ. Peniaze, peniaze, peniaze. Tie pokazia vždy všetko. Je to môj názor, odsúďte kľudne aj mňa... 😖

lienka85
22. nov 2010

@mausy21 uplne s tebou suhlasim u nas je to tak isto. 😒

filipal
22. nov 2010

@mausy21 chapem baby, zobrali ste si rozvedeneho muza, ktory uz mal dieta...
takze ste vedeli do coho idete... mal uz zavazky.
aj to viem pochopit, ze prva zena mohla byt vypocitava, neverna...atd. cize zodpovedna za rozvod manzelstva, ale deti za to nemozu. ani deti z prveho manzelstva ani zo ziadneho dalsieho vztahu. preto by mal byt prijem otca spravodlivo rozdeleny pre vsetky jeho deti.
ja nepoznam situaciu kazdeho z vas osobitne, ja som reagovava na to, ze vyzivne nie je urcene doslova iba na "vyzivu" ale aj na ostatne potreby dietata.
a pravdu ma aj Claudica, ze zbytocne je sa rozculovat.
ja som zase na opacnej strane problemu: moj ex mi cely zivot platil na dieta 1000 sk (33,3 €) a teda syna zivi niekto uplne iny....

claudica
22. nov 2010

Ja som mala na dve deti určené súdom 2 x 500 Sk, lebo príjem otca bol "načierno"... Musela som si nájsť brigádu popri zamestnaní, aj teraz robím ešte po práci. Teraz už poberám sirotský na deti, žiaľ.... Ja si myslím, že som si vždy vedela sama pomôcť, žiaden luxus, ale som spokojná. Ja viem, že mám doma chlapa, ktorý má záväzky a brala som si ho aj s týmto vedomím. Snažím sa nerobiť rozdiely medzi mojimi a jeho deťmi, aj deti navzájom si rozumejú... Keby sa o ne nestaral alebo by na ne kašľal, nedokázala by som si ho vážiť...
Mne vadí ale prístup niektorých žien. Môj bývalý keby si nosil deti na víkendy, na dovolenky aj so svojou priateľkou, kupoval by im potrebné veci, chodili by spolu trebárs na ryby alebo tak...bola by som tej dotyčnej vďačná a nie vyrývala furt... Žiaľ ja som také nezažila, ich otec také nerobil... Ale bývalá môjho partnera večne robí somariny a najviac ma štve, že to robí cez deti. Oni za to fakt nemôžu... Nech robíme čokoľvek, nie je to dobre... Keď sú u nás často, tak to zatrhne a nepustí ich, vydiera ich cez známky, cez neporiadok v izbe, hocičo, len aby si našla dôvod ich nepustiť. Je to hnusné, keď syn plače otcovi do telefónu, že mama ho nepustí, lebo dostal trojku, lebo našla ponožku na zemi a takéto hlúposti. Od pondelka do štvrtka je tak, že ho pustí a v piatok sa rozhodne, že nie...malý je z toho často na nervy a my tiež. Ja sa do toho snažím nemiešať, ale stačí že to vidím. Potom keď chce ona odísť s frajerom na dovolenku /samozrejme bez detí/, tak vyvoláva, kedy si ich konečne zoberieme... A večne jej nestačí výživné, chodíme na súdy ako takí zločinci. A na súde sa tvári ako panenka mária, toto mi vadí hrozne... Ale naozaj na tom nič nezmením, len ma mrzí, že vždy tá "druhá" žena je vykreslená ako nejaká beštia, čo vzala deťom otca... nie je to vždy celkom tak. A je to samozrejme prípad od prípadu iné, tu nenájdeme žiadnu "pravdu". 🙂

filipal
22. nov 2010

@claudica to je teda fakt nechutna mrcha! 🙄 najviac ma dojalo ako moze vydierat dieta znamkami.....
najhorsie je, ked si to odnesu deti.... ☹ ☹ ☹

claudica
22. nov 2010

@filipal Vieš, nechcem nejak do toho zasahovať, ale o to viac ma to vytáča, keď to vidím. Muž je z toho hotový, nervózny, lebo mu je malého ľúto. No - malý...má 12 rokov, takže ešte je malý a citlivý. Keď sa dohodneme, že príde na víkend, už si s mojím synom píše cez net, že sa tešia na seba, v pondelok alebo utorok schytá nejakú trojku, vtedy to mama nerieši, až v piatok keď sa malý chce k nám baliť. Naštve malého aj jeho otca... Keď môj muž náhodou zavolá a poprosí ju, aby to takto nerobila, tak ziape, že nech jej do toho nekecá, že ona je matka a ona ho vychováva...my ho vraj len pokazíme... Aj sme jej sľúbili, že sa to cez víkend doučíme, na budúci týždeň sa prihlási odpovedať, ale nie. Akokeby to robila naschvál. Jáj, toto je škoda reči. Mne to už niekedy pripadá ako psychoteror. Ale bojíme sa nejak do toho rýpať, lebo muž vraví, že si to malý potom doma odse...e. Ťažko je tieto veci riešiť, neviem čo by bolo dobré...
Ale keby si ju na súde videla, ako sa ona stará, aká je vzorná a otec sa venuje len svojej súčasnej žene a jej deťom... Jasné...preto sú aj jej deti na našich fotkách z dovoleniek, výletov, narodeninových osláv, pečenia medovníkov, vykrajovania tekvičiek atď atď... Muž to mal všetko so sebou, apeloval, že to nie je pravda, nezaujímalo to sudkyňu...iba plaťte viac - 200 euro z čistého platu 357 €. To je podstata, nie deti a ich psychika a pohoda... Tohto mi je ľúto, preto mám takéto príspevky...
Pekný deň.
😵

filipal
22. nov 2010

@claudica ale ved otec ma na syna pravo, ona nemoze podmienovat stretavanie otca s dietatom prospechom v skole....normalne by som to udala na socialne, nech si ju predvolaju....okrem ineho sposobuje decku strasne stresy, strach zo skoly, lebo niekedy sa ani pri najlepsej voli neda nedostat trojka! a co sa dieta viac boji, tym skor urobi chyby.... urcite je chlapcovi lepsie u vas, ked sa tak k vam tesi....
to vyzivne je naozaj vysoke pri takom prijme. take vyzivne davaju, ked niekto zaraba 1500 €.

mausy21
22. nov 2010

ved to je hrozne že niektore a zasa hovorim niektore nie ty alebo ty, exky si nedokažu predstavit aku velku ulohu hraju v našich životoch.....a tie ktore to vedia a uvedomuju si to, tak to značne zneuživaju preto to niekdey dopada takto ako ja,claudica alebo mnoho inych....
Ja viem že mnohe to tak necitia lebo mali mužov vagabundov ktorym na svojich detoch nezaleži, ale taky ktory su normalny a chcu sa s dietatom stretavat tak v takom pripade je ex a dieta na prvom mieste....či chcu či nie....

filipal a ano brali sme si našich chlapov s tym že maju zavazky, ale.....to sme ani jeden netušili ake to bude tažke a ko budu na to doplacat naše spoločne deti....je mi hrozne luto ked si to predstavim....naše deti akoby nemali pravo na nič,nikoho nezaujimaju...su ako vzduch pre sudy...su nepodstatne ...a toto boli, to že na ukor inej mrchy si musiš odtrhat od ust a nemožeš dat svojej dcere to čo by si chcela...nejde o mna...ale o deti.....a v našom pripade živime dieta len my,pretože ex si zobrala uver kupila byt a už na nič jej peniaze nezostavaju...obliekame ho,živime a tak dalej...tak toto je špinavost..hlavne že mamička ma super autičko,bytik a dieta nech si živy otec ved čo....aj taketo ženy su...posiela k nam decko v roztrhanych nohaviciach,starxh topankach takže ak chceme niekam ist tak si ho najskor musime obliect aby sme sa nehanbili..,bohužial

claudica
22. nov 2010

@filipal oni keď sa rozvádzali, vraj bola tiež veľmi ústretová, tak sa dohodli, že styk s deťmi bude neobmedzený. Zo začiatku to aj fungovalo, teraz si niečo dokazuje asi... My sme písali aj na sociálne, kde sme to všetko pospomínali a oni si ju predvolali, malého navštívili v škole...nevieme vôbec k čomu dospeli alebo čo riešili... Malý je odvtedy tichší, zamĺknutý, muž sa s ním skúšal pozhovárať aj vo dvojici, no nechce hovoriť nič, tak to nesilíme. Keď má naplánovaný príchod a "nemôže", tak len povie otcovi, že bol zlý a preto nemôže. On ale zlý rozhodne nie je. Už mu aj vravel, že keď nechce, nemusí prísť, ale on vraj chce. Rozmýšľali sme nad tým, dať určiť súdom záväzné termíny na stretnutia, aby tieto stresy neboli. Asi to spravíme. Len teraz budeme mať zas pojednávanie kvôli výživnému, lebo mamičke sa máli. 😨 No ale potom to asi urobíme, lebo toto nemá zmysel... Žiaľ, ona to berie ako útoky proti nej, ale to už nejak vydržíme. 😉

krasnulka
22. nov 2010

@mausy21 inak po jednej stranke ta chapem. Aj ja som ta druha manzelka ktora ma z mm druhe dieta a to prve je boh. Na druhe kaslat. Manzelova ex je jedna velmi vycurana leniva harpia,ktora pracovala behom 2 rokov az 3 mesiace,lebo jednoducho diskotejky su prednejsie a preto pracovat v piatok neprichadza v uvahu. A rano vstavat? Uf...az naobed. Takze z tejto stranky to chapem.Len som sa vytocila na to,ked si napisala ze ked otcovi urcia 120 eur. Ale poviem ti, ze by som si nemohla dovolit dat nasej dcere mesacne 240 eur. Syn je trocha ina kategoria,takze jeho spravanie a nechutenstvo nam siaha hlbsie do kapse ako dcera. Ale co uz. Tiez sa priklanam k nazorom nespravodlivosti sudov.Ale nenarobime nic. A vies co je aj nespravodlive? Ze otec ma zarobok 600 eur, vyzivne urcia 120 eur a matka dietata ma z manzelom spolu 700 eur prijem a to pre 4 clennu rodinu a o 200 eur vyššie vydavky na byvanie ako otec. Ale sud je sud. Taka spravodlivost az to boli.

mausy21
22. nov 2010

@krasnulka som reada že sme sa pochopili, ja som ta nechcela v žiadnom pripade urazit ani naštvat....len teraz je to čerstve ideme na sud tak som zvedava či jej to zvyšia a som z toho na nič pretože sa buduci rok stahujeme do noveho domu takže sa nam zvyšia naklady aj na najom,plyn , voda el a tak aod noveho roka mi pada nižšie RP a navyše čakame druhe babeno a s malou mame stale nejake problemi stale nemocnice,lieky a talk takže je to nespravodlive a ona si uviedla dovod na zvyšenie že syn začal navštevovat futbalovy kružok tak sa jej zvyšili vydavky....chapeš?????my sme tiež mohli požiadat o zniženie ked sa nam narodilo prve a neurobili sme to a prave preto teraz budeme na všetko doplacat...naše deti

krasnulka
22. nov 2010

@mausy21 lenze sud je taky "spinavy" ze ti povie:este nebyvate v novom, az budete mat vyssie naklady tak potom si dajte na znizenie. Este nemate druhe dieta, az sa narodi,potom si dajte na znizenie... poznam....aj ja som bola tehotna ked si mm daval na znizenie. Dovody boli take, ze mu klesol zarobok o 6000sk a ja som bola tehotna a vlastne mm mal manzelku. Sud mu ani o halier neznizil, vraj vyzivovacia povinnost dietata je prednejsia ako vyz.povinnost medzi manzelmi, az sa nam narodi dieta,potom si mame dat na znizenie a perlicka na torte, znizeny pokles zarobku nie je dovod na znizenie vyzivneho. Takze podla sudu, moje dieta nepotrebuje ziadnu vybavu, ja si plienky, oblecenie,kocik,postielku.....kupim az ked dostanem matersku-cize mesiac po narodeni, mat a nemat 6000sk to asi nie je rozdiel, ved to urcite nepocitime a manzelka moze byt hladna, hlavne ze dieta ma od ocka. Potom sa nerozculuj....

mausy21
24. nov 2010

@krasnulka no len z čoho budeme dotila žit kym bude sud na zniženie, že?chcem sa spytta či nahodou neviemš ako to je ked určuju vyšku vyživneho,či beru ohlad na to životne minimum ktore ako 3 členna rodina by sme mali mat je to oklo 398e...pretože nam vychadza po odčitani všetkych položiek necelych 200e a to ešte mi neznižili RP...kedže ide vyplata mojho priatela cela komplet na učty a ešte musime dokladat ´ z mojej materskej tak si myslim že je blbost aby nam prizanli to zvyšenie ....ved predsa jej nemožem platit to vyživn eja z mojej materskej....či ano?ved čo si mam epožičiavat aby sme jej mohli vyplatit každy mesiac vyživne či čo?čo si mysliš o tom?ocenim každy nazor...mam z toho strašnu dilemu...

krasnulka
24. nov 2010

@mausy21 zivotne minimum ako pises je celkove, bez toho,aby si mala zaplatene poplatky. Na sude si vypocuju a prezru vase vydavky, a vas prijem.Vidim, ze mas dieta, neviem ci s partnerom,alebo svoje-vies ako to myslim, ale ak nanho beries vyzivne,tak aj to musis zdokladovat,lebo aj to je prijem. Cim vyssi,tym lepsi pre ex. Z vasho prijmu odpocitaju vase najnevyhnutelnejsie vydavky a z toho urcia vyzivne. Neberu do uvahy pozicky. Uvediem ti nas priklad: slobodny muz z prijmom 20000sk plati byzivne 3000sk. Ozeni sa, poziada o znizenie,lebo ma vyz.povinnost voci manzelke a pokles zarobku o 6000sk. Sud neznizi. Vyz.povinnost voci dietatu je prednejsia ako voci manzelke. Pokles zarobku tiez ich nezaujimal. Ked sa nam narodila dcera, znizili vyzivne o 17 eur. AŽ o 17 eur!!! Este sa sudca s drzostou spytal manzela, ci si neskusal najst este jednu pracu. Ale ze jeho ex za 2 roky pracovala 3 mesiace,to je v poriadku. Ona pracovat nemusi. Naco? Ved chlap jej decko bude zivit. A si zober, ze ak ste dvaja, zostava vam na zivobytie napr.200 eur, cize 100 eur na osobu na dospeleho cloveka. Vyzivne je 100 eur na dieta,stvorrocne. Po narodeni dalsieho dietata znizia vyzivne o 17 eur, ale si zober, ze s tych 217 eur co mate si delite uz medzi 3 a nie medzi 2 ludi. To je na osobu 70 eur. A to su dvaja dospeli a jedno malicke dietatko,ktore mesacne stoji viac ako tych 70 eur. Ja toto fakt nechapem. Mojho nazoru je sud nespravodlivy, drzi len tomu prvemu a tym aj rozbija manzelstvo. Bud nemaju manzelia z coho zit, alebo si chlap najde druhu pracu, co sa zasa vyzivne zvisi,ale svoju rodinu vidi minimalne,lebo musi stale pracovat. Tak kde je ta spravodlivost? Hlboko v prd...

krasnulka
24. nov 2010

@mausy21 a este som zabudla, pokial sa dieta nenarodilo, ppochybujem, ze vam vyzivne znizia.

mausy21
24. nov 2010

no super tak som tam kde som aj bola.takže dieta čo mam je naše spoločne...takže moj plati len syna z prveho manželstva.len mi sme si nepožiadala o zniženie ani ked sa mal narodila ani sme to nechceli urobit,no ked sa mala narodila tak jeho ex si podala o zvyšenie...tak preto teraz sud.ani nejde o to aby nam to znižili ale o to aby to ponechali tak ako to je.ale ved aj ona musi zdokladovat všetko tak ako mi že sa jej zmenila finanč.sit a zvyšili sa vydavky na maleho....tak som zvedava...myslim že sme dost dobre pripraveny čo sa tyka papierov ....sme sa radili ešte s pravnikom a ten sa nam chysta podat odvolanie len dufam že to stihne...a inak požičky neberu do uvahy a hypoteky?nas vyzvali aby sme im predložili doklady aj o hypotekach ak máme...skratka všetky vydavky...pravnik zatial nespominal že by nebrali do uvahy uveri tak uvidime, ešte mam e aj potvrednie o tom že mala ma zdrav problemi a musi uživat likey a jes ledovana v odbornych ambulanciach tak uvidime snad aspon toto zavaži....inak to bol potom uspech ked vam znižili o 17e nam by aj to pomohlo...ak nam teraz zvyši aked sa narodi male určite požiadame o zniženie....teda ak ten sud neodročia...čo dufam že ano.no inak mi hovor ja som včera tak plakal ked som si na všetko spomenula,žecely život ju budeme musiet živit,bez toho aby sa niekto obzrel na to či moje deti maju čo do ust či nie.a to, že ten prvy je všetko a tvoje deti su nič,toto je hrozneeee......chcem už mat po tom......ak jeho ex vyšiel uver na byt čo vyšiel taksom zvedava čo teraz plače....že nema...že vydavky na dieta sa jej zvyšili...ved ho obliekame my a to že chodi do školy???tak toto nie je argument..,my mame menšie dieta ktore potrebuje pleny,donedavna sme kupovali mliečko a rastie ako z vody takže sa nemože stat že mi bude nosit od leta do zimi tie iste nohavice ako nosi to jej dieta......ach mam nervymusim končit....radšej

diabolico
26. nov 2010

Ahojte, potrebovala by som informaciu či je pojednavanie o znizení vyzivneho verejne, či by som tam mohla ist aj ja ako priatelka muza co si podal znizenie. Kedze ta jeho flandra sa odstahovala aj z deckom kdesi do nejakej diery tak bude sud tam. Dakujem moooc za odpovede

sisaha
26. nov 2010

@diabolico nenachadzam slov... 😒

malamamicka
28. nov 2010

ahojte viete my niekto portadit,som mamicka na materskej dovolenke,moja vyskja materskej je 276eur ,platim byt 170eur,ucet 40eur,ostane my na zitie 60eur,a stoho sa neda vyzit ja a moj syn.muz od nas odisiel na sume vyzivneho sa snim dohodnut neda.len problem je ten,ze je nezametnany,je na urade prace.chcela by som vediet aku vysku vyzivneho mu daju,nebodaj 33eur.dakujem za odpoved.

malamamicka
28. nov 2010

moj malicky bude mat iba rocik,a co my ostane s materskej tych 60eur stoho sa vyzit neda!!!

aleka
1. dec 2010

@malamamicka keď je nezamestnaný nemáš mu ako zdokladovať príjem, čiže príjem má minimálny. súdom by mu určil 30 % zo životného minima a to je 25 eur. asi som nepotešila...... 😒

malamamicka
1. dec 2010

to akoze ze on nerobi,,ale ma 6tisicove auto a ja mam vyzit s 25eur,,,
@aleka

dajna11
2. dec 2010

@malamamicka no je to na draka....aj moj ex robí v zahraničí no zdokladoval si taký príjem že tam nerobí ani za to čo nezamestnaný dostávaju podporu,jednoducho pod životnu úroven a to teda nechápem na čo tam je ☹

aleka
2. dec 2010

@malamamicka ve´d práve to je tá nespravodlivosť.............. no ale môžeš to dať na súd - určiť výživné, nakoľko ty máš malý príjem a tiež potrebuješ žiť. a ak ti aj neplatil tak aj zameškané výživné sa dá vyrátať. výpočet výživného sa vypočítava z príjmu.

krasnulka
8. dec 2010

@malamamicka ja ti poviem tolko,ze ked je chlap na urade prace, sud z drzostou urcil vyzivne 66 eur. A to z drzostou hovorim preto,lebo je chlap zenaty a ma este jedno dieta. Manzelka je na RD. A ak sa zamestna,nezabudni si podat navrh na vyzivne na seba.Mozes do 3 rokov od rozvodu.

krasnulka
8. dec 2010

@aleka vyzivne naspat ti mozu urcit len od podania navrhu. Spatne napr.pol roka a viac neberu do uvahy,pokial si nebola v zahranici alebo v kome. Kedze si mala moznost a bola na SK tak si si ho mala podat a nemala si cakat.Takze spatne vyzivne je len od podania navrhu-teda ked sa doruci sudu.

aleka
8. dec 2010

@krasnulka ak neplatil vôbec výživné, matka môže žiadať výživné spätne 3 roky!! robím s tým 😉

krasnulka
8. dec 2010

@aleka hm...ja som s tym bola 3 mesiace na sude...pokial som nebola v kome alebo v zahranici, vyzivne som dostala spatne od doruceni sudu.