Môžem vymáhať výživné ak otec nie je v rodnom liste?

miriam17
26. dec 2006

ahojte maminy mozem vymahat vyzivne na svoje dieta ked na rodnom leiti nenei napisany otec dietata??.......

mariro
18. aug 2010

@dajna11 -ex neveri tebe, ze ak pojde na sud ze neodklepnes tu sumu 80€ a preco mas ty jemu verit?? Nad tymto sa zamysli....

dajna11
18. aug 2010

@mariro je zamestnanec.....len bol na misii a tm mal vyšší zárobok,,,a to ma serie že on bol od rodiny preč vo vojne aby nečo zarobil a nakoniec by sa to malo obrátiť voči nám?akože by sme mali vysoký príjem?

mariro
18. aug 2010

@dajna11 -tak pritlac toho ..jaaj ..neviem to ani nazvat...ex...aby prisiel tu dohdou spisat k notarovi pred terminom sudu,neviem kedy to mas,napriklad mu daj ultimatum ze do dvoch tyzdnov to musi by spisane, inak to nechavas na sude.Trocha ho priskrypni aj ty, nech sa rozhybe.
Lebo ak nepride to pred terminom sudu podpisat tak je to pase a v tom pripade len spinava hra z jeho strany.Uvidis ako sa zachova.Napis mu sms, ze si sa takto rozhodla a nech teda kona on teraz.Je na tahu.... a uvidis ako sa zachova.

dajna11
18. aug 2010

@mariro juj ked on ešte aj o výživné licituje...dá 70,ja že 90 on že ok stred je 80...je to normálne?akoby to dával mne,ved to ide decku...jeho decku.my spolu nekomunikujeme,iba ak cez sms...anineviem či už je nazad v dánsku alebo doma ešte.

krasnulka
18. aug 2010

@mariro no ved prave to moj manzel na poslednom jednani povedal, to nemal este exekuciu, povedal, ze splaca vsetky pozicky ktore si zobral s ex a ajtak to akosi sudca nebral do uvahy,sice ze sa nad tym pozastavil,ale akosi ho to nezaujimalo. Vsak ked ide o vyzivne na ich dieta a su to ich pozicky, takze nechapem, preco ten sudca na to trochu neberie ohlad.

mariro
18. aug 2010

@dajna11 - je to smrad!!!!,ale oklames samu seba a malu,hentaky bude len spekulovat.Sakra aj s chlapom.A co sa bojis ze budete mat vecsi prijem,ved mate spolu dieta s manzelom a henten smrad tiez robi v zahranici a na cierno tam urcite nie je.Neboj sa a daj to na sud ked hentak seka cifry,lebo on si je isty ze sa ho bojis,resp. ze to neurobis a spravis to co chce on.Jednoznacne sa nedaj.Ved kym pride domov podpisat papier takuz to nebude ani 80€ ale 70€ a mozno aj menej.

dajna11
18. aug 2010

@mariro no keby som ja len vedela kde vobec je....lebo už sa mal vrátiť nazad ale píše sms z tunajšieho čísla..ktovie kde je. a teraz mi už ani neodpovedá na sms ked som sapýtala aký má problém isť na súd!!!! ja si tež nebudem robiť z huby riť!!!

mariro
18. aug 2010

@dajna11 -vidis, ze je to nespolahliva osoba a ty sama s nim nevybavis nic.Taketo spravanie ma vytacalo a preto som potom vzdy jednala cez urady a ziadne jeho tliachanie papule.
Kedy mas ten sud? Skus mu napisat tu sms o podpise co spravi....a potom uvidis ake kroky podniknes dalej.

dajna11
18. aug 2010

@mariro máme to 29.9. ved som mmu písalaa bže to chcem mať na papieri a overenom notárom,nie iba tak....nič na to neodpovedal.

mariro
18. aug 2010

@dajna11 - tak nechaj mu este chvilu cas,je oboznameny s tvojim postupom,a ked nic,tak jednoznacne sud.Ja myslim, ze on sa toho sudu boji viacej ako ty.Ved ked ajmate vecsi prijem,snazite sa zabezpecit dietatu nejaky standard a nech sa pricini i on,ked pracuje v zahranici, isto ma na to aby dal 100€ na dceru.Neboj sa toho. 🙂

tin007
18. aug 2010

@dajna11 daj si uradne overit to, co ti ex slubil; t.j. bud u notara spiste dohodu, resp. ak uz bude v zahranici, tak nech skoci na velvyslanectvo (maju rovnake pravomoci, co sa tyka overovania ako notari) a necha dohodu overit. ty ju potom tiez podpises (das si podpis overit) a dones/zasli na sud s tym, ze iba ziadas, aby sud tuto dohodu potvrdil aj rozsudkom. ked budes mat dohodu, tak si zavolaj na sud, mozno bude stacit, ze zasles original takto overenej dohody a sud by mohol v takom pripade pojednavat bez vasej pritomnosti
ak sa bude osivat, tak vies, ze ta iba natahoval, cize sa pojdete sudit

krasnulka
18. aug 2010

@mariro
@dajna11
ako to tu citam, tak ty nasi ex su dobre potvore-slusne povedane. Ja som vcera pisala svojmu ex sms, ze by som sa s nim chcela dohodnut na zvysenom vyzivnom, lebo mi dava dohodou 80 eur a uz mi to je malo. Takze som po nom chcela aspon 130, lebo ze ak nebude suhlasit po dobrom, tak podam navrh na sud a budem ziadat 170 a s troj rocnou splatnostou naspat. Juj, ten sa chudatko zlakol. Myslim ze mal aj v nohaviciach. Takze sa dohodneme ked pride za synom. Ale ako sa da lahko vyuzit chlapska hlupost🙂

dajna11
18. aug 2010

@mariro ved nebojím,počkám ako zareaguje

dajna11
18. aug 2010

@tin007 je to lepšie si to dať ešte aj sudom potvrdiť?

dajna11
18. aug 2010

@krasnulka ked ja na neho kašlem,ani by som ho najradšej nevidela kreté....ved aj tak neplatí riadne mesačne ako má,tak ale myslím že by mohol dcere viacej prispeivať

krasnulka
18. aug 2010

@dajna11 napisem ti radsej do IP

krasnulka
18. aug 2010

prosim vas, kto my vie poradit? Nasla som na nete §163 a pochopila som ho tak, ze by mal znamenat, ze podla neho je dovod na znizenie vyzivneho znizeny zarobok. Je to tak? Zajtra mame sud kvoli znizeniu vyzivneho a chcela by som vediet, ci sedca tento zakon porusil,ked povedal,ze pokles mzdy nie je dovod na znizenie vyzivneho. PROSIIIIIM PORADTE!!!!!!

andzi
18. aug 2010

@krasnulka dôvodom na zníženie výživného je zmena pomerov, nie zníženie mzdy. Zmena pomerov je komplexný systém jednka pomerov na strane dieťaťa, napr. dieťa nastupuje do školy, s čím sú spojené výdavky, dieťa ochorie na vážnu chorobu, čo znamená vyššie výdavky na lieky a pod. ako aj na strane rodiča, napr. zvýšenie mzdy alebo zníženie mzdy. Zníženie mzdy však musí byť také prudké, markantné, že odôvodňuje zníženie výživného. Dôvodom na zníženie výživného je aj to, ak rodičovi pribudla ďalšia vyživovacia povinnosť k inému dieťaťu, ktorú v čase pôvodného rozhodovania nemal.

krasnulka
18. aug 2010

@andzi ved prave manzel mal vyrazny pokles mzdy a to o 6000sk. Sudca to vtedy neuznal. A este som sa docitala, ze je mozne znizit vyzivne spatne,ak dokaze, ze malolete dieta take vysoke vyzivne nespotrebovalo. Moze sa ohlasit na to tym, ze malolete dieta vyzivne nespotrebovalo,lebo manzel jej cele vyzivne neposielal? Ja tomu nechapem,nevyznam sa v tom,len hladam nejake riesenie, aby nam zajtra sud vyhovel-uz konecne

andzi
18. aug 2010

@krasnulka nie znížiť výživné sa nedá spätne a spotrebované výživné sa nevracia.

krasnulka
18. aug 2010

@andzi a toto potom co znamena?
Citat z knihy "Zakon o rodine komentar s judikaturou" autorou Pavelkova a spol z roku 2005 kde je uvedeny k citovanemu zakonnemu ustanoveniu: "Malolete dieta akó opravnený je povinny vratit len to vyzivne,ktore zostalo nespotrebovane."
Coho sa to potom tyka?

andzi
18. aug 2010

@krasnulka a ako chceš preukázať, že nebolo spotrebované?

krasnulka
18. aug 2010

@andzi a este by som sa chcela spytat, ze ked manzelovi vznikol dlh na vyzivnom, jeho ex poziadala exekutorku o zrazanie vyzivneho zo mzdy+1000sk mesacne ako splacanie dlhu. Manzel sa na to ihned odvolala a poziadal o odlozenie splacania dlhu od februara 2010 do februara 2011. Lenze este mu dodnes neprislo ziadne vyrozumenie. Moze sud poziadat pisomnou urgenciou aby sa mu vyjadril? A moze toto pozastavenie splacania dlhu preukazat na sude k´tory bude prebiehat kvoli trestnemu oznameniu za neplnenie si vyz.povinnosti, ze si poziadal aby mu dlh odlozili? Pomoze mu to na nieco? Dakujem za odpoved

krasnulka
18. aug 2010

@andzi no prave tym, ze ho neposielal cele. Mal platit 100 eur a posielal jej 20 eur. Cize tych ostatnych nemohla spotrebovat Da sa vobec nieco take alebo tlapem hluposti? Ale prosim pochop ma, hladam cele dne na nete vselijake moznosti,lebo sud uz rok a pol vyhovuje jeho ex a nam tym kyda na hlavu

andzi
18. aug 2010

@krasnulka aký mal dôvod na odklad exekúcie? Toto sa rieši v exekučnom konaní a nie v konaní opatrovanskom.

krasnulka
18. aug 2010

@andzi ja uz teraz presne neviem aky presne uviedol dovod, mame to niekde v papieroch,ale deti mi spia v izbe tak sa to teraz nedozviem. Prave zeon dal ziadost o odklad naspat exekutorke,ale ta to poslala na sud. Ked jej manzel volal, ci to ma odlozene tak mu pani exekutorka Kučerova povedala, ze este nema vyjadrenie zo sudu a to, co pride nej, pride aj manzelovi

andzi
18. aug 2010

@krasnulka exekútorka má pravdu, o odklade rozhoduje súd. A čo máte vlastne zajtra aké pojednávanie? O zníženie výživného či o zvýšenie? Na okresnom alebo na krajskom súde?

krasnulka
18. aug 2010

@andzi pojednavanie je o znizenie vyzivneho co poziadal manzel na dieta z prveho manzelstva a je to na okresnom sude. A vies zhruba typnut, kolko mu znizia,ked pri rozvode mal priemer 700 eur a sud mu urcil 100eur. Medzitym prisiel o pracu z organizacnych dovodou, mesiac bol na podpore a teraz uz dva mesiace pracuje,ale jeho priemerny mesacny cisty prijem je 475 eur a je zenaty a mame spolu dieta. Vies kolko by mohli odklepnut, ked si manzel poziadal znizenie na 33 eur?-vieme ze tak malo nedaju,ze to bude viac,ale nevieme asi kolko

andzi
18. aug 2010

@krasnulka držím palce. Nechcem prejudikovať ale podľa mňa mu výživné neznížia. A ak by aj náhodou áno, súd bude skúmať, prečo sa vzdal výhodnejšieho zamestnania, keď teraz zarába menej, či ho prepustili alebo odišiel dobrovoľne. Je to na dokazovaní, ak by náhodou znížili, tak max. o 20 €.

krasnulka
18. aug 2010

@andzi ale oni ho prepustili kvoli znizovaniu stavov, co preukazal na minulom pojednavani. A chces povedat, ze ked ma dalsiu vyzivovaciu povinnost, tak mu to znizia max o 20 eur? To akoze nasa dcera ma vyzit z 20 eur? Nepocitam matersku, beriem to ako tak, ze on sa ma podielat na vyzive dietata na jedno 80 eur a na druhe 20 eur? To je ako spravodlive? A ked aj menej zarobi? A pracu si zohnal hned za mesiac,takze o nu urcite neprisiel dobrovolne. Z organizacných dovodov. A ked sa odvola keby mu urcili tych 80, tak ma sancu ze mu znizia viac?