Môžem vymáhať výživné ak otec nie je v rodnom liste?

miriam17
26. dec 2006

ahojte maminy mozem vymahat vyzivne na svoje dieta ked na rodnom leiti nenei napisany otec dietata??.......

andzi
18. aug 2010

@krasnulka ale veď tvoj partner nezarába spolu 100 €, zohľadňuje sa aj príjem matky, teda v prípade prvého dieťaťa, príjem jeho ex a v prípade vášho spoločného dieťaťa tvoj príjem. Ja neviem aké dôkazy sa v súdnom spise nachádzajú, aké čísla, tak odo mňa nemôžeš chcieť aby som ti hodila presnú sumu. Z mojej praxe ti však zodpovedne dokážem povedať, že súdy výživné znižujú len skutočne výnimočne. Každopádne držím palce. Daj vedieť, ako ste dopadli. Dobrú noc.

krasnulka
18. aug 2010

@andzi 🙂 ja viem ze to nemozes presne povedat, to ani po tebe nechcem, chcela som len tvoj odhad. Dakujem za rady a dam vediet. Dobru noc

krasnulka
19. aug 2010

@andzi bola by z teba dobra sudkyna 😉 manzelovi vyzivne znizili zo 100 eur na 83 eur. Takze sa bude odvolavat na krajsky sud do Trnavy.

andzi
19. aug 2010

@krasnulka podľa mňa je to úspech! Už to, že ho znížili, aj keď viem, že spokojný nie je so sumou 83 €, ale súdy výživné len veľmi zriedkavo zvyknú znižovať. Možno na Krajskom ešte niečo spustia. Treba ale dobre napísať odvolanie.

janka_a
20. aug 2010

ahojte prosim vas neviete nahodou niekto dokedy ma otec povinnost platit vyzivne ci do ukoncenia vzdelavania alebo len do dovrsenia 18teho roku?

tin007
20. aug 2010

@janka_a ak dieta pokracuje po dovrseni 18 rokov studium na vysokej skole (denne studium), tak az do jej ukoncenia ma dostatavat vyzivne, kedze sa sustavne pripravuje na svoje buduce povolanie. ina vec je, ak dieta studuje externe a sucasne uz pracuje.

janka_a
20. aug 2010

@tin007 a ked otec nezaplati vyzivne v mesiaci po 18tych narodeninach dietata.. pricom to "dietA" v septembri nastupuje len do maturitneho rocnika.. da sa to nejako vymahat?

andzi
20. aug 2010

@janka_a samozrejme, lebo nezaplatil výživné na dieťa, ku ktorému má vyživovaciu povinnosť, takže odporúčam čím skôr dlh vyrovnať.

janka_a
20. aug 2010

@andzi pisala som to o sebe😉 tyka sa to mna. a prave ked potrebujem peniazky tak si moj "otec" zmyslel neposlat ani cent..

andzi
20. aug 2010

@janka_a no tak treba dať návrh na exekúciu, si v práve, na výživné nárok máš! Aj ti to nejako otec odôvodnil, prečo neposlal?

janka_a
20. aug 2010

@andzi neodvovodnil.. proste stale poslal peniaze najneskor ku 15dnu v mesiaci... teraz v auguste som mala 18 tak mam pocit ze prave preto prestal prispievat..

andzi
20. aug 2010

@janka_a napíš mi slušný list že ho žiadaš o zaslanie výživného alebo ak s ním máš osobný kontakt, tak mu zavolaj., ak to nepomôže podaj návrh na exekúciu. Vyživovacia povinnosť nezaniká dovŕšením 18 rokov, ako si to laická verejnosť myslí, ale až vtedy keď dieťa nie je schopné sa samé živiť, sú prípady, kedy vyživovacia povinnosť trvá celý život, napr. deti telesne a mentálne postihnuté.

janka_a
20. aug 2010

@andzi ja s nim osobny kontakt nemam nehlasi sa ku mne od narodenia.. adresu jeho najdem nejako skusim mu napisat slusne a uvidime..dakujem ti🙂

claudica
21. aug 2010

Ja by som potrebovala tiež poradiť, nechcem zakladať novú tému, skúsim to tu. Môj partner má dieťa z prvého manželstva, na ktoré platíme poctivo výživné, v rámci našich možností s ním aj trávime voľný čas, čiže vzťahy sú v poriadku. Teraz bude mať 21 rokov, zmaturoval, no žiaľ ho ani na odvolanie neprijali na vysokú školu. Zamestnanie zatiaľ nemá. Myslím, že v zmysle zákona o rodine nie sme povinní naňho platiť výživné, lebo sa už nepripravuje na povolanie /zmaturoval a nejde ďalej/, no chceme v tom mať poriadok. Tak moja otázka znie: treba súdne konanie, aby sme mali "na papieri", že netreba platiť alebo jednoducho máme prestať platiť? Máte s tým niekto skúsenosť? Ďakujem.

andzi
21. aug 2010

@claudica toto zákon nerieši, zákon vraví, že vyživovacia povinnosť trvá dovtedy, kým dieťa nie je schopné sa samé živiť. Z dôvodu právnej opatrnosti odporúčam podať návrh na zrušenie výživného na plnoleté dieťa.

claudica
23. aug 2010

@andzi Ďakujem, aj ja si myslím, že takto to bude istejšie. Pekný deň.

krasnulka
27. aug 2010

Mamičky, chcela by som vediet, ci musim zdokladovat na sude na urcenie vyzivneho doklady co syn minie za mesiac. Ako plienky, jedlo,oblecenie, kozmetiku....A ked zdokladujem napr.100 eur, tak sud otcovi ulozi platit polovicu teda 50 eur? Prave som sa to dočitala tu na fore a zlakla som sa, lebo budem ziadat 150 eur a keby som mala zdokladovat 300 eur tak nemam sancu. Poradte mi prosim ktora mate s tym skusenost.

mausy21
15. nov 2010

ahojte chcela bysom sa spytyt priatel má 1 dieta z predchadzajuceho manželstva ,na ktore plati riadne vyživne teraz spolu máme jedno ačakame druhe.ex si požiadal o zvyšenie a kedžežijeme v spoločnej domacnosti rata sa do toho prijem nas oboch hoci som na rodičovskej...jeho ex žije s priatelom tak isto už dlho ale nemaju rovnaky trvaly pobyt....je možne aby sa do toho ratal tak isto aj ich spoločny prijem?

claudica
16. nov 2010

@mausy21 nie som si istá, ale pochybujem. My budeme mať tiež podobné pojednávanie, kde zisťovali aj môj príjem, tak sme chceli, aby to bolo férové, tak nech zisťujú príjem aj jej partnera /teda exmanželkinho/... Náš právnik sa nás hneď pýtal, či majú spoločný trvalý pobyt. Inak asi nie je dokázateľné, že žijú v spoločnej domácnosti a spolu hospodária.

mausy21
16. nov 2010

@claudica je to tak nespravodlive......

sisaha
16. nov 2010

@krasnulka ja som nemusela dokladovat nic. Mozno by bolo dobre si urobit taky rocny prehlad - tabulku a od oka tam nahadzat jednotlive polozky (nielen jedlo a ošatenie, ale aj napr. pomernú časť najomneho, el.energie, sipo), aj mimoriadne (napr. bicykel, krúžky, nadštandardne očkovania - proste čo ta napadne), potom vyslednu sumu spriemerujes na mesiac a vyjde ti mesačný naklad na dieťa. To by som si nechala a vytiahla iba ak by protistrana robila drahoty, alebo by sud chcel od teba vyčisliť (ale nepredpokladam).

krasnulka
16. nov 2010

@sisaha Ahoj, no uz mame urcenie vzivneho davno za sebou, a poviem ti, ze ajked som sudcovi na stol polozila vydavk-blocky co minie za mesiac,co aj so stravou bolo zdokladovanych 300 eur,tak som si nepomohla ,lebo som dostala 120 eur. A to sudca s drzostou povedalze vydavk na maleho mame mat obaja napoly, ze obaja mame vyz.povinnost a ze to tak rozdeli. No neviem,kde zobral, ze polovica z 300 je 120. Asi nevie pocitat. Takze na mna nechal vacsiu cast. A to ja mam este jedno dieta a som na MD a ex mal plat 600 eur a vydavky len 33 eur. Ze sa ten sudca nehambi. Tak som nadavala,ale nepomohla som si. A to mi este sudca povedal, ze mi dal 120 len preto, ze som priniesla doporucenie od detskej lekarky, ze maly musi dlhodobo uzivat probiotika, takze na to bral ohlad a preto urcil az 120 eur.

claudica
16. nov 2010

@mausy21 Súdy žiaľ nie sú o spravodlivosti, o tom som sa už presvedčila.... odvtedy investujem do advokáta a zato je to trochu rozdiel.... No 1.12. ideme aj my, potom dám vedieť ako sme dopadli. Ahojček. 😉

michaelafiladelfiova
16. nov 2010

ja som tieto problemy riesila pred dvoma rokmi, a sud mi v nicom nevyhovel lebo moj ex si doniesol na sud ze má plat 350 eur,( co ja viem ze je hovadina) a dal si tam vsetky svoje mozne vydavky v hodnote 200 eur. a kedze ja som sa mala odstahovat od neho s malym tak sme platili aj najom a pri mojom plate to nebolo lahke(400eur) ziadala som výživne 100 eur a dali mi nakoniec 60 . akoze ja na toto slova nemám. teraz má syn 5 rokov tak ked pojde ddo skoly budeme ziadat vyssie...

mausy21
16. nov 2010

@claudica mi ideme 6.12 a somm zvedava,kamaratka nam dohodila jej ocka ako pravnik tak nam piše odvolanie som zvedava či to prejde...ved nam sa od noveho roka menia situacie RP mi ide dolu,stahujeme sa vela nam urobi najoma všetko.....sudy ani nebudu spravodlive

sisaha
17. nov 2010

@krasnulka no to bol asi nejaky zakomplexovany sudca 😒 , nevadi, o nejaky cas si poziadaj o zvysenie znova. A ujo sudca asi zabudol, ze ty z rodicovskeho prispevku asi tazko budes vyzivovat rovnakym dielom... 😠 . Drzim palce, aby si si vybojovala pre deti neskôr viac.

mausy21
19. nov 2010

mna by strašne zaujimalo ked odklepnu napr výšku výživneho 120e či aj mamička tolko prispieva na dieta ....ked otec to ma určne,mamičke kto urči?Kto jej dokaže že dava rovnaky podiel ako otec?a neviem si predstavit keby som mala ja pre svoje dieta 240e na mesiac...fakt palka to čo to dieta potrebuje?aj taxik do školy či čo???nespravodliveeeee.

filipal
19. nov 2010

@mausy21 do tejto sumy sa zapocitava aj najomne, energie, vybavenie izbicky, nabytok...a pod.
nie je to doslova len vyzivne v zmysle, ze to dieta preje....dokonca by v tom mala byt aj cena bytu, ak ho zabezpecila len matka.....

krasnulka
20. nov 2010

@mausy21 Pre boha ziveho...to co si trepla za sprostost? A mamicka, ktora je nezamestnana, dostava len pridavky na dieta a jej ex plati vyzivne 100 eur je podla teba normalne? Akoze aj ta mamicka prispieva na vyzivu 100 eur? To asi z tych pridavkov 20 eur, urcite,vsak?
A co taka mamicka, ktora zarobi 350 eur,jej ex zarobi 2500 eur a vyzivne mu urcia 400 eur.Ta mamicka potom bude musiet dat celu vyplatu na dieta?To by som chcela vidiet. Ta mamicka na dieta neda zo svojho ani korunu a chlap jej da peniaze na viac ako mesiac pre dieta-a to urcite aj pre nu,nie len pre dieta
A ked mamicka zarobi 400 eur, otec je na podpore a vyzivne plati 33 eur, to akoze dieta vyzije ked aj mamicka mu da mesacne 33 eur? A dieta moje zi ako chces?
A to nie je len jedlo. To je aj oblecenie, topanky, kozmetika, plienky, byvanie, len ovocie kolko stoji, napoje, vitaminy, aj nejake tie hracky. A kolko stoja lieky ked je dieta nemocne. A otec je ten,co nema ziadnu starost.Matka sa cely den stara, vari, perie, chodi s detmi na prechadzku, s detmi musi ist na nakup, autobusom sa vlacit po lekaroch, v pripade choroby cele noci nespi. Otec? Toho nic nemusi trapit. O decko ma postarane, len ma platit. A co taka mamicka ako napr.ja...mam problem so synom ze nechce jedavat. Vies kolko mesacne stoja probiotika a vitaminy a rozne brecky na podporu chuti do jedla? Len kvoli maleho nechutenstvu do jedla lietame po detskych odbornych ambulanciach, neurologoch, psychologoch, a este aj logopedicka...aj tie cesty autobusom sa naskladaju ked ides kvoli lekarom kazdy tyzden.A taka kasa s mliekom napr. od hami co stoji? A nekup to dietatu ked mu to chuti. Ked si vsetky mesacne vydavky spocitam a vydelim 12 mesiacmi tak mi vyjde ovela vacsia suma ako 240 eur. Uz 300 eur mesacne nie je problem zdokladovat.
Ked otec da dietatu 33 eur, tak je vsetko ok. Ale keby aj mamicka mesacne dala dietatu len tych 33 eur, a o tyzden mu povedala:milacik, nemozem ti dat papat,lebo si si uz svoje prejedol, milacik, nemozem ti kupit nove topanky, lebo mas novu bundu tak chod bosi, tak tu mamicku zatvoria a dieta jej zoberu. Ale otec je povinny platit len 33 eur,tak z jeho strany je vsetko OK.
Prosim ta, zvaz slova nez nieco napises.

krasnulka
20. nov 2010

@mausy21 a este mi neda jedna vec. Moj ex si prisiel pre maleho-ako ho ma urceneho sudom. Isli von. Priviedol ho a len mi oznamil, ze si maly vybil predny zub-mliecny. Mne dieta tyzden plakalo, ze ho boli zubok, ja som bola ta,ktora plakala,ked mi nechcel kvoli tomu jest a za cely den vypil 2 flase mlieka. Ja som bola ta,ktora utekala po tyzdni k zubarovi, ked mi vstal syn s opuchnutou celou tvarou, ze ani oci poriadne nemohol otvorit. Ja som za prevrtanie platila 8 eur len aby mu vytiekol hnis a odpuchla tvaricka. Jeho otec? Bez starosti. Len si oznami, co sa stalo a staraj sa. Dieta mi plakalo na kolenach ked mu zubarka zubok vrtala a ja s nim. Nie jeho otec. Jedina povinnost otca je platit a aj to bude niekto ofrflavat? Fakt nechapem...