Môžem vymáhať výživné ak otec nie je v rodnom liste?

miriam17
26. dec 2006

ahojte maminy mozem vymahat vyzivne na svoje dieta ked na rodnom leiti nenei napisany otec dietata??.......

lenkabuckova
15. feb 2011

@daniela1974 my sme zobratí neboli, takže by to mohlo ísť celkom rýchlo, len je problem že on je vzdialený od nas 200km a zrejme, že ked sa nedostaví kvoli dialke, tak to asi tiež pošlu k nemu a potom sem spať k nam. Asi to budem mať tiež zdlhave. No uvidim ako to všetko dopadne a pôjde. Ďakujem ti pekne a ozvem sa ked budem mať dačo nové. Pa,pa.

daniela1974
15. feb 2011

@lenkabuckova sud posle predvolanie Tebe na domacu adresu a otcovi dietata na jeho domacu adresu.
Ked sa nedostavi na taku dialku, moze sudca rozhodnut aj bez neho, len musi mat jeho prijem.
Ak poznas zamestnavatela a nedostavi sa otec dietata na prve pojednavanie povedz hned sudcovi zamestnavatela a oni si vypytaju prijem sami od neho.
Na druhom pojednavani mozu rozhodnut o vyske vyzivneho aj bez otca. Ale fakt zalezi od sudcu.

lenkabuckova
16. feb 2011

Len on je živnostník, takže sa musí čakať asi kým podá do konca marca daňove priznanie, laebo to môžu vyrátať aj s minuleho roku?

aleka
16. feb 2011

ke´d je živnostník žiada sa daňové z minulého roku, nakoľko môže požiadať o odklad a nemusí ho podať do konca marca. a ke´d je vzdialený 200 km a nedostaví sa k vám na súd, tak súd ho môže dať vypočuť v jeho okrese kde je pri ňom príslušný súd. o výživnom sa rozhoduje cca do pol roka.

martinex
17. feb 2011

ahojte,ja by som potrebovala radu,ale z opacnej strany.
exka mojho manzela poziadala o zvysenie vyzivneho-nakolko sa dozvedela ze sme si kupili byt (na hypo! na 30 rkov 😠 )
chcela by som vediet,ci sa berie do uvahy len manzelov prijem alebo budu zohladnovat aj moju matersku. Manzel ma 6rocnu dceru, spolu mame 1 syna a druheho cakame kazdym dnom. Ja nepracujem,len som na MD. Co teda budu brat do uvahy pri urceni vysky? a ake doklady by mal manzel predlozit-danove,ucty za mobil,energie,najom, zmluvu o hypo,rodne listy deti...? Dakujem

dajna11
17. feb 2011

@martinex ahoj....nás sa len pýtali kolko platíme hypo a aké máme výavky...nemuseli sme nič dokaovať papiermi..rodne listy detí treba a budu vyžadovať aj tvoj príjem.resp.doklad o tom že si na MD....no brať sa bude hlavne do uvahy to,že má manžel vyživovaciu povinnosť aj na dve dalšie deti okrem toho prvého..a samo aj na teba kedže ste manželia a ty si na MD.

martinex
17. feb 2011

@dajna11 len vies,ja si platim DNP do maxima,cize mam matersku dost vysoku..ale to je len na pol roka,tak to by nemali brat do uvahy...a sak je to na potreby mojich deti 😠
radsej muzovi na sud tie papiere vsetky pribalim...

dajna11
17. feb 2011

@martinex ale to sa berie do úvahy len preto že ste manželia...čo sa týka výživneho na jeho dieťa,to nemá s tým nič spoločné,ty nemáš na jeho dieťa predsa vyživovaciu povinnosť.aj ja som musela doložiť príjem mojho manžela ale hned povedala sudkyna že to sa neberie do uvahy čo sa týke výšky výživneho...ide tam iba o to že má vyživovaciu povinnosť na našeho spoločneho syna a mna a tkže či má príjem......dokonca ho trošku skresala,.....nak mám manžela z šamorína...akopozerám🙂

martinex
17. feb 2011

@dajna11 jaaaj,takze moja MD ich nebude zaujimat...ja len preto,ze je rozdiel ci mam MD 600€ a platime hypo 300€ alebo mam RD 190€ a platime tu istu hypo...aby sa nato takto nepozerali,ze sak mame z coho platit,tak mozme aj jej dat viacej...

dajna11
17. feb 2011

@martinex požičky,hypo a pod.súd nezaujimma....prvoradé je výživné...ale ako dokladovať musíš náklady na domácnosť,aj požičky...tak neviem...aj my sme museli povedaž kolko platíme hypo,nájom,energie....ale zase na druhej strane hovoria že ich hypo a požičky nezaujimaju,lebo doležité su náklady na deti.ide o to kolko platí teraz,aký má príjem...prečo ex požiadala o zvýšenie,č i je nejaký pádny dovod.....mne povedali hned že príjem manžela musím doniesť ale čo sa týka výživneho nemá to vplyv....ide tam len o to,že máme spolu dieťa na ktoré mám yvživovaciu povinnosť ja ale aj on....tvoj príjem budešmusieť doniesť..teda potrvdenie zo soc.poisťovne že poberáš MD a kolko. ale tam skor ide o to,že tvoj manžel musí žviiť teraz teba a onedlho ešte dalšie dve deti....

martinex
17. feb 2011

@dajna11 no vyborne... dakujem za info,nie som schopna dalej pisat,lebo som taka napalena,zeby som len nadavala... 🙄

dajna11
17. feb 2011

@martinex vela zdaru,hlavne záleží na sudcovi 🙂 🙂
dcovi

nani811
19. feb 2011

vedel by niekto poradit aj mne?minuly rok v oktobri som podala navrh na exekuciu, pretoze mi bol exmanzel dlzny 820 eur, v decembri som bola u exekutorky a ona sa na mna ocapila ze mam cakat, nakolko sa im on zaviazal, ze od decembra to bude splacat v splatkach, no mne zatial stale nic nedoslo, chcem sa spytat ci najprv splati im penale a az potom mne?dakujem za rady....

bobovka
20. feb 2011

Dobry den.I ja Vas chcem poziadat o radu.Ked muz skoro stale meskal s vyzivnym a sluboval,ze to uhradi neskor co je uz za viac rokov do zadu a stale nic,tak chcem vediet ci moze ziadat toto vyzivne a kolko rokov do zadu.dlh je uz 1300eur a mal platit po 600sk,po novom 20eur.Vopred dakujem.

dajna11
21. feb 2011

@bobovka ájdi za exekutorom nech to od neho vymáha.....nič to nestojí.

aleka
21. feb 2011

@bobovka toto rieši exekútor, určite chod za ním čím skôr 😉

dupinka
21. feb 2011

@bobovka ak bolo právo priznané rozhodnutím súdu alebo iného orgánu, tak sa premlčuje uplynutím 10 rokov odo dňa, kedy sa malo podľa neho plniť.

Takže: čo najskôr uplatniť právo na vyplatenie výživného priamo od exmanžela (pošli mu doporučene list, aby si mala doklad) a následne podať návrh na výkon rozhodnutia.
Nie je pravda, že exekútor nič nestojí. On si len bude vymáhať trovy konania od exmanžela.

15natalinka18
24. feb 2011

maminy čo maju problem s byvalim a ten sa stal bezdomovcom poradte.....začala som trestne konanie na byvaleho neboli sme manželia zato že mi už cca 5 mesiacov neplati vyživne a od rozsudku sudu nikdy nezaplatil ani len plnu vyšku vyživneho.... je z ineho okresu tak mi bolo poradene aby sa to zbytočne nemotalo poslat mnou napisane trestne oznamenie priamo na okresnu prokuraturu do lučenca ja som z okresu trnava....čo bude dalej ? viem že musim ist po odpovedi z lučenca za exekutorom a chcela som žiadat aj štat ak mi to uznaju o nahradne vyživne nakolko on je bezdomovec bez trvaleho bydliska, prace a stihaju ho už aj ine požičkarske inštitucie
moj problem je ešte taky že mi chodila na učet jeho vyplata a ja som mu posielala dake peniaze z toho na existenciu lebo mu zablokovali koli neplateniu požičky učet vtedy mi to prišlo ako ista vec aby som vyživne vobec dostala no už viem že to bola riadna debilina . budem musiet dokazovat kolko mi chodilo na učet a kolko som mu davala však?
prosim pomožte som v tom uplne zmeteny novačik

mausy21
23. mar 2011

@dupinka prečo je to take nesparvodlive,...ja viem že ma tu mnohe z vas odsudia ale plačem ,plačem a plačem...som opačna strana vas...moj priatel, druh ma z manželstva 10 ročneho syna..a platime vyživne vždy načas nehovoriac o tom že sme mu kupovali vždy niečo navyše a podobne, teraz mame spolu dcerku a v juni čakame druhe..jeho ex uznali zvyšenie výživneho z 83e na 110e + ročne spat, čiže na splatky nam to dali 15e mesačne dokopi teda 125e+ 12 e mu platim epoistku....máme uver cez 500e na rodinny dom, v ktorom ešte nebyvame..zostane nam z oboch prijmov moj RD a jeho vyplat 200e na cely mesiac a to neratatm energie ktore začneme platit za dom...
nie sme zobraty ale žijeme spolu tak ratalii do vyživneho aj moj prijem....chcem sa len spytat kto má teraz živit moje dieta a to druhe čo sa narodi?ja si nemožem dovoloit kupit malej nič...vobec nič...jeho syn má všetko..chodi na kružky a podobne ale čo moje deti?
kto mne urči vyživne na ne?ja si nemožem dovolit zobrat 100e mesačne a minut ich na dcerku....je mi strašne...pretože mala potrebuje zasa vela veci ak ed si pomylsim kolklo to bude stat je mi do polaču....nekupim jej ved sa obide, ale to jeho ex nemožme mpovedat že nedame ti výživne bo nam to nevychadza...prosim nehnevajte sa na mna al eja som zufala...neviem na koho sa obratit,,,,neviem čo robit aby si niektp všimol moje deti...jeho ex si našla ineho, podvadzala ho 2 roky ona chcela rozvod, ateraz nas zdiera do slova....nevladzem takto žit a ani nechcem...je mi luto toho stvorenia v mojom brušku lebo viem, že to bude mat krute....poradte mi niektp prosim...ako može toto existovat..odvolali sme sa aj na krajsky sud, ale ten rozhodnutie okresneho potvrdil....čo mam robit????moj priatel je tiež zufaly lebo vie, že synovi dáva ovela viac...a na naše spoločne deti už nezistavaju prostriedky...a neverim že mamaka minie na syna 11Oe na mesiac....neverim

dupinka
23. mar 2011

@mausy21 tvoj partner môže dať návrh na súd na zmenu výšky výživného, kde odôvodní všetky skutočnosti, ktoré si tu uviedla. Myslím, že ak sa to všetko dá do čísel, tak by to zníženie mohlo prejsť.

Treba doložiť: výpis z účtu, šeky - platby za bývanie, pokladničné doklady z nákupov (najlepšie je, ak chodievate na väčší, týždenný nákup), doklady o platení poistiek, auto/ MHDčka.... a pod. Proste všetky výdavky, aké máte.
K tomu tiež rodný list vášho spoločného dieťatka a potvrdenie, že si tehu s uvedením, že dieťatko je partnerovo.

dupinka
23. mar 2011

@15natalinka18 s dokazovním zrejme bude problém, asi nemáš doklady o tom, že si mu peniaze dávala, však?

adrika25
23. mar 2011

110 RUR je veľa?Podľa mňa to veľa nie je, prepáč za moju trúfalosť ale dieťa sa samo neživí a vyživovaciu povinnosť majú obidvaja rodičia. Ja mám priateľa ktorý ma syna 5 ročného a platí výživné 300 EUR. a to nehovorím aké celkom pekne peklo mu vie jeho bývala spraviť keď chce vidieť svojho syna ale to nič nemení na fakte, že to dieťa sa samo nespraví a treba zaňho niesť zodpovednosť. Keď mi oznámil, že by chcel platiť menej rázne som mu to zatrhla. Dieťa má svoje potreby, má právo nato aby malo všetko zabezpečené. Prečo si každý chlap myslí, že si ženy z toho výživného kupujú kabelky a iné veci. Ja sama sa mu to snažím vysvetliť a to na jeho bývalú mám svoj názor.

mausy21
23. mar 2011

@adrika25 a maš vlastne dieta?

dupinka
23. mar 2011

@adrika25 súhlas, ale na strane druhej, keď nie je z čoho, a otec preukáže, že to jednoducho viac nezvláda.... Prepáč, ale niekedy má viacčlenná rodina menšie prostriedky na živobytie ako je výživné na dieťa. Nehovoriac o tom, že sa majú snažiť obaja rodičia, teda aj matka.
Je to všetko individuálna vec.

mausy21
23. mar 2011

@adrika25 ked tvojmu odklepli výživne 300e tak predpokladam že nezaraba nejakych chabych 700e...a to je rozdiel...velmi velky...

mausy21
23. mar 2011

@dupinka nam rozsudok potvrdil aj krajsky sud bez možnosti odvolania tak nemame už kde ist..llen počkat kym sa narodi drobček a skusit zniženie...moj musi mat 2 prace,aby sme to zvladali...a ona sa len stažuje že nema, prečo aj ona sa nemože viac snažit???chcem vidiet že da svojmu synovi to iste ako dostava od nas...ved to by bolo 200e minimalne...neverim a sud na do rozhodnutia napisla...že vyživne služi výlučne len na potreby dietata anie ako suplovanie prostriedkov matke na zaplatenie energii a podobne...takže mesačne 125e? minie na syna?

adrika25
23. mar 2011

Nie nemám dieťa ale to nezmenená, že nemôžem mať svoj názor na vec. Môj priateľ je podnikateľ, ktorého firma sa ocitla v kríze a ja sama mu musím na to výživné niekedy požičať lebo nemá a výživné 300 EUR mu súd nenariadil ale sa medzi sebou dohodli oni dvaja. Je mi ľúto Vašej situácie len som vyjadrila svoj názor, že každé dieťa má právo na riadnu výchovu tak ako tvoje tak aj jeho. Tak ako si ty brániš svoje deti tak si jeho bývala chráni to svoje.

dupinka
23. mar 2011

@mausy21 nie odvolanie, ale podat novy navrh. Neviem, kedy prebehlo konanie, podla ktoreho partner plati, tak tazko presne uviest postup. Ale naozaj bude lepsie, ked pockate, ved drobceka mate doma cochvila. 😉 Potom budete mat dalsie podklady pre navrh..

15natalinka18
23. mar 2011

@dupinka noo nemožem podložit 200e ale ostatne mi podpisal lebo som to prevadzala jemu kamaratovi na učet hadam to odomna žiadat nebudu

mausy21
23. mar 2011

@adrika25 tak ked budeš mat dieta vlastne, pochopiš o čom to je!!! len jeej dieta bráni štat a sudy,ona svoje dieta priopravila dobrovolne o otca..ale moje deti nemaju žila ani otca poriadne kedže musi mat viac prác aby sme to zvladli splacat a žial ani peniaze.....za moje deti som, zodpovedna asi len ja...nie asi ale určite.......moje deti nezaujimaju nikoho za ne sa nikto ne´bije....pochopiš ked budeš matkou..nikdy by som neuprednostnila ine dieta pred svojim....nikdy!!!!!