Môžem vymáhať výživné ak otec nie je v rodnom liste?

miriam17
26. dec 2006

ahojte maminy mozem vymahat vyzivne na svoje dieta ked na rodnom leiti nenei napisany otec dietata??.......

sue
26. dec 2006
dorotka
26. dec 2006

miriam ano mozes aj tak by ti ho tam nezapisali bez jeho suhlasu a sudnou cestou sa to da vymahat ak bude trvat na dna testoch tak ked bude potvrdene ze si mala pravdu plati ich on aj vsetky sudne trovy

miriam17
autor
29. dec 2006

ale on chce byt na jej rod.liste...len to necem ja aby tam bol

sue
29. dec 2006

Miriam, ale to sa už neodstane, že on je jej otec

maca793
29. dec 2006

ahoj miriam17 výživné si takto vymôcť nemôžeš. pokiaľ nechceš, aby bol otec tvojho dieťa´ťa napísaný v rodnom liste, tak môžeš požiadať štát o náhradné výživné pre dieťa. v súčastnej dobe je to okolo 624.-sk. pokiaľ sa otec dieťaťa chce podieľať na prispievaní ti na dieťa tak to dovoľ budeš mať o to menej starostí. nebudeš musieť potom po čase behať po súdoch keď si to celé znova premyslíš. otec mojej maličkej sa ku nej vôbec nepriznáva a tak výživné riešim cez súdy a testy DNA. bojujem za práva môjho dieťaťa a tak sa nedaj aj ty. ahoj

vavka33
29. dec 2006

Miriam,to asi tazko,jedine sa mozte dohodnut,ale vymahat nemozes nic.

davidko
29. dec 2006

miriam a prečo nechceš aby bol v rodnom liste budeš mať oveľa ľahšie vybavovačky na sudoch neskor ked bude väčšia 😉

viamka
29. dec 2006

miriam, tiez bude tvoje dieta dedit po otcovi, co je v mnohych pripadoch nezanedbatelne..............

miriam17
autor
21. mar 2007

ahojte tak my sme uz dostali dne akurat popiaer na urcenie ocovstva aby otec viktorky pltil alimenty...
nieviete my povedat ze co take sa ma mozu na sude pytat??
a kolo asi onbude ptalatit??ide to z toho kolko on zaraba?

expertka8
21. mar 2007

..miriam17...bolo by vhodne..aby si si pripravila preukazanie financnyx nakladov dcery...t.j. odkladaj si vsetky blocky/priloz blocky uz z obdobia..ked sa dcera narodila/..napr.kupa: cumla..plienky..obliecenie..hygienicke potreby pre malu..strava...atd.
...vyska vyzivneho sa odvíja od vysky platu otca.. 😔
...v kazdom pripade sud bude prihliadat na stav otca...ci je slobodny???..ci ma este nejake vyzivovacie povinnosti???..a pod.

...ak nexces v rodnom liste uviest meno otca..nemala by si po nom pozadovat ani stanovenie vyzivneho 😔 ..ine je to v pripadox..ak otec NEXCE priznat otcovstvo...

expertka8
21. mar 2007

Výživné určuje súd podľa schopností, možností a majetkových pomerov rodiča

Pokiaľ ide o vyživovaciu povinnosť rodičov, ktorí spolu nežijú, k maloletým deťom, existujú dve možnosti.
-Buď výšku výživného určí súd,
-alebo sa rodičia o tejto otázke dohodnú a túto ich dohodu následne súd schváli.

..miriam...skusala si si prebrat s partnerom aj tuto alternativu???

expertka8
21. mar 2007

Podľa novej právnej úpravy je súd povinný určiť minimálne výživné vo výške 645 Sk mesačne, bez ohľadu na možnosti a schopnosti povinného rodiča. Do 1. júla to bolo 624 Sk. V praxi to znamená, že ak má e dieťa určené výživné nižšie ako je táto suma, môže sa podať návrh na zvýšenie výživného. Súd je povinný vyhovieť a určiť výživné aspoň vo výške 645 Sk
mesačne.

miriam17
autor
21. mar 2007

expertka.....ja uz niesom s iktorinnm otcom a rtak preo chem ab yon bol na rodnom liste a pltil na nu vyzivne..a zarab atak na miesac asi do tych 15 tis..tak a ja by som chel a ba na nu daval aspon 3 tis..a blocky uz nema ziadne

expertka8
22. mar 2007

...miriam...mam to xapat tak..ze uz si zmenila svoje povodne stanovisto???..a uz trvas na tom...aby bol otec dietata uvedeny v rodnom liste???
...som pevne presvedcena o tom..ze stanovenie vysky vyzivneho je podmienene aj skutocnostou...na akeho sudcu "narazite" na pojednavani 😠
...ak mam byt uprimna..silne poxybujem o tom..ze bude partnerovi stanovene vyzivne vo vyske 3000,-SKK/mesacne..vzhladom na jeho mesacny prijem...ak dosiahnes polovicku Tvojej stanovenej sumy...budem medzi prvymi..ktori Ti zagratuluju....nasa justicia je skorumpovana!!! 😠
...velka skoda..ze blocky uz nemas..mala by si vacsiu sancu ..aby sud pristupil na Tvoje financne poziadavky...

miriam17
autor
22. mar 2007

expertka...moja mamak vravela ze ked nechem aby bol na rodnom liste tak nebudem moct ani pytat vyzivne tak prave preto bude muiset byt na rod.liste...ale prizvisko dufam ze bude moct mat moje...

jullyett
22. apr 2007

ahojte
aj ja by som rada poprosila o radu....
tiež mám dilemu, či dať otca na papier alebo nie...
čítala som vaše rady, trošku mi je to už jasnejšie ale,......
ak by som sa s otcom dohodla o výške výživného vyšieho ako je tých 645,- tak by som ho dala do papierov, ale ak by hrozilo, že za necelých 700 ,- sa bude hrať na tatinka tak nehrozí...preto sa chcem spýtať, kedy je potrebné sa dohodnúť na výživnom, dá sa to vybaaviť na súde ešte skôr ako budem priznávať otca???

pekne ďakujem za každú odpoveď

vavka33
22. apr 2007

ty sa nemozes dohodnut s nikym na sude,to sa musis s otcom dietata a az potom podla vasej dohody to stanovi sud.ak sa nedohdneye o vyske vyzivneho rozhodne sudca

jullyett
22. apr 2007

ahoj vavka33
to mi je jasné, že rozhoduje súd a ja sa musím s otcom dohodnúť pred tým....
len keby som sa s otcom dohodla napr. na 1500 sk, poôjdeme na súd a ten nám to schváli, ale kedy tam treba zájsť, od kedy je otec povinný nám platiť...
lebo ja už vo veľkom míňam a on sa len vezie, ale v papieroch by bol rád, tak aby si uvedomil, že to je aj o financiách....
tak nejak som to myslela
lebo čakám niečo také, že ho priznám a on si len med bude lízať...zatiaľ sa stará, ale len mimo financii

vavka33
22. apr 2007

Od vtedy ako ti sud posle rozhodnutie o rozsudku a ty si to das potvrdit na sude,tak hned potom to nadobuda platnost a on musi platit.

alexandra
30. apr 2007

Da sa ziadat aj o prispevok navydatej matke, ten je na Tvojom zvazeni, ale je fajn mat nejake blocky - oblecenie, strava, a ine pre teba.
Vyzivne sa moze urcit aj spatne od narodenia dietata, zda sa mi ale ze max 2 roky spatne. Doporucujem sa nechat zastupit pravnym zastupcom.

maca793
1. máj 2007

baby neviete, či mám nárok ako matka maličkej na výživné pre mňa od jej otca, s ktorým sa netýkam ani nežijem v spoločnej domácnosti?
som rozvedená a z prvého manželstva mám dvojičky. najmladšiu dcéru má s bývalým priateľom. díky za radu. 😉

alexandra
1. máj 2007

Ano, mas, len o to co najskor poziadaj. mas narok aj na prispevok nevydatej matke spojeny s tehotenstvom a zalahnutim, vyska je na Tvojom zvazeni.

maca793
4. máj 2007

a to mám kde požiadať? alex poraď, vidím že v tom vieš chodiť.

miriam17
autor
24. okt 2009

ahoj maminy zase na Vas obraciam s psorbou -radou
Od aprila 2009 mam na sude zidost o urcenie vysku vyzivne a teraz v stredu mam mat pojednavania,len som chcela ediet ci dostanem aj spetne teda od aprila....dakujem za rady

sonya16
24. okt 2009

pokiaľ ma pamäť neklame, výživné môžeš žiadať spätne dozadu, najviac tri roky 😀

alexandra
24. okt 2009

maca793 ak sa nemylim, je to do 3 rokov, no skusit to mozes - na okresny sud prislusny miestu bydliska odporcu..

sonya16
24. okt 2009

Výživné na maloleté dieťa je možné priznať tri roky dozadu od podania návrhu. Výživné na plnoleté dieťa je možné priznať len odo dňa podania návrhu.

tami_tami
25. okt 2009

je pravda ze ak som studentka denneho studia, byvam doma a nepracujem - ze nemam narok po porode na vyzivne od ex-partnera - ako nevydata matka - pretoze maju voci mne vyzivovaciu povinnost stale rodicia??? a ze ani na vybavicku tym padom? lebo ze ved vraj na to dostanem 20 000 po porode??? lebo takto ma zrusila pani na socialke ked som sa bola pytat kde a kedy mozem ist -aby mi ex prispel na naklady spojene s tehotenstvom a porodom.... vraj mam prist po porode s rodnym listom kvoli vyzivnemu na male len... 😖

miriam17
autor
26. okt 2009

ahoj u nas to je tak ze moj byvaly priatel je v CR...pravdepodobne nezamestnany-ale zije s jednou slecnou ktora ma 2 deti-niesu to jeho deti...nam nepalati nic a ani najmensiu snahu nema sa s nami konataktovat....navrh som podla pribliczne tento rok neviem presne kedy pretoze oni teda saud nam spetne odpovedal aby sme urcili vysku vyzivne ktore sa riesi od aprila....preto sme tak neskoro dali preotze dost dlhp rvalo pokila som zistila ci uz je na rodnom liste napisany otec mojej dcery......teda pokila som tam sam nebola zistit...

andzi
27. okt 2009

tami: nie je to pravda, tých "20 000sk" (nie je to 20 000 ale viac mimochodom) je štátna sociálna dávka a na výdavky spojené s tehotenstvom a pôrodom máš nárok voči otcovi dieťaťa. Takže vidím, že teta na sociálke má vynikajúce právne vzdelanie, ja by som ju na hodinu vyrazila. Na Slovensku je to tak.