Neplatenie výživného

barbora05
17. jan 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, keď rodič, ktorý má platiť výživné stanovené súdom ale každý mesiac si sám od seba znižuje čiastky, t.j. neplatí to čo má napr. namiesto 150€ pošle 50€ a podám na neho trestné oznámenie, berie sa to tak, že musí doplatiť len chýbajúcu čiastku alebo celé výživné ? Ďakujem za odpoveď 🙏

michaela66
17. jan 2022

Áno iba chýbajúcu čiastku ak niečo z toho zaplatil celu sumu už platiť nemusí …

kvieta
17. jan 2022

@barbora05 Postup je nasledovný:
Je potrebné ísť za exekútorom, aby podal návrh na exekúciu na vymáhanie dlžného výživného, následne na to ísť na UPSVaR podať žiadosť o náhradné výživné. Úrad bude rozdiel vyplácať. Nie je potrebné dávať aj trestné oznámenie pre neplatenie výživného, podať iba v prípade, ak ho chceš vymáhať aj spätne, pretože od 1/2022 úrad vypláca výživné iba odo dňa podania žiadosti, nie dva mesiace spätne, ako to bolo do konca roka 2021.

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majulino
17. jan 2022

@alenah31 no ja čítam a píše tam výživné stanovené súdom 🙄

kvieta
17. jan 2022

@alenah31 Čítaj ešte raz:

"Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, keď rodič, ktorý má platiť výživné stanovené súdom ale každý mesiac si sám od seba znižuje čiastky, t.j. neplatí to......".

Takže platí postup, čo som napísala.

alenah31
17. jan 2022

@majulino @kvieta baby pardon - sú tu dve rovnaké témy dnes akurát, že jedna ho súdom určené nemá - mažem🙂

cacianka
17. jan 2022

No tu sa toho moc nedozvieš.....
Choď do verejnej skupiny Právne poradenstvo tu na koni, bezplatné radia právnici. Hneď v úvode máš základné podstatné rady a potom v diskusiách si vieš vyhľadať tvoj problém.
Aj neplatenie celej sumy je trestný čin, môžeš všeličo riešiť , fakt radšej tam čítaj

mondolina
17. jan 2022

@barbora05
zanedbanie povinnej výživy, nakoľko neplatí sumu stanovenú súdom.
bude musieť doplatiť dlžné výživné.

dominika1996
12. nov 2023

Ahojte prosím vás mali sme súd ohľadne výživného na maloleté dieťa a od prvého mesiaca od súdu mi nezaplatil ani cent ako mam postupovať ďalej mam sa ísť opýtať na socialku alebo na úrad ??? niekto mi povedal že keď sa obrátim na socialku a dám si náhradne vyzivné a potom keď začne platiť tak to potom úradu mam vrátiť a moc tomu neverím veď to bi bola blbosť ja len ci nemáte nejakú radu alebo niečo podobrné ste mali ďakujem vopred za rady

mondolina
12. nov 2023

@dominika1996
rozsudok je už právoplatný, neodvolal sa? máš potvrdenú pravoplatnosť?

cacianka
12. nov 2023

@dominika1996 čítaj prosím ťa, je tu v skupine aj v iných na MK mrte príspevkov.

dominika1996
26. dec 2023

@mondolina nie neodvolal sa