Novela zákona o styku rodiča s dieťaťom

ivivaiveta
4. mar 2015

Caute dievcata,
dnes ma tak poburila novonavrhnuta novela zakona o tom, ze rodic so zverenými detmi, sa po rozvode musi pytat svojho/svojej ex o laskave dovolenie odstahovat sa, ked aj za pracou a za prezitim mimo okres!, ze mam chut zalozit hnutie za prava porozvodovej starostlivosti...toto nie je normalne, co tu robia..ak chcu nadrzat tym matkam, ktore cez to tazia, tak sa mylia...tu treba dbat na psychicke zdravie malého cloveka,ktore sa na svet nepytalo...a rozvodom rodicovske povinnosti nekoncia..
ten chuj, co si to tam vymyslel, to asi nedomyslel..dospely normalny clovek bude mat na mysli, aby vychoval zivotaschopneho jedinca, nie frustrovanu handru...ja by som tym, co brania styku, alebo tym, co sa o deti nestaraju naparila vyssie vyzivne, ked uz su hajzli voci svojim detom, aj ked si to dnes neuvedomuju, tak nech platia, to ich snad zobudi...

kaktusik007
4. mar 2015

@mamulienka30 aky hotel??? aky cas??? akoze 100 km das do hodiny, to mhd v bratislave ani neprejdes ked nastupis v raci na elektricku do dubravky.... akoze baby, sa spamatajte preboha.... 100 km NIE JE vzdialenost.... u 300 sa mozeme bavit. Ale aj tak, toto je nonsens proste, takato vec v zakone.

ivivaiveta
autor
4. mar 2015

@mata128 suhlasim
@kaktusik007 nem dobre? tak nech ma zavru..vies co je nem dobre?..ist sa posadit do parlamentu ozraty asi, lebo pri zmysloch by som to neurobila... a dat takyto navrh do schvalenia...coho sa bojis?..ved ja len reagujem na to, na co davam prachy,snad si mozem povedat nazor..

ivivaiveta
autor
4. mar 2015

@kaktusik007 nedomyslene...

mamulienka30
4. mar 2015

@kaktusik007 sa tvaris ako keby kazdy byval vo velkom meste a vlaky chodili od domu k domu 🙄 Ale aj keby vyuzil vlak, cast cesty s malym dietatom pojde este autobusom alebo pesi... 100km do hodiny nas na dialnici ale nie v ritke menom horne dolne... to su aj hodiny dve.. Ale dobre. Nechcem sa hadat, mne to prijde velka vzdialenost na videnie dietata casto, ako by rodicia casto chceli, obcas po skolke, obcas po skole, zobrat na kruzky, taky ten normalny zivot s dietatom a sledovanie jeho vyvoja sa totalne obmedzi... predstav si to z pozicie matky... ze by ti dieta ex odviezol tak daleko a ty si ho videla len po trmacackach vo vlaku, autobuse, vydzvihla ho, zasa do autobusu, do vlaku a ku sebe domov? Realne? Ako dlho by si to vydrzala a vztah by neupadol?

mata128
4. mar 2015

@kaktusik007 chcela som napisat socialny system 😀

simca06022011
4. mar 2015

@kaktusik007 pozri pre normalny chod rodineho zivota dietata nie je mozne, aby sa takto migrovalo, ja som sama dochadzala za otcom a teda nie je to co zavidiet, svojmu dietatu by som to nepriala... cas je v tejto dobe vzacny, 100km vlakom je 1,5hodina minimalne.. tam a spat a tam a spat... a to bez dopravy na stanicu.. na sud a vyzivne sa vys*** a aj na 40EUR.... aj ked... verim ze pre ludi co zarobia 300eur je 40eur+vyzivne dost.
A co ak dieta nieco surne potrebuje, ako sa vie opriet o rodinu ktora zije kade tade? No nijak... dialka nikomu neprospieva v ziadnom smere (ale zase je to individualne, su otcovia ktorym aj cesta cez dve ulice je vela:P)
Ale tak spat k zakonu a povoleniam... myslite, ze by si ludia robili prieky? Ze otec odide 300km daleko od dietata a nedovoli jej prestahovat sa? Ak to nebude iny stat predpokladam, ze nebude problem.. rovnako ak je otec cely rok v zahranici, tazko mu bude vadit, ze sa Ex prestahuje... to zase robi velke halo okolo malichernosti.. ano najde sa par percent ludi co si budu robit prieky, ale to by bolo aj tak... ja by som si toto osetrila uz pri rozvode a zvereni do opateri aj keby to v zakone nebolo. Treba mysliet dopredu... Keby mali byt moje deti zverene do opatery manzela, tak duplovane budem trvat na tom ze chcem rozhodnut o tom, kde pojdu... aby mi neodisli do Afriky ;)

simca06022011
4. mar 2015

@mamulienka30 no presne 🙂 ja mat dieta 100km od seba tak asi by som umrela...

mirica
4. mar 2015

takže mne niekto , kto sa odtrepal mimo okres k milenke bude akože určovať , kde môžem bývať ja a deti?
A ked si nájdem prácu kde budem môcť zarobiť o 300 EUR viac a on mi " nedovolí " sa presťahovať , tak ten rozdiel mi potom doplatí?....alebo ked nebudm mať prácu a nájdem ju mimo okes , tak budem musieť zostať nezamestnaná?...a čo ked takto neuplatím napríklad prenájom?...nebudem mocť ísť tam kde je lacnejšie?....

predpokladám , že ale rodič čo sa osobne nestará , sa môže odsťahovať kde kade, najme tam kde naňh o exekútori nemôžu.....

to čo sa "idiota" toto zas vymyslel?

ivivaiveta
autor
4. mar 2015

@kaktusik007 no vidis, dobra, rychla matematika..kto chce, ten nema problem..je tu stale viac otcov a mám, ktorí tento problem maju, hlavne otcovi...takze nebudem ticho, nic nerobim, len sa sanzim upozornit na totalnu demagogiu v parlamente...som obycajny clovek, ale ved nech nechaju kazdeho dychat, nie ze tatko pride na policiu aj sto krat a nic..matka place, ze tato ani nezvadi..to maju riesit!..nie kktinu, ze kam ma rodic ist po rozvode a ci mu ma dat byvaly povolenie??..tak prr...

ivivaiveta
autor
4. mar 2015

@mirica tak..im tam drbe v tom parlamente...dnes si to ty, oni to schvalia a to bude platit aj pre tvoju dceru, ci syna... je mi z toho zle..

simca06022011
4. mar 2015

no pockajte si na zakon, podla mna sa to cele zle chape... aky dovod by mal niekto kto sa odstahoval do ineho okresu, aby nedovolil druhemu sa odstahovat do ineho okresu? 🙂)) Urcite ak by doslo k stretu zaujmov, bude to riesit jedine sud (no niekto si urobil zase pracu.. asi pravnici nemaju robotu🙂)) ) a ten rozhodne kto a co... ale tu sa pozerate na vsetko iba zo svojej strany, pozrite sa na to zo strany rodica, ktory nebude mat tie deti zverene do opatery... Jasne to je jedno, urazene ego, jesitnost.. treba sa na jeho prava vykaslat :P ved odisiel s milenkou... AK odisiel s milenkou a deti su mu ukradnute, tak nebude protestovat....

klya
4. mar 2015

Baby, toto je úplne na palicu. Môj ex jednu nedeľu vracal dieťa a tak mimochodom zahlásil: budúci víkend neprídem, vo štvrtok odchádzam s priateľkou do Anglicka. A keby som sa chcela presťahovať ja s malou, to sa ho mám úplne seriózne pýtať, či môžem? 😠

ivivaiveta
autor
4. mar 2015

@klya opytaj sa v parlamente 😀

simca06022011
4. mar 2015

@klya áno... keby bol v anglicku, bol by rád 🙂

klya
4. mar 2015

Normálne som nasr...dena. Kedy tu konečne niekto začne riešiť práva dieťaťa? Naša legislatíva neustále kladie práva otca NAD práva dieťaťa. Ach jo. Minimálne výživné je okolo 30 eur. A keď si matka dokáže zariadiť slušný príjem inde, tak si musí pýtať povolenie. Vrrrr. Keď už potrebujú oteckovia toľko zákonných práv, dajme im aj povinnosť starať sa a navštevovať dieťa.

mirica
4. mar 2015

@simca06022011 ...omyl...odišiel k milenke , ked som ho vyhodila, po tom čo som zistila, že ma klame .....a ako žena , ktorej sa bývalý chce pomstiť všetkými spôsobmi , ti poviem , že nie, nedá súhlas, len preto , aby robil zle.....robí aj iné veci, vedela by som ti to napísať aj na dve strany......

jednoducho urazený ješitný debil presne niečo takéto bude zneužívať na robenie napriekov svojej bývalej.....

ivivaiveta
autor
4. mar 2015

@klya tak vidis..,kazdy si urobi,co chce..preco sa ja mam potom prisbosobovat...a hlavne nezmyselne...

kaktusik007
4. mar 2015

@simca06022011 je to presne ako pise
@mirica - uz len z principu mi to nedovoli, stanem sa rukojemnikom jedneho idiota... a to aj vtedy, ak by som sa chcela odstahovat do mesta 300 km vzdialeneho kde teraz zije on... aj tak by bol proti, proste uz len z principu.

ivivaiveta
autor
4. mar 2015

@kaktusik007 baby, ved toto nemozeme dovolit..to len debil prisiel s takym návrhom a este vacsi mu ho odobri...ja to nebudem...

kaktusik007
4. mar 2015

@ivivaiveta teraz mas zbytocne robit halo... uvidis, v akej forme to prejde parlamentom... potom to mozeme riesit. S Mihalom bola normalna komunikacia, tomu ked som napisala ze ma blbost v zakone, tak mi podakoval za upozornenie a ze v parlamente prednesu pozmenovaci navrh a ze tym to opravia, a aj tak sa stalo... Takze zakon presiel potom v dobrom zneni... ALe toto je smer, to je uuuuuplne ina komunikacia s obcanmi... takze - ostava cakat, ci to prejde... a potom co na to prezident a ci to prejde opat...
na ustavny sud podnet moze dat kto? ale aj to je zbytocne dopredu este teraz riesit.... kedze nevieme, v akom presnom zneni ten zakon bude v konecnom dosledku schvaleny.

Takze teraz fakt klud, nic sa nedeje... Zatial. 🙂

ivivaiveta
autor
4. mar 2015

@kaktusik007 som si vydychla..nacas...lebo toto keby malo prejst...

kaktusik007
4. mar 2015

@ivivaiveta kluuud 🙂 a to je to co som ti napisala aj predtym 🙂 proste nadych, vydych... a potom ked bude treba tak sa to bude riesit 🙂 teda nie ze Sato by nieco niekedy aj vyriesil, ale vies ako to myslim 🙂

dendulik82
4. mar 2015

Som sa prestahovala do ineho okresu,dokonca ineho kraja a je to do 30 km od ex.Toto keby preslo,tak ma porazi

ivivaiveta
autor
4. mar 2015

@dendulik82 ti hovorim, na hlavu...

draik
4. mar 2015

Návrh počíta s tým, že vysťahovanie mimo okres, v ktorom má maloleté dieťa bydlisko, bude podstatnou zmenou vo výkone rodičovských práv a povinností. Ak sa sa tomto presťahovaní rodičia nedohodnú, rozhodne, ako o iných podstatných veciach ohľadne výchovy dieťaťa, súd. Druhý rodič teda nebude mať absolútne blokačné právo. Podstatnou zmenou spravidla nebude vysťahovanie do susedného okresu.

@ivivaiveta
@dendulik82
@kaktusik007
@klya

simca06022011
5. mar 2015

@kaktusik007
@mirica prehanate... zase velke halo ako okolo nahlasovania deti od 3 rokov na UPSVaR.... a pritom nic katastroficke sa nedeje. Rovnako to bude aj po schvaleni tohto... kolkym sa bude chciet tahat po sudoch? To ze ocinko nesuhlasi s odstahovanim, znamena len to ze sa to bude tahat na sud.... nie to ze sa nebudete moct prestahovat.

kaktusik007
5. mar 2015

@draik ale preco nie je podstatnou zmenou vo vykone rodicovskych prav odstahovanie sa mimo okres aj rodica, ktory dieta nema zverene v starostlivosti? Tam su posliapavane prava DIETATA na toho druheho rodica... Toto preco nikto neriesi? V kuse riesime prava otcov (pisem otcov, lebo druhym rodicom co nema zverene deti je vacsinou otec) -- a aj toto je jednym dokazom toho, ze prava dietata su uuuuplne niekde inde... Hlavne ze podporujeme prava oteckov. Na ukor deti.

kaktusik007
5. mar 2015

@simca06022011 natahovacky po sudoch su fakt to, co potrebujem... si predstav situaciu - dostanes pracu cez dva okresy.. potrebujes to riesit HNED - a nie o rok, kedy spravidla az je pravoplatne rozhodnutie sudu ( podanie navrhu, vytycenie pojednavania....) Alebo sa ocitnes v takej situacii, ze musis z ekonomicky silneho okresu do slabsieho kvoli podnajmu.... to je vsetko cas, ktory ty proste NEMAS.
U zahranicia -- tam sa nevystahujes zo dna na den, tam je to ze sud trva rok relativne akceptovatelne... Ale toto??

mirica
5. mar 2015

@draik ....nehnevaj sa , ale aj mne je jasné, že rozhodovať bude súd......a podla mojich osobných skúseností , to kratšie ako rok určite trvať nebude.....a čo do toho času? ...myslíš , že na SK ti niekdo bude držať prácu rok?....prípadne ak sa situácia matky zhorší...čo ak dojde o prácu, neuplatí podnájom, bude napr bývať rok v BA pod mostom , lebo k rodičom do TT sa bez rozhodnutia súdu presťahovať nebude môcť?

Rodič čo sa osobne nestará obmedzený nebude , ale rodič , čo zabezpečuje pre dieťa úplne všetko a velakrát sa aj finančne podiela vo väčšej miere, a má aj kvoli tomu ťažšie vôbec nájsť si prácu, tak toho ešte bude obmedzovať druhý rodič.....prípadne bude rok-dva čakať na právoplatné rozhodnutie súdu nie?

@simca06022011 ..iné je že niečo musíš niekde nahlásiť ...a iné že o tom kde ty budeš bývať bude mať právo rozhodovať niekto iný, či už expartner, alebo súd....

guinevre
5. mar 2015

@kaktusik007 Ale klud, jasne, urcite nemozu zakazat matkam, alebo otcom, ktori v starostlivosti maju dieta aby sa prestahovali do ineho okresu, ale zase, naozaj si myslim, ze aj otec ma pravo sa pytat, rovnako ako matka. Ked plati, tak sa moze aj pytat, ci jeho dieta zije blizko, ci 200km dalej. Otec nesmie ani vycestovat zo statu s dietatom bez suhlasu matky, nie? Tak to je podobne, nejaky kompromis musi byt. Mozno sa matka s dietatom moze prestahovat dalej, ale tym padom, na priklad cez letne prazdniny dieta je dlhsie u otca, tak by sa to malo riesit.