Chcem odísť do zahraničia na 3 roky s deťmi, ex nesúhlasí

katesynka
1. feb 2020

Ahojte, dostala som pracovnú ponuku do Nemecka, je to na 3 roky, isla by som samozrejme s detmi (9 a 14). Som rozvedena a byvaly muz - ich otec s tym nesuhlasi. Bez jeho suhlasu sa s detmi nemozem odstahovat, aj ked je to “len” na 3 roky. Deti chcu ist, byvanie mame zabezpecene v 3-izbovom byte, takze by mali svoje izby, on by za nimi mohol cestovat kedykolvek.Je podnikatel, dobre financne situovany, cestuje po celom svete po dovolenkach, takze hodina letu za detmi by pre neho nemal byt problem. Navrhla som, ze moze byt s detmi vzdy 1 cely tyzden v mesiaci v Nemecku. Mate s tym skusenosti? Poradite co s tym? Ta praca je super, ale bez deti by som neisla:(

maria1678
1. feb 2020

Jedine ho skúsiť prehovorit

catherine1989
1. feb 2020

Skús ho prehovoriť. A nech sa s ním skúsia aj deti porozprávať, veď sú už veľké, už by mal brať aj ich názor do úvahy. Držím palce

syslik81
1. feb 2020

no bu sa dohodnete alebo skoncite pred sudom.. bez jeho suhlasu to nejde ... nech ho skusia deti prehovorit ... ale ak by ho zlomili musis to dat na papier
nech nahle nezmeni stranu a neuda ta za unos

juliet86
1. feb 2020

skus mu ponuknut mediatora. viac prazdninovych dni vzdaj sa vianoc a podobne

montemotherone
1. feb 2020

@juliet86 presne. Radšej po dobrotky, v pokoji,dohodnúť sa... otázne je, či ti robí prieky kvôli deťom, alebo ti nechce dopriať túto skúsenosť, lepšiu prácu... 🤔 to bude strečkovať aj tak

0kristina0
1. feb 2020

Popravde, ja sa mu ani necudujem. Z troch rokov moze byt aj navzdy a jemu ako otcovi sa taka predstava urcite nepaci. Predstav si to opacne, suhlasila by si?

mogaa
1. feb 2020

@katesynka nuž bez jeho súhlasu jedine požiadať súdnou cestou, ale to sa môže tiež ťahať kým bude súd...bez jeho súhlasu deti zobrať nemôžeš, bolo by to brané ako únos....takže jedine rada to čo tu bolo spomenuté - navrhnúť adekvátnu náhradu - napr. deti môže mávať kedy si povie a na koľko si povie - napr.do cesty do Nemecka ich bude mať len on...To že je podnikateľ a má peniaze neznamená že to nie je pre neho problém - musí sa trepať do Nemecka, zabezpečovať si cestu, ubytovanie, stravu - a obrovská strata času...takže pre neho to naozaj nie je výhra....prípadne sa dohodnúť že na 1,5roka bude jedno dieťa u teba druhé u neho a po roku a pol sa deti vymenia...samozrejme počas prázdnin by ste si deti vymieňali, raz by cestoval on do Nemecka, raz ty na Slovensko.... ty vidíš len svoj pohľad, ale tebe by sa to tiež nepáčilo ak by to bolo naopak....Ja by som tiež nesúhlasila....veď takto môže vidieť deti každý druhý týťdeň , berie si ich domov, max.hodina cesty kým si ich vyzdvihne...podľa tvojho návrhu by týždeň v mesiaci nemohol pracovať lebo by musel byť v Nemecku, prípadne 1deň strávi cestou do Nemecka a cestou na Slovensko, aj keby bral deti vtedy na Slovensko 1deň zabijú len cestou...a ak počítaš aj že letecky - 2 hodiny pred odletom na letisko, cesta z letiska k tebe, zobrať deti a buď toto absolvovať s deťmi na Slovensko alebo si niekde zohnať hotel a tam brať deti...Nepáčilo by sa to nikomu

mogaa
1. feb 2020

@katesynka rovnako si myslím že by to ani cez súd nemuselo prejsť - otec má rovnaké právo byť s deťmi ako matka a tvoje riešenie nech je 1 týždeň s deťmi on, by znamenalo že by mohol byť s deťmi len na úkor svojej práce čiže každý mesiac by týždeň nemohol pracovať lebo by bol v Nemecku, čiže nebolo by to v čase jeho volna(cez víkend, prípadne keď príde z práce, ale vtedy keď má byť v práci.....a je jedno že je podnikateľ, lebo tiež má určité povinnosti ako majiteľ napr.riešiť nové zákazky alebo problematické dodávky či dodávateľov....nie je to že celé dni nič nerobí....ty tam chceš ísť lebo super práca,ale jemu to zasiahne negatívne aj do podnikania a poznačí mu to aj príjmy....

katesynka
autor
1. feb 2020

@mogaa myslim si, ze bude tymto argumentovat, ale pravda je taka, ze minimalne polovicu mesiaca travi mimo SR na dovolenkach a dni, kedy ma byt s detmi stale podla toho presuva. Nezvelicujem, tsk to bolo aj ked sme spolu zili. Tyzden pracuje, 3 tyzdne oddychuje. Nemal by problem tyzden v mediaci travit s detmi.

sara07
1. feb 2020

dala by som mu vianoce, viac prazdnin proste niečo naviac ako má aby bol povolnejši

katesynka
autor
1. feb 2020

Dakujem vam za nazory. Cestovanie za detmi by pre neho nebol vazny problem. Nedaleko ma aj rodinu. Mozno sa na to pozeram viac zo svojho pohladu, ale ked on si zije svoj zivot, aky chcel a kvoli ktoremu deti opustil, preco svoj zivot nemozem zit aj ja. On deti do starostlivosti nechcel, lebo by ho obmedzovali v jeho volnom style zivota. Berie si ich na vikendy 2x/mes. Zit sama s detmi v zahranici tiez nie je lahke, tiez by mi bolo lepsie, keby som vycestovala sama. Ja sa ale o ne chcem starat, chcem z nich vychovat slusnych ludi. A s pubertalnymi detmi to nie je lahke, to viete. Ale chcem aj ja zit svoj sen. Takato ponuka pride raz za zivot. Navyse vyplatim hypoteku a po navrate sa nebudeme musiet bat co by sa stalo, ak by som nezvladala platit uver.

mogaa
1. feb 2020

@katesynka máš mu to ako dokázať že by mu to nerobilo žiadny problém? nemáš,,,takže to bude len ničím nepodložené tvrdenie....a že chodí na dovolenky je jeho vec, zrejme na to má a vie si to zariadiť aj vo firme....ale on to tak chce a nie že musí na úkor toho že ty chceš pracovať v Nemecku - veď tu nejde o pár mesiacov ale o 3roky...nikoho normálneho by nebavilo mesiac čo mesiac chodiť do Nemecka a tam bývať v hoteli len preto aby videl svoje deti....ty môžeš byť so svojimi deťmi v čase po práci on nie - on s nimi bude musieť byť vtedy keď má byť v práci(to že je šikovný a môže si v tom čase dovoliť byť na dovolenke - je jeho rozhodnutie a jeho šikovnosť).....rovnako prečo by mal doplácať na tvoje rozhodnutie že tam chceš ísť pracovať -aj keď má peniaze, ide o 3 roky - mesiac čo mesiac si platiť letenku do Nemecka, tam na týždeň hotel, stravu....peniaze si zarobí a nie je jeho povinnosť ich míňať takto lebo ty si sa rozhodla....žiadnu výhodu pre neho tam nevidím, len pre teba.....Jeho to bude stáť len kopu prachov a času aby s deťmi vôbec mohol byť, nehovoriac o tom že raz mesačne je žalostne málo(aj keby to bolo týždeň, z toho týždna, budú deti do cca 14-15-tej v škole, takže s nimi bude denne len navečer...úlohy si budú robiť na hotely?

mogaa
1. feb 2020

@katesynka ja ťa rozumiem že pre teba je to výhodné a nikto ti to nezazlieva, ale pre neho to je maximálne nevýhodné - len kopec peňazí a strata času ....deti budú v škole, tiež nebudú chcieť 3roky bývať po škole len u vás na byte alebo na hotely, ale aj si nájdu kamošov a budú chcieť chodiť aj von, možno nejaké krúžky, prípadne o dva roky ten 14ročný už frajerku.....reálen by tvoj ex bol na hotely a čakal do cca 15-tej aby mohol byť deťmi, je to cez týždeň takže miesto toho aby ich mohol niekam zobrať bude riešiť školu či sú naučené, či majú porobené úlohy....

katesynka
autor
1. feb 2020

@mogaa Zas na druhej strane by vedel co je to detom oprat, navarit, upratat a po skole sa s nimi ucit, ist k doktorovi, rozvoz na kruzky, vychovavat ich .... to co s nimi riesim ja a vecer od unavy padam do postele. Teraz ich vezme na vikend a to je len zabava. Takto by aspon tyzden fungoval s detmi ako sa ma. A byvat na hoteli nemusi. Je vela inych moznosti, pokojne by som mu pomohla so zabezpecenim, aby boli deti spokojne.

mogaa
1. feb 2020

@katesynka a výhoda pre neho? jasne že by to bolo dobré ale keby tam reálne žil...on bude pravdepodobne bývať na hotely, takže nejaké pranie nehrozí, rovnako si neviem predstaviť že čaká na nich do 15-tej, ide pre ne a potom sú len na hoteli a deti sa tam učia a pripravujú do školy....samozrejme na hoteli variť nebude, takže večere reštaurácie, raňajky detto, asi na hoteli na izbe im nebude pripravovať raňajky a desiate🙂aj keby býval u tej rodiny asi tá asi nie je v meste kde budete bývať..... ten týždeň v mesiaci aby bol s nimi v Nemecku je podľa mňa uplne nereálny, možno len v prípade ak by mohol bývať u vás na byte....decká budú chodiť do školy a on by s nimi ten týždeň bol na hoteli a tam s nimi normálne fungovať, ani učiť by sa nemali ako jedine žeby bývali v apartmáne.... reálne si to neviem abslútne predstaviť takéto fungovanie počas školského roka "žiť" s nimi na hoteli....ešte ak ponúkneš že môže v tom čase ten týždeň bývať u vás vtedy by to mohlo prejsť......

katesynka
autor
1. feb 2020

@mogaa hotel nie, ale cez airnb sa daju zohnat pekne byty s kompletnym vybavenim, aj na dlhe obdobie vybookavat na dane tyzdne dopredu. Bolo by to cca 300 eur mesacne za ten tyzden. To je v hodnote 3 cigar, ktore fajci.

katesynka
autor
1. feb 2020

Dievcata, pisete vacsinou o tom, ze by to pre ex nebolo vyhodne. Ale myslim si, ze treba pozerat aj na deti. Pre ne by to bola aj vyzva, myslim ze by ich to posunulo dalej, boli by to 3 roky, na ktorych by mohli dalej stavat. Nie kazdemu dietatu je to umoznene.

catherine1989
1. feb 2020

@katesynka ja s tebou úplne súhlasím a nemusíš má presviedčať o tom, že by to tvoj ex zvladol, či už finančne alebo časovo. Ti ide o to, ako ho presvedčiť. Nezaberú v tomto prípade nejaké výčitky, ja by som sa s ním na tvojom mieste chcela po dobrom dohodnúť. Navrhnúť mu v niečom kompromis

mogaa
1. feb 2020

@katesynka jediné čo ma napadá ak by to išlo cez súd - navrhnúť že vždy počas prázdnin môže byť s deťmi a je na ňom či v Nemecku alebo si ich vezme na Slovensko...to sú celé jarné prázdniny, letné prázdniny a Vianoce, Silvester ..ale počas školského roka, počas školy ak budeš žiť v Nemecku tak styk s deťmi na 1týždeň v mesiaci v štáte kde otec nežije - to na 90%neprejde...on bude agrumentovať prácou(že si nemôže dovoliť byť každý mesiac 1týždeň v Nemecku, finančné náklady + starať sa o deti v cudzom štáte)...takže ja to vidím jedine súdnou cestou a tam úpravu styku že s nimi môže byť v čase prázdnin a kedy to využije je na ňom - lebo teoreticky ich môže mať každé prázdniny a všetky sviatky.....

katesynka
autor
1. feb 2020

@mogaa to máš pravdu, takto mu to skúsim navrhnúť. Nechala by som mu letné prázdniny (ja z nich len 1 týždeň pred školou) a celé jarné. Vianoce si delíme, to by som určite nechala tak.

mogaa
1. feb 2020

@katesynka okrem iného píšeš že na 3 roky, tvoj starší tam bude musieť chodiť aj na SŠ takže ak tam pôjdete na 3roky a napr.bude prechádzať na gymnázium(ideálny prípad, lebo potrebuješ školu s rovnakým zameraním)tak každý rok bude musieť robiť komisionálne skúšky zo SJ, detto mladšia dcéra....takže ty budeš musieť dohliadnuť aby vždy dohnali učivo z daného ročníka a urobiť komisionálne skúšky na konci roka.....Asi pôjde len o SJ, lebo dcéra pôjde už na Slovensku na SŠ, čiže berie sa do úvahy pri prijímaní aj vysvečenie a známky z určitých predmetov(SJ tam je určite) + starší ak na Slovensku prejde v 3-4ročníku na SŠ bude maturovať aj zo SJ(učivo bude mať musieť dobrané + tie komisionálne skúšky).....u tej mladšej to bude jednoduchšie lebo bude stále na ZŠ, u toho staršieho bude potom prestup zložitejší lebo napriek rovnakej SŠ nemusí mať rovnaké predmety a na Slovensku ak nastúpi do maturitného ročníka (alebo do 2-3ročníka)a bude mať maturovať zo SJ nikoho nebude zaujímať že 3roky žil niekde inde a nemusí ísť len o SJ....takže mladšia určite bude musieť robiť každý rok komisionálne skúšky aby po návrate pokrčovala na svojej ZŠ a u toho staršieho to bude ešte zložitejšie lebo jemu nebude mať ani kto dať učivo ani kto ho preskúšať....

mogaa
1. feb 2020

@katesynka chcela som napísať že dcéra keď pôjde na Slovensku na SŠ tak deti sa bodujú jednak podľa prijímacích skúšok ale dávajú sa aj body za určité predmety na vysvečení z 2.stupňa - čiže tá tam musí mať tie komisionálne skúšky....u syna možno komisionálne skúšky nie, len keď po návrate prestúpi na nejakú SŠ na Slovensku bude musieť dohnať všetko učivo z predmetov čo sa bude maturovať....tie osnovy sú samozrejme v každom štáte iné a aj iný štýl výučby, len oni keď sa vrátia na Slovensko nastúpia do určitého ročníka a musia mať dohnané učivo....napr.dcéra ti nastúpi po návrate do 7.ročníka, čiže SJ určite komisionálne skúšky, čo sa táka napr.matematiky tam musí dobrať to čo ešte nebrali v Nemecku - s niečím môže byť popredu, s niečí pozadu, niečo nemuseli vôbec preberať...rovnako ked prídete do Nemecka vedia jazyk na takej úrovni aby mohli nastúpiť do nasledujúceho ročníka a všetko sa učiť v nemčine? Lebo známkovaný budú aj v tom ročníku, čiže tie známky môžu byť horšie hlavne kvôli jazykovej bariére- mladšej to ovplyvní body čo sa berú do úvahy pri prjímaní na SŠ(z vysvečení za 2.stupeň, u toho staršieho je to jedno lebo ten už bude prestupovať zo SŠ na SŠ....

kitycat
1. feb 2020

ono zase je pekne ze sa s detmi moze prist kedykolvek zahrat ale ide o to ze za nimi musi cestovat...cestovat na sluzobnu cestu je jedna vec ale cestovat za detmi vec druha...pokryla by si mu urcite cestovne naklady napriklad? Pustila by si deti na tyzden na Slovensko? Ake velke su tie deti?
Nechapem preco si matky myslia ze deti su iba jej a budu si rozhodovat...

katesynka
autor
1. feb 2020

@mogaa s tými komisionálkami počítam. Viem, nebude to ľahké. Deti vedia po nemecky, starsi velmi dobre, ako 2.materinský jazyk, ale dala by som ho asi na anglicku skolu, na Slovensku ma vsetko v anglictine. To mladsie by muselo zabojovat, nemecky hovori, ale slabsie. Rozumie vsetko.

0kristina0
1. feb 2020

@katesynka preco mi neodpovedas na otazku? Keby to bolo opacne, suhlasila by si?

mogaa
1. feb 2020

@katesynka takže dáš obe deti na anglickú školu? či toho staršieho na jednu ZŠ a mladšiu na inú ZŠ? no budeš to mať ťažké, hlavne s tou mladšou, ono je iné vedieť niečo v nemčine povedať a iné učiť sa v tom jazyku a to aj napr.poučky...starší to zvládne, pri tej mladšej to môže byť horšie - jednak žiadne kamarátky a jednak hneď horšie známky ako na Slovensku, novému učivu v škole asi nebude rozumieť vôbec(tam kde budú nové výrazy a poučky)...je možné že ked sa bude v škole cítiť odstrčená(zabehnutý kolektív, bez kamarátok, horšie známky)že sa bude aj sama pýtať naspäť na Slovensko....no budeš sa s ňou musieť denne učiť aby pochopila učivo a do toho ešte aj slovenčinu aby urobila komisionálne skúšky....hlavne pri vybraných slovách stále písať diktáty🙂ten starší to zvládne , len keď prídete naspäť na Slovensko musíš vybrať SŠ kde budú rovnaké predmety ako mal v Nemecku a zo SJ bude musieť mať tiež komisionálne skúšky lebo je to maturitný predmet....