Opustená tehuľka - výživné

radusssa
4. júl 2016

Ahojte dievčatá..

Potrebujem poradiť ohladom vyzivneho.. Som sice este len v polovici tehotnosti, ale kedze otec este nenarodenej dcerky sa mi neustale vyhraza ako mi nebude platiť na malú, že minimum do 50 eur pretože je zivnostnik a nepriznava v skutocnosti taku sumu, aku zaraba, dokonca ma nulove dane kazdorocne takze akokevy nezarabal vobec nic..No, tym padom ja uz teraz riesim otazku vyzivneho . Po prve by som sa chcela spytat, ci hned ako sa vratime z porodnice to mozem ist zacat riesit alebo je potrebne aby sa malinka dožila nejakych dni a az potom mozem poziadat o vyzivne???? Po druhe sa chcem spytat, ako to prebieha? Ja si napisem, alebo alebo slovne poviem kolko mesacne by som chcela (chcela by som 150) a tuto sumu musim/Potrebujem sudcovi predlozit aj na blockoch za mesiac??? Ze akoze mala bude stať mesacne tych 150eur komplet to vsetkym a teda vydokladovane blockami ze som to pokupila na ten mesiac vsegko v takej sume alebo staci len si to rozpisat/vypisat na papier? Pxtam sa preto, lebo co ak od podania ziadosti o vyzivnr budem mat sud o 2 tyzdne, ako ja budrm vediet celkove mesacne naklady..a za dalsie ja na prve mesiace uz mam vsetky vecicky aj plienocky nakupene..takze nebudrm ptve mesiace kupovat nic, tym padom nebudem mat co dokladovat blockami. Prosim Vas o rady a skusenosti. Dakujem :(

pribinak
4. júl 2016

@radusssa mas narok, aby ti preplatí cast výbavičky pre babatko
Takze odkladaj bloky za nákup

Urcite nebudes mat sud ohladne vyzivneho za 2 tyzdne po narodení babatka, to sa ráta na mesiace ;(

Urobíš si priemerku: kolko stoji napr mlieko, plienky, oblecenie, kozmetika pre babo a tak
Kolko napr nejake lieky, ci cestovanie napr na rehabilitácie
Potom kolko vas stoji byvanie a podla toho budes počítať vyzivne

sibalka21
4. júl 2016

V prvom rade si uvedom ze on ako zivnostnik nema vsetko co dostane na papieri cize sa moc nespoliehaj na to ze dostanes 150 eur, ale za pokus to stoji.... Vyzivne mozes vybavovat hned ako sa male narodi, ale nemyslim si ze budes mat pojednavanie tak skoro.... Ako sa mala narodi, alebo aj do porodu, si vsetky blocky odkladaj, ako plienky, mlieko, veci, lieky.. proste vsetko musis mat zdokladovane.... Aspon by bolo najlepsie mat blocky.... Inak ked vam urcia pojednavanie tam budes mat vsetko napisane co si mas so sebou zobrat.... A to si vsetky blocky vyhadzovala za tie veci a plienky, hyg. potreby? Pokial ich nemas tak si budes musiet aspon priblizne spisat kolko si za to vsetko zaplatila

moonka1
4. júl 2016

@radusssa v prvom rade mi je velmi luto ze si takto dopadla. Je takych mnoho pripadov ako tento tvoj. Hlavne hore hlavu a bud silna. Odkladaj si vsetky tie blocky ako ti tu baby pisu a vsetko zapisuj aby si aspon nieco dostala

radusssa
autor
4. júl 2016

O tej vybavicke, ze mam narok na preplatenie , aspon nejaku cast, to viem a bločky si odkladam..zhruba 1200eur mam uz odlozene na blockoch, ale dokonca som ti nechcela riesit ani preplacat, skorej to vyzivne ma trapi. Co sa tyka sudu, u nas v meste to tak netrva..mam 2 kamosky ktore sa za posledny polrok rozvadzali, tym padom aj riesili vyzivne a jedna mala o tyzden od podania ziadosti a druha o 3 tyzdne, take si nemyslim, ze to bude trvat mesiace..ale teda staci si to k sudnemu pojednavaniu
Len spisať na papier zhruba na ten mesiac? Netreba to aj dokladovat blockami? A dakujem Vam @pribinak

radusssa
autor
4. júl 2016

No ved to som pisala hned na zaciatku, ze on nepriznava v skutocnosti tolko, kolko zaraba, ze dokonca m to ma spravene tak, ze akooeby ostava kazdy mesiac na nule..pri tom realne zaraba v cistom mesacne od 3 do 4 tisic :( ale
Vraj sa zohladnuje aj jeho majetkove pomery nie??? On ma na seba dost materialneho majetku, zhruba v hodnote 50 000..a Blocky co sa tyka komplet vsetleho co som doteraz nakupila samozrejme vsetky odlozene MAM aj co sa tyka veciciek na oblecenie, plienociek aj kozmetiky..ALE mam to vsetko nakupene naraz na jednom blociku co sa tyka take ze plienocky, a take kvazy kozmeticke a hygienicke potreby a go mam
Jeden cely blocik okolo 300eur narazovo..lenze toho je vela, rozhodne viac ako mala vyuzije mesacne, PRETO sa pytam, ze ako to tym padom riesit..ked oni budu ziadat kolko na MESIAC miniem na malu bločok ale ja to mam hromadne nakupene vsetko nakope a ne ze kolko jeden mesiac a taky blocik..neviem ci chapete ako to myslim...a takysto dakujem za nazor/radu..@sibalka21

radusssa
autor
4. júl 2016
mima4
4. júl 2016

@pribinak
mozem sa spytat, uplne abstraktne teraz. Takze ak si kupim kocik za 2000, tak polovicu je povinny zaplatit chlap?
alebo kde su tie hranice? co ked chlap povie, ze z tychto 50 poloziek mohla zena 40 kupit za nizsiu sumu?

chantalka86
4. júl 2016

Ahoj @ radusssa moj byvaly ako podnikatel platil 30 eur jeho byvalej na maleho. Bolo to v roku 2012. Drzim palce.

radusssa
autor
4. júl 2016

@chantalka86 to ozaj???? Jezisi kriste ☹️ Ale vraj sa zohladnuje aj majetok aky ten chlap ma..mal nejaky majetok? Ako su auta, dom, byt ?

radusssa
autor
4. júl 2016

@chantalka86 ja mam zas kamosku, ktora ked si ziadala o alimenty, tak ten otec maleho bol dokonca nezamestnany a byval u mami bez majetku s dlhmi na krku a sudkyna mu odklepla 110 eur a to bolo pol roka dozadu...

chantalka86
4. júl 2016

@nemal na seba nic pisane presne z takychto dovodov. Zivotny standard mal vsak ok, zila som s nim tak viem. Mesacne viac prefajcil. Ale tazko dokazovat ked to nie je cierne na bielom. Snad to nebude tvoj pripad.

sashabb
4. júl 2016

@radusssa osobne by som si silno premyslela či by som takéhoto chapa vôbec zapísala do RL. To že ty chceš, alebo počítaš s nejakým výživným ti nezaistí, že budeš reálne niečo dostávať. Už teraz ti robí problém, premýšlala si aké problémy ti môže robiť potom? Si zmierená s tým, že bude mať rovnaký nárok na dieťa a bude mať právo si ho brávať aj keď sa to tebe nebude páčiť?
Počítam, že aj keď by mu odklepli len tých 30€ on ti ich platiť nebude a potom čo?

pribinak
4. júl 2016

@mima4 samozrejme, ze nie. Primerane svojim možnostiam. Ked som osamelý rodic nebudem kupovat kocik za 2litre. Ani on nie je povinný preplácať take dumy, lebo sa da kupit kocik za 500e s kvalitný

mojkamojka
4. júl 2016

@radusssa ak nie ste manzelia, tak v prvom rade musi prtebehnut sud o urceni otcovstva a az potom pride na rad vyzivne. Uprimne? V nasom state ak chlap nechce tak vyzivne platit nebude...

mojkamojka
4. júl 2016

@sashabb tak tak a aj ked nebude paltit dieta mu dat musi...

sibalka21
4. júl 2016

@radusssa take veci sa riesia az ked sa dietatko narodi, lebo ty predsa nemozes vediet dopredu kolko tvoje babo potrebuuje mesacne.... To co si doteraz nakupila, mas pravo ziadat aby ti polovicu preplatil... Aj tak myslim ze to potrva niekolko mesiacov pokial budete mat pojednavanie cize uvidis kolko coho bude babo potrebovat a hlavne si vsetko odkladaj 🙂 V podstate je jedno ci zaraba alebo nie, nam sudyna povedala ze zalezi od potrieb dietata, nie o to kolko zaraba chlap.... Cize, nedajboze, by dietatko malo nejake problemy a ty minies na nu mesacne 300 eur tak on by ti mal polovicu dat... Drzim palce a hlavne sa neboj 🙂

radusssa
autor
4. júl 2016

@sashabb viete co je najhorsie??? Ze on realne v CISTOM ma mesacne sam pre seba ked si vsetko uz zaplati okolo 3tisic..a je lakomy platit na vlastnu dceru..keby je na mne, ja ho do RL nedam, ale on sam debil jeden tam byt chce a povedal mi, ze ak ho neuznam jak otca tak ma da na sud..

alicka850
4. júl 2016

@radusssa tie jeho majetky moze prepisat na niemoho tretieho a zostat uplne bez majetku. Treba na to potom upozornit sud, aby to vyhodnotil ako ucelove.
Naklady na malu sa nemusia delit napoly,ked ty sa o nu osobne staras, moze ti to byt zohladnene a on bude hradit vacsinu vydavkov na malu. Len sa priprav na to,ze bude ziadat aj o styk a pravdepodobne v tvojej pritomnosti,kedze babo bude malicke. Neda sa s nim na tom vyzivnom dohodnut nejako? Napriklad,ze jej bude kupovat plienky,veci atd? Nechapem to,ze silou mocou chce byt na RL a pritom neplatit nic. Skoro ako moj byvaly. 😠

mojkamojka
5. júl 2016

@radusssa ries najskor ten zapis/nezapis v RL bez toho ti nik ziadne vyzivne nevyrubi.

radusssa
autor
5. júl 2016

To ja mam poriesene, on chce byt v RL na 100000%, dokola mi to opakuje a este chce silou mocou aby sa mala volala po ňom ...@mojkamojka

sashabb
5. júl 2016

@radusssa ale to je iba na tebe ako si to zariadiš. Meno by som dala na milion-percent po sebe, to ani nad tym nepremýšlaj, že po ňom. Ty si matka, ty budeš s dieťaťom sama, takže meno jednoznačne po sebe.
A zapísať do RL ho taktiež nemusíš. Pokiaľ to tak silno bude chcieť, nech si to dá na súd 😉 toho sa báť určite nemusíš.
Ale potom samozrejme ani vyživne od neho riešiť nebudeš.

stevvvka
5. júl 2016

K ho chces zapisat do rodneho listu, zapis. Tak ci tak, ak bude chciet, v nom moze byt - da ta na sud a bude tam musiet byt. Ale jeho meno nedavaj v ziadnom pripade. Ak by aj niekedy v buducnosti na sude argumentoval, ze on je otec a chce dietatu dat priezvisko, nikto nebude na to brat ohlad - ved ak chce rodinu, mal si ta zobrat...

mojkamojka
5. júl 2016

@radusssa tak az tam realne bude, tak rozmyslaj nad vyzivnym. Meno po nom? No to by si musela byt uplne tupa 😀

agathachristie
5. júl 2016

@radusssa preboha len malu po nom nepomenuj :( chce aby sa volala po nom ale nechce na nu dat ani euro??!

sibalka21
5. júl 2016

@radusssa v ziadnom pripade nedavaj meno po nom, pokial s vami nechce zit a platit na malu, zbytocne opletacky budes mat este navyse ak bude mat jeho priezvisko.... Za tym si stoj ze nedas jeho priezvisko... To co je za chuja ze chce byt v RL a este si otvri hubu ze chce aby mala priezvisko po nom ale platit nebude? Debil jeden hlupy... To ako si predstavuje? Ach az som sa vytocila :D :D

mirica
5. júl 2016

@radusssa výživné na dieťa sa dá určiť aj predbežným opatrením...tam musia rozhodnúť do mesiaca a je vykonateľné hneď....čiže aj ked sa odvolá , musí začať platiť hneď ....
najlepšie je hned zisťovať majetok, čo má na seba napísaný....a treba aj pozisťovať majetok, ktorý patrí firme ktorú vlastní- výživné sa určuje aj z toho.

abenys824
21. júl 2016

Ja som mala blocky ale nikoho nezaujimali,povedala na sude odhadovana suma (kedze nie kazdy mesiac je to rovnako) a on proste dostal z toho platit polovicu kedze na vyzivu ste povinny prispievat rovnakym dielom ;) a samozrejme plus beru do uvahy jeho majetkove pomery..nie realne ale tie ktore dokaze ...takze pevne nervy prajem