Osvojenie dieťaťa novým manželom

manucao
20. nov 2013

Ahojte. Prosím Vás, viete mi niektora poradit ako to je. Manzel si chce osvojit moju dcerku. Zijeme v jednej domacnosti 3 roky a z toho sme rok a pol manzelia. Soplocne dietatko zatial nemame. Manzel ma s dcerkou krasny vztah a ona svojho biologickeho otca nepozna. Nema zaujem sa s nou stretnut, ani jej zavolat. Moj manzel by si ju chchel osvojit. Ak by to sud odsuhlasil tak je to pravda, ze byvalz manzel uz nemusi platit na dceru vyzivne???Alebo ta povinnosti mu ostava aj potom?
Dakujem.

domique
20. nov 2013

@manucao Ahoj, neviem odpovedat na vsetky otazky, tak napisem len k tomu co viem. Ked si tvoj terajsi manzel dcerku osvoji, predpokladam ze mas na mysli adopciu, tak preberie na seba vsetky prava a aj povinnosti biologickeho rodica. To znamena, ze jej biolog.otec uz nebude musiet na nu platit vyzivne.

klincek
21. nov 2013

@manucao osvojenim zanikaju vztahy medzi osvojencom a povodnou rodinou, a vznikaju nove medzi osvojencom a novou rodinou-teda biootec prestava byt otcom a to aj vo vztahu k vyzivnemu. vyzivovacia povinnost prejde na noveho otca - tvojho manzela.

manucao
autor
21. nov 2013

@klincek
@domique dakujem vam kocky. Dcerka nema s tym problem ze ma ine priezvisko ako my dvaja. manzela vola ocko a co sa tyka byvaleho ona ani nevie ako vyzera. Opustil ju ked mala 3 mes. a parkrat bol este v meste kde sme zili, ale to len ohladom majetkopravneho vysporiadania. Takze ona by ho ani nepsoznala na ulici. No napriek tomu ze ju nechce vidiet, lebo ako povedal ,ma o to vacsie vycitky, tak plati na nu krasne vyzivne vo vyske 166 Eura mesiacne a stale na cas. Tak sme s manzelom rozrpavali ze ak by mala mat dcerka problem s tym ze sa inak vola, tak poziada o jej osvojenie. No zatial je Ok a je prvacka na zakladnej skole. Na druhej strane 166 eura na chodniku nenajdem. Dcerke platime stavebne, poistku a ma ucet otvoreny kam jej kazdy mes. vkladame peniaze na vysoku skolu.

h2
21. nov 2013

@manucao Ahoj, ak má Tvoja dcéra biologického otca, ktorý na ňu platí, tak na osvojenie Tvojím manželom budete potrebovať jeho súhlas. No, neviem, či s tým bude súhlasiť, aj keď záujem o dcérku nemá, lebo to by znamenalo, že sa jej úplne vzdáva (aj keď tým, že o ňu nemá záujem už sa jej vzdal...) ☹

manucao
autor
21. nov 2013

@h2 no je to smutne, ale ked sme tu temu s ex preberali, tak mi povedal, ze nemal by problem sa jej vzdat, ak by som sa raz vydala. Je to neskutocne smutne..Dcera je velmi sikovna. Vynika v tanci a kresleni. Skola jej ide tiez velmi dobre a na ex sa velmi podoba..a aj na byvalu svokru..z toho sami chce plakat..lebo moja byvala svokra je....

h2
21. nov 2013

@manucao To ma veľmi mrzí, lebo som tak nejako predpokladala, že sa jej predsa len nebude chcieť vzdať nadobro. ☹ Ale zase pre vás s manželom je to dobré a aj dcérka získa otca, ktorý ním bude naozaj a nie len ako darca genetického materiálu.

manucao
autor
21. nov 2013

@h2 ona to aj povie, ze ocko je moj manzel..a ten druhy ma len urobil
je na svoj vek velmi vyspela taka silna povaha..11.11 narodena

h2
21. nov 2013

@manucao Ale nech má Tvojho muža akokoľvek rada, určite ju to musí bolieť, že ten vlastný ju nechce. Je to strašne smutné... ☹
Ale aby sme tu len nesmútili, tak teda dodatočne dcérke všetko naj... k narodeninám! 🙂

manucao
autor
21. nov 2013

@h2 dakujem si mila.. 🙂 Povedala mi, ze chcela by ho raz stretnut a len sa ho chce spytat ze PRECO

klincek
21. nov 2013

@manucao mas pravdu s tymi peniazmi. je to vlastne to jedine, co jej biootec dava, tak nech ma aspon tuto povinnost.
ked dcerke nevadi rozdiel v priezvisku teraz, tak jej uz asi vadit nebude, zvlast ak si naozaj uvedomuje veci tak, ako ich opisujes. a ked bude mat 18, moze si priezvisko zmenit aj sama, a nikoho sa na nazor ani suhlas pytat nemusi 😉

gabika2206
21. nov 2013

@manucao moj manzel si moju dcerku osvojil ,normalne sudom musi ist osvojenie ...osvojenim padajju vsetky prava a povinnosti biologickeho otca a je to nezvratne......ak ide o vyzivne a mala by chcela mat Vase priezvisko ,tak staci na Matricnom urade urobit zmenu priezviska v prospech maloletej so suhlasom oboch rodicov ,ak otec suhlasit nebude ,taktiez o tom moze rozhodnut sud......ak by sa to odsuhlasilo,mala by mala novy rodny list s novym priezviskom ,no ako otec ,by bol uvedeny jej biologicky pri tomto rieseni nadalej musi platit vyzivne biologicky otec ,aj ked dieta nosi priezvisko Tvojho terajsieho manzela

manucao
autor
21. nov 2013

@gabika2206 to fakt...ja som uz z toho jelen..citala som uz tolkjo informacii ohladom toho...mne sa zda ze ak sa jej zmeni priezvisko tak biologicky otec nemusi platit vyzivne..kde si to mam ist zistit?

gabika2206
21. nov 2013

Mozes si byt ista, ze pri zmeneni priezviska dietata ,biologickemu otcovi nezapadaju povinnosti ,no ani prava..len sa v prospech maloletej zmeni priezvisko ake nosi jeho matka...,kedze fungujete ako normalna rodina....pri osvojeni je to ine,tam sa vsetko prenasa na otca,ktory si dieta osvojil ,tam je aj rodny list iny ,dieta ma ako otca v rodn.l uvedene meno toho , kto si ho osvojil a tym padom ma on vyzivovaciu povinnost ,aj nedaj boze ,keby ste sa vy rozviedli ,aj v tedy uz ma povinnost platit vyzivne....toto rozhodnutie je nezvratne...........my sme sa s mojim druhym manzelom brali v 2010 a vtedy som riesila ake budem mat priezvísko ...a kedze moj byvaly mi este dnes dlhuje obrovske vyzivne a nikdy sa o malu nezaujimal ,chcel moj manzel ,s ktorym maju tiez pekny vztah a oslovuje ho tatino ,aby nim bola osvojena..tak som si dala po nom priezvisko a rok na to mas narok poziadat o osvojenie ,normalne bol sud ,ktory to spravoplatnil a byvaly s tym tiez suhlasil

gabika2206
21. nov 2013

@manucao jaj no a ked pojdes na socialne ,tam ti vsetko povedia ..lebo vlastne keby ste to robili formou osvojenia ,tak to musi ist cez socilane ,cez socialnu kuratelu a oni by si prisli aj obzriet ako zijete ,ci mam mala vlastnu izbicku ,ako je materialne zabezpecena a hlavne by slo o ten vztah s novym ockom...on musi mat cisty register trestov ,pracu k tomu potvrdenie o prijme a on podava ziadost na osvojenie ,byvaly by bol odporca a moze no nemusi s tym sulhasit..o tom rozhodne sud ....ale vsetko si over a popytaj na socialnom ,tam ti vsetko povedia ,aj ako mas postupovat

manucao
autor
22. nov 2013

@gabika2206 ja verim tomu ze by nam sud vyhovel..manzel pracuje v statnej sfere. P juni sme sa stahovali do domu a dcera ma krasnu velku detsku izbu. a terajsi manzel..to radsej nic nepisem..len klopkam na drevo a tisko dakujem Bohu za rodinu aku mam teraz..

gabika2206
22. nov 2013

Moje slova 🙂 a clovek si este viac vazi to co ma 🙂 ,ak by byvaly suhlasil ,sud by hned vyhovel ,no ak by robil problemy ,to by bolo trosku tazsie ,ale vzdy sa rozhoduje v zaujme dietata ,tak aj ja si myslim ze by nebolo o com 🙂 ...tak drzim prsty a zelam nech ste vsetci spolu stastny 🙂

gabika2206
22. nov 2013

@manucao Moje slova a clovek si este viac vazi to co ma ,ak by byvaly suhlasil ,sud by hned vyhovel ,no ak by robil problemy ,to by bolo trosku tazsie ,ale vzdy sa rozhoduje v zaujme dietata ,tak aj ja si myslim ze by nebolo o com ...tak drzim prsty a zelam nech ste vsetci spolu stastny

manucao
autor
22. nov 2013

@gabika2206 dakujem a taitiez vam rpajem stastie a radost rodiny
to je v dnesnej dobe vzacnost

gabika2206
22. nov 2013

@manucao a velka 🙂

manucao
autor
22. nov 2013

@gabika2206 jeeej tak som sa usmiala...vasa dcerka sa vola tak ako sa bude volat nasa. Snazime sa uz vyse roka a strasne tuzime po dietatku..a Eliska je nasa srdcovka..kraaaaasne meno.

gabika2206
22. nov 2013

@manucao To faakt? 🙂 🙂 🙂 ,noooo na nasu Elisku to meno sadne ako usite na mieru ,ked si date vyznam mena v numerologii ,akoby to pisali o nasej Lili....my sme tak pri malom nemohli otehotniet vyse roka a pri poslednom menzese sme sa dohodli ,ze ak neotehotnieme do konca roka ,pojdeme na vysetrenie...v duchu som sa tak zmierila s tym ,prestali sme tak na to mysliet a cuduj sa svete o mesiac som bola tehotna ,no to bolo radosti .....skuste to trosku vypustit z mysle ,kupte si acydofolan a pride to ,drzim prsty 🙂

janulqa07
22. jan 2014

@manucao ahoj, riesim rovnaku vec ako ty a zaujimalo by ma ak s tym nemas problem ako ste dopadli?

janulqa07
25. jan 2014

@gabika2206 @manucao maminky prosim vas ako ste pisali ziadost o osvojenie alebo zmenu priezviska???

petinka30
9. jan 2020

Chcem sa opýtať. Bola niektorá z dietatom a novym manželom na psychotesty ohladom osvojenia? Môj ex partner sa n nás vykaslal asi k3d mal malý rok / rok a pol. Môjho už teraz manžela malý začal brať po pár mesiacoch ako otca a tak ho aj volá. Ocko. Lenže sudkyňa chce psychotesty aj na základe že odkedy nás expartner opustil neplati a za synom ani raz nebol. Všetko mám na papietoch dokázané. Aj kolizna povedala že je to len zavadzanie z jeho strany a klamstvo že sa chce starat a začne sa starach... Or posledneho súdu preslo 5 mesiacov a nic ani nezaplatil ani nebol.
Prosím ak máte niektorá skúsenosti ako zo tam prebieha