Platí vám muž výživné?

andreasmondrkova
5. jan 2008

platí vám muž výživné? ako to riešite?

wladka
4. feb 2008

tak baby, ja som sa rozhodla pre exekuciu vyzivneho.. tak.. vravela mi pravnicka, ze je to lepsie.. tak pojdem na to.. 😉

adicka111
5. feb 2008

wladka- spominala si, ze otec dietata nic nevlastni....no neviem, ci ta exekucia bude uspesna 😖 ak mas pravoplatny rozsudok, mala si na neho urobit trochu bububu s tym tr.oznamenim, mozno by sa zlakol 😵 ak by ti vsetko dorovnal, trestne konanie by sa voci nemu zastavilo, takze problemy by mal len vtedy ak by znovu prestal platit.
ja som sa minuly tyzden zhovarala s jednou pani, ktora pracuje na UPSVaR a ma na starosti nahradne vyzivne a ona mi hovorila, ze s nahradnym vyzivnym nerobia ziadne problemy, v pripade ak maju vsetky podklady, no mozno to bola len "forma" a realita je ina, v kazdom pripade ti drzim palce a daj vediet, ci si bola uspesna 😉

alexandra
5. feb 2008

adicka111 - exekucia nie je len o zhrabani majetku, ale napriklad aj o tom, ze sa muzovi priamo z platu stahuje prislusna ciastka, teda sa mu o nu krati vyplata a automaticky sa zasiela zene 🙂

zuzu13
5. feb 2008

exekúcia, je rozumné riešenie, nakoľko sa vymáha výživné na 3 rokz vopred...t. j. 3 roky mu bude sťahované zo mzdy, al. sa mu siahne na účet do výšky dlžného výž. + 3 roky k tomu, alebo sa mu zriadi záložné právo na nehnuteľnosť, auto...atd...

adicka111
5. feb 2008

babenky, ja to viem, so m pravnik 😀 ale problemom je to, ze wladka na 1.strane pise, ze nie je zamestnany a nevlastni ziaden majetok...co teda zoberie exekutor nemajetnemu bez prijmu???

zuzu13
5. feb 2008

no ak má kde bývať, alebo je majiteľom vozidla, pozemkov....

wladka
5. feb 2008

adicka, tak co poradis?? mne tak poradila pravnicka.. vcil mam chaos 😒

adicka111
5. feb 2008

wladi, vies ako sa hovori, stretnu sa 2 pravnici a vzniknu 3 pravne nazory 😉 ja robim s rodinnym pravom velmi casto, vzhladom k tomu, ze tam, kde fungujem som jedina zena advokatka a teda vacsinou sa na mna obracaju
zeny 😉
mne sa naozaj velmi casto osvedcilo to podanie trestneho oznamenia, ked ho zacnu obhanat policajti a nema zaujem byt odsudeny v ramci trestneho konania, urcite si peniaze zozenie. Ked ho bude nahanat exekutor a ako pises, nevlastni ziadne nehnutelne veci, ani hnutelne veci vyssej hodnoty a oficialne je nezamestnany, exekutor mu nebude mat co zobrat. Budes tam, kde si ☹ ja mam velmi zle skusenosti s vymahanim vyzivneho cez exekutorov, kedze otcovia deti, ktorym nezalezi na ich detoch a ich potrebach su vacsinou totalni "vychcanci" /sorry za vyraz/ a urobia vsetko mozne, aby oficialne nic nevlastnili.
Za podanie navrhu na vykon exekucie neplatis sudny poplatok,coje vyhoda, neviem,kolko si tvoja pravnicka zapyta za spisanie navrhu...ale ak nic nevlastni, obvam sa, ze to bude naozaj len strata tvojho casu a tvojich penazi...
To nahradne vyzivne si na 100% zamietla?

wladka
5. feb 2008

adi, nezamietla.. len som zvazovala pre a proti.. nakoniec mi povedala, ze exekuciu, a ja som sa jej pytala, ze ci nie nahodou nahradne, ze nie.. ona je uznavana, vie o nasich problemoch, robi na Krajskom sude sudkynu.. tak teraz vazne neviem.. baby vyssie spominali na prokuraturu podat trestne...

vies co, mozno by si mi mala na IP napisat co urobit.. mam v tom chaos, najprv sa podava trestne oznamenie? a potom??

a dalsia vec je to, ze od marca ide pracovat do nemecka, vcera mi to potvrdil. ze to ma vybavene.. teraz neviem ci cakat,alebo.. 😒

boze, tie problemy 😠

adicka111
5. feb 2008

wladka, poslala som ti odkaz cez IP, tak sa mrkni 😉

wladka
8. feb 2008

babyyy.. heeeelp 😅 , som tupito.. ale rada by som sa dala poradit..

pisem to, na ru prokuraturu.. 😉 .. a ako to mam uviest?? ziadost?? vymahanie vyzivneho? alebo ako?? asi si to moc komplikujem 😅 ..ale poradte diiik 😉

makka1
17. apr 2008

ahojte moze mi niekto poradit?? ostala som s mesacnym synom sama sa jeho otcom nie sme zosobaseny ani nebudeme na matrike podpisal cestne vyhlasenie ze je otec dietata no vykaslal sa na nas..ako je to z vyzivnym mam ist na sud alebo na policiu a podat trestne oznamenie?

alexandra
17. apr 2008

makka nie, nemas na to dovod. Teda ak nemas urcene vyzivne, ktore Ti neplati. Obrat sa na prislusny sud, kde ziadaj predbeznym opatrenim na zaklade suhlasneho vyhlasenia o otcovstve k maloletemu o urcenie vyzivneho na maloleteho, pripadne na seba. Samozrejme ale treba podat aj Ziadost o upravu rodicovskych prav a povinnosti normalnym konanim. Kedze sa jedna o malolete dieta, je to bez poplatkov.

dejna3
22. apr 2008

Ahojte kočky, čo sa týka náhradného výživného (NV), rada by som Vám doplnila nejaké informácie, ktoré som tu videla uvedené nepresne. Predovšetkým, pred podaním žiadosti o NV sa musíte exekučným konaním min. 3 mesiace domáhať zaplatenia výživného od povinného. Toto musíte na príslušnom UPSVaR preukázať. JE TO ZÁKONNÁ PODMIENKA priznania NV. V prípade, že je ex. konanie neúspešné a povinný (mimo konania) sám dobrovoľne nezaplatil výživné v súdom stanovenej výške (aspoň jeden z týchto 3 posledných mesiacov) a ostatné podmienky - ako napr. neprekročenie príjmu v max. hranici 2,2, x živ. min. (čo je napr. pre matku + 1 dieťa niečo vyše 16 tis.), trvalý pobyt dieťaťa, prípadne riadne plnenie šk. dochádzky - budú splnené, bude Vám NV priznané štátom. A to aj v prípade, keď sa otec dieťaťa nezdržiava na území SR, nemá tu trvalý pobyt, prípadne je cudzím štátnym príslušníkom. Ak Vám NV priznajú a otec dieťaťa zaplatí nejakú sumu, v prvom rade je to považované na ÚPSVaR ako platba BEŽNÉHO výživného, t.j. za konkrétny kal. mesiac, kedy platba prišla. V prípade, že je táto platba v súdom určenej mesačnej výške, prípadne vyššia (zameškané platby), úrad Vám poskytovanie NV zastaví. Ak bude platba nižšia, úrad v takom prípade v tom mesiaci len doplatí rozdiel do sumy určeného výživného. Takto to zatiaľ funguje podľa aktuálneho zákona o NV. Ten by mal byť ale od júla 2008 novelizovaný, a nakoľko som PN a už nechodím asi 2 mesiace do práce, nemám ešte naštudované všetky detaily 🙂 Ešte jedna maličkosťl: NV na jedno dieťa štát poskytuje v max. výške 1,2 nás. živ. minima pre nezaopatrené dieťa, čo v súč. predstavuje max. sumu NV 2808,- Sk.

noc25
3. jún 2008

ahojte maminy,chcem sa opytat mne tiez ex neplati 3m. vyzivne,je nezamestnany,byva s rodicmi a nedostava absolutne ziadne davky pretoze je nezamestnany koli pozit.dych.skuske na alkohol...urcene vyzivne ma 1.500 mesacne,ak by som poziadala o nahradne vyzivne alebo poslala exekutora je mozne ze by s toho mohlo vzniknut dalsie sudne konanie a jemu by znizili uz aj tak ubohe vyzivne?pytam sa s toho dovodu lebo moj manzel celkom ,,slusne zarobi,,. t.j do 20.000......dakujem

dejna3
8. jún 2008

noc25 - ak chceš požiadať o náhradné výživné, musíš najskôr podať návrh na začatie exekučného konania. Podaním návrhu sa začne exekučné konanie, nie súdne, čiže výška určeného výživného sa v žiadnom prípade zmeniť nemôže. Tú môže zmeniť len súd. Ak chceš poberať náhradné výživné, exekúciu je treba podať aj v prípade, že otec dieťaťa oficiálne "nič nevlastní a nemá žiadny príjem..."

noc25
9. jún 2008

ahoj dejna dakujem za odpoved a nevies nahodou ako dlho to trva?

dejna3
9. jún 2008

ahoj noc 25,
čo sa týka exekútora - treba si nejakého vybrať a on Ti presne povie, aké doklady - napr. rozsudok - máš predložiť a keď mu všetko zdokladuješ, začne exekučné konanie. Ak počas 3 mesiacov nebude exekúcia úspešná, choď na Úrad práce, zbytočne to neodkladaj, a podaj si žiadosť o priznanie náhradného výživného. Úrad by Ti mal do 60 dní vystaviť rozhodnutie o priznaní náhradného výživného (v prípade, že máš všetky podmienky splnené) a to aj spätne za tie 3 mesiace, ktoré si si vymáhala exekúciou... Je to trošku zdĺhavejší proces, ale peniaze Ti potom spätne doplatia. Prajem veľa šťastia a pevné nervy na úradoch 😀 😀 😀

lulyi
10. jún 2008

Cavte baby tak ja mam taky isty problem ako vy.Podala som trestne oznamenie na ex ale ako vydim nezabera to...exekutor uz mu siahol na plat neplatil pozicku ....
a nemozem dokladovat od policie papier ze som vymahala vyzivne na nahradne vyzivne????
to musi byt od exekutora???
viem ze ak sa poda oznamenie musi vyplatit celu ciastku naraz...ale on povedal ze nevyplati ze nema z coho...
my zeny si musime toho vela vytrpiet koli muzom!!!! hnusaci jedny

dejna3
10. jún 2008

Ahoj lulyi,
zo zákona Ti nárok na náhradné výživné vznikne, keď zdokladuješ, že si sa platenia výživného domáhala aspoň 3 mesiace exekúciou.
Trestné oznámenie podať môžeš, ale aj nemusíš - to nie je povinné. Často sa ale "neplatiči" zľaknú a keď im hrozí súd, napokon zaplatia aj keď si na to musia požičiať

lulyi
16. jún 2008

ved to dejna ze som uz trestne oznamenie podla v aprili a mal to vyplatit do konca maja...a nic...takze musim ist za exekutorom....aby som mohla poberat nahradne vyzivne je to hrozne tie zakony voci nam zenam ....

dejna3
18. jún 2008

máš pravdu lulyi ... ale zas na druhej strane, pred pár rokmi niečo také ako náhradné výživné vôbec neexistovalo, takže po všetkých tých papierovačkách sa teraz človek aspoň nejakých peňazí dočká 🙂 ... byť Tebou nestrácam čas a tú exekúciu utekám podať čím skôr, čas sú peniaze

lulyi
19. jún 2008

baby poslal mi aspon nieco 5 tisic korun takze este ma splatit 11 TISIC a kazdy mesiac o tisicku viac...a este dostane svoje ak pojde na policiu lebo to mal vyplatit vsetko naraz....musim crnut kamaratovi - policajtovi co to ma na starosti...ze co dalej....

dejna3
19. jún 2008

🙂 no vidíš, asi sa predsa len vyľakal 😀 😀 😀

lulyi
20. jún 2008

DEJNA asi hehe 🙂 😉 aspon nieco....

buchova
1. júl 2008

ahojte..prosim o radu..citala som članok na prispevok a úhradu niektorych nakladov nevydatej matke..ma s tym niektora skusenost??CHCELA BY SOM VEDIET ako sa pri tomto postupuje a ci nema niekto tlacivo..chcela by som to vyuzit vzhladom nato ze otec dietata kt sa narodi v auguste nema zaujem..tak by som chcela vytazit čo najviac..dakujem velmi pekne..

chasencha
1. júl 2008

ahojte 🙂 noja mam taku istu otazku...moj priatel uznal otcovstvo,zapisnicu mame spisanu vsetko ako ma byt ale zit spolu uz asi nebudeme...rozpravali sme sa o vyzivnom a on v tom nevidi ziaden problem...ale nechcem mat len taku nejaku ustnu dohodu ale chcem to mat potvrdene na papieri...od kamarata som dostala echo,ze musim ist na krajsky sud v mieste trvaleho bydliska a podat tam ziadost na výmeru výživneho alebo nieco podobne s udajmi otca a aj adresou jeho...potom by mu zevraj mali poslat zo sudu vyzvu alebo nieco aby im dokladoval svoj prijem a podla toho urcia vyzivne...leeeenze nic viac o tom neviem...ani ako sa to pise alebo ked mame nejaku dohodnutu ciastku ci staci prist s tou dohodou a nechat si ju potvrdit alebo co?prosim prosim dajte mi vediet a este aj nieco take ze by mal prispiet na naklady spojene s tehotenstvom a porodom...co ma vyslo dost draho

emyly
1. júl 2008

ahojte babenky, dočítala som sa až tu, ale aj tak som nenašla to čo hľadám...Švagor so švagrinou už dlhšie spolu nežijú dobre, švagor sa začal oddeľovať s peniazmi...majú spolu 4 deti a ked jej on neprispieva na domácnosť, švagriná si chce podať žiadosť o výživné - ale vôbec nevie kam...mohli by ste mi poradiť? a podľa čoho sa určuje výška výživného? berie sa do úvahy aj jej príjem? Ona je na predlženej materskej so 4 ročným synom, a k tomu má opatrovnícke... Aj ked ešte nie sú rozvedení ( švagriná už uvažuje podať návrh) chce si takto zabezpečiť aspoň nejaký príjem peňazí zo švagrovej strany...dakujem za rady a odpovede.

plasta
2. júl 2008

buchova...
aj ja si chcem o to poziadat, vzor mi ma poslat moja pravnicka ma mail, tak potom ti to mozem preposlat... este tak tyzden, bo teraz je na dovolenke...

chasencha
no, tak papier mozte spisat aj u notara, ten by to mal myslim potvrdit, alebo mozes podat na sud navrh na urcenie vyzivneho na babatko aj na teba a tam si uz sudca od teba vsetko vyziada... vyziada si, kde pracujete obaja a take zakladne veci.... no a ako nevydatej matke by ti mal prispievat pocas dvoch rokov, co budes na materskej.. pozor, lebo tam je premlcacia doba tri roky....

emyly
o vyzivne musi poziadat na sude, napisat navrh.... ale ked uvazuje nad rozvodm, tam sa to bude aj tak vsetko riesit, postupne...

alexandra
2. júl 2008

plasta, buchova, verim ze si to dokazete napisat aj same. Ako sa to vola viete, a je to urcene na pokrytie nakladov spojenych s tehotenstvom, zalahnutim a s vybavickou pre dieta. Kolko to bude je na Vas, zalezi aj na muzovi a jeho zivotnej urovni.