Platí vám muž výživné?

andreasmondrkova
5. jan 2008

platí vám muž výživné? ako to riešite?

maca793
25. okt 2011

chcela by som radu, ak by tu niekto vedel poradíť. ex priateľ neplatí od januára výživné, podané je trestné stíhanie, vybavila som si náhradné výživné a dala som jeho majetok exekútorovi. dnes som ale bola u exekútorky a tá mi oznámila, že jeho bývalá manželka chce ich spoločný byt predať. ja som na byt dala záložné právo, aby ho nemohli predať. tá má tá ma žiada, aby som zrušila záložné právo, zaručila sa vyplatením zašlého výživného, exekučných trov.... teraz neviem, či mám na to pristúpiť alebo nie.
otázky sú:
1. má dcéra nejaký podiel na časť bytu, ked jej bio otec je vlastníkom?
2. v prípade, že by som pristúpila na zrušenie záložného práva a ona by ma vyplatila, musím čakať daľšie 3 mesiace, pokým uplynie doba aby som mohla žiadať o vyplácanie náhradného výživného?
samozrejme, ak by ma vyplatila, vrátila by som náhradné výživné úradu práce, čo mi posiela od augusta.
som v neistote, ja nechcem na to pristúpiť, vytrpela som si svoje, po úradoch už nechcem behať a nanovo si vybavovať nové papiere.
dozvedela som sa, že tiež jej neplatí na dieťa-

tami_tami
26. okt 2011

ahojte neviete mi poradit - kedy sa vydava - za akych podmienok- zatykac pre neplnenie vyzivovacej povinnosti? otec dietata mi napriek dohode -ktoru na sude navrhol sam- dalej neplati, ma na krku viac exekucii v inych veciach + moju pre usle - vyse 1000€ vyzivne, jazdi so zadrzanym vodicakom, robi na cierno aby nemusel platit dlhy... mate skusenost so zatknutim? dakujem

lussi17
1. nov 2011

@tami_tami hm tak na niečo podobné by som chcela odpoveď aj ja ...

lussi17
1. nov 2011

no... prikaz na zatknutie sa dava zo zakonnych dovodov - pripad od pripadu...samozrejme treba neplatenie vyzivneho oznamit na policii alebo prokuraturel..ale to neznamena, ze dotycneho hned zatknu....ak ale neplati vyzivne, treba to oznamit...zbytok je na vysetrovatelovi, resp. prokurature... takyto pripad ale nemozno posudit len na zaklade strohych informacii... ak dotycna osoba nema na pravnika, odporucam centrum pravnej pomoci - ak splna podmienky obcana v hmotnej nudzi, dostane bezplatnu pravnu pomoc http://www.legalaid.sk/ viac info na stranke
kancelarie su v kazdom vacsom meste, vsetko je to na stranke, treba sa v nej len zorientovat ak by si mala problem nejaky a nemas peniaze na pravnika

zienkadomaca123
10. nov 2011

Dobry den,chcem vas poprosit o radu ohladom vyzivneho.som sama matka s dietatom( 4-rocnym) a takto pred 2 rokmi v 11/2009 som mala sud s ex -priatelom-neboli sme zosobaseni.vtedy m,u sud urcil vyzivne 135 e plus doplatit za dobu,co dovtedy neplatil po 35 e k riadnemu vyzivnemu,cize spolu mi mal platit 170 e mesacne nejakych 18 mesiacov,potom uz vlastne iba tych 135 e.malo to zacat plynut od 12/2009.vtedy mi aj naozaj poslal 170 e. aj v 1/2010 tiez 170 e.ale potom v 2/2010 stratil pracu,tak mi poslal iba 30e.nasledne mesiac na to 135 e,v aprili taktiez 135 e a v maji takisto len 135 e.potom od 6/2010 a z po sucasnost mi posielal 170 e pravidelne.ale problem je v tom,ze ked sme mali sud,bol to slobodny chlap.teraz je uz zenaty a ma dalsie dieta-polrocne.je zivnostnik,plat ma okolo 1000 e urcite,ale teda ma uz svoju novu rodinu.teraz mi telefonoval a povedal,ze uz od tohto mesiaca dostanem len tych 135 e,bez toho doplatku.co by na mesiace sedelo,posla mi vlastne 19x po 170 e,takze dlzobu doplatil,ale medzitym vlastne tie mesiace 2-5/2010 tam mi posielal len tak,ako som vam napisala.takze moja otazka znie,ci sa mozem este obratit na exekutora s tym,ze este mi musi dalej platit viac,aby mi doplatil to,co platil menej ten min.rok.alebo ked odvtedy dopteraz pravidelne platil,tak uz je to pre sud nerelevantne,nakolko ked som vtedy nepodala zalobu,tak teraz uz to nema vyznam? kedze odvtedy riadne platil 170 e?mam to nechat tak,alebo tlo mozem este teraz vymahat aj napriek pravidlenym splatkam odvtedy?a este ma zaujima,ci by si mohol poziadat teraz o znizenie,aj ked prijem ma skoro rovnaky ako vtedy,ale teda je zenaty a ma dalsie dieta a zenu na rodicovskej dovolenke?mohli by mu to znizit?lebo viem,ze majuu aj hypoteku aj dost splatok a tak nejako,co on zarobi,ide vsetko na splatky skoro a ziju len z jej rodicovskej davky?dakujem krasne za odpovede,velmi mi to pomoze.pekny den,Jana

sisaha
10. nov 2011

@zienkadomaca123 neviem ci som to dobre pochopila, ale za 4 mesiace ti nedoplatil 35 eur, ktore mal? ak ano, tak by som sa s nim skusila dohodnut ustne s tym, ze poziadas o doplatenie cez exekutora a ci mu stoji za to platit este aj poplatky za to..Uvidis ako zareaguje. Co sa tyka vyzivneho - je velmi mala sanca ze by mu vyzivne znizili, musel by byt socialny pripad a to nie je..

zienkadomaca123
11. nov 2011

@sisaha
ahojcek,on mi za tie 4 mesiace poslal tak,ako som napisala,niektory mesiac mi poslal iba 30 e za cely mesiac a potom niektore len po 135 e,rteda bez toho doplatku.mna zaujima len to,ze ci by som este teraz mohla mat uspech,keby som sa ozvala exekutorovi,pripadne na sud,ked som sa neozvala vtedy a odvtedy mi stale platil pravidelne,,,az do teraz,takze uz tento mesiac dostanem tych 135 e iba.s nim sa neda dohodnut telefonicky,on mi neberie telefon,to mi len on volal,aby som od neho nemla ulozenu smsku a nemala potom proti nemu dokaz.tak preto mi to radsej zavolal...a myslis,ze ozaj nema sancu na znizenie?ked hovorim,ze asi skoro vstko,co zarobi,ide prec z uctu na poplatky a ziju len z jej rodicovskeho prispevku,co je dokopy tych 210 e aj s pridavkami...

sisaha
11. nov 2011

@zienkadomaca123 ja si myslim, ze pokial to nie je premlcane (3 roky), tak to vymahat mozes. Mal to predsa nariadene sudom...A posielala si mu sms-ku, ze to budes riesit exekutorom a trestnym oznamenim? ak to nim nepohne a dobrovolne nezaplati, tak to tak ries..To ze ma ine vydavky ta nemusi zaujimat, vyzivne ma prednost pred vsetkym ostatnym.

zienkadomaca123
11. nov 2011

@sisaha
ok,dakujem za radu 🙂 skusim,,,

janka_pn
11. nov 2011

@zienkadomaca123 myslim, ze davky neznizia, lebo by nemali brat do uvahy uvery, ale len cisty prijem (alebo hruby, to neviem presne). neviem ako si spolu vychadzate, ci mava dieta na vikendy, ci mu daco kupuje.... ake prijmy mas ty? cisto teoreticky, ked dieta nastupi do skolky, skoly.... alebo sa vam zmeni financna situacia k horsiemu, tak mozes poziadat o zvysenie... ale aby ste si nepokazili vztahy, to uz musis ty vediet 😉

zienkadomaca123
11. nov 2011

@janka_pn
maly chodi uz do skolky.ale byvaly sa s nim nestretava,uz vyse 1 a pol roka ho nevidel.nejavi onho zaujem,,,okrem alimentov mu nedava teda nic,ani na narodeniny,ani na vianoce...takze ja ked mam 135 e,tak este by som si mohla poziadat o zvysenie??neviem,ale zda sa mi to uz celkom vysoke vyzivne,ked porovnam s inymi babami,,,to by som mohla na 4-rocneho chlapca dostat este viac,ked byvaly ma uz dalsie vyziv.povinnosti?myslim voci tomu druhemu dietatu a takisto aj voci zene,ked ta je na materskej..ci?uz som pisala aj do poradne pravnej,ale zatial ziadna odpoved...

adrina
11. nov 2011

@zienkadomaca123 ja dostávam na 8 a 3r syna spolu 125eur.... ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

zienkadomaca123
11. nov 2011

@adrina
to ozaj?no,aj som si myslela,ze to,co ja dostavam,je celkom dost,podla ostatnych bab sudim..a tvoj ex zaraba slabo?

adrina
12. nov 2011

@zienkadomaca123 určili mu to pred 2rokmi z 500eur mzdy

zienkadomaca123
12. nov 2011

@adrina
aha,,, 😖

diabliq6666
14. nov 2011

babenky..mozno by poradite,lebo som uz zufala...otec mojej malej sa tvari,ze nema dcerru a neplati na nu vobec nic...v juni som dala navrh na konanie ohladom otcovstva,vyzivneho a zverenia do starostlivost..polroka sa nic nedialo,tak mi poradili dat predbezny navrha ohladom vyzivneho voci domnelemu otcovi,ktore mi zamietli v priebehu cca tyzdna s tym,ze som dostatocne nepreukazala vydavky na malu,ale zacali riesit povodny navrh a urcili nam koliznu,kde sme uz boli na vysluchu..to bolo koncom oktobra..a zas sa vobec nic nedeje..co mam robit,nech sa to pohne????

stela01
14. nov 2011

@adrina a ty by si mohla podat ziadost o zvysenie ked ze syn ma 8 navstevuje zkladnu skolu tym padom naklady isli hore pisala si ze pred 2 rokmy ti priznali 125 € skus poziadat o zvysenie .

ktore
20. nov 2011

dievcata poradte mi.dostavam na malu vyzivne 66.39 t.jeste za sk to bolo urcene na 2000 korun a z 15 tisicoveho platu asi.dcerka mala 4 roky.teraz je tretiacka a vsetko je raz tak drahe nechce jej ani zaplatit vylet zo skoly lebo ze nech si podelim co mi dava.chcela som poziadat o vyzivne lenze uz rok je v invalide ale pracuje na cierno.chvali sa klko zaraba.mysli si ze ked kupi malej ceruzku a nejaku drobnost tak je hrdina ze dava aj mimo alimentov.baby ak poziadam o vyzivne automaticky mu to znizia lebo mu nijak nedokazem ze paracuje na cierno.neviete kolko by som dostala na malu a ci by som volaco dostala?nie som potvora skvor naopak mam strach aj pytat od neho lebo hned ziape a povie ze malej to staci,ale uz sa nemozem pozerat na to ako si zije a robi sa dobry otecko.

cecil36
20. nov 2011

@ktore znizit mu to urcite neznizia o to sa neboj 🙂 Navyse ak sa zmenili podmienky (t.z. mala zacala chodit do skoly a podobne) mas narok na zvysenie. Odkladaj si vsetky ucty co si jej nakupila, co vsetko platis (napriklad kruzky a pod.) ak ma dcera nejake ochorenie npr. alergiu zapis lieky, ktore uziva atd. Nech skusi mudrlant uzivit dieta z necelych 140 eur na mesiac (66,39 on a 66,39 ty) 😉

cecil36
20. nov 2011

@zienkadomaca123 staci pravoplatne rozhodnutie sudu a tvoje zdokladovanie kolko ti zaplatil a kolko ti dlzi a sup s tym exekutorovi. Cim skor tym lepsie, lebo ani u exekutora to nebude zo dna na den 😉

ktore
20. nov 2011

@cecil36 on si mysli zeto je aj vela....vies ako chodi on ako pav...vsetko znackove

cecil36
20. nov 2011

@ktore 😀 😀 😀 vela? naozaj niektori muzi si myslia, ze dieta zije zo vzduchu. Pekne si podaj na zvysenie. 😉

ankajocka
21. nov 2011

Ahojte, taka otazocka: moj partner takmer 3roky nevedel o tom ze ma dieta- teraz pravdepodobne z vypocitavosti jeho matka dala vsetko na sud, otcovstvo priznane, maleho mame kazdy vikend, vyzivne za tie roky doplatene vo vyske 5000€ a drahy plati i tak vyzivne 200€ +skolku+ kazdy vikend mu moj partner nieco kupi, sem tam sa stane ze aj cez tyzden ho vyzdvihne zo skolky, pojdu sa najest atd.
Nie je taketo vyzivne privysoke? 😒 Nie zeby som mu chcela nieco odopriet ale mam pocit ze to vsetko je vypocitavost kedze dieta k nam na vikend posle s 1nohavicami, teplakami, 3trickami, a tento vikend dokonca v botasockach 😔
Da sa nejak poziadat o znizenie vyzivneho? po akom case?
Dakujem A.

stela01
21. nov 2011

@ankajocka Privysoke ? Hm na dnesne pomery v pohode si myslim zalezi od toho kolko tvoj partner aj zarobi , atd ....

katmi
21. nov 2011

@ankajocka vyzivne sa urcuje z platu toho, kto ma vyzivne platit.. takze ak mu to z platu vychadza, nieje to vysoke.. o znizenie vyzivneho moze poziadat,ale ci mu to schvalia,tak to je otazne...
vyzivne sa muselo stanovit dodatocne,nakolko maloletemu prinalezi vyzivne od narodenia,co je v tomto pripade tie 3roky..

katmi
21. nov 2011

@ankajocka a tiez musi zdovodnit,preco ziada o znizenie vyzivneho..to nieje len tak.. prvorada je totiz vyzivovacia povinnost voci detom... uvery a ostatne veci idu v tomto pripade bokom...

ankajocka
21. nov 2011

@stela01 zarobi dost ale, jednoducho vidim ze ona to berie ako novy prijem pre seba a pre noveho partnera, nie pre maleho 😔 Aj na sude sa vyjadrila ze planuje rodinu, jej partner je nezamestnany a vidno ze robi vsetko preto aby maly dostal co najviac od nas co mi nevadi ale zas nechcem aby to zacala zneuzivat.

katmi
21. nov 2011

@ankajocka s tym ale ty vobec nic neurobis.. sud to berie a vzdy bude brat ako vyzivne pre dieta.. to,ze tebe sa to vidi ako nespravodlive,je v tomto pripade uz len tvoj nazor...

stela01
21. nov 2011

@ankajocka Tak ak mas pocit ze tych 200 € matka neinvetsuje do dietata a zda sa to tebe vela ...co podla mojho nazoru je primerana suma ... urob si dokumentaciu ze dieta je hladne podvizivene strhane dotrhane ..a zije v katastrof. podmienkach .... ( moze sa stat ze sa to este otoci proti otcovi ) ,alebo nech poziada o striedavu starostlivost 🙂
este si nam neprezradila cca ako zije tvoj partner teda otec dieta co vlastni a cca kolko zarobi lebo aj to je dolezite ....

nikolca
23. nov 2011

@ankajocka ahoj môjho muža kolega zarobi 1000eur mesačne je živnostnik a vyživne na dve deti na ročne a šesťročne mu sud určil vo vaške 500eur a sud vôbec nezaujimalo že v decembri maju ukončenie nakolko robi na stavbe a znovu začina robiť až v aprili čiže par mesiacov je bez prijmu,môj byvaly manžel plati 73 euro na 11 ročneho chalana a tebe sa zda 200 euro vela?na dnešnu dobu?môj byvaly plati zych 73 euro a ešte to sa mu zdalo vela požiadal o zniženie no sud to zamietol,mam aj švagra ktory žiadal o zniženie tiež plati okolo 500eur,robi na kamione,brata ma právnika a sud mu výživné neznížil,a tiež argumentoval s tym že dcere dost veci kupuje,on jej kupuje značkové veci a ked mu ju matka donesie tak jej pribali jedny teplaky a hotovo,a tiež ma už svoju rodinu a aj druhu dcerku,no myslim si že keby aj o zniženie podal veľku šancu na uspech nemá/ale to vás samozrejme nechcem odrádzať/ 🙂