Platí vám muž výživné?

andreasmondrkova
5. jan 2008

platí vám muž výživné? ako to riešite?

hajanka
6. máj 2011

@alexandra dakujem ti velmi pekne! To sporenie 100e mesacne asi nemame ako zdokladovat, ale ona videla jeho zmluvu a vie ze na ucet kazdy mesiac posiela, netajil sa tym. To by sa dalo zistit na stavebnom sporeni a dokazat, ci?
A co je pravdy na tom, ze sa vyska vyzivneho sa neposudzuje uz podla aktualneho zarobku, ale podla toho, kolko je schopny zarobit?
Napr. v podobnej teme tu na mk som citala teraz, ze nezamestnanemu dali platit vyzine 200e.

hajanka
6. máj 2011

@alexandra je to mozne?

alexandra
6. máj 2011

@hajanka Ano aj nie, zalezi to od sudu.. Su sudkyne, ktore bez problemov prekuknu muzov ktori sa dohodnu so zamestnavatelom ze budu oficialne mat minimalnu mzdu a daju im platit kolko dieta naozaj potrebuje, a su aj sudkyne co nemaju problem do opravnenych vydavkov otca uznat 4 dovolenky rocne a dat mu tak nizsie vyzivne na dieta..

Takze vsetko zalezi na tom, ako si to obhajite, ale pokojne mozete navrhnut sudu, aby si vyziadal vypis z bankoveho uctu, i ked si nemyslim, ze by to bolo treba.

Dobre napiste navrh, 150e + 50e na uspory naozaj nie je nijako strasna suma, a uvidite aku budete mat sudkynu..

hajanka
6. máj 2011

@alexandra dakujem krasne za radu, podporu a pomoc!!!

babu9
7. máj 2011

@hajanka určite si môže podať návrh na súd kde bude žiadať aj tých 150€, ono je to vždy na rozhodnutí súdu ...čo je možné doložiť a vydokladovať treba predložiť súdu nech súd rozhodne, pokiaľ by nebola spokojná s rozhodnutím súdu je tu vždy možnosť odvolať sa....zo zákona o rodine je povinný sa starať sa o dieťa či je alebo nie je ZTP, pokiaľ má peniaze pre seba má mať peniaze aj pre dieťa lebo výživné pre dieťa má prednosť pred všetkým ostatným...

janased
18. máj 2011

@wladka Ahojte.Poviem Vám jak som postupovala ja.Za posledne 2 roky som si spočitala kolko mi ex dlahuje.Vyšla mi suma okolo 500eur.Napísala som si žiadosť a podala exekučne vymahanie.To bolo v semtembri.Potom od oktobra mi nezaplatil bežne vyživne takže po troch mesiacoch som podala trestne oznámenie.A teraz nedavno som si dala žiadosť o náhradné vyživne na socialke.Už len čakam na rozhodnutie.Neviem či tie peniaze ktore mi dlhuje ešte niekedy uvidim ale aspon dostane trest zato že si svoju povinosť neplni.Mal už na prokurature pojednavanie o dohode o vine a treste.Takže neviem čo bude dalej.

daania
18. máj 2011

Nakoľko mi žiadny exekútor (obvolala som ich 6) nechce napísať ten návrh na exekúciu výživného, chcem sa spýtať ako mám napísať, keď mi je ex dlžný niečo v r. 2003(v tedy mal platiť aj zročné výživné) , r. 2004, 2005( sem-tam niečo zaplatil) a od roku 2006 neplatí vôbec. Je to všetko zameškané výživné, alebo to mám nejako rozdeliť, čo je zročné a čo zmeškané výživné?
Mám rozpisovať jednotlivé roky, alebo tam napísať iba výslednú sumu a napísať, že je to výživné za obdobie od r. 2003 do mája 2011?
Koľko overených rozsudkov treba priložiť?

titkovamiriam
18. máj 2011

@daania možes ziadat len 5 rokov dozadu ☹

daania
18. máj 2011

mne na polícii povedali, že výživné nemá premlčaciu dobu

titkovamiriam
18. máj 2011

@daania tak mozno ze je to uz zmena volakedy sa nedalo ziadat viac ako 5r.dozadu...ja som boj o alimenty vzdala uz pred mnohymi rokmi,teraz aspon existuje nahradne vyzivné...

daniela1974
18. máj 2011

@daania chod na urad prace soc veci a rodiny a tam Ti pomozu ziadost napisat.

daniela1974
18. máj 2011

@daania a ked potrebujes poradit v tejto veci napis mi do IP co potrebujes, ja Ti rada pomozem. D.

babu9
20. máj 2011

@daania ahoj tak ako ti písala titkovamiriam vo výživnom je premlčacia doba päť rokov, je to ustanovené v trestnom zákone takže čo sa týka trestného stíhania je možné stíhať len päť rokov dozadu ale exekúcie s tým nemá nič spoločné. Exekútory postupujú v zmysle exekučného zákona. Kľudne môžeš podať trestné oznámenie vo veci neplatenia výživného a zároveň aj exekúciu. Čo sa týka žiadosti o exekúciu pokiaľ chceš poradiť alebo ohľadom trestného oznámenia kľudne napíš do IP je to gro mojej roboty 😉 rada poradím 🙂

olivercek3
25. máj 2011

@janased Ahojte! Presne tak som to urobila aj ja.Zratala som si vklady od r.2004,minus koľko mal vložiť a vyšiel mi dlh 750e.Dala som to exekutorovi,ale nakoľko medzičasom ukončil prac.pomer je na soc.,pracuje na dohodu,na splatku mu nevychadza,samozrejme vyživne neplati.podala som navrh na nahr.vyživne,ale soc.vyplaca len 3mes.pozadu,medzičasom poslal 190e,ešte čakam či mi schvalia nahradne.Mesačne plati na dve deti spolu 66,40e 😨 smiešna suma,tak som podala navrh na zvyšenie,ale keďže pracu nama tak neviem čo s toho bude,otročili to na 13.6...tak uvidime

kovanka
29. máj 2011

ahojte, men ex plati 25e mesacne ☹ ale raz mi poslal sekom 150 e a povedal ze nam kus pomoze a ja som si vobec nevsimla ze tam on dopisal malym pismom ze vyzivne marec, aporil, maj , jun, jul. vsimla som si to az ked mi uz dva mesiace neposlal ani euro neviem ci to je platne ked to tak napisal alebo nie. chcem poziadat aj o zvysenie lebo zacal podnikat. o malu sa vobec nezaujima a mna obvinuje ze nicim ich vztah ale je predsa na nom aby si on vztah s nou budoval. mala ma rok a sedem mesiacov a behom pol roka ju videl asi tri krat a je hotovy z toho ze na neho nereaguje a mne vycita ze som ju proti nemu postvala. Je proste velky uboziak.

gruchy77
30. máj 2011

.....moje krasne damy,zienky vy ste si urobili z vyzivneho zdroj prijmov som za zrusenie vyzivneho!!!!

mausy21
30. máj 2011

@babu9 áno výživne ma prednost pred všetkým ostatnym aj pred detmi s ineho manželstva....čiže jednemu musi ist napr 120e mesačne,ale deti s druheho manželstva nemaju nič...žial ani na plienky....taky je system..a že spravodlivost...fuuuuj hnus

mausy21
30. máj 2011

@gruchy77 čistááá pravda

somjezibaba
30. máj 2011

@babu9 alebo ktokolvek co mate skusenost ,ahoj ,neviem ci mozem poziadat o radu aj ja,mojej dcere je byvaly dlzny na vyzivnom cca 3500 euro,je to niekolko rocna story,ale ako postupovat s exekuciou,zije v cechach a vraj jeho oficialny prijem je 7500 czk...teraz nam po dvoch rokoch od poziadania o zvysenie priznali zo 60e na 85e..aj to je na hlavu ze dva roky od podania o zvysenie..aj hladom by nechali tie deti umriet...

andrej1111
31. máj 2011

Poprosil by som o radu:byvalej priatelke sa narodilo pred 2 mesiacmi dieta-malo by byt moje.Kedze sme sa rozisli na rodny list ma neuviedla ani ako otca dietata .Moze spatne po rokoch vymahat vyzivne v pripade, ze da sudom nariadit DNA testy?Dakujem

baby2310
1. jún 2011

@andrej1111 tak 2 mesiace alebo roky??? samozrejme, že môže do 3 rokov spätne...otázne je, či jej to uznajú a ako si to obháji... ale ak si myslíš, že je tvoje, tak nechápem, čo tu riešiš, už dávno si mal byť naklusaný pri svojom dieťati, urobte si súkromné testy DNA a staraj sa oň, pre každého to bude lepšie!potom nemá dôvod ťa ťahať po súdoch 😖

babu9
1. jún 2011

@somjezibaba aoj, neviem či v minulosti už bol riešený za neplatenie výživného, pokiaľ nie tak môže dcéra podať trestné oznámenie.....taktiež je to možné vymáhať exekučne, pokiaľ občanom ČR tak jedine cez českého exekútora alebo cez centrum pre medzinárodnú ochranu detí v BA, pokiaľ je občanom SR a len v čechách býva a pracuje tak je tomožné cez slovenského exekútora..pokiaľ budeš chceť vedieť ešte niečo napíš na IP ak budem vedieť poradiť rada poradím🙂

babu9
1. jún 2011

@mausy21 plne s tebou súhlasím, zažila som to na vlastnej koži a dosť sme sa naplatili a nikoho nazaujímala či máme alebo nemáme na chleba ale bohužial take je naše súdnictvo 😢

sugi
2. jún 2011

ahoj volam sa eva poradi mi niekto ked zaplati moj terajsi manzel cast vyzivneho zastavi sa trestne stihanie alebo to musi cele vyplatit mali sme problemi v rodine financne mame dve deti manzel musi posielat na dceru z prveho manzelstva bude mat zachvilu sud bojime sa ze ho zavrumomentalne pracuje ale neda sa to uhradit vsetko naraz musi nam zostat nieco na najom a stravu jedno dieta je skolopovinne a s druhim som doma na materskej dakujem

irriss
2. jún 2011

@sugi
bohuzel kdysi se tim vse zastavilo a kolotoc jel nanovo..cekat 4 mesice a pak opet nahlalsit vse na Policii...i kdyz poslal 50,--Kcs vyjadril tim tzv."litost", ze vice nemuze....Soud ale i tak muze vydat Trestni prikaz za celkove dluzne....ale ja mela 3..byl vzdy odsouzen a dostal Trest na odneti svobody na svobode, s tim, ze se nesmi prestupek opakovat..opakoval se neustale..byly vydany 3 Trestni prikazy..nikdy jsem nic nevidela..18 let jsem se dostavovala na policii kazde 4 mesice, na kazde predvolani k soudu-on nikdy...a vysledek? Ubehlo uz 21 let a NIC...uz bych do toho podruhe nesla...ztratila jsem spousty casu, misto toho, abych sedela na lavicce u piskoviste, sedela jsem v cekarne na Soudech, na Policii, na Socialce a u advokata..cas plynul, a plynul....a z miminka je 21lety muz... 😉

sugi
2. jún 2011

ako sa to da inak alebo co mame robit vyplatit to chceme ale neda sa to narazmomentalne zijeme v cz a 14.6 bude mat uz sud nemame odkial zobrat tolko penazi je to suma 1300 eur teraz chceme poslat 10000 kč ale stale to nieje cela dlzna ciastka moze mu sud dat nejaku podmienku prestahovali sme sa do cz zo zariadeneho podnajmu do nezariadeneho platime menej za najom nemame chladnicku pracku postel pre deti spime vsetci na jednej posteli ja uz nevladzem snazim sa hladat brigady ale vzdy to nejde nemam kde nehavat chlapca manzel pracuje zarobi 11000kč mame si dat znizit vyzivne mohol by manzel dostat podmienku a by sa to doplatilo jeho dcera ma 15 rokov ja mam taktiez dceru ktora nieje tohto manzela byvali mi ma platit 25 eur ktore uz 6 mesiacov neplati a nezaujima sa o dieta nechceli mi zvysit vyzivne ze je na dochodku a nerobi aj tak sa o tu dceru niekto musi postarat a kto to je ked ja som na materskej no moj terajsi manzel nakolko je zamestnani ako je to takto tazko pisat ked clovek by musel vediet vsetko od zaciatku ako to sa robi ze neplatis tak ides do vazenia a co mi tim padom skoncim na ulici s detmi lebo materska je 190 eur plus rodiinne pridavky nemam ani na ten najom do skolky ho nevezmu lebo je chory preto som s nim doma poradi mi niekto co robit dakujem za pomoc

alienka33
6. jún 2011

@sugi Je to tu vsetko na hlavu postavene. myslim si ze pri urcovany vyzivneho by mali brat ohlady aj na tie dalsie deti. myslim si ze by bolo dobre aby po vsetkych vydavkoch co zostane rozdelili medzi vsetky deti rovnako lebo niektore matky si naozaj robia z toho dobry kseft.o teba sa nikto nestara ci mas dat detom co jest tak nech sa postara aj ex. ale to je individualne nie je to tak v kazdej " kuchyni" . to vies z hladiska ze jej tych napr.100e moc neda a tebe to z rozpoctu dost ubere. a bud rada ze mas aspon matersku lebo aj ta skonci a potom bude uz len velke nic.spravodlivosti sa v tomto nedockas.

sarzan
9. jún 2011

@andrea1158 aj dohoda o styku sa da potvrdit sudom ci len vyska vyzivneho nevieš? vieš ak sa dohodneme s ex,aby si ona vyzivne nedala potvrdit a na styk sa nevybodla

sarzan
9. jún 2011

@baby2310 a co ked testy odmieta?

babu9
10. jún 2011

@sugi ahoj pokiaľ nieste schopný dlžné výživné uhradiť naraz tak súd dá manželový podmienku kde v tej podmienke je povinný dlžné výživné uhradiť v plnej výške, pokiaľ to uhradí tak trest sa zahladí a na páchateľa sa hľadí ako keby nebol odsúdený tak to je uvedené po uhardení dlžné výživného. Podmienka je ale tá, že v podmienke nesiem spáchať taký istý tresný čin, čiže aby nevzniklo ďalšie obdbie dlžného výživného. Pokiaľ by sa tak stalo už z akého koľvek dôvodu bohužiaľ sa to už bude posudzovať ako úmyselný trestný čin, kde je vyššia trestná sadzba a tým padom padá podmienka, ktorá mu bola daná. Pokiaľ tebe tvoj bývalý neplatí výživné taktiež môžeš podať trestné oznámenie a myslím si, že to, že je dôchodca nieje problém nakoľko zo zákona o rodine je povinný palatiť minimálne 30% zo životného minima čo je v súčasnej dobe 25,38€, či má alebo nemá príjem, či robí alebo nie a z dôvhodku to už je jedno akého je to smiešna suma na výživné...pokiaľ budeš chcieť ešte niečo vedieť kľudne napíš na IP rada poradím 🙂