Platí vám muž výživné?

andreasmondrkova
5. jan 2008

platí vám muž výživné? ako to riešite?

samika
10. jún 2009

ahojte maminy, viete mi niektorá poradiť ohľadom vymáhania výživného ak je otec cudzí štátny príslušník?
viete mi poradiť aj ohľadom žiadania o výživné pokiaľ s partnerom máme dieťa, žijeme v spoločnej domácnosti.žijeme spolu len kôli malému, a neviem do kedy to takto vydržím. no a keby odišiel, neviem kde by sme ho hľadali. tak by som to chcela mať pre istotu vybavené.
dik

zuzu13
10. jún 2009

samika, ak je cudzi st.prisl. s trv. pob. na Slovensku vymahat sa da...ak ale zije v zahranici, na to bohuzial kompetencie exekutorov nestacia...
co sa tyka partnera...no neviem...jedine ze priznal otcovstvo...v tom pripade by to hadam slo...a ak on odide...nikde nenahlasi trvaly pobyt, nebude mat ziadny majetok, tak je exekucia uplne bezpredmetna... 😒

tish29
13. aug 2009

Ahojte chcem sa spýtať , čo potrebujem ak chcem podať na bývalého trestné oznámenie za zanedbanie vyživovacej povinnosti. dík.

aniicka24
21. aug 2009

ahoj viem ze je to uz stara tema ale potrebujem radu posiiiim ex manzel mi uz neplati rok ale ja chcem vediet ked som to podala pollicajtom ci pojde do basy ja mu to tak veeelmi prajem nech sa spamata bastard 😝 😝 😝 tak chcem vediet ci to je mozne a za aky dlhy cas????? 😠 😠 😠

martina21
21. aug 2009

ahojte chcem sa opytat, rozvod sme mali 26.05.2009, vzadli sme sa odvolania cize rozsudok nadobudol pravoplatnost dnom dorucenia co bolo 29.06.2009..v odstavci kde sa pise o vyzivnom je napisane ze je splatne ku 20.dnu v mesiaci od pravoplatnosti rozsudku a teraz problem na peciatke co potvrdzuje sud je napisena ze pravoplatnost od 29.06.2009 a vykonatelnost odseku o vyzivnom je 21.07.009 co to znamena?kedy ubehnu tri mesiace lebo byvaly mi este nic nezaplatil aby som mohla podat trestne oznamenie??dakujem pekne...a este som niekde citala ze ak podam navrh na exekuciu a exekutor zisti ze nie je z coho vymahat ze nema ziadny majetok ani zamestnanie tak trovy budem hradit ja je to pravda?a neviete kolko cca sa tie trovy pohybuju?

ada32
21. aug 2009

aniicka pred deviatimi rokmi som bola v podobnej situacii,podala som trestne oznamenie,ked to policia po DVOCH rokoch uzavrela a poslala na prokuraturu,bola vznesena zaloba a nasledne ho samosudca odsudil.
dostal podmienku.samozrejme podal proti rozsudku odvolanie a bolo vytycene pojednavanie a na ti pojednavanie doniesol papier,ze dlzne peniaze mi poslal den predtym na ucet.takze cely rozsudok zrusili a nase
dieta sa po troch rokoch dockalo svojho vyzivneho.ta druha faza trvala totiz este rok.
to sme my ale pravny stat vsak? 😠 😠 😠
neciem ako je to teraz ale vtedy to bolo tak.
ockovia natahuju cas a deticky sa mozu pocas tej doby past na luke.

ada32
21. aug 2009

martina ty mas problem pre pravnika.
ked som podavala trestne ja,bolo to po troch mesiacoch a na policii ma upozornili,ze konat a vypocuvat zacnu aj tak az po dalsich troch mesiacoch.cize po pol roku.

ada32
21. aug 2009

aniicka ja som nemala zaujem na tom aby ho zavreli byvala som v malom meste a vedela som,ze nase dieta by to poznacilo na cely zivot.tych hlupych ludi v tom nasom malom meste by nezaujimalo za co ho odsudili.podstatne je,ze bol v base.a moj syn by za to trpel.
ja som to urobila preto,lebo sa chvalil vsetkym okolo seba,ze v tejto nasej hlupej krajine ho predsa nikto nedonuti platit nejake blbe vyzivne na dieta.
a taku aroganciu a nespravodlivost neznesiem.

aniicka24
21. aug 2009

no to ano ja mam podobny problem ale trosku je urcite odlisni lebo on neplati a vsetkym hovory ze ja mu maleho nechcem dat tak ja som ta hlupa ale on ze neava prachy tak je len vraj trochu naivny.... 😔 chcem ho dostat do basy nie preto ze by som chcela neak malemu ublizit to urcite nie je to moj poklad ale preto aby sa spametal aky je hajzlik.a mali ho vlastne ani nepozna.nedavno prisiel zo skolky a povedal mi ze oco sa nas vykaslal a ked to povie 5-rocne dieta tak to uz je co povedat.... 😢 😢 😢

zuzu13
21. aug 2009

martina...treba ist na sud, ze zle vyznacili vykonatelnost...resp. sa opytat, mozno zobrali do uvahy spatne nevyplaten vyzivne pocas konania...co sa exekutora tyka...odmena exe. sa vyratava na 3 roky dopredu...a odmena je 20perc. z vymahanej sumy...takze vyzivne x 36 a z toho 20 perc. ...je to riadna palka...ale exekutor ma spis do doby az kym nezanikne narok na platenie vyzivneho...druha stranka veci, je to, ze mu nemaju co vziat....to uz nie je sranda....resp. staci aby sa zamestnal v zahranici...a exe. nema na neho dosah....

ada32
22. aug 2009

zuzu ale ak by to malo byt spravodlive,exekutora by mal platit ten,kto dlhuje.teda otec dietata.
je to uz tak?alebo ho este vzdy musi platit matka z vymozeneho vyzivneho a tym zase su ukratene len deti.

aniicka to pouzivaju asi vsetci rozvedeni muzi ktorych poznam.ze tvrdia,ze matka im dieta nechce dat.
moj mi to povie kludne drzo do oci a pritom prejavi zaujem 2-3x rocne a vobec nie kazdy druhy vikend ako
ma v rozsudku.ked ma ist syn k nemu na prazdniny,vzdy sa ma syn pyta,dokedy ma byt u otca.
vzdy,vzdy mu odpoviem,dokedy sa mu bude pacit.kludne aj cele prazdniny ked tam je stastny.spravidla sa vrati tak po 4-5 dnoch,lebo tato uz ma iny program.
takze ono je to najjednoduchsie vsetkym okolo rozpravat aka je ta zena bestia matka.
byva to aj naopak ale ja poznam len jediny pripad aj to len odtialto z MK.
takze nic si z toho nerob ani ja uz si nerobim iluzie o slusnosti a ferovom jednani.

aniicka24
22. aug 2009

no to ano on za malim uz nebol rok a stale vykrika ze mu ho nechcem davat 😠 😠 😠 ale ked som mu ho dala este prd rokom mali bol u neho vobec neviem kde ho bral a to ma v rozyudku ze musi byt za pritomnosti matky...no a vlastne ked mi ho doniesol domou tak mali pred nim povedal uz dost ja uz s nim nikdy nechcem ist neviem co sa stalo ale povedal to pred nim.vsak a este pozaiadal si uz tomu budu dva roky aby mohol mat maleho na cely vykend a nevyhral to s toho dovedu ze maleho nevidel vyse pol roka tak sudkyna zamietla jeho navrh a este ho aj poriadne strpnila 😅 😅 😅 to ma dost potesilo ta mu vtedy dala na frak... a stale neviem o co mu vtedy slo ked za pol roka preukazal zas takejednanie ze o maleho ani nezakopol.ato ja bysom aj brala kebyze mal neaky vztah k malemu ale to bolo pred rokom a pol a teraz som veeeeeeelmi rada ze na neho kasle lebo s mlim mame uz novy zivot a moj terajsi priatel je pre maleho otec a maju velmi pekny vztah takze uz by som ani nechcela aby sa tu ukazal lebo by to malemu mohlo sposobit chaozzzz a to ja nechcem.ale keby zas zacal platiit bojim sa ze bude si narokovat zas na maleho a to by malemu dost ublizilo uz je starsi a vela veci zacina chapat.a ked sa zas ukaze tak neviem.nevies ci sa neda neako zrusit stretavanie otca s dietatom a len by musel platit???

ada32
22. aug 2009

zakaz styku sa da docielit len ak by si dokazala ze dieta moralne alebo inak ohrozuje.
inak ma narok sa s nim stretat ako biologicky otec.

zuzu13
22. aug 2009

ada32, ano...v pripade uspesneho vynozenia...plati povinny...ak sa dokaze ze dlznik, nevlastni nic...poda sa navrh na zasavenie exe. a sud rozhodne kolko ma navrhovatel-opravneny zapaltit...vacsinou ide o skutocne vynalozene trovy-naklady...je to presne specifikovane v zakone...

marecek4
23. aug 2009

ahojky,mám taky dotaz,jak je to s výživným pro zletilé dítě?že si žádá samo je mi jasný,ale spíš jek je to s určením jeho výše a co všechno to může ovlivnit,žijeme s přítelem v čr,ale dítko má v sr,teď máme spolu 6-ti týdenní mimi a ve spol. domácnosti s námi žijí další3děti z předešlého manželství.výživné ne starší dítko je 3000.-sk,které je myslím adekvátní jak k majetkovým poměrům obou rodičů,tak i mzdovým-matka má příjem25-30000.-sk a otec 14000.-čk-při rozvodu kromě osobních věcí vše zanechal matce,takže teď zařizuje vše od nuly-počínaje bydlením i spořením,navíc syn o sobě nedává vůbec vědět,neodpovídá na e-maily,nebere telefony a ani sms,když se tam stavíme tak je mu skoro zatěžko vyjít před dům,takže teď ani nevíme jestli udělal maturitu a jak dál se školou.berou něco z tohoto v potaz u soudu?

feldinka
25. aug 2009

Ahojte dievčatá...chcela by som poradiť.Ex manžel mi už druhý mesiac nezaplatil výživné na dve deti.Zo spoločnej domácnosti som odišla začiatkom roka.Vtedy mi platil na ne sumu dohodou,čo bolo samozrejme málo.Do júna.V lete sme mali súd čo nas automaticky rozviedli,a určili mu výživné podľa priznaného príjmu.Súd nás rozviedol,lenže ešte čakám na rozhodnutie,po kt. sa môže odvolať.Na súde mi povedal,že sa odvolá a od vtedy mi vôbec nezaplatil žiadne výživné.Takže dva mesiace mi už neplatí výšku stanovenú súdom ani len tú čo mi dával.Ja som na rodičovskom príspevku.Počula som o tom exekútorovy,ak nebude platiť tri mesiace.Môj právnik to dal na vyžší súd.Lenže kým to bude.A neviem ako mám postupovať ďalej. Keď ešte rozhodnutie nenadobudlo právoplatnosť.Až ked príde.Čo príde asi za mesiac...ako ďalej? Za radu moc dííík

ada32
26. aug 2009

feldinka ja som bola svojho casu tri roky bez vyzivneho.nikoho to nezaujimalo.bolo to to iste.rozsudok-odvolanie...ale povinnost ma.pokial nerozhodne odvolaci sud,mal by sa riadit prvym rozsudkom tvoj byvaly nie?
ziadala si aj nieco doplatit spatne?

ja som dnes volala so svojou pravnickou a vraj sudy su povinne rozhodnut v zaujme deti do 6 mesiacov.
u nas uz si navrh styri mesiace prehadzuju sudy medzi sebou. 😠 ako ja uz som tak nastvana,ze ak to vsetko bude trvat len o par dni dlhsie,podavam staznost pre prietahy.z ma to fakt nebavi.kde to zijeme???

ada32
26. aug 2009

samozrejme asi by som pockala byt tebou este mesiac a podala by som trestne oznamenie.
to bude asi vsetko co mozes urobit.

ja nie som pravnik,tak radim len z vlastnej skusenosti ktoru mam este spred rokov.neviem ci sa aj tam nieco zmenilo.

carmenbb1
6. sep 2009

Ahojte,chcela by som sa poradiť a spýtať-otec mojej dcéry mi neprispieva výživným už rok,podala som na neho trestné oznámenie,ale tam mi povedali,že pokiaľ je evidovaný na úrade práce a pravidelne sa chodieva hlásiť keďže je dlhodobo nezamestnaný(podotýkam,že tiež z vlastnej viny) a nárokom sa nechce zamestnať na trvalý prac.pomer,aj keď viem,že pracuje na čierno alebo dohodu 😠 -polícia s tým nemôže nič spraviť! 😠 😠 😠 ,ale sociálne dávky dostáva!To je spravodlivosť??Taktiež som dala návrh na exekúciu,ktorá už trvá 3 mesiace tiež som si podala návrh na náhradné výživné.Do akej doby bude schválené a rada by som vedela,či je možné vrátenie zameškaného výživného od doby,čo neplatí,alebo od akej doby je možné požiadať vrátenie plnej sumy zameškaného výživného?Tieto naťahovania po úradoch nemajú chybu 😝 😒 Ďakujem za pomoc. 😉

mimo1001
9. sep 2009

ahojte,
ja mam s tymto tiez stale problem, ale zatial sa mi ho dari riesit tym, ze podam tr.oznamenie na PZ skrateneho vysetrovania. Byvali je tiez viac nezamestnany, ale ci je aj niekde evidovany neviem. Raz sme sa s tymto problemom dostali az na sud a tam mu bolo povedane, ze ked nezaplati tak podla zakona o rodine to daju zaplatit jeho rodicom. Vtedy sa zlakol a doplatil.

linnetka
10. sep 2009

ahojte, neviem, ci som v spravnej teme ale tyka sa to tiez vyzivneho ale nie na dieta ale na rozvedeneho manzela.
moja sestra sa tento rok rozviedla a dieta dostala do opatery. jej byv. manzel sa na rozvodove konanie ani na konanie na rozhodnutie o vyzivnom na dieta nedostavil. Dceru 2 roky nenavstivil.
sestra je na polovicnom invalidnom dochodku (cca 150€) - ma epilepsiu, pracovat nemoze - byva u rodicov aj s dcerou. poziadala si o vyzivne na rozv.manzela a sud jej uznal 10€. nakolko sa byv. manzel odvolal, ze je nazamestnany a v zlej zivotnej situacii, ziadost o vyzivne na seba stiahla, lebo sa jej kvoli tym smiesnym peniazom nechcelo behat po sudoch.
vcera jej ale prislo predvolanie na sud, ze jej byv. muz ziada o vyzivne na rozv. manzela pre seba. Myslite, ze ma na to narok? Mate s tym niektora skusenosti? Mozu mu to priznat?
Viem ze nas sudny system je nevyspytatelny, tak zistujem info.

etkab
30. sep 2009

uz som bezradna, neviete mi poradit na koho sa mam obratit aby som si uz vedela vymoct vyzivne??? trestne oznamenia, prokuraturu, sudy, exekutora mam uz za sebou a hadzu si ma ako horuci zemiak. taha sa to 2 roky a uz nemam silu bojovat, hlavne ze je podnikatel. nie je nejaka organizacia co pomaha zenam vymahat vyzivne? ved takto su trestane nase deti a nie neplatici vyzivneho.

titkovamiriam
30. sep 2009

a nevyplaca ti nahradne vyzivne stat?ved ked si das ziadost uz sa nemusis starat-stat si ho najde

tami_tami
30. sep 2009

ahojte aj mna zaujima tato tema - ale mna to vymahanie este len caka - chcela by som od vas teda radu- kedy kde a ako sa ziada o vyzivne - maly sa narodi v decembri a neviem kedy s tym zacat + ako je to s vyskou vyzivneho - ja nemam sajnu o tom kolko by som mala chciet kedze neviem ako to bude vychadzat...

+ ako je to s vyzivnym na mna? - myslim nalady spojene s tehotenstvom- tiez kam a kedy by som mala ist... ??? poradte ak viete vdaka

eniko
30. sep 2009

ahojte, ja som tiez chcela ist vybavit nahradne vyzivne, ale kuratorka mi povedala, ze to vobec nie je take jednoduche a samozrejme...ak mam vysoky prijem, tak mi nahr. nedaju.....je to pravda? je nahradne vyzivne limitovane prijmom matky?

leusina
2. okt 2009

Ahojte kocky.bola by som vdacna,ak by ste mi pomohli.podala som navrh na sud o zvysenie vyzivneho a upravu s tyku so synom.termin pojednavania nam urcili tento mesiac 19.vcera mi byvaly priatel s usmevom oznamil.ze od 1.11.dostanu vo firme vypoved a tym padom mi vyzivne prestane posielat,nieto este aby mi ho zvysili.je mozne aay mi na sude vyhoveli?ako to potom mam riesit,ak nebude robit a ma platit 50e mesacne?a nahodou ak aj sud zvysi vyzivne,co potom?dakujem vam

andzi
3. okt 2009

leusina: nie je možné, že žiadne výživné platiť nebude, lebo aj nezamestnaní muži musia platiť výživné. Keďže však súd vychádza z pomerov v čase rozhodovania, je možné, že ti výživné nezvýšia, ale na 100% mu ho ani neznížia. Výživné na maloleté deti súdy nezvyknú znižovať. Síce je to podľa zákona možné, ale deje sa tak málokedy, to by musel byť veľký pád v príjmoch muža, napr. solventný muž, ktorý zarábal 1500 € utrpí vážny úraz a stane sa invalidným a pod. Vtedy by bolo napr. dôvodné zníženie výživného. Ale púha skutočnosť, že prišiel o prácu, nie je dôvodom na zníženie výživného, pretože sa prihliada nielen na jeho momentálny skutočný príjem, ale aj tzv. potenciálny príjem, ktorý vzhľadom na svoje možnosti a schopnosti môže mať. Inak povedané, v jeho možnostiach a schopnostiach je nájsť si inú prácu a zarábať. Takže hlavu hore a nemáš sa čoho báť.

leusina
8. okt 2009

Ahojte.prosim o radu.teraz v oktobri budeme mat sud ohlade vyzivneho.plati 50e mesacne.nedavno mi oznamil byvaly,ze od novembra bude bez roboty,a k zvyseniu alimentov nedojde a nebude platit ani to co doteraz.ako sa potom vymaha vyzivne?viem ze musim pockat 3 mes.kym poziadam socialku o nahradne,ale nieje ina alternativa?da sa dat zaloba aj exekutorovi,aby mu strhaval?ma robotu este druhu nacierno,ale tu na sude neprizna.ako dlho mam cakat kym dam zalobu exekutorovi?dakujem.

etkab
10. okt 2009

Mozem vymenit exekutora, kedze ten moj je neschopny???

andzi
10. okt 2009

Dá sa to, ale rozhoduje o tom súd a žiadosť musí byť odôvodnená.