Platí vám muž výživné?

andreasmondrkova
5. jan 2008

platí vám muž výživné? ako to riešite?

ivankova
20. apr 2009

ahojte potrebujem poradit 😔 otec dcery mi uz treti mesiac neplati vyzivne, pretoze je uz 2r. nezamestnany dovtedy ho sponzorovali rodicia. Mam ist rovno za exekutorom alebo musim najskor podat trestne oznamenie?Vysku vyzivneho mam 1.500 korun ak by som ziadala o nahradne vyzivne od statu mozu mi tuto sumu sami znizit?taktiez by som chcela dat zmenit priezvisko dcere po mojom manzelovi pomoze mi pri tom aj to ze jej biolog.otec vyzivne neplati?dakujem

zuzu13
20. apr 2009

ivankova, v prvom rade sa chod opytat na urad o poskytnutie nahradneho vyz., nakolko ak je uz 2 r. nezamestnany...z coho ti bude platit...v base moc nezarobi...ak nieco zarobi...no a dalsia vec...ak nema majetok...co mu exekutor zablokuje?preda?...odporucam nahradne vyzivne 😉

ivankova
20. apr 2009

zuzu13 -ahoj ved prave preto neviem co robit lebo ziaden majetok nema a zivia ho rodicia v kazdej robote vydrzi najviac 2 dni lebo je alkoholik..takze neviem ako a kde skor ist...

zuzu13
20. apr 2009

no podat navrh na exekuciu, je jednoduche...ale zbytocne sa mu navysi dlzna ciastka o trovy exekucie...pri vyzivnom je to veru nemala ciastka...takze najlepsie by naozaj bolo podat si ziadost o vyplacanie nahr. vyz. a mas to kazdy mesiac na ucte...isto... 🙂

ivankova
20. apr 2009

zuzu13- mozu mi znizit vyzivne?len mam este jeden problem pred 2mesiacmi sme sa stahovali a neviem kde som dala zvysne blocky z posty,co mi posielal vyzivne,za minuly rok nemal zameskane ziadne a z tohto roku mam iba blocek z januara a potom mi uz viacej neposlal staci teda aj ten jeden blocek?alebo si to bude musiet zdokladovat on?

zuzu13
20. apr 2009

znizit? no mozu, na ziadost platitela...staci tvoje cestne prehlaseni, ze do konca r. platil riadne a za tento rok je zameskane vyz. od 2. mes.

ivankova
20. apr 2009

aha no super som si teda vydychla!tak ak on poziada o znizenie tak mu pravdepodobne vyhoveju.Tak to je teda... 😠 ked on svojou nedbanlivostou a zavislostou si nenajde robotu a este ho stat takto odbremeny super fakt 🙄

zuzu13
20. apr 2009

ano...ak preukaze, aky ma prijem, vydaj...tak podla toho mu to urcia...jednoducho ak ma za cisty prijem 2.OOO Sk 😅 tak vyzivne nemoze plati 3.5OO,-..no mozes to argumentovat, ale ich to v podstate nebude nejako trapit, nakolko prijem a vydaj nepusti...a do toho sa alkohol nerata... 😅 ...

ivankova
20. apr 2009

ved to ked ma peniaze na alkohol mohol by zohnat aj na dieta

adina22
20. apr 2009

ivankova - ak chces ziadat o nahradne vyzivne musis mat potvrdenie od exekutora ze od neho dlznu ciastku vymaha min. 3 mesiace,takze sa mu nevyhnes.A vyplacat ti budu vo vyske,ak je stanovena v rozsudku zo sudu.

ivankova
21. apr 2009

adina22-ahoj takze vlastne aj tak najskor musim ist za exekutorom aj ked viem ze nevlastni nic co by mu mohol zhabat?a az potom ked ten exekutor nic nezmoze mozem ist podat trestne oznamenie?

adina22
21. apr 2009

ivankova - trestne oznamenie mozes podat nezavisle na exekutorovi.No ale ak chces ziadat o nahradne vyzivne,tak cim skor to posun exekutorovi,lebo ako som uz pisala tak to musi vymahat 3 mesiace,aby si si mohla podat ziadost.To ,ze tvoj byvaly nevlastni ziaden majetok na tom nic nemeni,exekutor to uvedie v tej sprave,ze sa mu nepodarilo od neho nic vymoct.Ak by si teda ziadala o nahradne vyzivne,a stat ti bude vyplacat vyzivne,trestne oznamenie podaju oni.

hedinka
30. apr 2009

BEZNADEJNE 😒 😒 mam 15 ročnú dceru,bývalý je nutene vcudzine už asi 7-8 rokov.Je podvodnik,nemože sa vratit,lebo by ho zavreli,pred rokom sa tam oženil a moja dcera tam bola ,,už 2-krat)Uplne na nu kašle aj kašlal ked bol tu.Dlži mi cca3000 eur,ale tým,že tam bola dcera-2krat si to odratava z vyživneho kazdý rožok čo tam zjedla.Raz za rok mi pošle 100 eur a myslí si,ze vybavene.Ma len mamu a ta mu všetko verí aj ked aj ju podviedol,že musela predat byt,aby mu zaplatila dlhy a tak sa nemam kam obratit.Zo Spanielska je vraj najtažšie dostat výživne.Neviem čo robit a kam sa obratit a to by som potrebovala aj zvýšit to výživne,lebo 45 eur je naozaj malo ked dieta ma pomaly 16 potrebuje milion veci,ide na strednu a tak a on jej pošle na vianoce velke rozdrvene kinder vajce a plagat,vtedy mam dost.PORADTE

zuzu13
1. máj 2009

hedinka, ziadaj nahradne vyzivne...nakolko exekucia nie je mozna...exekutor totiz nemoze vymahat v zahranici 😒 ...

hedinka
4. máj 2009

dik,Zuzu 13,ale ja mam stym zle skusenosti.Ked som bola v hmotnej nudzi dali mi nahradne výž.a potom sa zmenil zakon,jeho nenašli a ja som to musela,,sto ROKOV SPLACAT.Teraz niesom v hmotnej nudzi a obavam sa,že sa mnou nikto nebude zapodievat.Fakt neviem ako to teraz fičí na uradoch a aký je postup.

chulieta
4. máj 2009

ahojte, dievcata neviete mi poradit na co mam narok a co mam robit, ak moj ex neplati v stanovenom termine na malu vyzivne, ale vzdy posle len cast vyzvineho, tak raz za tri mesiace. co mozem robit? doteraz mi je dlzny cez 4tisicky, a uz zacal dalsi mesiac takze dalsie mesacne vyzivne k tomu...

hedinka
5. máj 2009

Ahoj chulieta,bohužial tvoj bývaly je asi dobre informovaný ako to ma robit.Stačí ak raz za 3 mes.pošle volačo aj ked to bude 5korun,nemožu ho stíhat.Musí 3 mes. vkuse neplatit,aby ho mohli trestne stíhat.

ivankova
5. máj 2009

ahojte vedela by mi nejaka Banskobystricanka poradit dobreho exekutora?dakujem

adina22
5. máj 2009

ivankova - skus sa spytat na regionoch je tam tema banskobystricanky 😉

chulieta
6. máj 2009

hedinka dakujem. myslela som si to ze staci aj ked len 5 korun. takze nemusi sa vobec zaujimat, a vsetko mu prejde. ale v tom pripade mu vznika dlzoba na vyzivnom, a to ako sa potom riesi?

hedinka
7. máj 2009

Ahoj chulieta,ja to už davno neriešim po uradoch a polícii nakolko moj dlžník je v zahraničí,ale myslím,že tou exekúciou.Skus sa spýtat na urade soc.vecí a rodiny,alebo ti snad nejaka baba tu poradí,prečítaj si staršie odkazy.

chulieta
7. máj 2009

ok, dakujem za rady. no je to hroza. ti chlapi su asi naozaj blbi, neviem preco si vzdymyslia ze ked zena chce vyzivne pre dieta chce to pre seba ako keby...

luciar79
8. máj 2009

chulieta:

§ 207
Zanedbanie povinnej výživy

(1) Kto najmenej tri mesiace v období dvoch rokov neplní, čo aj z nedbanlivosti, zákonnú povinnosť vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

na podanie trestného oznámenia stačí ak nezaplatí aj časť výživného v období 3 mes počas dvoch rokov. tie mesiace nemusia nadväzovať. Za exekútorom sa môže ísť až neplatí 3 mes po sebe vôbec nič, ale trestné oznámenie sa podať môže aj tak. Môžu mu zobrať aj vodičák. Takto mi to aspoň vysvetlil policajný vyšetrovateľ.
Kľudne sa tam zájdi opýtať a oni ti poradia. Peňazí sa možno nedočkáš ale aspoň mu to trocha znepríjemníš....

wladka
8. máj 2009

no baby, ja som to dala na prokuraturu.. 🙂 s malou poznamkou, ze chcem byt do mesiaca upovedomena o vsetkych opatreniach, ktore urovia oni.. tak som zvedavaaaa.. 😝

moj ma platit tisicku mesacne 🙄 , a pracuje v zahranici, kde zaraba 1500eur mes, ale 33 eur je pre neho velky problemos -bo ma dlhov az az, a neplatil uz 5mes..

dam vediet, ako to potom dopadne.. 😉

fetusa
17. máj 2009

ahojte, poradite mi? ani mne byvaly neplati na malu uz pomaly aj viac ako pol roka. je to aj u exekutora viac ako tri mesiace ale stale nic lebo je nezamestnani. ked som bola na urade aby mi vyplatili nahradne vyzivne tak sa ma ta uradnicka opytala ze ci tie peniaze potrebujem...A ze byvaly chce platit. lenze presli dalsie tri mesiace a stale nic... prednedavnom som tam bola zase a tak ze mi doplatia za tri mesiace. a co dalej? co tie dalsie mesiace? ani predtym mi pravidelne neplatil...

efkak
5. jún 2009

fetusa, tak co ja viem poďľa poslednej novely zákona o rodine, ak ti neplatí na dieťa môžu mu zadrzat vodicak aby nemohol jazdit ak ma auto a je toho viac co sa tyka vyzivneho. Skus si to prejst lebo neviem ako na tom tvoj neplatic je.

andzi
5. jún 2009

Nepochopila som, či ti výživné neplatí vôbec alebo ho platí nepravidelne. Každý rodič, aj nezamestnaný je povinný platiť výživné v minimálnej výške 30% zo sumy životného minima.

Nárok na náhradné výživné vznikne, ak sú splnené nasledovné podmienky:

1. neplnenie vyživovacej povinnosti povinnou osobou v plnej výške v lehote a spôsobom určených právoplatným rozhodnutím súdu alebo súdom schválenou dohodou najmenej tri po sebe nasledujúce mesiace od splatnosti poslednej splátky výživného a ak exekučné konanie trvá najmenej tri mesiace od doručenia návrhu na vykonanie exekúcie exekútorovi, alebo
2. oprávnenej osobe nevznikol nárok na sirotský dôchodok alebo sirotský výsluhový dôchodok, alebo suma sirotského dôchodku, alebo sirotského výsluhového dôchodku je nižšia ako suma minimálneho výživného ustanoveného zákonom o rodine.

Ak je splnená jedna z uvedených podmienok má oprávnená osoba nárok na náhradné výživné ak:

1. si riadne plní povinnú školskú dochádzku, ak ide o dieťa, ktoré je povinné plniť povinnú školskú dochádzku,
2. má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a zdržiava sa na území Slovenskej republiky; to neplatí ak sa oprávnená osoba zdržiava v cudzine z dôvodu štúdia v cudzine,
3. príjem žiadateľa a fyzických osôb, ktorých príjmy sa posudzujú spoločne, nie je vyšší ako 2,2-násobok sumy životného minima žiadateľa a fyzických osôb, ktorých príjmy sa posudzujú spoločne.

Ak vyššie uvedené podmienky splňaš a úradníčka sa ťa opýtala (o čom ale silno pochybujem), že či ho "potrebuješ", okamžite by som na ňu podala sťažnosť jej nadriadenému. Ak podmienky nároku spĺňaš, nie je predsa čo diskutovať, či výživné potrebuješ, lebo vyživovacia povinnosť je zákonná povinnosť, ktorej neplnenie je aj trestným činom.

ivankova
9. jún 2009

ahojte viete mi povedat ako je to s exekutorom,ked mi ex neplati vyzivne?platil by exekutora on alebo ja?

andzi
9. jún 2009

už si dala návrh na exekúciu?

zuzu13
10. jún 2009

ivankova
ked podas navrh na vykon exekucie vsetky poplatky {t.j. prefotenie, overenie listin...musis to zdokladovat} , poplatok za spisanie navrhu {ak si ho nespises sama} ako aj trovy exekucie su vymahane od povinneho {ex}...

fetusa, chod za exekutorom, ak mas exekuciu uz 3 mesiace a poziadaj o vystavenie potvrdenia pre ucely nahradneho vyzivneho...chod na UPSVaR a vybav si nahradne vyz.