Platí vám muž výživné?

andreasmondrkova
5. jan 2008

platí vám muž výživné? ako to riešite?

alienka33
7. nov 2010

ahojte. ozyvam sa len tak pre info s nasim problemom s exmanzelkou. takze zistili sme ze ten kto jej daval rady bol zamestnanec exekutora ktory na nas vydal exekuciu. po pohovore s exekutorom a podani ziadosti na sud bola exekucia zastavena. ale zase ako napisala mirica ukoncenie exekucie bolo zaslane len pravnikovi a nikde sme sa nedockali neakeho ospravedlnenia. a ex dali zaplatit vsetky trovi: pravnika ,sudu.......a vyslo jej to na peknu sumicku. trvalo to rok ale dockali sme sa. neviem ako by to dopadlo keby sme na to neprisli ale nahoda je blbec. a ako som sa dozvedela esta neuhradila nic takze to vyzera ze sa karta obratila. a jeden by si myslel ze jej stacilo. ale nie rype zase.

miriamdu
1. dec 2010

@mirica
v dnesnej dobe sa uz chlap spravodlivosti na uzemy SR nedovola!Zena aj ked klame ma stale pravdu a co je zarmucujuce zakony ju aj v tom podporuju, chlap si po rozvode "musi"plnit"povinnosti"-platit!platit!platit!,ak nebude platit tak pojde do basy,alebo ma na krku exekutorov, % viac ex priahnu po pomste, takze ako vychovaju to dieta kt. im sudnou cestou bolo pridelene, aky priklad moze mat taketo dieta od takejto "matky"?!Ved ked raz dosiehne 18 rokov co asi taketo dieta bude chciet v buducnosti od svojho otca?PENIAZE!ved ide prikladom tej karikatury kt.ho vychovala.Nepride za svojim otcom sa ho spytat- ako zijes otec?nepride prejavit k otvoci emocie,ved nemal si od koho brat priklad!
Pokial sa nezmenia zakony v SR, pokial budu na sudnom stolci rozhodnovat pri rozvodoch rozvedene sudkyne,stare dievky a homosi tak sa chlap tej spravodlivosti nikdy nedozije.

marcela1987
29. mar 2011

Ahojte dievčatá chcela by som ,že či by ste mi poradili ako mám napísať Návrh na náhradné výživné ... Lebo tu na internete nič neni ...Ďakujeeeem

luludia
6. apr 2011

Ak exmanzel podal na sud ziadost o znizenie vyzivneho plati, ze pokial sud o znizeni nerozhodne, musi platit povodnu vysku vyzivneho?

andzi
7. apr 2011

@luludia áno, pretože jeho návrh môže byť zamietnutý

titkovamiriam
7. apr 2011

@marcela1987 to chod na urad soc.veci a rodiny a tam ti povedia co dalej 😉

motylikova
14. apr 2011

prosim Vas, maminky, o radu pre znamu. Muz jej dlzi za 3roky takmer 2000eur, co je rychlejsie, exekutor al.policia? Dakujem za kazdu odpoved! Ps.dceru ma uz dospelu, vymahat chce dlh

titkovamiriam
15. apr 2011

@motylikova skoda že si tak dlho cakala,urcite by som v prvom rade zasla na policiu alebo sa informuj na urade sco.veci a rodiny,od urcitej doby neviem ci 3 ci 5 rokov dlh,,prepada,, tak to ries co najskor 😉

olivercek3
26. apr 2011

...no ja by som dlh vymahala cez exekutora,ale najprv sa skus poradiť s pravnikom aby exekucia bola rychlejšia 😉

lola31774
27. apr 2011

@adicka111 ahoj no to je dobra otazka,pretože ja teraz presne prežívam to iste!!!! môj byvali my tri roky vôbec neplatil a konečne ked sa dostavil na sud tak mu dali platit vyživne 117eur s čim suhlasil a pritom bol nezamestnany,bol pred tým tri roky v anglicku a ma mi zaplatit aj omeškanie za tri roky čo je 100 000sk ale bohužial nič je to u exekutora a nič,za tie dva roky čo je to spravoplatnene my ani raz nezaplatil na čas už tri razy som davala trestne oznamenie,potom sa vždy asi zlakol a zaplatil a to trvalo,raz mi neplatil trištvrte roka ,potom pol roka a nikoho nezaujma či mate s čoho žit!!!!vlaste hlavny problem mam v tom že 5 rokov mam druha a on sa vlastne stara aj o moju dceru pretože jej biologicky otec o nu nejavý zaujem 5 rokov ,a teraz mi prišlo na sud,môj byvali si požiadal o zniženie vyživneho na 36 eur a napisal vraj nutime dceru aby hovorila môjmu druhovi tato a vraj trpí depresiami a taketo somariny???pritom môže byt debil rad že sa môj druh o nu stara a nič jej nechyba teraz vôbec neviem čo mam robit? 18 maja mam sud neviem či všetko si ešte navymyšlal,som stoho zufala,teraz som na materskej ,prosim o radu ako mam postupovat!!!!dakujem

lola31774
27. apr 2011

@motylikova ahoj určite policia a nečakaj už tiež som tým prešla,ak to je spravoplatnene tolko rokov budu to od neho vymahat ,ale po pravde ak nema majetok a je nezamestnaný tak je to tažšie,vždy je naprvom mieste bežne výžívne a až potom dlh,ten budeš musiet dat asi na exekuciu držim palce

babu9
30. apr 2011

Exekúcia aj polícia môže konať súčasne jedno druhé nijakým spôsobom nevylučuje........premlčiaca doba je 5 rokov. Takže čím skôr sa pojde nahlásť neplatenie tým lepšie. Pokiaľ sa exek. nepodarí nič vymôcť nakoľko povinný nič nevlastní tak aspoň polícia ho zato bude stíhať 😉

duska1122
1. máj 2011

ahojte moja sestra ma podobny problem. s byvalim priatelom ma trojrocneho syna, byvali o maleho nema zaujem nevidel ho uz dva roky. vyzivne mal stanovene sudom na 70 eur. uz od novembra jej neplati. tak bola na policii udat ho a aj u exekutora. teraz bol na samosude a vystatuje sa ze mu povedali ze jej nemusi zaplatit s toho pol roka nic co jej dlhuje a davat jej ma tolko co uzna za vhodne. ved to je uplny nezmysel , povedal ze jej da 10 eur a viac neuvidi ani cent od neho. na koho strane je vlasne zakon? to uz je to ozaj na hlavu vsetko?

babu9
1. máj 2011

@duska1122 no neviem na ako samosúde mohol byť 😒 pokiaľ by sa týkalo ohľadom výživného či už zvýšenia alebo zníženia musia byť prítomné obe strany......a pokiaľ súd nevidá nový rozsudok tak je vždy platný ten ktorý je aktuálny....môžeš mi upresníť na ako samosúde bol?

alexandra
2. máj 2011

@duska1122 Je to absolutna hlupost, nech len pekne zakazdym ide na policiu a da trestne oznamenie za neplatenie vyzivneho.. Potom sa mlady pan jedneho dna bude velmi cudovat 😉

duska1122
4. máj 2011

@babu9 sestra ho udala na policii oni ho nahanali a po troch mesiacoch ho predvolali na prokuraturu, sestre dosiel list v ktorom jej to oznamili a bolo tam este ze jej ucast neni nutna. na tom samosude im jej byvali asi hovoril ako on nema s coho platit a ze ma dalsie dieta. a tak a ze vraj mu oni povedali ze jej ma dat aspom nieco lebo pojde sediet, a on povedal ze jej da desat eur a viac nic. tak neviem exekutor tiez vybavuje ze ziadost na zacatie exekucie je uz dva mesiace na sude a caka na schvalenie tomu tiez nerozumiem preco to tolko trva.

mili252
4. máj 2011

Prosím o radu...
Môj otec je evidovaný ako nezamestnaný, najvyšší súd rozhodol, že má platiť 200 EUR mesačne.
Otec však najďalej platí 40 EUR mesačne. (som študentka)
Momentálne prebieha rozdelenie majetku rodičov o BSM. Exekútora mám, ten však od decembra čaká na právoplatné vyhlásenie od súdu, takže nemôže konať. Samozrejme všetko riešim sama, pretože aj tí najlepší právnici sklamali, pretože nestáli za nič, iba za veľké sumy...

Nedá sa nejak konať, kedže peniaze su pre mňa nevyhnutnosťou? Nejaké vaše rady...
Počula som, že aj socialka, môže od neho vymáhať peniaze, tak ak by ste mali skúsenosti... a čo všetko k tomu vlastne potrebujem?
Taktiež sa nedá nejako bojovať, kedže je to rozdelenie BSM, aby sa mu odrátala polovica, kedže neplatí?

Budem vďačná za všetky rady...
Ďakujem

martina2001
4. máj 2011

@mili252 na sociálke ti dajú náhradné výživne, ale musíš to mať podané u exekútora min. 3mesiace predtým ako ti to začnú vyplácať, ale tam dokladuješ dosť veľa papierov, rovno choď na oddelenie náhradného výživného. BSM musí byť vyplatené medzi rodičmi v plnej výške podľa dohody, alebo rozdelenia súdom. Ak tak nebude bude mu furt dlhovať a vysporiadanie nebude platné, lebo jedna strana ho porušila.

babu9
5. máj 2011

@duska1122 takže pokiaľ bol predvolaný na prokuratúru tak jedine v tedy, že tam prebehlo konanie o dohode o vine a treste kde sa obvinený dohodne s prokuratórom o treste za nejaký trestný čin,v tomto prípade išlo o prečin zanedbania povinnej výživy ...prokurátor spíše dohodu o vine a treste kde je uložený nejaký trest a podmienka, kde obžalovaný je povinný v podmienke dlžné výživné uhradiť aby trest mohol byť zahladený. Pokiaľ celé dlžné výživné nauhradí v podmienke tak sa berie k zodpovednosti. Pokiaľ si aj naďalej neplní svoju vyživovaciu povinnosť nech ide sestra znovu na políciu podať trestné oznámenie, kde sa už vec bude posudzovať ako prečin zanedbania povinnej výživy ale podľa iného odstavca kde je vyššia trestná sadzaba. Sestre určite došlo predvolania na túto dohodu, kde môže byť prítomná aj poškodená ale aj nemusí. To čo tvrdí bývalý nieje pravda lebo keď nezaplatí všetko tak podmienka padá. V podmienke nesmie spáchať taký istý trestný čin lebo podmienka taktiež padá....tak ak znovu neplatí nech ide sestra znovu na políciu. Pokiaľ by si chcela vedieť niečo viacej tak kľudne napíš na IP, tieto veci sú gro mojej roboty 😉

babu9
5. máj 2011

@mili252 platenie alebo neplatenie výživného nemá nič spoločná s vysporiadaním BSM. BSM je jedná vec a výživné v zmysle zákona o rodine je druhá vec. Otec je povinný platiť výživné na základe nejakého rozhodnutia súdu v nejakej výške v tvojom prípade 200,-€, rozhodnutie však musí byť právoplatné. Dôvod prečo nieje si neuviedla...niekto sa odvolal alebo niektorá zo stran rozhodnutie súdu neprevzala alebo niektorá zo strán sa odvolala???...pokiaľ ani jedno je to potrebné zistiť na súde či rozhodnutie resp. rozsudok nadobudol právoplatnosť a dať si to potvrdiť. Nakoľko aj na sociálku budeš potrebovať správoplatnené rozhodnutie súdu kde je určené výživné...náhradné výživné sa vypláca na základe splnených podmienok ktoré sú uvedené v Zákone č.201/2008 ak máš možnosť tak si ho určite pozri.

mili252
5. máj 2011

@martina2001
ďakujem za informáciu, dneska som volala exekútorovi, ale tento druh náhradného výživného platí ak by neplatil 3 mesiace predtým nič, lenže on to ma prešpekulované a plati 40 Eur. ☹

mili252
5. máj 2011

@babu9
Otec sa odovolal, že nechce platiť 200 EUR. Nakoniec som najvyšší súd vyhrala ja a má mi najďalej platiť 200 EUR. Kedže sa on nemusí už o nikoho starať a nemusí platiť ani za byt, v ktorom žije. Problém je ten, že súd mi dal iba takú zápisnicu a došlo mi aj zo súdu, ibaže tam nieje napísaný dátum ani nič od kedy má povinný platiť. Môjmu exekútorovi to pošlem, pretože jemu súd ešte doteraz nič neohlásil.
Poraď mi prosím.

babu9
5. máj 2011

@mili252 pokiaľ súd vyhovel tebe a zamietol jeho sťažnosť resp. odvolanie a odklepol rozhodnutie prvostupňového súdu, tak potom Krajský súd alebo súd, ktorý rozhodoval o jeho odvolaní malo by poslať ich rozhodnutie resp. Rozsudok na prvostupňový súd a taktiež tebe kde presne bude uvedené v akej výške a k akým rukám alebo niekedy píšu, že rozhodnutie prvostupňového súdu je dostačujúce. Ale určite by si mala mať ROZSUDOK a nie len nejakú zápisnicu. Ono aj záleži kedy ste to mali lebo súdom to niekedy trvá 😉

babu9
5. máj 2011

@mili252 pokiaľ súd ti poslal ich rozhodnutie kde nieje nič uvedené, tak ako somuž písala v podst. schváli a odobrí rozhodnutie prvostupňového súdu a tým pádom je právoplatný ten prvý rozsudok kde mu bolo určené výživné....preto by bolo vhodné ísť na ten súd, ktorý vydal ten prvý rozsudok a informovať sa či už im niečo prišlo z odvolacieho súdu a potrebuješ potvrdiť právoplatnosť rozsudku pre ďalšie potreby.

martina2001
5. máj 2011

@mili252 nie je to pravda, zvyšok sumy môžu normálne vymáhať exekúciou, a ak požiadaš o náhradné výživne tak ten rozdiel ti vyplatia

mili252
5. máj 2011

@martina2001 ok, ďakujem, tak teda ja zavolám exekutorovi v pondelok a nebudem hovorit s tou asistentkou 🙂 ďakujem

martina2001
5. máj 2011

@mili252 nič nevolaj, choď za ním, zober rozhodnutie a aj doklady o platbách čo posiela, aby napísal návrh na súd

mili252
5. máj 2011

@babu9 dobre super, zajtra tam skočím ďakujem ti veľmi pekne :-* 🙂

hajanka
5. máj 2011

Ahojte dievcata. Mozno by ste mi mohli poradit. Nechcem to konkretizovat tak napisem len takto.
Je slobodna mamicka, priatel s nou byval od kedy sa im narodilo babetko, teraz ma len 7 tyzdnov. On ma 26 a je TZP, epileptik, nepracuje (mohol by, ale neplanuje), netusim ci je vedeny na UP. Rozisli sa. Neplnil si povinnosti, odstahoval sa, vzal vsetko co babetku kupil. Ona chce podat navrh na sud na vyzivne. On dostava 240e dochodok. Zarobil dost penazi v zahranici (ktore tu asi ani nepriznal), mame jeho vyplatne pasky. Popri tom pracuje na cierno s dopravou s vlastnym autom, ma inzeraty v novinach, Tv, auto s reklamou na dopravu s jeho t.c. ktore je pisane na neho. Nema zivnost, neodvadza dane. Ma asi 4 poistky. Mesacne si odvazda 100e na stavebne sporenie.
Otazka:
- V akej vyske je mozne v navrhu ziadat o vyzivne? (netusim vobec v akej vyske, no pracovnicka uradu nam odporucila 100e popri vsetkych tych jeho "zarobkoch")
- Boli by uznane vsetky vyssie uvedene skutocnosti k urceniu vysky vyzivneho? Ak by sa zdokoladovali (vypl. pasky, stavebne sporenie, zisk z prace na cierno - inzeraty)

Mozno s niecim podobnym mate skusenosti, alebo sa tu najde niekto, kto sa do toho rozumie.
Dakujem!

alexandra
6. máj 2011

@hajanka Ci alebo nie to bude uznane, rozhodne je dobre predlozit to ako dokaz. Ako to sudca posudi je len a len na nom/nej, avsak je vysoky predpoklad, ze tieto dokazy uznaju. Ak mate ako zdokladovat tie uspory 100e mesacne, super, ziadala by som 150e mesacne na dieta a 50e mesacne na tvorbu uspor pre dieta so zdovodnenim, ze ked ma na svoje uspory, je predpoklad, ze ma aj na uspory pre svoje dieta.

Nevzdavajte sa a bojujte, ci je alebo nie je ZTP, vyzivovaciu povinnost k dietatu ma.