Práva slobodnej matky

petra777000
2. nov 2013

ahojte zienky,
potrebovala by som pomoct ohladom prav matky..
zijem s partnerom v jednej domacnosti -( s otcom mojho dietata 🙂 ) no chystam sa odist...
chcem sa spytat je mozne podat teraz nejaku ziadost o vyhradnu starostlivost.?? chcem sa uistit ze ak odidem partner nebude robit problemy...lepsie pre mna dohodnut sa teraz ..kym sme spolu...
a ak je to mozne da sa to aj mimosudne len nejakou dohodou- kedy on suhlasi s tym ze vyhradne pravo mam ja a jeho styk so synom bude kedykolvek ked sa dohodneme ??? velmi pekne dakujem

sissy27
2. nov 2013

@petra777000 ak ti (ex)partner bude chcieť robiť problémy, tak ho od toho neodradí žiadny zdrap papiera zo súdu... môžeš požiadať o zverenie dieťaťa do svojej opatery, úpravu styku dieťaťa s otcom a stanovenie výživného, súd ti aj pravdepodobne vyjde v ústrety... ale to neznamená, že sa toho bude držať aj on, že si dieťa vždy vyzdvihne / vráti v dohodnutom termíne, že ti bude posielať výživné včas a v plnej výške, že ti nebude vypisovať debilné smsky, maily a nebude ťa urážať a napádať... ak k tomu sklony má, tak bohužiaľ...samozrejme, môžeš sa obrátiť na políciu, súdy, exekútora, ale je tu dosť tém o tom, aké je to zdĺhavé a takmer nemožné niečo dosiahnuť...
dohodnúť sa môžete, ale aj táto dohoda, pokiaľ má byť právoplatná a právne vymožiteľná, podlieha schváleniu súdom... je lepšie si ju dať napísať právnikovi, pretože musí byť objektívna a nesmie zvýhodňovať jedného z rodičov voči druhému... dopredu ti hovorím, že styk so synom "kedykoľvek sa dohodneme" je pôda pre problémy, pretože sa pravdepodobne nikdy nedohodnete (neviem aký máte vzťah, ale keďže uvažuješ o odchode a on, súdiac podľa tvojich slov, asi o tom nemá tušenie, tak to asi nebude bohviečo), on ho bude chcieť práve vtedy, keď ty máš s malým program a keď budeš potrebovať si niečo vybaviť alebo budeš chorá, tak on nebude mať čas... takže nech to je pekne na papieri a vždy mu ho môžeš dať aj na dlhšie, v tom ti tá dohoda brániť nebude... ak sa len dohodnete a trebárs to aj spíšete u notára či právnika, tak to má hodnotu toaletného papiera...

petra777000
autor
2. nov 2013

nie on vie ze chcem odist rozpravali sme sa o tom vela krattt...suhlasi,. ja nema problem mu dat syna kedykolvek ked si zaziada....nechcem vyzivne riesit sudne...sme ludia ktori sa vedia dohodnut- no samozrejme ked odidem utrpi jeho ego.... blbe sms...a veci podobne su pre mna bezvyznamne ...ja si chcem byt len ista ....a to tym ze ak spolu zijeme - spisem u pravnika nejaky papier ...ziadost o zverenie dietata...udam dovody preco ja.....preco nie on....a tiez napr... ze ma pravo dieta vidiet kedykolvek ...ak nie je napr. momentalne dohodnuty iny program....ak ma kruzok v skole...da sa jednoducho takato hovadina??? chapem ze ako vravis oproti sudom je to zdrap....ale ci to ma nejaky vyznam....a ak teda by som to riesila sudne...- trva to dlho?? myslim pojednavanie- alebo tak...( ak by sme sa teda vzajomne dohodli)

petraxy6
2. nov 2013

@petra777000 ti to stačí u notára a ak by to nerešpektoval časom, tak súdom - tak či tak ak mu prepne ani zo súdu ti papier nepomôže 😝

petra777000
autor
2. nov 2013

@petraxy6 😅 😅 😅

petraxy6
2. nov 2013

@petra777000 🙂 no ale vyzerá, že s ním je normálna reč. či? (aspoň zatiaľ 🙂 )

sissy27
2. nov 2013

@petra777000 neviem či si čítala a pochopila môj predchádzajúci príspevok, asi nie...pozri, spraviť to môžeš...ale je to naozaj hovadina 🙂 nemá to žiadnu oporu v zákone... čiže ak ti nebude platiť "ako ste sa dohodli", nemôžeš to od neho vymáhať, musíš si podať žiadosť o výživné na súd... ak ti zoberie dieťa a odnesie ho kamkoľvek, nie je to únos, pretože má na dieťa rovnaké právo ako ty... ak ho zoberie zo škôlky a tebe nedá vedieť, nespravíš s tým nič, má na to právo a učiteľky v škôlke mu ho nemôžu nedať, pretože je to tak isto zákonný zástupca ako ty...
takže ak to chceš mať všetko normálne ošetrené, tak k právnikovi, najlepšie obaja, povedzte mu čo a ako chcete (výživné, styk s dieťaťom - opakujem sa, ale nedávaj tam "neobmedzene", lebo sa ti to časom vypomstí), právnik tomu dá takú tú správnu formu, upozorní na to, čo tam môže a čo nemôže byť, resp. ako to má byť formulované, podá to na súd, v závislosti od vyťaženosti súdov bude určený termín pojednávania, ak sa dostavíte obaja, je to otázka 20minút...

sissy27
2. nov 2013

@petraxy6 nestačí to u notára - nie je to právne vymožiteľné, nemôže ísť o pol roka na súd s tým, že toto sme podpísali u notára a on to nedodržuje, robte niečo... aj notár by na to mal upozorniť, a nie len zhrabnúť prachy za overenie podpisov...

petra777000
autor
2. nov 2013

pocopila tento krat si mi to napisala ako debilovi 😅 😅 😅 tak som to potrebovala pocut.... cize plne rozumiem co si mi tym chcela povedat...... 🙂 🙂 🙂 🙂 a dakujem hlavne.

sissy27
2. nov 2013

@petra777000 nie je za čo 😉 pozri, ak je on normálny a má záujem o malého, nebude mať problém s tým súdom, je to len formalita, súd len prečíta návrh dohody, spýta sa oboch či súhlasia, spýta sa kolíznej opatrovníčky, či má nejaké pripomienky - ak to bude sformulované právnikom, tak na 99.99% žiadne pripomienky mať nebude, súd dohodu schváli, vzdáte sa odvolania a je to, potom o pár dní vám bude doručený právoplatný rozsudok... nie sú to žiadne naťahovačky alebo pranie špinavého prádla...

kaktusik007
3. nov 2013

@petra777000 tak tak, presne ako pise
@sissy27 - je to iba formalita, ak ste dohodnuti, o to lepsie 🙂)))

a k tomu neobmedzenemu styku ti este napisem vlastnu skusenost - fungovali sme tak asi mesiac, ked sa odstahoval a bol dany akurat navrh na sud - styk otca s detmi som tam fakt neriesila, ale ten mesiac mi stacil... zavolal, ze za 20 minut pride, a nezaujimalo ho ze kde som ja a ci nahodou nemam program... vrchol bolo ked len tak prisiel a spravil fakt bordel este aj u susedov, ze mu branim v styku s detmi - a ja som bola u mojich rodicov asi 11 km dalej..... Proste vesele 😀 😀 😀

cecil36
3. nov 2013

@petra777000 suhlasim so @sissy27 a @kaktusik007 a ani ja neodporucam neobmedzeny styk. Ja som si tiez myslela, ze nech to uhrame k obojstrannej spokojnosti a dieta si moze brat kedy bude chciet. On pochopil "kedy budem chciet" tak, ze chcel, aby som mu malu davala ked sa vratil z prace t.j. okolo 22.00-23.00 hod. Akosi mu nedochadzalo, ze ona uz spi a zacal robit cirkus, ze mu branim v styku s dcerou.

kaktusik007
3. nov 2013

@cecil36 tiez vtipalek 🙂 a teraz ze ktory z nasich ex je lepsi - udal aj teba na socialke a u pediatra, ze tyras deti??? Lebo mne to ten moj spravil... Nastastie az potom, co zo seba tam spravil blbca v inych suvislostiach, takze aj pediatricke a aj koliznej to bolo hned jasne o com je to "tyranie" o ktorom otec deti hovori.... Ale ak by to spravil o mesiac skor, myslim to udanie, tak to by som mohla mat celkom zle z toho, lebo vtedy este znel presvedcivo.....

cecil36
3. nov 2013

@kaktusik007 to nastastie nie, ale pozeram, ze mas tiez dobreho mudrlanta 😀 Moj ex mi zas neplatil vyzivne, ale rad komentoval, co ma dcera na sebe, ze urcite kupujem na bazare a preco dcera nema ani jedny znackove tenisky 😀 Mala aj znackove, ale ked sla otcovi nedala som jej ich, lebo vela veci sa nam nevratilo a ja nemam stroj na tlecanie penazi 😀 Ked mu zacal exekutor stahovat vyzivne, zas mal plno reci co s tolkymi peniazmi (120 na 12 rocne dieta) robim a ze si urcite kupujem drahe handry alebo si platim welness 😀 Na tom som sa bavila, to dieta ma stoji mesacne oooovela viac ako je jeho vyzivne.....

kaktusik007
3. nov 2013

@cecil36 ohladne vracania veci poznam velmi dobre... zo zaciatku som aj chalanom balila veci so sebou, ale ked sa mi pravidelne tam stracali veci a nosil mi ich spat uz ked to bolo chalanom male (a aj to na moje vyslovne niekolkomesacne naliehanie) tak som to stopla... aj preto, ze sudkyna mi v odovodneni preco mi dava nizke vyzivne zdoraznila, ze to preto, ze deti su casto s otcom!!! tak som sa vytocila a reku OK, casto su s tebou, staraj sa... Jedine, co som im nabalila ked sli na prazdniny na 14 dni v lete, tak to boli topanky 🙂 inak - mame zvlast suflik, v ktorom su veci IBA na navstevu k otcovi.

A este k tym specialnym veciam - moj ex mi zase naopak vycital, ze moc na deti minam, ze oni nepotrebuju tolko mat oblecenia, ze to nemaju kedy vynosit... A ze mame veci po detoch jeho sestry a ze preco mi to nie je dobre.... Nuz - tie veci su take, ze ak by som mala rodinny dom ani na dvor do hliny sa hrat by som ich v tom nepustila, ale kedze su to podla neho dobre veci, tak to mojim detom obliekam prave ked idu k nemu...

A ano - stala sa mi prihoda ze si prisiel po deti aj so svojou novou priatelkou, chalani boli vtedy so mnou u lekara mimo mesto takze sme meskali asi 5 minut a videli ich vo veciach, v ktorych ich ja mam oblecenych bezne - nic znackove, ale vkusne, farebne, a milujem kedze su po roku ich obliekat ako dvojicky 🙂. No a ked som mu ich potom doniesla prezlecenych, vo veciach kade ruka kade noha a v takych farbach, ze uz sotva vies identifikovat aka to bola farba povodne, vsimla som si tie krasne pohlady ze co som to za matku ze takto zhovadim deti kvoli tomu ze idu k ich otcovi.... A isto som bola za tu zlu, ale som to potom prestala riesit - toto totiz nevysvetlis, on sa tazko prizna, ze mi pokradol polovicu satnika, resp. veci u nich co mali deti do skolky sa ponicili (potrhali, zaspinili niecim co ani vyprat nejde) a tak... Takze som ta najhorsia mater na svete v ich ociach - ale neriesim 😀

cecil36
3. nov 2013

@kaktusik007 presne ako u nas 😀 Tiez som dceru pekne obliekala, ale ked zacali miznut veci spravila som stop. Teraz uz moc nevymyslim, dcera ma 14, uz si da co chce, ale akosi podvedome si k otcovinezoberie hocico a peniaze uz vobec nie 😀, on jej ich totiz minal.

kaktusik007
3. nov 2013

@cecil36 sila... No, ale vidno ze ma vlastny rozum a vie... Aj moji dufam budu takto rozumni... 😉

kristiii
3. nov 2013

@petra777000 ahoj, tak ako ti písali kočky predo mnou, dohodu o zverení dieťaťa musíš mať schválenú súdom. K tomu neobmedzenému styku, my ho s bývalým praktizujeme, je to cca 2 roky a zatial to funguje. Je to najme z dôvodu jeho nepravidelnej práce, v podstate vždy až koncom mesiaca dostane rozpis na ďalší mesiac takže nejaké stretávanie každý druhý víkend by bolo v podstate nemožné. Doposiaľ sme s tým nemali problém, ak by raz nastal, dám si aj túto časť ošetriť súdom, ale myslím že nie každý ex musí robiť silou mocou problémy /možno o pár mesiacov či rokov budem hovoriť inak 😝 / A akurát dnes som sa bavila s priateľom švagrininej sestry, je rozvedený, má už 7 ročného syna a s bývalou majú takisto neobmedzený styk a tiež im to už niekoľko rokov funguje. Závisí ako sa viete s bývalým dohodnúť, nakoľko utrpí jeho ego tvojím odchodom, prípadne to môžu ovplyvniť noví partneri ktorých si nájedete a od veľa ďalších vecí a ono zas aby nebolo len na tých chlapov zle, aj bývalé robia často s deťmi prieky ich oteckom, záleží kto má koľko rozumu a ako mu záleží na dieťati, ale tak snáď máš na otecka šťastie aj keď vám dvom to už neklape, ja by som mu na začiatok dala šancu a vyšla mu s drobcom v ústrety

zuzik1603
7. nov 2013

Dobrý deň som študentkou 2. ročníka magisterského stupňa a chcela by som Vás poprosiť o vyplnenie môjho dotazníka k diplomovej práci. Dotazník sa týka mediácie (mimosúdne riešenie sporov). Veľmi by ste mi pomohli. Ďakujem Vám veľmi pekne tu je link: https://docs.google.com/forms/d/1JQfwlKu7otbosa...