Právna poradňa

odbornicka
4. sep 2012

Mile mamicky,
som vystudovana pravnicka, mam 1,8 rocnu dcerku o ktoru sa sama staram. Presla som si sklamanim, rozchodom, rozvodom, naslednim handrkovanim sa o vyzivne a spol. Touto cestou chcem ponuknut vsetkym mamickam v podobnej zivotnej situacii pomoc a poradenstvo. Rada pripadne poradim aj s inymi pravno-administrativnymi problemami.

maminuska
16. feb 2014

@jahodecka v zmysle zákona 595/2003 o dani z príjmu nárok na daňový bonus mám daňovník ktroý vyživuje dieta žijuce v spoločnej domácnosti s ním a vykazuje adekvátny daňový základ .
Tvoj priateľ jednoznančne poberá daňový bonus neoprávnene! Ak nepracuješ tak daňový bonus nedostávaš ani ty, resp. ak nevykazuješ príjmy ktoré by podliehali zdaneniu , tak ti ho nemaju z čoho vyplácať.
Na tvojom mieste by som písomne informovala zamestnávateľa u ktorého pracuje priateľ že nežije s dietatom v spoločnej domácnosti a že pokiaĺ ho bude vyplácať, postupuje v rozpore so zákonom o dani z príjmu .
Zároveň by osm túto skutočnosť písomne oznámila daňovému úradu .

jahodecka
16. feb 2014

viem,som oboznamena s tym zakonom...u jeho zamestnavatela som tu skutocnost uviedla,ze spolu nezijeme,ale tiez by som to mala asi radsej pisomne,aby som od toho mala doklad,lebo pani na uctarni povedala,ze ona to na moj podnet zrusit nemoze...bola som s tym aj na danovom urade a povedali mi,ze oni s tym nic nemauju...ked oni nie,tak potom uz neviem kto....aj na policii som bola podat trestne oznamenie za kratenie dane a povedali,ze to mozu prijat,len ak to presiahne sumu 266e,vtedy mu hrozi 1-5rokov...tak ak si to nezrusi,budem sa priebezne informovat,vyratam si,kedy to presiahne tu ciastku a pojdem to riesit cez policajtov...lebo ako som chodila dva dni po uradoch,som prisla na to,ze to nieje v nikoho kompetencii a dokonca niektore uradnicky nevedia rozlisit danovy bonus od pridavkov na deti.....co je dost smutne....

kurvatura1488
19. feb 2014

Dobrý deň,prosám Vás vie mi tu niekto poradiť ako je možne podľa súpisného čísla si kontrolovať svoj návrh na rozvod?prápadne aj recenzie sudcu....ďakujem

tajomna21
19. feb 2014

@kurvatura1488 supisne cislo je na adrese, urcite nie na sude ....

kurvatura1488
19. feb 2014

pardon jasan,,haha spisoveho cisla 🙂

nelka341
20. feb 2014

ahoj.odisla som od manzela pred rokom.mame spolu 2r syna.manzel ostal byvat u jeho mamy.odisla som preto ze si nabral kopec poziciek o ktorych som sa dozvedela nahodou.ktore preflakal na stavkovani,je to arogantny,nezodpovedny,klamar. jasna vec ze to nezvlada splacat.na maleho mi dava nepravidelne 50e.len teraz odisiel z domu nechodi do prace,jednoducho kasle na to.tak som sa chcela opytat co mam dalej robit.bojim sa aby potom jeho exekurori nechodili za mnou. ci ist na socialku ze nema zaujem alebo...ked to nebude on splacat tak len za mnou pojdu ked som jeho zena.vobec neviem kde mam zacat ako to riesit. urcite si kopec ludi pomysli preco si si ho zobrala.len on sa zmenil az po narodeni syna

tajomna21
20. feb 2014

@nelka341 asi si este nepoziadala o rozvod ... chystas sa on poziadat? ...ako prve by som na sud dala minimalne navrh na urcenie vyzivneho na dieta ....dalej by som dala na sud navrh na rozdelenie BSM pocas manzelstva a odovodnila to sposobom zivota tvojho manzela (hazard, branie si poziciek) ....

nelka341
21. feb 2014

@tajomna21 urcite sa chystam.len toho je viac preco niesme spolu.tak som cakala aby som mala viac dokazov ze je aky je.

tajomna21
21. feb 2014

@nelka341 vsak o rozvod mozes poziadat aj neskor ... ale urcite si poziadaj o vyzivne a aj to rozdelenie BSM .... lebo inak sa z toho nevymotas

nelka341
21. feb 2014

@tajomna21 len teraz trosku nechapem. ked sa rozdeluje ten majetok tak mi daju aj polovicu jeho dlhov?

tajomna21
21. feb 2014

@nelka341 takto, trosku to doplnim .... kedze budete manzelia, tak si nemozte delit a vyporiadavat BSM, to sa da az po rozvode. Ale na sude sa da zrusit BSM od datumu ako sud rozhodne, nebude to späatne .... to bude na ochranu teba a deti (vasho majetku) kvoli jeho sposobu zivota .... bohuzial, tie dlhy dovtedy, tie asi budu spolocne ... toto som si neni ista

nelka341
21. feb 2014

@tajomna21 ok,dakujem

najorbitka
22. feb 2014

Ahoj.Prosim ako sud vyrata vyzivne na deti?Ak moj zarobi min.800€ kolko by to vyslo na dve deti?Tak trochu sa mi vyhrazal ze to nebude ani po 100€ na jedno.

27sunny
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tajomna21
27. feb 2014

@27sunny urcite mozes poziadat sudne o zmenu rozhodnutia o uprave styku .... do navrhu napis presne dni, kedy sa ti hodia, pripadne napr. kazdy neparny vikend atd. Je to oslobodene od sudneho poplatku ... tu mas neaky vzor, uprav si ho na mieru
http://www.najpravo.sk/rodinne-pravo/rady-a-vzo...

27sunny
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tajomna21
28. feb 2014

@27sunny tak na tej stranke urcite najdes aj vzor na zakaz styku

sandrika1986
4. mar 2014

Dobrý deň, chcela by som sa Vás opýtať ako mám postupovať pri vybavovaní alimentov na dve maloleté deti, najmladšia bude mať v septembri dva roky a najstaršia v júli šesť rokov. Kde budem musieť najprv zájsť,aké doklady,papiere budem potrebovať predložiť ? S mojím druhom žijeme skoro šesť rokov v podnájme aj s deťmi, deti sú naše spoločné. Druh nevlastní žiadny majetok, trvalé bydlisko má u svojej rodiny ako aj ja u svojich rodičov aj s deťmi. Môj partner má zrážku zo mzdy - exekúcia,ktorú keď vyplatí tak bude mať ďalšie zrážky zo mzdy. Pracuje v jednej firme ako montážny pracovník, najmenšia čistá mzda,ktorú mal na výplatnej páske bola napr.: teraz v januári 423 eur, najväčšia čistá mzda : 850 eur. Takže neočakávam vysoké alimenty. Chcela by som sa opýtať keďže som s najmladšou dcérkou na RD, poberám len rodičovský príspevok + 2x rodinné prídavky,mesačná suma : 250 eur či by som si mohla aj na seba niečo uplatniť od druha ? Najmladšiu nemám kde dať,aby som išla do práce. Ak by som nemala kam ísť s deťmi,čo sa týka bývania a môj druh by býval v podnájme alebo v ubytovni a ja by som si z 250 eur nemohla dovoliť platiť podnájom tak ako mám postupovať ? Ďakujem za odpoveď.

tajomna21
4. mar 2014

@sandrika1986 kedze nie ste manzelia, tak nemas narok na vyzivne na seba .... mozes poziadat sud o urcenie vyzivneho, nizsie mas link na tlaciva, najdi si svoje ... je tam presne na tvoj pripad, ak zijete v spolocnej domacnosti v casti rodinne pravo ....
alebo chod na urad prace soc.veci a rodiny a tam ti pomozu spisat navrh na sud bezplatne ...

http://www.obcianskaporadna.sk/?page=vzory&lang=sk

pochopila som, ze chces od neho odist, tak by bolo dobre podat na sud aj navrh na zverenie deti do tvojej starostlivosti, take tlacivo tiez najdes na tej stranke

rebelka3333
5. mar 2014

ahoj prave teba hladam vies potrebovala by som poradit ja som si ziadala o vyzivne od priatela vies lenze medzi tim sme sa dali do kopy teraz je on odcsetovany vo Svajciarsku a uz buduci tyzden mame mat sud vies chcela by som to zrusit alebo neviem co mam robit ze teda ok necham to uz tak nech je sud bez neho ze sa ospravedlni ze nemoze prist vies uz som z toho zufala budem rada ak mi poradis dakujem 🙂

tajomna21
5. mar 2014

@rebelka3333 osobne by som to nerusila ... to ze ste zase spolu vobec nevadi, kludne mozes pytat vyzivne na dieta .... partner by to mal pochopit, je to tvoja existencna istota pre dieta do buducna ... on nech ospravedlni nepritomnost, moze napisat, ze suhlasi s tvojim navrhom, pripadne dat protinavrh sumy vyzivneho a poziadat sud, aby rozhodol v jeho nepritomnosti

rebelka3333
5. mar 2014

velmi pekne vam dakujem za radu... a este sa chcem spytat staci ked na e mailovu adresu co bola na tich papieroch to napise lebo zo svajciarska by to asi dlho trvalo

tajomna21
6. mar 2014

@rebelka3333 tak ak ma zaruceny elektronicky podpis, co asi nema, tak by to urcite stacilo ... inak som si neni ista ... podla mna e-mail alebo fax treba potvrdit normalne zasielkou postou

rebelka3333
6. mar 2014

a kebyze poviem na sude ze teda sme sa dali do kopy a zoberiem so sebou jeho prac. zmluvu ze je vo Svajciarsku tak to zrusia vies lebo ja sa bojim ze potom bude muset platit trovy on a to nechcem... a mam aj na neho plnu moc tak mozem to za neho vybavit?

tajomna21
6. mar 2014

@rebelka3333 tak ako neviem, ale asi nemozes byt aj na strane navrhovatela aj odporcu .... vsak nech napise ten mail, prinajhorsom ak by to neakceptovali takouto formou, tak vam presunu pojednavanie na inokedy .... nech napise ten email a uvidite

zuzik1603
8. mar 2014

Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o vyplnenie môjho dotazníka k diplomovej práci. Dotazník je zameraný na rozvod a starostlivosť o dieťa po rozvode. Dotazník je anonymný. Veľmi by ste mi pomohli. Vopred ďakujem. https://docs.google.com/forms/d/1qJU4TSBw_8zDcK...

maminkaok
17. mar 2014

mam striedavú starostlivosť o dieťa vo veku 16rokov sud rozhodol mesiac pri mne mesiac u neho, ale jedna strana to nedodržuje čo mam s tým robiť?

kadulka
18. mar 2014

Dobrý deň, mala by som dotaz. v januári sme mali súd ohľadom rozvodu a styku s dieťaťom kde sudkyňa určila, že mi má ex platiť 220 €. prišiel nám aj rozsudok ale ex sa odvolal na výšku výživného a platí mi len 120 € čo sa on rozhodol, že toľko mi stačí. chcem sa opýtať, keď kraj odklepne, že mi musí platiť tých 220 € tak mi tú sumu musí doplatiť alebo ani nie? a koľko trvá kým sa kraj vlastne rozhodne? a ešte by som sa chcela opýtať, ohľadne styku - v rozhodnutí mám, že sa ex môže stretávať s maloletým v utorok a vo štvrtok od 16.00 do 20.00 ale on mi hocikedy oznámi, že pre neho pôjde do škôlky o 12.00 alebo že pre neho pôjdu starý rodičia. môže toto robiť? keď mu to zakážem tak mi len odvrkne, že styk ešte nie je právoplatný a tak má rovnaké práva ako ja. Ďakuejm. Denisa

martinafogdova
18. mar 2014

mam desat mesacneho synceka a ex mi na neho posiela dvesto eur mne sa to zda malo kedze musi papat specialnu stravu ktora je draha a narodil sa s refluxom ktory ma do teras chcem aby mi posielal o stovku navyse lebo vobec nevychadzam do dalsieho mesiaca niekto mi nemoze poradit?