Právna poradňa

odbornicka
4. sep 2012

Mile mamicky,
som vystudovana pravnicka, mam 1,8 rocnu dcerku o ktoru sa sama staram. Presla som si sklamanim, rozchodom, rozvodom, naslednim handrkovanim sa o vyzivne a spol. Touto cestou chcem ponuknut vsetkym mamickam v podobnej zivotnej situacii pomoc a poradenstvo. Rada pripadne poradim aj s inymi pravno-administrativnymi problemami.

zuzka2203
13. jan 2017

😢No oni práveže stanovene sudom majú, ale toto exmanzelka vôbec nedodržiava. Na začiatok pozadovala vyzivne 460€ na dve deti ktoré jej neodklepli ale dostala tých 250€. Detom však v styku s otcom napriek tomu brani. Ma psychické problémy ktoré nerieši a deti drží zamknuté doma. A jeho ako otca samozrejme trápi, ze nemôže vlastne deti ani vidieť ani len na par minút. Nedovoli im stretávať sa ani so starými rodicmi. Co si myslím, ze je dosť smutne. Chlapec začal uznavat anarchiu a s dievcata sa pomaly stáva anorekticka ako priatelovi povedali ucitelia v škole. Myslím si, ze to nie je správne. Priateľ nie je žiaden tyran a deti miluje takže ho bolí to ze pre nu su tie deti majetok a proatriedok na ziskanie penazi a ešte aj odmieta situáciu riešiť. Chúdence deti sa ako povedala priateľova sestra stravujú na polotovaroch, ktoré si musia same pripraviť. Vyzivne putuje úplne inam ako by malo. Šetri si na svoje sudne procesy a na blaho deti nedba co je pre mňa ako nastavajucu matku az do plaču. Ona chodí vyparádená a deti si takmer nemajú co obliecť a pritom si myslím, ze deti by mali byt na prvom mieste pre každého rodica.

zuzka2203
13. jan 2017

A aby som nezabudla, na povinnom stretnuti kde mala byt aj ona jedine co urobila bolo, ze začala na priateľa vykrikovat ze je "kokot" a malo platí. Ale ake su finančne moznosti z jeho platu, tolko mu dali platiť. A hlavne určite nie je správne sa takto vyjadrovať na adresu otca pred deťmi. Je to naozaj smutne 😪

kristinka1990
14. jan 2017

Dobrý deň po psychickom týraní svokra som musela odísť z domu kde ostalo dieťa ktoré my nedali že ho nemám zverené do starostlivosti,s priateľom nie sme zobraty,chcela by som sa a ním stretávať len neviem či muy to umožní,a chcela by som h j sebe.

dzjanetta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzka2203
26. jan 2017

@dzjanetta To máš čistú pravdu. To je ozaj krkavcia matka taka co takto ubližuje vlastným detom. Lebo tie tým trpia najviac.

lucia.kl
31. jan 2017

@odbornicka ahoj. prosím ešte stále radíš?? mám problém a potrebovala by som radu..

vegetka27
31. jan 2017

Ahojte, poradte prosim.... viem ze manžel mlati svoju manželku. Ona nechce nič povedať, s nikým sa nerozpráva, nevychádza z bytu. Tvrdí, že je všetko ok. Ako jej pomôcť?

laskamoja123
27. feb 2018

Chcem sa spýtat, ci pri rozvodovom konaní o výske alimentou sa beru do uvahy aj diety kedze manzel pracuje v cechach alebo len plat?

zuzkatko
1. mar 2018

Ahojte poprosím o radu ak je tu niekto právnik mám problém so zamestnaním pracujem ako operátor na infolinke žiaľ viac zo zdravotných dôvodov nemôžem vykonávať túto prácu mám aj lekársky posudok chcem sa informovať.ohladne výpovede chcú aby som podpísala výpoveď dohodou a s odstupnim pracujem tam 5 rokov údajne mi chorobu z povolania neuznajú (povedala posudkova lekárka) pretože nepracujem na tom mieste viac ako 6 rokov a tiež ja mám menej ako 40 rokov neviete ako postupovať na čo mám nárok? Podala som aj žiadosť na preradenie ale to nevidím ružovo, ďakujem

gabriellajanikova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tinka5
7. sep 2018

Dobrý deň!Neviem, ci to sem patrí, ale potrebujem zistiť, kde sa mam obrátiť a čo všetko potrebujem, ak by som chcela prepisat dom na mňa...ďakujem za každú radu.

tinka349
7. okt 2018

@odbornicka ahoj , prosim o pomoc:

chcela by som sa informovat, ako to je v pripade urcenia vyzivneho na 8 mesacne dieta, ked otec dieta zaraba cca €1000 v cistom, ma zostatkovu hypoteku na 4 izbovy byt cca 55000 pricom hodnota bytu je 100000. Je takisto aj spoludlznikom jeho matke na dlzobe priblizne 50000. Zohladnuju sa aj tieto faktory pri vysle vyzivneho? Manzelia nie sme. Znama mi povedala ze realne mozem vyzivne ziadat €300, nakolko jemu samemu 4 izbovy byt netreba a keby ho predal a sam zil v mensom byte tak by nemal ani hypoteku. Ja som na materskej a mam este 8 rocne dieta na ktore jej otec plati vyzivne €250, vlastnim 1,5 izbovy byt bez hypoteky. Sucasne som aj na PN, cize poberam nemocensku davku - neviem ci aj to sa zohladnuje.

Dieta chcem do svojej starostlivosti, nakolko on ma psychicky depta uz dlhsiu dobu a robi aj nocne kedze je policajt.

On tvrdi, ze z platu sa mu odrata hypoteka a inkaso a ostatne financie potrebne na jeho existenciu a realne je ochotny platit okolo €100

Dakujem za odpoved a pomoc

lucia.kl
7. okt 2018

@tinka349 riešim niečo podobné, muž má papierovo plat 300€ na súde mu povedali, že sa berú do úvahy reálne náklady na dieťa nie plat..

loginexistuje
7. okt 2018

@tinka349 nech zabudne vyzivne ma prednost pred tymito nakladmi

tinka349
7. okt 2018

@lucia.kl tak ale zas musi aj svoje ubytovanie zaplatit aj sebe cosi na stravu nechat... to je diskutabilne ze ked ma 300 papierovo ako zil doteraz 😀 z coho zivil rodinu, seba?

tinka349
7. okt 2018

@loginexistuje no on stale opakuje dookola to iste ze moja pravnicka je hlupa a neovlada zakony, ze on je policajt .. ja by som sa taaak smiala keby mu zarypali vazne platit €300 🤣🙊🙈

lucia.kl
8. okt 2018

@tinka349 si myslí že je majster sveta.. Aj môj furt hovorí, to budú kukať na súde co všetko dokážem z môjho platu nakúpiť... Tak sudca nieje hlúpy a pochopí + berie sa do úvahy koľko priemerne sa v danej profesii zarába - kuchár zhruba 1200€... Momentálne má problém zaplatiť 100€ na jednu (spolu 200€) pred rokom chcel striedavku aby nemusel platiť, súhlasila som, vydržal tak mesiac, potom mi ich nechal...
My budeme mat v januári už dva roky co som podala návrh a stále nič.. Slovensko..

tinka349
8. okt 2018

@lucia.kl dva roky cakas na verdikt sudu k vyzivnemu ????

lucia.kl
8. okt 2018

@tinka349 dva roky čakám na čokoľvek... Po roku bolo konečne prvé pojednávanie a rovno odrocene, lebo keďže bývam v Maďarsku nemám si co na Slovensku podávať o rozvod.. Ze mam trvalý pobyt na sk ju vôbec nezaujímalo... Cele zle

vera1984
2. nov 2018

Dobry den.Budem sa rozvadzat,v majetkovych vwciach sa vieme dohodnut,ale o dieta zatial nie.Chcem sa poradit.Moj ex bude zit z inou aj jej deckom,ma zaujem o dceru,ja mu branit nechcem,aby sa stikali,ale nwvhcem,abu bola pri tom aj jeho milenka.Ked budu oni zit v jednej domacnosti,je nejaka sanca,aby sud rozhodol,ze s dcerou sa moze strstavat,ale bez jej pritomnosti? Ja nemam proti mojmu ex a dcere ziadne vyhrady,mizu byt spolu aj kazdy den,ale nechcem,aby tam bola ona.Da sa to nejako vyriesit? Dakujem

marek1986
8. apr 2019

@odbornicka Dobry den,potrebovala by som poradit.Mam prvu starsiu dceru,s byvalym manzelom,ktora ma 4 rocky a druhu mladsiu dceru s druhym partnerom,s ktorym nezijem tiez v spolocnej domacnosti a mladsia dcerka Bude mat 3 rocky v septembri.Chcela by som ju dat do skolky,lenze moj byvaly partner s tym nesuhlasi,teda otec mladsej dcery,jednoducho mi nechce podpisat prihlasku do skolky,bez toho mi malu nechcu vziat do skolky.Skolku mam blizko bydliska a chodi mi tam starsia dcera,preto by som logicky chcela,aby chodila aj mladsia dcera do rovnakej skolky,ked nastupim do prace.Poradili by ste mi,ak by sa dalo,dakujem pekne...

standab
8. apr 2019

Mate rozhodnutie sudom komu je dieta zverene do opatery?Ak je vo vasej starostlivosti nemu suhlasit s tym ale ak mate striedavu starostlivost tak ano

marek1986
14. apr 2019

@standab ano zverena je do mojej opatery,ale skolka to odomna vyzaduje,kvoli nejakym pripadnym nezhodam a dohoda s nim nieje,vidim len jedine riesenie a to sudnou cestou,len neviem nikde na internete najst vzor,podla coho by som to spisala.

standab
15. apr 2019

Mne ziadost napisala kolizna opatrovnicka. V bb su na uradoch prace. Skuste tak zistit kde sidlia. Vedia super aj poradit. Skuste sa ist tam spytat

misela61
10. máj 2019

@odbornicka dobrý deň, vedeli by ste mi poradiť?momentalne som na rodičovskej dovolenke, byvaly priatel mi dlzi peniaze, mam podpisany papier nim, ze peniaze mi dlzi, len nie pred notarom. Chcem sa spýtať cibudem platit poplatok na sude v pripade, ze by som to dala na sud, lebo mi peniaze vracat nechce, alebo som.oslobodena?dakujem pekne za radu

lucia.kl
10. máj 2019

@standab aj keď je matke do opatery zverené musí bohužiaľ otec súhlasiť. Bez toho škôlky aj školy porušujú zákon. Tu sa jedine obrátiť na súd aby rozhodol a dieťa mohlo byt prijaté do škôlky. Je to na dlhé lakte...
@marek1986

7dada
14. júl 2019

Dobrý deň, chcela by som sa len opýtať. Je možno ak by sme sa s manželom rozviedli, mimosúdne ako je to prosím s výživným? Musí to ísť cez súd však? Pýtam sa preto lebo už mi raz manžel povedal, že keď sa rozvedieme vyplatí mi dajakú čiastku a ze na dve deti mi bude dávať určitú sumu ktorú uviedol. Dá sa to takto prosím, že on si bude určovať koľko dá na deti? Ďakujem za Váš cad

marek1986
16. júl 2019

@7dada ak môžem,tak čo sa týka výživného,nezáleží na bývalom manželovi,koľko bude dávať,ale určí to sud,koľko bude platiť výživné,v akej sume.On si určovať nemôže,koľko Vám dá na deti,ja som mala niečo podobné,tiež som mala súd a bývalý priateľ sa mi vyhrážal,že mi dá minimum na malú a na súde to bolo inak,súd rozhodol v sumu,akú súd nariadil.Takze jednoznačne súdne riešiť.

7dada
16. júl 2019

marek1986 Ďakujem za info.

vivusika
3. nov 2019

@odbornicka Dobrý deň, prepáčte, že Vás otravujem... Na deti mám priznané výživné a na základe súdneho rozhodnutia z januára 2019 mi mal doplatit zvýšené vyzivne 640€ do mesiaca, čiže do februára. Normálne mi vyzivne platí každý mesiac, iba ten doplatok do dnešného dňa nemám. Aký je postup vymáhania? On je momentálne zasa nezamestnaný... Veľmi pekne dakujem