Problém s predajom domu z dôvodu nevysporiadaného pozemku

laura222
18. aug 2018

Ahojte. Mam taku otazku verim ze mi bude vediet niekto poradit. Som 1/2 vlastnikom rodinneho domu, druhu polovicu vlastni moja teta. Tento dom je postaveny na pozemku ktory nie je vysporiadany a vlastnici su traja. 1/2 pozemku vlastni ujo, 1/4 pozemku teta a 1/4 ja. Dom by sme chceli predat ale problem je ujo ktory pyta za pozemok sumu ktora je extremne vysoka a tym padom je dom nepredajny. Uvazovali sme o vysporiadani pozemku /vymerani/ aby sme predaj domu mohli riesit bez neho.
1. Ako sa postupuje v pripade vymerania /rozparcelovania?/ pozemku medzi tychto 3 majitelov? Kataster, sud?
2. Kto urcuje ktora cast pozemku pripadne ujovi?
3. Moze ujo trvat na tom ze chce cast pozemku pod domom ktoreho vlastnikom nie je?

Chceme aby pozemok pod domom a pred domom /pristupova cesta/ pripadol nam s tetou a zahrada jemu - nakolko on uz do nej pristupovu cestu ma zo svojho pozemku

marseillefan
18. aug 2018

1. Ak on nesúhlasí, tak iba cez súd - Zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva
2. Rozhodne o tom súd
3. Môže na tom trvať, ale súd môže rozhodnúť proti jeho vôli. Ak bude sudca normálny, určite zoberie do úvahy všetky okolnosti, teda fakt, že ujo má k pozemku prístup a aj to, že na dome nemá spoluvlastnícky podiel. Ale žiadne praktické skúsenosti s tým nemám. Odporúčam sa porozprávať s právnikom.

laura222
autor
18. aug 2018

@marseillefan a bez sudu sa to neda? Myslim to rozparcelovanie ak by suhlasil s castou pozemku?

sense
18. aug 2018

@laura222 ak sa dohodnete mimo sudne tak ano,budu musiet suhlasit vsetcis vlastnici ,v opacnom.pripade rozhodne sud

mateson
19. aug 2018

@laura222 ak myslíš rozparcelovanim to.že sa určí ktorá časť komu patrí tak to myslím nejde.Ak je viacej vlastníkov pozemku,tak nikto neurčí. že naľavo je jeho A napravo tvoje. Tak to nefunguje.

mateson
19. aug 2018

Iné samozrejme je.Ak sa vy traja dohodnete. Príde geodet,zamerA to,výmera jednotlivé parcely A tie si rozdelite Inak to bude beh na dlhé trate.

mateson
19. aug 2018

@marseillefan súd nebude deliť pozemok.Súd zruší podielové vlastníctvo A určí vysporiadanie. Čiže budú musieť uja vyplatiť Z pozemku tak ako leží. NiČ také že záhrada je jeho A pod domom vaše nebude.

laura222
autor
19. aug 2018

@mateson a ako je potom mozne ze pri zvysnych dvoch domoch to islo? Rodina vlastnila velky pozemok na ktorom boli 3 domy, oba pozemky sa poriesili az na tento jeden. Viem ze sa nikto z pozemku nevyplacal ale ako to spravili bohuzial neviem zistit nakolko nikto z povodnych majitelov uz nezije

laura222
autor
19. aug 2018

@mateson nerozumiem ako to funguje s tym geodetom. Co znamena ze “vymera jednotlive parcely”. Rozdeli pozemok? Na zaklade coho? Potom sa my mozme dohodnut ktora parcela bude koho a poriesime to na katastri? Resp ked niekto nebude suhlasit tak s tym “rozparcelovanim” od geodeta ist na sud?

laura222
autor
19. aug 2018

@mateson a ako je potom mozne ze pri zvysnych dvoch domoch to islo? Rodina vlastnila velky pozemok na ktorom boli 3 domy, oba pozemky sa poriesili az na tento jeden. Viem ze sa nikto z pozemku nevyplacal ale ako to spravili bohuzial neviem zistit nakolko nikto z povodnych majitelov uz nezije

taami
19. aug 2018

@laura222
Geodet vynera pozemok resp.rozdeli tak ako mu vy ukážete v teréne, že ako to chcete. A potom si zrušíte a vysporiadate podielove vlastníctvo. Avšak to znamená že je vola na každej strane sa dohodnut.
V opačnom prípade sud, kt. Zrejme nariadi predaj domu.

laura222
autor
19. aug 2018

@taami to by bolo super a ide nam hlavne o predaj domu kvoli tomu sme chceli poriesit aj to vysporiadanie lenze zvysny dvaja majitelia odmietaju znizit predajnu cenu a jednoducho sa nevieme nijak dohodnut, dom sa predsva uz 3 roky a este chvilu sa to bude tahat tak nam spadne na hlavu

laura222
autor
19. aug 2018

@taami cize ak by zaplatim geodeta, navrhneme rozdelenie pozemku a pojdeme za ujom, on s tym nebude suhlasit tak mozeme to dat na sud nech rozhodne?

taami
19. aug 2018

@laura222
S ním sa nedá komunikovať? Treba ohlásiť geodeta stretnúť sa na pozemku a tam na mieste sa dohodnut všetci vlastníci. A možno ešte lepšie by bolo komunikovať písomne, osloviť všetkých zúčastnených že vy ako vlastníci stavby kt chcete predať máte záujem vysporiadať podielové spoluvladtnictvo k pozemku, čo sa dá...a to formou rozdelenia pozemku gp.
Dať nejakú lehotu na vyjadrenie, pokial nebude vola, jedine sud to vyrieši

henikav
19. aug 2018

Myslim ze pozemok sa bude dat rozdelit na tri casti ak budete mat zaujem sa dohodnut a ten ktoremu zostane na pozemku dom, vyplati cast hodnoty domu ostatnym. Nie je to tak ze nahodou dostanes pozemok pod domom, tak aj dom je tvoj. Treba vidiet ci je vobec vo vasom zaujme bojovat o ten dom, lebo ak je na spadnutie, tak bude stat este kopu penazi to zburat a vyvozit. niekedy je lepsie mat prazdny pozemok

laura222
autor
19. aug 2018

@henikav nikto nema peniaze na vyplacanie ostatnych to je problem. Kazdy chce aby sa dom predal avsak ujo ktory vlastni 1/2 pozemku ale nevlastni dom chce za tu svoju 1/2 pozemku neskutocnu sumu. V skutocnosti vela ludi nema zaujem o tak velku zahradu vize nam by velmi pomohlo keby si ujo tu 1/2 pozemku /idealne zahradu necha/ a my s tetou mozeme predavat dom s pozemkom o polovicu mensim za ovela nizsiu sumu cim je vacsia sanca ho aj predat. Aktualne sa s predajnou cenou neda takmer vobec hybat kedze suma ktoru chce ujo je fixna a my sme zas drzane v sachu dlzobami ktore sme s domom zdedili. Keby si ujo predava pozemok samostatne zisti ze zdaleka nema hodnotu aku zan pyta ale nam by to pomohlo lebo mozeme ten dom predavat “pod cenu”

laura222
autor
19. aug 2018

@taami toto urcite jedine pisomne lebo komunikacia ustne absolutne nie je mozna, pokusov bolo viacero

tuppuk
19. aug 2018

najlepšie spravíš, ak to necháš na sstarosti nejakému právnikovi a potom už len cez sú, ak sa teda svojích vlastníctviev, chcete zbaviť - predať

marseillefan
19. aug 2018

@mateson "súd nebude deliť pozemok.Súd zruší podielové vlastníctvo A určí vysporiadanie" - ale veď to vysporiadanie môže byť aj rozdelenie pozemku

maria1989
19. aug 2018

@laura222 skús napísať do skupiny právne poradenstvo.

laura222
autor
19. aug 2018

@maria1989 napisala som zaroven s tymto prispevkom

eeffka
19. aug 2018

@laura222 dajte si ohodnotit nehnutelnost znalcom nech vidi "uradnu cenu"

laura222
autor
19. aug 2018

@eeffka ale jeho nezaujima cena nehnutelnosti, jeho zaujima suma ktoru chce za pozemok

eeffka
19. aug 2018

@laura222 tak dajte ohodnotit holy pozemok v danej lokalite. Ak ide meter po 100e tak jeho vymera x pocet metrov a ma trhovu cenu a tu by som asi aj ja chcela. Ci chce viac?

laura222
autor
19. aug 2018

@eeffka dobry napad toto nas nenapadlo, skusim zistit za aku cenu ide meter stvorcovy.. akurat moc neviem kde to zistit. Ono pozemok je na dedine v oblasti kde najblizsie pracovne prilezistosti su od 100km hore takze ziadna vyhra to nebude

taami
19. aug 2018

@laura222
Za posudok zbytočne vyhodíte peniaze, keď dôjde k súdu bude sa musieť robiť nový. Možno by stačilo potvrdenie odcrealitiek že aká je obvyklá cena m2 v tej lokalite+ podložene reálnou ponukou z inzercie.

mateson
20. aug 2018

@marseillefan ak dvaja zdedia dom A nemôžu sa dohodnúť tak súd rozdelí dom? Ako že jeden má kuchyňu A obývačku A druhý spálňu A detskú? NIE. Zruší spoluvlastníctvo A určí kto koho A do kedy vyplatí. To akože súd určí že na sever má jeden A na juh druhý?

laura222
autor
20. aug 2018

@mateson a co ked ani jedna strana nema peniaze na vyplatenie druhej strany?

marseillefan
20. aug 2018

@mateson dom nerozdelí, lebo dom sa rozdeliť nedá, ale pozemok rozdeliť môže, citujem z toho, čo som práve vygooglil:
a) V prvom rade súd musí vždy skúmať, či je možné vec, ktorá je predmetom spoluvlastníctva, dobre rozdeliť medzi spoluvlastníkov. Pokiaľ je možné vec dobre rozdeliť, súd musí vždy postupovať tak, že vec rozdelí, a to aj v prípade, že rozdelenie veci žiaden zo spoluvlastníkov nenavrhuje.
Zdroj: https://www.hurtaj.sk/zrusenie-a-vyporiadanie-p...

laura222
autor
20. aug 2018

@marseillefan super to vyhovuje, s domom problem neni, ten je rozdeleny ako byt ma. Problem je s pozemkom