Rozšírenie styku otca s trojročným dieťaťom

sklamanyotec
11. máj 2015

O ake rozsirenie styku mozem ziadat na sude pre 3 rocne dieta aby to realne preslo? S matkou sa dohodnut neda, ta je proti rozsireniu. Doteraz som mal kazdy tyzden v nedelu od 10 do18 a stvrtok od 15 do 19. Byvame od seba 30 km.
Moja predstava je neparny tyzden pondelok 15-19, streda 15-19 a od piatku 15h do nedele 19h.........a parny tyzden od stredy 15h do stvrtka do 19h a letne prazdniny tyzden v juli a tyzden v auguste. Je to priechodzie?

sissy27
12. máj 2015

@sklamanyotec starostlivosť o dieťa nie je merateľná počtom hodín... a znova sa budem opakovať - ale toto je návrh, ktorý vyhovuje TEBE, nikde tam nevidím záujem dieťaťa... pýtala som sa ťa, či si ochotný starať sa o dieťa napr. týždeň vkuse, keď bude choré - nereaguješ... nevyjadril si sa ani k tomu, či už chodí do škôlky - ak ešte nie, tak minimálne prvý polrok tam bude väčšia chorobnosť - si ochotný brať si očr aj ty, alebo toto necháš na ex, nech si to "odskáče" sama? rovno ti poviem, žiadna sranda venovať sa malému maródovi, snažiť sa ho zabaviť, popritom ako tak poriešiť domácnosť a ešte rozmýšľať, ako sa zachová šéf v práci a že to pocítim na výplate... detto prázdniny - bude ich viac než dosť, hlavne, keď drobec pôjde do školy (a tri roky ubehnú ako voda)... a naozaj toto čo ty navrhuješ, je ako hádzanie si horúceho zemiaku - tak žiadaj dieťa na tri celé dni v týždni, napr. od nedele večer do stredy, v stredu si ho poobede vezme ex zo škôlky, plus každý druhý víkend, alebo ja neviem, ale toto že každý druhý deň a párny nepárny týždeň je pre tak malé dieťa chaotické... nehovoriac o tom, že tretinu času, ktorý stráviš s dieťaťom, bude v aute...

lilitela
12. máj 2015

@sklamanyotec Asi by si sa mal poradit s pravnikom, najmä ak tusis, ze matka nebude suhlasit. Mne osobne by "neprekazalo", keby som sa s otcom dietata striedala v starostlivosti kazdy den. Neviem, preco ti ten druhy tyzden vyhovuje iba streda, ak som dobre citala; bolo by asi fajn sa pokusit pokracovat v tom systeme ze kazdy druhy den, a to aj cez vikend. Takto by ste mali mesiac rozdeleny rovnako na polovicu. Dokonca by mi nevadilo (myslim si), casom ani to, ze by dieta praspavalo kazdy druhy den u otca. Ale treba si to riadne premysliet, aby nebolo treba "cuvnut" spät.

lilitela
12. máj 2015

@sklamanyotec A naopak, mne by asi vobec nevyhovovalo, aby mal otec dieta v kuse tri a viac dni... okrem prazdnin,... ale kazda sme ina.

pribinak
12. máj 2015

@sklamanyotec prepáč, ale toto je velmi zaškatuľkovaný pohľad a predpojatý názore, poznám mužov kurátorov, psychológov a aj sudcov, ktorí by sa nad tym co si ty myslíš asi iba pousmiali

sklamanyotec
autor
12. máj 2015

Dakujem za nazory a odpovede....dcerka ide do skolky od septembra, zatial je doma.
Ano som ochotny sa o nu starat aj cez tyzden, aj ked bude chora. Chcem byt s nou co najviac casu.
System kazdy druhy den nie je vhodny vzhladom na to, ze sme od seba vzdisleny 30 km a peniaze ktore by som takto prejazdil by som radsej vyuzil v prospech dcery.
Neviem preco, ale mam tu z niektorych odpovedi taky pocit, ako by dieta patrilo matke a ked s nim otec chce travit viac casu, tak sa hladaju dovody preco to nie je vhodne.....ved dieta ma pravo na oboch rodicov.

lilitela
12. máj 2015

@sklamanyotec No chapem, a suhlasim s peniazmi. Ja som zvyknuta cestovat kazde rano 30 km do prace a poobede zas z prace, a manzel rovnako, je to o hubu, ale viem, ze su aj taki, co do BA cestuju denne z TT, co je este dalej. Tak ked za pracou, tak preco nie za dietatom?

sklamanyotec
autor
12. máj 2015

@lilitela
Myslim ze taketo cestovanie by nebolo vhodne ani pre dieta ani pre mna, rozumnejsie by bolo podla mna striedat sa po par dnoch.

hradnapani
12. máj 2015

@sklamanyotec nikto nespochybnuje pravo na oboch rodicov a ma to tak byt!
ale ty stale nechces pochopit nase argumenty a vnimas ich ako prekazku. Ale chapem, ze muzi maju trochu ine vnimanie niektorych veci - ty vidis len tie hodiny, cas. Ale mozem ti povedat z vlastnej skusenosti jedno: nemusis mat obavy, ze by sa menej caste stretavanie odrazilo na vasom vztahu. krv nie je voda a predovsetkym tvoj uprimny zaujem o dceru a zmysluplne a kvalitne vyuzity, hoci mensi, spolocny cas je darom, ktory sa iste pozitivne odrazi na vasom vzajomnom vztahu.
A ak bude mat tvoje dieta standardnu imunitu, aku mavaju trojrocne deti po nastupe do skolky, tak si urcite prides na svoje. Chorob bude neurekom a matka bude asi aj velmi vdacna, ked sa bude mat kto o dceru postarat. Hoci, kiezby bola vasa dcera radsej zdrava.

krajinka
12. máj 2015

@sklamanyotec moj syn mal 3, ked sme sa rozvadzali...stretavanie mame upravene na kazdy druhy vikend od piatka do nedele, tyzden v juli, tyzden v auguste, kazda druha Velka noc a Vianoce...ex byva od nas cca 20 km

lilitela
12. máj 2015

@sklamanyotec Dolezite je to aj to, s cim bude suhlasit tvoja ex a poradim ti sa prisposobit. To znamena napr. aj to, aby si sa prestahoval za dcerou blizsie, prip. si nasiel aj pracu v tom okoli, pokial je pre Vas tych 20 km problem. Jednoducho povedane, prisosobuj sa ty, a nie ze situacia sa ma prisposobit tebe. Chces, alebo nechces?

sklamanyotec
autor
13. máj 2015

@lilitela
Keby to bolo take lahke dnes najst normalnu pracu☹

mirica
13. máj 2015

@sklamanyotec ...a s mamou dcerky si sa už snažil dohodnúť? lebo dostať takéto niečo priamo zo súdu , tak to vzbudí skor také odmietavé reakcie....lepšie je sa dohodnúť, a ak sa nedá teraz , tak počkať do septembra....však aj ona bude zrejme už musieť ísť do práce , a pribudne aj tá chorobnosť, aj potreba zladiť prácu so školkou...a potom bude zrejme z jej strany väčšia ochota sa dohodnúť...

ukulela
13. máj 2015

@sklamanyotec tvoj navrh rozdelenia casu je podla mna nekoncepcny, rozbity, neakceptuje dieta. preco to mas rozdelene tak cudne? je to kvoli tvojej robote? ak ano, ako to akceptuje pracu matky?
ja by som ako zena asi suhlasila s kazdym druhym vikendom od piatku do nedele a v tyzdni,ked otec nema vikend by som nemala zas problem dat trebars od stredypopoludnia do piatku - s tym, ze v piatok malu odsikujed so dkolky a mama si ju vyzdvihne. . teda dve noci v kazdom tyzdni. co ty na to? pretoze takto ako to navrhujes,mi to (okrem teda toho parneho tyzdna, kde chces aj stvrtok rano) pripada, zesi si vybral casy, ked s dietatom nebude mat starosti - mamam rano zobudi, nakrmi, odvedie do skolky, ty sa popoludni ako dobry tatko pohras a mama vecer obriadi, okupe a ulozi do postele dieta, ktore bude rozkokosene po vylete ... ako si predstavujej, ked padne OCR na neparny tyzden???argumentujes, ze kazdy druhy den dochadzat nechces/nemozes, lebo aj peniaze - ale ved si si podla planu dal dochadzanie kazdy druhy den ... preco sa s ex neviete dohodnut? takyto rozhadzany rezim by podla mna nikto nepovolil (ani ja, a to by som napr pristupila osobne aj na striedavku, keby o to slo)

sklamanyotec
autor
14. máj 2015

@ukulela
Tak ako to navrhujes ty jeden tyzden vikend od piatku do nedele a druhy tyzden napr. od stredy do piatku by mi to vyhovovalo, to by som bral, ale to si myslim ze by mi asi nedali, ale tak by to bolo fajn🙂

ukulela
14. máj 2015

@sklamanyotec no ak chces podat navrh, tak takyto uceleny je urcite rozumnejsi ako obden 4 hodiny atd. no skus sa najprv ozaj jemne pozhovarat s ex, nech ti aspon naznaci, co by vyhovovalo a ako jej, ved van obom predpokladam ide o dobro vasho dietata. a ak je tadial cesta uplne zarubana, porad sa s pravnikom/na socialke/u kuatora ci kolizneho ci ja neviem, kto toto riesi (nastastie som s tymprobley nemala)

sklamanyotec
autor
14. máj 2015

@ukulela
Ja som ten povodny navrh chcel preto tak, lebo som chcel byt s dcerkou co najcastejsie...ked ju nevidim a nepocujem 2 dni, tak som z toho zufaly☹

nebicko2
24. máj 2015

Pokiaľ chce otec tráviť s dcérou viacej času, súdy to len uvítajú, len je potrebné to upraviť tak aby to bolo pre dieťa vo veku 3 rokov aj prospešné. Na rozdiel od vyššie uvedeného som toho názoru, že bez postupného rozširovania styku môže otec zabudnúť na prázdniny ako navrhuje a na celý víkend ako navrhuje. Z praxe viem, že súdy upravujú styk postupne a určite by som odporučila prespatie najskôr na jednu noc a cca po 2-3 mesiacoch na dve noci a až časom na dlhšie. Takýto názor majú na OS Trnava ako aj v Bratislave. Každopádne by som do rozšírenia styku išla ale rozumne alebo aspoň efektívnejšie ten styk upraviť. Pokiaľ budete chcieť v tejto veci poradiť alebo usmerniť pokojne ma môžete kontaktovať rada poradím (som advokátka v oblasti rodinného práva)