Rozvod a katolícka viera

hladampomoc
18. mar 2013

Dobrý deň/Ahojte. V inej diskusii "Rozviesť sa, či vydržať v manželstve" opisujem môj problém s manželom. Stojím pred závažným rozhodnutím čo ďalej,ale vývoj situácie u nás sa najviac prikláňa k rozvodu aj vzhľadom na to, že chcem chrániť synčeka a nechcem aby v takej atmosfére vyrastal a aby bol potom taký ako jeho otecko. Je mi strašne smutno z toho čo musím riešiť. Brali sme sa v kostole z veľkej lásky, pred Bohom, sľúbili sme si, že budeme pri sebe stáť v dobrom aj v zlom,ale keď u nás bude asi lepšie sa rozísť. Viem, že je ešte skoro o tom hovoriť,ale nedá mi, že ak by sme sa teda rozviedli, tak to už do konca života musím byť sama. Čo ak sa nájde niekto iný koho budem mať rada? Vylúčia ma z Cirkvy? Ako to bude? Prosím neodsudzujte ma za toto. Ďakujem

hladampomoc
autor
18. mar 2013

Viem, že je skoro o tom hovoriť,ale mám z toho hrôzu, že ak by prišlo k rozvodu tak podľa katolíckej cirkvy by som už musela byť navždy sama?

nikolet_89
18. mar 2013

@hladampomoc ahoj neviem ako to je v cirkvi, ale ak by ti mala branit znova milovat tak potom byt radsej bez nej 😉

unavenasom
18. mar 2013

pokial viem tak sama nemusis ostat, len asi dalsi obas v kostole nie je mozny

simonka1304
18. mar 2013

@hladampomoc Ahoj.Sama ostat nemusis,mas slobodnu volu.Ani z cirkvy ta nevylucia.Ale nemozes uz mat sobas v kostole a pokial chodievas do kostola,nemozes prjimat sviatosti.

lumiva
18. mar 2013

Ale co si, nikto ta nebude vylucovat zo ziadnej cirkvi. Normalne sa mozes rozviest, porusis sice Bozi slub a nebudes moct prijat viac sviatost oltarnu a teda sa spovedat. Ak budes mat novy vztah, tak manzelstvo uzavries iba na urade, lebo pred Bohom mozes prisahat a slubit vernost len raz. V kostole uz sobas urcite nie. To je moja skusenost. Ale poznam aj pripady, ze zena chodi dalej na spoved a prijimanie, lebo udajne rozvod nebol z jej viny. To uz si potom mozes prebrat s duchovnym.

kmkke
18. mar 2013

@hladampomoc Ja som počula že sa dá anulovať sobáš v cirkvi (už po právoplatnom rozsudku o rozvode), ak uznajú chybu v mužovi, budeš cirkevne "voľná". Spýtaj sa svojho duchovného, prípadne ak o tom len rozmýšľaš, a nechceš o tom hovoriť, zavolaj do inej arcidiezécy 😀

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hladampomoc
autor
18. mar 2013

@nikolet_89
@unavenasom
@simonka1304
@lumiva
@kmkke
@zazvorka87
jej dakujem za mile slova a povzbudenie. Dufam, ze sa moj zivot uz raz a navzdy vyriesi. Nechcem byt uz nestastna

hladampomoc
autor
18. mar 2013

@zazvorka87 ved prave, v biblii je jasne napisane Mat.19:9.:"A hovorím vám: Každý, kto prepustí svoju manželku pre iné ako pre SMILSTVO a vezme si inú, cudzoloží." A "smilníci nevôjdu do Božieho Královstva".Ef.5:5
ale Boh predsa odpusta a nie je kruty ci?

janinah
18. mar 2013

@hladampomoc dnes sa uznávajú aj iné dôvody na anulovanie manželstva napr. gamblerstvo....existujú cirkevné súdy a ich právnici,nevidela by som to tak čierne,treba sa informovať...

simonka1304
18. mar 2013

@hladampomoc citala som tvoj pribeh,mas to velmi tazke.Tvoj muz by urcite potreboval nieaku pomoc.To,co opisujes,nie je normalne spravanie,ale psych.tyranie.Pises,ze si veriaca,nerozpravala si sa o tom s nieakym knazom? Preco aspon nacas neodides? Nemas kam?

sense
19. mar 2013

....nie som sice ziadna zaryta "svatuskarka", ale viem jedno Boh ta bude milovat ci rozvedenu a po psychickej stranke v pohode, alebo vydatu a tyranu manzelom....to co by ti malo byt smerodatne je viera v Boha a nie v cirkev, ..... moja mamka mala pred 12rokmi problem s jednym fararom, kt. ju nechcel vyspovedat a povedal jej ze rozvedena zena kt. porusila slub manzelstva pred Bohom nemam na spoved pravo a nemala by sa zdrziavat v bozom stanku....na to mu moja matka povedala, (neviem kde vzala tolko sily), ze mojmu otcovi tiez nikto nedal pravo porusit slub, milovat a chranit, v chorobe a v zdravi atd. a takisto ju psychicky a fyzicky tyrat a tyrat aj vlastne deti....a ak ma byt ona kvoli tomu ze nabrala sily a uz nedovolila aby nas otec tyral odsudzovana nim (fararom), tak ona chodit do kostala nemusi, lebo laska v Boha sa ma nosit v prvom rade v srdci a ze sudit ju moze az Boh na konci zivota.....a odisla, viac do toho kostola nevkrocila, zacala chodit opat do kostola svojej mladosti v dedine kde vyrastala a hoci tam pan farar vedel ze je rozvedena nemal s tym najmensi problem .... jedine by sa nemohla vydavat v kostole a o to uz moja mama nestala....

lillinka01
19. mar 2013

@hladampomoc Ver mi, že ak by ťa za to, že nechceš žiť v takomto vzťahu dnes nejaký zarytý bigotný katolík odsudzoval, patrí do ******. Nerozumiem, ako je možné, že sa stále u nás pozerá na vieru v Boha len cez cirkev. Nie je napísané v Biblii, ...zodvihni kameň a budem tam?..." Boh je v prvom rade láska, všadeprítomná - netýrajúca, nevydierajúca, ktorá zotiera slzy... Ver mi, že určite má pre Teba Boh pochopenie. Prihováraj sa mu - a prídeš na tú správnu odpoveď. Ja som veriaca a veľmi som sa chcela vydávať v kostole, ale verím, že práve Boh určil, že to tak nebude. Proste môj manžel už nemohol - lebo podobne ako ty si predtým proste nevybral toho pravého človeka. Je to úplne individuálne, chápajúci kňaz ťa vyspovedá, môžno ti dá aj rozhrešenie, ak nie, nevadí - uľaví sa Ti tak či tak... Dogmatický kňaz sa s tebou nebude ani zhovárať... počúvaj svoje srdce 😉 😉

jaruska8
19. mar 2013

Baby maju pravdu. Nikto ta nevyluci z cirkvi. Len tie sviatosti... A preto poznam zopar parov, co su stale spolu, lebo by to bol hriech sa rozviest. A trpia. To nie je zivot predsa.:(

hladampomoc
autor
19. mar 2013

@simonka1304 Ahoj. No praveze, som sa rozpravala s knazom a priamo mi nic konkretne nepovedal ani neporadil, len vravel nieco v tom zmysle, ze je to proste skuska Boha, ze to treba vydrzat a treba sa modlit. Ale ked ja uz niekedy fakt nevladzem.

hladampomoc
autor
19. mar 2013

@jaruska8 ved to to nie je zivot. Kazdy ma pravo byt stastny.

simonka1304
9. máj 2013

@hladampomoc Ahoj,ako sa mas? Co manzel?

hladampomoc
autor
31. máj 2013

@simonka1304 Ahoj. No raz je to super, raz je to na figu. Manzel sa asi nikdy nezmeni. Niekedy je taky, ze sa da chlieb natriet ako med,ale niekedy je to stresne a velmi velmi tezke. A to nie je dobre asi pre nikoho.

lamada181
12. jún 2013

ahoj moja tak ja sa idem tiez rozvdadzat tiez som zobrata v kostole mam dve deti ktore chodia na cirkevnu skolu
a farar mi pvoedal ked nas rozvdenu mam doniest rozvodovy papier a papiere s policie atd a samozrejme list o tom ze ziadam o anulovanie svitaku manzelskeho s dovodu manzelovej nevery, psychysckeh oa fyzickeho tyrania atd
ano je problem s primanim atd ale ked ti to anuluju mozes sa vydat znova v kostole

saxana000
6. sep 2019

Kasli na cirkev ktoru si farari prisposobili ako im vyhovuje.. Pan boh ak ozaj existuje vidi tvoje trapenie aj to ze to robis pre dobro svojho dietata.. Slub sem slub tam ked je chlap idiot nebudes si predsa davat ziadost do vatikanu aby anulovali sobas zi svoj zivot v klude miluj a chran svoje dieta a ak sa po case najde chlap ktory bude za to stat zi s nim harmonicky a v laske..to je viac nez slub pred oltarom.