Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Rozvod a striedavá starostlivosť

22. júl 2021

Ahojte,píšem za svojho brata.Podal o rozvod,v septembri majú mať prvé pojednávanie.Dovod- manželka mu bola neverná.On jej to odpustil,no žena sa stretávala ďalej s cudzími chlapmi,aj s nimi spávala.Vyhodil ju zo spoločného bytu,našla si podnájom.Maju spolu 5 ročnú dcéru.Viac sa o ňu stará môj brat,než svagrina.No chceli by striedavu starostlivosť.Cez víkend boli u nás opekať sa všetci spolu, svagrina to teraz ľutuje a chce aby sa dali dokopy.No brat ju už nechce.Cely večer ona písala na mobile s novým partnerom.Bratovi sa to samozrejme nepáčilo,veď chcela sa udobriť.Povedal jej to a pohadali sa.Neskôr sa aj pobili,vlastne ona ho fackala a kopala.Najhorsie že to všetko pred ich dcérou.Brat sa zdržal on sa jej ani nedotkol,boji sa aby to nepovedala na súde proti neho niečo zle.Chceme vedieť ako funguje striedava starostlivosť,tie čo máte tak deti, týždeň u matky a týždeň u otca či ako?Brat má robotu od 7 do 15 tak on môže dcérku vypraviť a vyzdvihnúť zo škôlky.Svagrina robí od 9 do 19 skoro každý deň.Robotu si nechce zmeniť aby bola viac času s dcérkou.Teraz to majú tak že dva dni do týždňa keď ma švagriná voľno tak je malá u nej a ostatné dni u brata.On by dal aj celú starostlivosť o dcérku na seba.Od narodenia sa o ňu stará on.Svagrina si ľúbi vypiť a vyhľadávať si známosti.Mohol by prejsť návrh že by mala bola iba u brata v starostlivosti,či by a tým súd súhlasil?Majú spolu aj byť na hypotéku,tak asi ich nerozvedu hneď na prvom pojednávaní.Pravnika nemajú ani jedna strana.

mogaa
22. júl 2021

V prvom rade brat nech si zoženie právnika....ak je taká matka ako píšeš(?) , tak by ju brat mohol odstať aj do osobnej starostlivosti a tie 2dni čo má volno by bola ona s dcérkou...môže navrhnúť osonú starostlivosť a neobmedzený styk matky s dcérou....

autor
22. júl 2021

@mogaa Poviem mu nech pohlada právnika.A to by potom švagriná musela platiť na dcéru výživné však?

mogaa
22. júl 2021

ide skôr o to, či si jeho žena vie obhájiť striedavku - teda kto bude s dieťaťom v prípade že ona bude v práci, či bude o dieťa adekvátne postarané, či brat má dôkazy že jeho žena pije....ono nestačia tvrdenia, na súde treba dôkazy....ďaľšia vec aj jeho žena môže požiadať o zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti a žiadať výživné....ak sa nedokáže že pije a o dieťa bude adekvátne postarané kým bude v práci, môže súd zveriť dieťa aj jej.....a ano, ten kto má dieťa dostáva obvykle aj výživné na dieťa....ale u chlapa skôr prejde zverenie ak nežiada výživné....teda má adekvátny príjem a dokáže sa o dieťa postarať, v opačnom prípade môže súd vyhodnotiť že chce dieťa len aby nemusel platiť výživné....v každom prípade mu odporúčam nájsť si dobrého právnika, je veľký predpoklad že jeho žena si ho nájde tiež

autor
22. júl 2021

@mogaa Brat zarába viac než švagriná a má časovo lepšiu robotu,tým pádom môže byť nonstop s dcérkou.No dokázať že pije to bude ťažké.

minimie
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
22. júl 2021

@minimie To prvýkrát počujem,že sexuálny život súd nebude zaujímať?To väčšina ľudí rozvádza kvôli nevere.

ivik4
22. júl 2021

Nevidim dovod preco by mal mat tvoj brat dieta vo svojej starostlivosti a ona dceru len 2 dni v tyzdni . To ci ma ona x frajerov sud absolutne nezaujima co sa tyka starostlivosti o dieta. Ked si poriesi kde bude dieta ked ona bude v praci tak je vsetko ok a mozu mat striedavu starostlivost.

minimie
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
22. júl 2021

@ivik4
@minimie Lebo ja som bola v tom že súd sa pýta kvôli čomu podal o rozvod a či není šanca na uzmiernenie.Tak by povedal že bola neverná a teraz strieda partnerov,preto není šanca na uzmiernenie.Tak to sa ho ani nebudú pýtať?Ten alkohol že pije,môžu to dosvedčit naši rodičia alebo aj ja,x krát som ju videla opitú.Ale či nám súd uverí neviem,video z toho stavu nemáme.A ako to je v prípade že majú spoločný byť a ona z toho odišla do podnájmu,brat ju musí z toho bytu polovicu vyplatiť či ako?Lebo toľko nemá na to.On by to radšej ten byt napísal na dcérku,dostane to keď bude dospelá a zatiaľ on bude platiť hypotéku.

ivik4
22. júl 2021

Ved ano kvoli rozvodu hej ale skrz starostlivost o dieta to je uplne jedno ci podviedla muza. To s tym alkoholom bez dokazov alebo nejakeho papiera od dr., liecbe atd . To je nic. Aj ja mozem povedat ze som videla niekoho pit a aj si navymyslat veci

minimie
22. júl 2021

Nie nezaujímalo. Otazka na nápravu bola,.ale: Jednoducho nechcem, nerozumieme si, intímne nežijeme, nepriťahuje ma a on to isté. Koniec bodka. My sme predtým ešte boli s mediátorom kde bolo to isté. Majetok sa rieši osobitne ak je to nutné. V rozvode len manželstvo a deti s výživným.

maciatkolulu
22. júl 2021

Tak ju nemal inak brat co vyhodiť zo spoločného bytu... To ešte budete mat veselé, ale teda veselá familia, keď sa kopu pred dieťaťom na spoločnej opekacke. Na jednej strane píšeš, že sa chcela dať švagriná dohromady s bratom, na druhej si vypisuje s terajším partnerom, potom, ze bratovi to vadí, čo nechápem, keď ju nechce a hádajú sa. Načo potom spoločne návštevy? Hold smer právnik a uvidí sa

autor
22. júl 2021

@maciatkolulu Ony uz pol roka nebyvaju spolu a funguju vseliako.Iba blizka rodina vie ze brat podal o rozvod,kamarati nevedia.A spolocne navstevy no kvoli malej travia aj spolu dost casu,ale kedze sa uz dost odcudzili,tak preto sa furd hadaju.

maciatkolulu
22. júl 2021

Aha trávia spolu dosť času, keď je v práci? Ja ti neviem. A z bytu ju vyhodiť nemohol, ak je spoločný

luccija
22. júl 2021

Prvý sa rieši rozvod a starostlivosť o dieťa do 3 r majetkové vysporiadanie.Byt kupovali spolu?má nárok na polovicu, takže treba zrátať koľko splatili z hypo a niekto niekoho vyplatí.Ak nemajú na to, byt sa preda ...to, že brat chce byť pre dcéru je pekné, ale tak potom musí vyplatiť ženu.Zene má kto pomáhať s malou, keď ma takú pracovnú dobu?
Striedavka je v poslednej dobe častá a úspešná.Ked mu bola neverná,. popíja a s malou netravi dosť času kľudne by si ju vyhovoval do svojej starostlivosti a mama víkendy.Treba právnika nájsť a poradiť sa.

luccija
22. júl 2021

@minimie prečo by to súd nezaujímal?keď ma iných partnerov asi manželstvo nespĺňa účel a môže to mať zlý vplyv na dieťa, keď si bude domov nosiť návštevy.

deti95060810
22. júl 2021

tak vyhodiť ju mohol aj z bytu, keď je ona neznalá zákonov... neznalosť nikoho neospravedlňuje...
rozvedú ich rýchlo, horšie to bude s vysporiadaním majetku....ak brat zostane v byte - bude musieť ex vyplatiť...😉
doporučujem dobrého právnika...

minimie
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lolazmola
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
23. júl 2021

@luccija Nemajú na to vyplatiť jeden druhého a i nechcú to predať.Ako som písala hore vyššie byť chcú nechať pre dcérku s s tým obaja súhlasili.Brat v tom byte ostal bývať s dcérou lebo ona tam vyrastala a nechcú meniť jej prostredie.Aj skôlku tam má blízko.Svagrina išla do podnájmu.

autor
23. júl 2021

Ďakujem vám za rady,neviem ako to celé dopadne.Ak nezabudnem napíšem výsledok sem do diskusie

luccija
23. júl 2021

Tak, ale ona má nárok na polku splatenych splatok, keď jej to nevadí ok.Muz si prehodí hypo na seba a bude si platiť sám.

3tato
23. júl 2021

na začiatok napíšem, že budem trochu dlhší ... Bez ohľadu na to, čo písali diskutujúci predomnou, odpovedám autorke za seba ako muž a zo svojich skúseností a na základe popísania situácie.
Bratovi odporúčam okamžite kontaktovať advokáta. Čo sa týka rodinného práva a úpravy rodičovských práv a povinností, striedavej starostlivosti, vždy platí, že dobrý právnik vám vybaví viac, než len priemerný, či pasívny advokát.

Píšete, že v septembri majú mať prvé pojednávanie - predpokladám preto, že by už mal mať nejakého advokáta, ktorý ho bude zastupovať a spísal s ním podanie. Zároveň striktne odporúčam, aby váš brat kontaktoval ÚPSVaR - oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a vyžiadal si kompetentnú osobu. Stačí telefonicky, alebo napísať email, mne sa ozvali behom 2 dní. Podľa terajšieho bydliska, priezviska deťaťa bude brat komunikovať so soc. pracovníčkou, ktorej bude súdom pridelený prípad zastupovania dieťaťa. V tomto prípade budete mať náskok pred budúcou ex. Zároveň dáte súdu najavo, že sa o dieťa reálne zaujímate a nieje vám jedno, čo s ním bude...
Soc. pracovníčka / kurátorka s vami prejde všetky možnosti. Zároveň založí spis k prípadu a bude do neho vkladať všetky doklady a komunikáciu medzi vami a ÚPSVaR. Súd bude komunikovať s ÚPSVaR, preto je dôležité, aby váš brat zanechal, čo najlepší dojem.
Zároveň s podaním žiadosti o rozvod na súd bolo veľmi vhodné podať ihneď zo strany brata neodkladné opatrenie na súd, kde by žiadal zveriť dcérku do striedavej starostlivosti - hoci by súd pravdepodobne nevyhovel kvôli stále pretrvávajúcim dogmám, že dieťa patrí len matke. To nevadí ... napriek tomu dáte najavo súdu, že ste ochotní a schopní sa o dieťa starať. Treba sa pripraviť na to, že advokátka bratovej manželky bude pred súdom operovať s tým, že brat by žiadal striedavku len preto, aby sa vyhol plateniu výživného. Tak to bolo v mojom prípade, z toho omylu som ich vyviedol tým, že aj napriek striedavke som ochotný nejaké výživné platiť. Sudkyňa rozhodla o symbolickej sume, menšej než som navrhol ja a môj advokát.

Pri komunikácii s ÚPSVaRom, treba jasne odkomunikovať vzniknutú situáciu a manželkyne excesy. Určite treba spomenúť fyzické napadnutie a nebagatelizovať to. Predpokladám, že keby to bolo opačne, tak je to prvá vec, ktorú by použila žena proti mužovi na polícii, na sociálke a pred súdom a omielalo by sa to neustále dookola. Tým nejdem nič zľahčovať. Treba uviesť fakty a mať dôkazy.
Súd takéto malé dieťa vypočúvať asi nebude, rozhodne však odporúčam bratovi aj pred sociálkou a aj následne na súde ukázať odhodlanie na výsluch dieťaťa orgánmi a že to dokonca uvíta. Ja som takto komunikoval a niekoľkokrát som priamo na pojednávaní vyzval súd a aj sociálku, aby sa v prípade nejakých pochybností porozprávali s mojou dcérkou. Súd aj sociálka zo zákona takéto možnosti majú.

Teraz k striedavke - ako funguje u nás:

Bývame od seba 40 km
Dcérku mám každý párny týždeň od pondelka do stredy a od piatka do pondelka.
V nepárny týždeň ju mávam od stredy do piatka.
Máme zatiaľ takýto interval, nakoľko moja dcérka mala len 3 roky. Teraz má už 4 roky - od septembra nastupuje do MŠ. Čiže niekedy za mesiac idem podávať podnet na úpravu rodičovských práv a povinností, resp. úpravu intervalu starostlivoasti na týždeň / týždeň.
Sudkyňa nám to nechcela dať z dôvodu nízkeho veku dcérky. Nechal som to tak, pre mňa bolo dôležité, že som malú dostal a sme spolu rovnocenný čas.
Ďalšia vec - trvalé bydlisko - to má dcérka písané u mňa.
Keďže si u mňa dcérka od narodenia buduje sociálne väzby - má tu súrodencov a kamarátky, za 2 roky pri nástupe do ZŠ budem žiadať o zverenie dcérky do osobnej starostlivosti. Budem operovať presne tými argumentami, ktoré v tak hojnej miere používajú desaťročia matky na súdoch, že dieťa má mať jeden domov, materiálnu, sociálnu a citovú istotu, ako aj kvalitné podmienky pre svoj vývin a rozvoj.
Sama sudkyňa na súde potvrdila, že u mňa ako otca sú tieto podmienky vytvorené v lepšej miere, ako u matky.
Pritom si nežijem nad pomery, veľakrát idem od výplaty k výplate, ale snažím sa a starám sa, dávam dcérke pozornosť, čas a lásku. A ona mi to odpláca tým, že je spokojná a potom som spokojný aj ja.

3tato
23. júl 2021

@ivik4 Ja zase podľa popísanej situácie nevidím dôvod, prečo by im neprešla striedavá starostlivosť. A v prípade, ak bude mať brat autorky dobrého advokáta, s dobrými argumentami a nejakými dôkazmi o alkoholizme matky ich dcérky, tak by som to videl ako dobrý dôvod na to, aby súd vyhovel aj žiadosti otca na zverenie ich dieťaťa do jeho osobnej starostlivosti.
Stačí aby boli súdu predložené nejaké dôkazy v podobe domáceho násilia, či zápisnica z OR PZ, zavolanie na sociálku, keď je matka ožratá - v momente tam posielajú PMJ. Na alkoholizmus v rodine sú súdy celkom citlivé, čo sa týka prípadov, komu zveria dieťa do výchovy. V mojom prípade stačilo, aby som na súde spomenul, že ex dostala vyhadzov, lebo bola opitá v práci a sudkyňa si už na ňu názor utvorila. Samozrejme, že ona to na pojednávaní poprela, čo som aj čakal a preto som sa pripravil. A stačilo mi len podpísané čestné prehlásenie od jej zamestnávateľa o dôvode ukončenia TPP. Toto som vytasil na pojednávaní a ani jej advokátka nepípla. Nečakali to.

ivik4
23. júl 2021

@3tato ja som nikde nenapisala ze nevyhoveju striedavej starostlivosti len nevidim dovod na to aby matka mala dieta len 2 dni

3tato
23. júl 2021

@ivik4 treba povedať, že mi tu do toho nevidíme nijako - len si robíme predstavu na základe popísania situácie autorkou príspevku a toho, čo napísala. A to, či matka, alebo otec budú so svojim dieťaťom "len 2 dni", alebo "len 3 dni", alebo koľko - to záleží v prvom rade od ich schopností sa rozumne dohodnúť a hlavne v najlepšom záujme ich vlastnej dcéry. pokiaľ sa nedohodnú, bude rozhodovať súd. A nie my tu na MK, ale súd bude skúmať "dôvody" - bez ohĺadu na to, či ich tu my vidíme, alebo nie. Bez urážky.

ivik4
23. júl 2021

@3tato ja som ale nic ine nenapisala ,mozno si to zle pochopil tiez bez urazky 😃 pa

3tato
23. júl 2021

@ivik4 a mimochodom - autorka, teda okrem toho, že sem hodila opis situácie, tak chcela vlastne vedieť, ako funguje striedavá starostlivosť u tých ktorí ju majú .... ja tu striedavku mám, preto som sa vyjadril k tomu. 🙂

autor
23. júl 2021

@3tato Ďakujem za podrobný rozpis.Brat už podával žiadosť o rozvod a napísal si to sám.Nema právnika.Byvaju všetci traja v jednom meste,tak aj keby súd neuznal striedačku,môžu sa s dcérkou stretávať obidvaja koľko len chcú.

autor
23. júl 2021

@3tato A ešte o tom že švagriná často pije,no vedia to jej rodina,naša rodina,aj kamaráti,ale nikto by neisol svedčiť proti nej.Tod není na to žiadny dôkaz.