Rozvod a tehotenstvo s priateľom

ivadavidko
14. júl 2022

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať niekoho kto mal s týmto skúsenosť. Rozvádzam sa s manželom už nežijeme spolu on žije na Slovensku a ja žijem v Nemecku mame spolu syna, žijem v Nemecku s priateľom a zistila som ze som tehotná samozrejme od priateľa ale rozvod ešte nebol. Chcem sa opýtať ako to bude na súde keďže som tehotná a nemôžem pracovať nieje problém? Zveria do opatrovnictva syna mne? Aj keď nebudem pracovať? A ešte by som sa chcela opýtať nejakej mamičky ktorá rodila v Nemecku ako to funguje s úradmi keďže nemám odrobene roky mám nárok na nejaký príspevok kým porodím? Alebo nárok na rodičovský príspevok? Ďakujem Vám veľmi pekne 🙂

jankohrasko
14. júl 2022

@ivadavidko Za otca dieťaťa sa zo zákona vždy najskôr považuje manžel matky, a to aj exmanžel, ak neuplynulo od rozvodu viac ako tristo dní.

ivadavidko
autor
14. júl 2022

@jankohrasko ďakujem a chcem sa opýtať keď budem bez práce pretože som tehotná nemôžem už pracovať ako to bude na súde zo zverenim dieťaťa

jankohrasko
14. júl 2022

@ivadavidko ostatné neviem poradiť.. nepoznám zákony v DE

ivadavidko
autor
14. júl 2022

@jankohrasko ďakujem veľmi pekne

olimuc
14. júl 2022

Rozvod prebehne podla slovenskych zakonov, nakolko je tvoj ex manzel Slovak, takze tu je skupina pravne poradenstvo a tam vedia dobre poradit. Daj otazku tam. Neviem, kolko mas odrobene, ale zaregistruj sa na urade prace. Nakolko nemas dostatocny cas odrobeny by si mohla poziadat o Hartz IV, ale pozor berie sa do uvahy aj prijem priatela ak mate spolocnu adresu a musis dokladovat nejake veci. Za pokus nic nedas. Inac nemas do porodu narok na nic a po ca 300€ Elterngeld ( mozno uz viac) Kindergeld sa uvidi podla toho kto bude uvedeny ako otec na RL a kde plati dane.

kate211
14. júl 2022

@ivadavidko Dieta, ktore sa ma narodit bude manzelovo. Treba dat po narodeni na sud navrh na zapretie otcovstva. Tvoj buduci exmanzel potvrdi, ze dieta neni jeho a tvoj priatel sa k otcovstvu prizna. Co sa tyka zverenia do starostlivosti starsieho dietata, suhlasil tvoj manzel s vycestovanim za hranice? Ked nebude suhlasit
s vycestovanim syna do zahranicia, mozu ho zverit jemu alebo tebe ulozit povinnost mu vozit syna na Slovensko koli styku. Samozrejme ak bude otec styk chciet. To ci pracujes alebo nie, nema na zverenie az taky vplyv. Musis mat pre dieta vytvorene zazemie. A je jedno ci mu ho vytvoris sama alebo tvoj novy frajer.

ivadavidko
autor
14. júl 2022

@kate211 ďakujem veľmi pekne 🙂 myslím si ze styk s mojim synom nebude mať žiadny a už vôbec nie to že mi nedovolí s nim vycestovať my sme tu žili spolu v Nemecku a on odišiel naspäť na Slovensko

kate211
14. júl 2022

@ivadavidko Ak mu sud styk nezakaze, ma pravo na styk. Ked ste tam zili aj so synom, tak nechapem. Syn sa tam narodil? Ma tam obcianstvo, trvaly pobyt, skolku, skolu? Ma syn vobec nejake zaujmy na Slovensku? Ked syn na Slovensku ani nikdy nezil, niesom si ista, preco by mal sud prebiehat na Slovensku. Pri rozvodoch chodi pani so socialky skumat pomery v domacnostiach - len nahliadnut ci je vsetko ok. Pochybujem, ze by sa trepala do Nemecka.

ivadavidko
autor
14. júl 2022

@kate211 syn sa narodil na SK pred tým sme žili tam v Nemecku bývame cca 6 mesiacov mame tu prechodný pobyt a už malý nastupuje do školy tu

kate211
14. júl 2022

@ivadavidko A manzel suhlasil s odcestovanim do Nemecka? On tam isiel s Vami? A ako dlho tam s Vami zil, ked ty si tam 6 mesiacov a uz si tehotna s inym? Zil tam vobec s Vami tvoj byvaly? Vsak podaj navrh na slovensky sud a on si to uz zisti. Syn asi prevazne zil na SK, 6 mesiacov je v Nemecku. Ak byvaly bude chciet styk, sud aj upravi ako a kedy ho mas priviest za otcom na Sk alebo ako sa budes podielat na navstevach. Samozrejme, ak byvaly bude styk chciet. Koli nenarodenemu dietatu musis dat dalsi navrh - na zapretie otcovstva.

tetapetra
14. júl 2022

@ivadavidko hlavne si pozrieš veci okolo nenarodeného dieťaťa. Môj švagor tak po 6r zistil,že ex dieťa je podľa sk zákonov jeho. Hoci ex rodila v UK a aj v rodnom liste bolo meno jej ozajstneho otca. Na sk to neplatilo

ivadavidko
autor
14. júl 2022

@kate211 áno my sme prišli do Nemecka všetci traja spolu bývať, už nám to neklapalo na SK ale dávala som tomu ešte šancu ale tu sa tiež ukázal co je zač, neviem ako to bude pretože bral aj omamné látky takže neviem

ivadavidko
autor
14. júl 2022

@kate211 som na začiatku tehotenstva, pani Dr ma nevysetrila ešte dala mi len termín takže sa pýtam dopredu aby som vedela co mam robiť a ako postupovať

kate211
14. júl 2022

@ivadavidko Rady som ti dala. Ries to sudne na slovensku. Ale pocitaj s tym, ze ak otec bude chciet styk, asi na nejakych cestach sa budes podielat. Narodene dieta bude manzelove automaticky, to si tiez potom vyries. A preco nemozes pracovat koli tehotenstvu? Vsak ked ta doktorka este nevysetrila, tak na rizikovom asi niesi, nie? Akosi sa zamotavas, ale to je tvoja vec, na sude tvoje pomery zhodnotia sami.

ivadavidko
autor
14. júl 2022

@kate211 ďakujem, nezamotavam lenže ja nemám kam dat malého keď pôjdem do prace keďže do skolky mi ho nechcú zobrať lebo majú plne miesta, v Nemecku to funguje inak, môžem nastúpiť jedine v septembri do práce ak bude všetko v poriadku

kate211
14. júl 2022

@ivadavidko Pisala, ze nastupuje do skoly. Ale to je jedno. Je jedno, ze nepracujes, ale pre syna musis mat zazemie. Nahliadnut ako zijete chodi pani zo socialky a pochybujem, ze by sa trepala do Nemecka. Ries to sudne. Sud vyriesi rozvod, vyzivne, upravu styku a v tomto pripade kto a ako bude dopravovat syna za otcom na Slovensko - v pripade, ze otec bude mat zaujem. A po narodeni vyries dalsi sud - zapretie otcovstva, aby v rodnom liste bol tvoj novy frajer. Pretoze 300 dni po rozvode sa berie ako otec tvojich narodenych deti tvoj exmanzel. Narok na rodicovsky prispevok a ine davky by si mala mat z nemecka - tam zijete a zije a asi aj pracuje otec tvojho dietata. Na Slovensky neviem ci mas narok. Vy ako rodina tam zit nebudete, nemate tam zaujmy. To si este zisti, neviem ako to presne je.

qetka
14. júl 2022

@kate211 a keby si hned po rozvode (este pred narodenim dietata) vzala za muza toho noveho? Nebude v tom pripade ako otec automaticky zapisany on?

kate211
14. júl 2022

@qetka To samozrejme moze. Ak stihne podat navrh na rozvod, prebehne sud, rozsudok bude platny, moze sa vydat a dieta bude mat v RL aktualneho manzela.

ivadavidko
autor
14. júl 2022

@kate211 ďakujem vám veľmi pekne za rady 🙂

ivadavidko
autor
14. júl 2022

@kate211 už som navrch podala minulý mesiac

modry1985
15. júl 2022

@ivadavidko 6 mesiacov v nemecku s mužom , a od vtedy sa stihol on odsťahovať , ty si nájsť nového priateľa , a už byť aj tehotná ? Sodoma komora , niekto to rieši roky , niekto okamih......
Rodič ma vždy právo styku , či to ten druhý rodič chce a či nechce......

kate211
15. júl 2022

@modry1985 to stihnes aj za mesiac, uplne v pohode

modry1985
15. júl 2022

@kate211 Iste ako na pásovej výrobe.....

vevesh
15. júl 2022

@ivadavidko ja len jednu vec- v nemecku prechodny pobyt neexistuje. Mate tam trvaly pobyt a ak ho mal nahlaseny aj tvoj muz, kludne ta mozu na slovensku odpinkat s podanym navrhom (a v nemecku sa riesi rozvod minimalne 2 roky). Co sa tyka davok, ak si predtym nepracovala, mas narok na Elterngeld od narodenia dietata + detske pridavky. Na Hartz IV nemas narok, jedine, ze by podmienky splnal tvoj novy partner (cize by bol tiez Hartz IV). Mozes ist na urad prace, aby ti aspon zdravotku platil do porodu, potom ju mas v ramci rodicivskeho "zadarmo".

ivadavidko
autor
16. júl 2022

@vevesh hovoria tomu Anmeldung neviem ci je to trvalý alebo prechodný, mame ho len ja so synom na priateľov byt

ivadavidko
autor
16. júl 2022

@modry1985 ja si myslím ze je to každého osobná vec a nebudem tu písať celý môj životopis prečo a ako sa všetko stalo.. Chcela som len poradiť od žien ktoré s tým mali skúsenosť nič viac

vevesh
16. júl 2022

@ivadavidko Anmeldung je trvaly pobyt. Nemci prechodny nemaju. Existuje pojem Zweitwohnung, ale to je dvojita trvala adresa a ta sa zdanuje podla Bundeslandu.

ivadavidko
autor
16. júl 2022

@vevesh ďakujem vám 🙂